Zastanawiasz się, jak znaleźć pracę po pięćdziesiątce? Wiek nie musi stanowić przeszkody na drodze do satysfakcjonującej kariery. Wręcz przeciwnie! Doświadczenie może być Twoim dużym atutem. Zobacz, jak i gdzie możesz szybciej znaleźć zatrudnienie po ukończeniu 50 roku życia.

Nowa praca po 50 — czy to możliwe? 

Żałujesz, że czasy, gdy pracowało się w jednej firmie przez całe życie, już dawno minęły? A może masz już za sobą etap rozczarowania i chcesz dowiedzieć się, co możesz zrobić, żeby pracodawca chętnie Cię zatrudnił? Poszukiwanie pracy po 50. roku życia nie musi być wcale trudne! Przede wszystkim wiedz, że każda rozmowa kwalifikacyjna jest formą sprzedaży, a w każdej sprzedaży musisz pokazać swojemu rozmówcy określone korzyści. 

Praca po pięćdziesiątce: jak przygotować się do rozmowy?

Zastanów się i najlepiej wypisz, jakie masz zalety jako pracownik. Możesz podzielić kartkę lub plik na kilka rubryk i wypisać wszystkie swoje mocne strony z podziałem na wykształcenie, umiejętności, doświadczenie i co ważne (!) również wiek. Co to oznacza? Prawdopodobnie jako osoba z bardzo dużym bagażem doświadczeń zawodowych łatwiej umiesz poradzić sobie z sytuacjami stresowymi — nawet z ewentualnym konfliktem w pracy

Co warto podkreślić, gdy zmieniasz pracę po 50-tce?

Jako pracownik z długim stażem pracy zapewne masz więcej cierpliwości oraz rozwagi, niż młode osoby prosto po studiach. Jesteś także bardziej dyspozycyjny, ponieważ w domu nie czekają już na Ciebie małe dzieci. Pracodawcy mogą docenić też to, że jako pięćdziesięciolatek nie będziesz w bliskiej przyszłości myślał o zmianie pracy, co wynika z faktu, że zostałeś ukształtowany przez poprzedni system. W czasach dużej rotacji i rynku pracownika lojalność wobec pracodawcy i chęć związania się z przedsiębiorstwem na dłużej to ważna korzyść dla firmy. 

Praca po 50. roku życia — dlaczego warto cię zatrudnić?

Jesteś dojrzalszy i z reguły dokładniejszy od swoich młodszych kolegów, a zwłaszcza od pokolenia dopiero wchodzącego na rynek pracy, które z racji ciągłego otaczania się nowymi technologiami, ma problem z dłuższym skupieniem uwagi. Jeśli szukasz pracy po 50. roku życia, to najprawdopodobniej cechuje Cię też większa pokora i odpowiedzialność. Ponadto z racji obecnej obsesyjnej potrzeby studiowania na rynku często brakuje ludzi, którzy mają umiejętności praktyczne, które kiedyś zdobywało się w szkole zawodowej, dlatego masz dużo mniejszą konkurencję, jeśli jesteś np. doświadczonym elektrykiem czy lakiernikiem. 

Znalezienie pracy dla 50-latka może i jest zadaniem utrudnionym, ale warto pamiętać, że  pracodawcy zatrudniający starszych pracowników mają także inne dodatkowe korzyści. Zaliczają się do nich dofinansowania kursów, czy miejsc pracy, a także zwolnienie z opłacania części składek.

Praca 50+: gdzie i jak zacząć poszukiwania?

Zastanawiasz się jak znaleźć pracę po 50. roku życia? Rozejrzyj się za firmami, które słyną z tego, że średnia wieku jest raczej wysoka, a pracownicy rzadko z niej odchodzą. To cenna wskazówka dla Ciebie. Dzięki temu już na starcie masz pewność, że specjalista działu rekrutacji spojrzy na Ciebie przychylniej, ponieważ wiekiem będziesz pasować do reszty zespołu i istnieje większa szansa, że się w nim odnajdziesz. W internecie znajdziesz wiele opinii o zatrudnieniu w niemalże każdej firmie, co również może okazać się pomocne w określeniu, czy dane miejsce będzie dla Ciebie odpowiednie. 

Polecenia znajomych — sposób na znalezienie pracy dla 50+

Poza tym możesz spróbować poszukać pracy przez polecenie, jeśli znasz różnych ludzi, a prawdopodobnie tak jest, gdyż wiele lat aktywności zawodowej już za Tobą. Jeśli jesteś osobą bezrobotną i zarejestrowaną w Urzędzie Pracy, możesz skorzystać z programu aktywizacji osób po pięćdziesiątym roku życia, który obejmuje także podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Pomyśl o zasięgnięciu rady pośrednika pracy, aby wskazał Ci dodatkowe rozwiązania. Szczególnie jeśli poszukujesz pracy w innej branży, niż dotychczas pracowałeś.

Dopracuj swoje CV

Zadbaj o to, żeby Twoje CV było przejrzyste, estetyczne i aktualne. Bądź na bieżąco z internetowymi ofertami, które oferują pracę dla 50-latków. Przeglądaj także codziennie prasę. Dobrze przygotuj się do spotkania rekrutacyjnego. W tym celu możesz przećwiczyć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – znajdziesz je w internecie, a nawet możesz zaopatrzyć się w literaturę o tej tematyce. Podczas rozmowy staraj się skupić na swoich mocnych stronach i pokazać np. jak w swojej dotychczasowej karierze radziłeś sobie w kryzysowych sytuacjach – najlepiej podaj konkretne przykłady. Chodzi o to, żebyś przedstawił swój wiek i związane z nim doświadczenie jako mocny atut i korzyść dla przyszłej firmy.

Udało Ci się znaleźć nową pracę po 50. roku życia? Pomóż innym i napisz w komentarzach, co się do tego przyczyniło! A może jesteś dopiero w trakcie poszukiwań i chcesz się podzielić jakąś radą? Czekamy!

Oceń artykuł
2.9/5 (9)