Choć sprzedawca jest uniwersalnym stanowiskiem, praca w tym zawodzie nie należy do najłatwiejszych. Obowiązki, stres związany z kontaktem z klientem, czy presja wyników sprzedażowych są czasami problematyczne. Sprawdzamy, jakie trudności pojawiają się na stanowisku sprzedawcy.

Czy-sprzedawca-ma-trudną-pracę

Podczas swojej pracy na co dzień sprzedawca musi radzić sobie z wieloma wyzwaniami. Od tego, czy da radę, zależy najważniejsza kwestia – czy to w ogóle to zajęcie dla niego. A takich czynników jest sporo. Bezpośredni kontakt z klientem charakterystyczny dla pracy sprzedawcy generuje wiele sytuacji stresowych. Co więcej, praca sprzedawcy przydaje się w wielu miejscach. Jest możliwa nie tylko w sklepie spożywczym, czy markecie, ale też w biurze, czy jako przedstawiciel handlowy. Co musi wyróżniać pracowników w roli sprzedawcy? Jak charakter zatrudnienia wpływa na wymagania względem kandydatów?

Czy warto być sprzedawcą?

Prawdopodobnie mało osób zastanawiało się nad tym, jaka właściwie jest praca sprzedawcy. Czy jest uciążliwa? Ile można w poszczególnych branżach w tym zawodzie zarobić?

Zanim jednak dojdziemy do tych najbardziej oczywistych kwestii, warto zauważyć, że sprzedawca nie zawsze jest równy sprzedawcy.  Przede wszystkim jego rola oraz kwalifikacje będą zależały od branży, w jakiej będzie on poszukiwany. Najczęściej dzisiaj jest to branża spożywcza i tam kwalifikacje są jakby mniej ważne od umiejętności typowo manualnych.

W ogólnym znaczeniu sprzedawca musi mieć odpowiednie predyspozycje – powinna go wyróżniać umiejętność radzenia sobie z sytuacjami stresującymi. Ponadto taka osoba umie działać pod presją czasu i rozwiązywać pojawiające się podczas kontaktu z klientem konflikty. Oprócz tego na stanowisku sprzedawcy w różnych branżach liczy się znajomość technik sprzedaży, która istotnie wpływa na osiągane wyniki.

O zatrudnieniu często decyduje wcześniej zdobyte doświadczenie, dlatego osoba myśląca o karierze w tej dziedzinie powinna jak najczęściej podejmować zajęcia związane z obsługą klientów.

Praca jako sprzedawca w sklepie i w markecie

Sprzedawcą będzie zarówno praca kasjera w piekarni, cukierni, sklepie z gazetami, jak i osoba sprzedająca w budce z biletami. Tutaj kwalifikacje są drugorzędne, ważniejsze będą:

  • zdolności manualne,
  • komunikatywność,
  • cierpliwość,
  • zaangażowanie,
  • pozytywne nastawienie,
  • szybkie uczenie się i przyswajanie do nowych sytuacji,
  • samodzielność,
  • dokładność,
  • szybkie reagowanie,
  • umiejętność bycia zawsze uśmiechniętym czy zadowolonym nawet podczas gorszego dnia.

Konieczna jest również wytrzymałość fizyczna, ponieważ taka praca najczęściej wymaga wykonywania swoich obowiązków w systemie zmianowym i stania przez osiem godzin na sali sprzedaży. Zmiany nocne są dużym wyzwaniem dla organizmu. Najlepiej mieć również skończony kurs obsługi kasy fiskalnej, ponieważ dzisiaj to absolutna podstawa.

Sprzedawca w innej roli

Sprzedawca może być również słowem zamiennym dla handlowca, ten zaś przede wszystkim jest odpowiedzialny za odpowiadanie na potrzeby klientów, musi mieć zdolności perswazyjne. Dodatkowo ważne jest, że aby potrafił wpływać na decyzje innych, musi być komunikatywny oraz elokwentny, a także elastyczny, ponieważ w codziennej pracy zmuszony jest pertraktować i prowadzić interesy w handlu z różnymi typami klientów.

Praca sprzedawcy jako handlowiec

Zatrudnienie w takiej formie ma atrakcyjniejsze perspektywy zawodowe niż obsługa klienta w sklepie spożywczym, ponieważ pracownik na stanowisku przedstawiciela handlowego w zależności od wyników sprzedażowych może uzyskiwać wysokie wynagrodzenie. Klienci, kupując droższe produkty i usługi generują wyższe prowizje dla handlowca. Tutaj jednak nie do końca jest tak prosto. W przypadku pracownika działającego jako handlowiec, klient musi być przez niego wystarczająco przekonany, by skorzystać z produktu lub usługi. Często jest to trudny proces. Tylko osoby o odpowiednich predyspozycjach potrafią uzyskać doskonałe wyniki, choć czasami taki sam skutek przyniesie dobre przeszkolenie, które pracodawca na ogół przeprowadza jeszcze przed objęciem takiego stanowiska.

Oceń artykuł
5/5 (2)