Sprzedawca: wzór CV – jak napisać skuteczne CV dla sprzedawcy?

Sprzedawca — wzór CV sprzedawcy/kasjera to znaczne ułatwienie, które pomoże Ci zbudować dobre CV na stanowisko sprzedawcy. Jak powinno wyglądać CV sprzedawcy? Jakie doświadczenie i umiejętności wpisać do CV sprzedawcy? Zapoznaj się z naszym wzorem CV!

Sprzedawca: wzór CV - sprzedawczyni siedząca przy kasie fiskalnej

Praca na stanowisku sprzedawcy/kasjera to przede wszystkim ciężka praca związana z obsługą klienta i sprzedażą. Mimo że jest to praca, do której nie są potrzebne żadne kursy czy szkolenia, bądź specjalistyczne wykształcenie, to jednak obowiązki sprzedawcy/kasjera nie należą do najłatwiejszych i często łączą się także z pracą fizyczną, jak sprzątanie terenu sklepu lub rozkładanie towaru. Jak zostać sprzedawcą? Co jeszcze należy do obowiązków sprzedawcy/ kasjera? I najważniejsze — jak napisać CV sprzedawcy?

Na czym polega praca sprzedawcy?

Stanowisko sprzedawcy to w dużej mierze praca kojarzona z pracą przy kasie. Jednak to nie wszystko, co zaliczamy do zadań stawianych przed sprzedawcami. Oprócz obsługi kasy fiskalnej sprzedawcy odpowiedzialni są wykładanie towaru oraz jego ekspozycję na półkach. Dodatkowo dbają o aktualne oferty cenowe oraz ich zgodność z produktem znajdującym się na półce. Ponadto często sprzedawcy odpowiedzialni są także za odbieranie i kontrolowanie zgodności dostaw, a także za bieżącą inwentaryzację magazynów.

Nie możemy także pominąć faktu, że do zadań sprzedawcy/kasjera należy także obsługa klienta. Często to właśnie osoba na tym stanowisku przyjmuje reklamacje, informuje nas o promocjach lub doradza przy wyborze odpowiedniego produktu. Sprzedawcy muszą także dbać o porządek w swoim miejscu pracy, a także na terenie całego sklepu. Po zamknięciu obiektu muszą oni uporządkować sklep, poukładać towary na miejsca oraz zmyć podłogę i upewnić się, że w zakamarkach nie walają się śmieci.

Praca sprzedawcy/ kasjera z pewnością nie jest łatwa, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to praca z klientem. A jak wiadomo, ten rodzaj interakcji nie zawsze należy do najprzyjemniejszych. Zdarza się, że klienci zachowują się w sposób protekcjonalny lub nawet podchodzą do kasjerów ze złością np. z powodu wysokich cen, na które przecież kasjer nie ma wpływu. Ważne jest, aby w takich sytuacjach zachować spokój i nie dać się sprowokować.

Jak zostać sprzedawcą?

Jeśli chcesz zostać sprzedawcą, to tak naprawdę nie potrzebujesz żadnego wykształcenia kierunkowego lub specjalistycznych kursów. Jest to dostępne stanowisko, na które może aplikować praktycznie każdy z nas. Jednak nie wszyscy nadają się do tego typu pracy, dlatego ważne są predyspozycje.

Najważniejszym elementem poszukiwania pracy jako sprzedawca, jest oczywiście przygotowanie CV sprzedawcy/kasjera. Bez tego podstawowego dokumentu (a także listu motywacyjnego) może być Ci ciężko znaleźć zatrudnienie.

Obecnie obserwujemy znaczne zapotrzebowanie na sprzedawców na rynku pracy, jednak jak się okazuje chętnych i zmotywowanych kandydatów jest naprawdę mało. Dlatego jeśli chcesz podjąć zatrudnienie jako sprzedawca, musisz wysłać swoje CV do interesującego Cię miejsca pracy. Ogłoszeń najlepiej szukać przez Internet na tematycznych portalach związanych z rynkiem pracy. Często także możemy zaobserwować banery z ogłoszeniami o wakatach w dużych sklepach spożywczych. Warto odpowiedzieć na tego typu ogłoszenia.

Aplikując na stanowisko, sprzedawcy pamiętaj, aby dostarczyć komplet profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych. To właśnie na ich podstawie rekruterzy dokonują wyboru kogo zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

Sprzedawca: praca — wymagania

Tak naprawdę, aby podjąć zatrudnienie jako sprzedawca, nie musisz spełniać miliona wymagań formalnych. Wystarczy, abyś miał ukończone 18 lat oraz legitymował się wykształceniem średnim. Często nie musisz mieć także doświadczenia zawodowego, choć oczywiście jest ono atutem i może zapewnić Ci na start wyższą pensję lub lepsze stanowisko.

Większość wymagań, jakie stawiają przed kandydatami pracodawcy, opiera się kompetencjach miękkich. Co to takiego? Są to cechy charakteru, które determinują to, czy odnajdziesz się w danej pracy, czy nie.

W pracy sprzedawcy/kasjera z pewnością przyda Ci się umiejętność skoncentrowania w dużym hałasie oraz spora odporność na stres. Ważne jest także, abyś charakteryzował się wysoką kulturą osobistą i pozytywnym nastawieniem do klientów. To właśnie jakość obsługi determinuje ogólne wrażenie z pobytu w sklepie. Na stanowisku sprzedawcy konieczna jest także punktualność i zadaniowość, ponieważ zdarza się, że niektóre zadania trzeba wykonać natychmiast, mimo że nie były one uwzględnione w planie dnia.

CV sprzedawca — jak napisać CV: sprzedawca/kasjera?

Szukając pracy to właśnie profesjonalne CV sprzedawcy, może zagwarantować Ci zatrudnienie. Jak więc stworzyć CV dla sprzedawcy/kasjera, aby zainteresować rekrutera i zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę o pracę?

Zacznijmy od wymagań formalnych. Otóż każde CV musi składać się z obowiązkowych sekcji takich jak:

 • dane osobowe
 • zdjęcie
 • doświadczenie zawodowe
 • wykształcenie
 • umiejętności

Oprócz tego możesz dołączyć także takie punkty jak:

Przy wyborze dodatkowych sekcji warto wziąć pod uwagę to, że CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4. Nie zawsze jest to możliwe, szczególnie jeśli możesz poszczycić się wieloletnim doświadczeniem, jednak można spróbować w taki sposób użyć wielkości czcionki lub wypróbować takie ułożenie tekstu, które umożliwi nam zmieszczenie niezbędnych informacji na jednej stronie. Gdy żaden sposób nie zadziała, nie pozostaje nic innego niż rozmieszczenie treści na dwóch stronach. Jeśli twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe jest tak szerokie, z pewnością „podwójne” CV nie będzie przeszkadzało pracodawcy.

Zadbaj także o to, aby CV sprzedawcy prezentowało się schludnie i było uporządkowane. Chodzi oczywiście o uporządkowanie treści, zachowanie odstępów między poszczególnymi sekcjami oraz zadbanie o jedność stylu czcionki i stonowane kolory. Jeśli wprowadzisz do swojego CV chaos, może się okazać, że rekruterowi nie będzie się chciało tracić czasu na rozszyfrowywanie twojego labiryntu i po prosty z miejsca odrzuci takie CV.

Ważne jest także ułożenie poszczególnych elementów CV sprzedawcy/kasjera w odpowiedniej kolejności. Obecnie większość CV, niezależnie od stanowiska, na które aplikujesz, zaczyna się od doświadczenia zawodowego, ponieważ to właśnie ono jest najbardziej cenne na dzisiejszym rynku pracy. Następnym elementem jest wykształcenie. Ten punkt jest równie ważny jak doświadczenie, ale w przypadku zawodów, których wykonywanie związane jest z posiadaniem specjalistycznego wykształcenia. Natomiast w przypadku takiego stanowiska jak sprzedawca, CV powinno skupiać się dodatkowo na umiejętnościach. Zawód sprzedawcy w sklepie nie wymaga wykształcenia wyższego, jednak przydadzą się określone umiejętności, które warto wpisać i podkreślić w profesjonalnym CV sprzedawcy.

Dane osobowe: CV sprzedawcy/kasjera

Dane osobowe to jedna z najważniejszych informacji, jakie muszą znaleźć się w CV i liście motywacyjnym. Jakie dane osobowe są istotne dla pracodawcy?

 • imię i nazwisko
 • data urodzenia
 • miejsce zamieszkania — wystarczy miasto
 • numer telefonu
 • adres e-mail

Najważniejszą sprawą związaną z danymi osobowymi jest ich poprawność. Popełnienie błędu już w początkowej części może dyskwalifikować Cię już na starcie. Ponadto upewnij się, czy twój e-mail brzmi profesjonalnie. Jeśli wysyłasz CV i list motywacyjny jako kolorowymotylek1546@gmail.pl raczej nie spodziewaj się odpowiedzi w sprawie pracy.

Zdjęcie: CV dla sprzedawcy

Aparycja w zawodzie kasjera jest ważna. Mówimy tutaj oczywiście o względach takich jak schludny ubiór lub uczesane włosy. Dlatego właśnie konieczne jest CV sprzedawcy ze zdjęciem. Dzięki temu pracodawca jest w stanie ocenić, czy wzbudzisz zaufanie klientów. Zamieść zdjęcie od pasa w górę, w miarę eleganckim ubraniu, a co najważniejsze — z uśmiechem. To twoja tajna broń!

Doświadczenie zawodowe: CV sprzedawcy/kasjera

Pod pierwszą sekcją, czyli danymi osobowymi (upewnij się, że są one poprawnie wpisane) jest miejsce na umieszczenie drugiego elementu, czyli doświadczenia zawodowego. W przypadku sprzedawcy posiadanie doświadczenia nie jest konieczne, jednak jest to pewna przewaga nad pozostałymi kandydatami oraz możliwość wynegocjowania lepszej stawki.

W pewnym sensie doświadczenie jest to takie podsumowanie zawodowe, jednak z bardziej rozwiniętą treścią oraz z nastawieniem na zdobyte kompetencje. W wielu przypadkach podsumowanie zawodowe jest mile widziane, jednak w CV dla sprzedawcy nie jest ono koniecznością, ponieważ informacje te zostaną zawarte w doświadczeniu zawodowym.

W tej sekcji wpisz informacje o swoich wcześniejszych zatrudnieniach, które miały związek z posadą (pokaż, że masz doświadczenie), na którą aktualnie aplikujesz oraz krótko opisz najważniejsze obowiązki na danym stanowisku, takie jak:

 • obsługa kasy fiskalnej
 • przyjmowanie reklamacji
 • obsługa klientów w sklepie odzieżowym/kwiaciarni/sklepie spożywczym
 • inwentaryzacja towaru
 • zarządzanie grafikiem zmian

Jeśli nie masz doświadczenia w handlu detalicznym, możesz wpisać praktyki zawodowe, staż lub nawet wakacyjną pracę na stoisku z lodami. Ważne, aby pokazać, że jesteś pracowity i gotowy na nowe wyzwania.

CV dla sprzedawcy: wykształcenie

Aby wykonywać zawód sprzedawcy, możesz mieć wykształcenie średnie. Oczywiście zdarzają się branże, w których musisz wykazać się wiedzą i wykształceniem specjalistycznym, jednak w większości przypadków nie jest to konieczne. Wpisując wykształcenie średnie, jedyną szkołę, jaką musisz wpisać, jest oczywiście liceum, technikum lub zawodówka. Nie wpisujemy podstawówki lub gimnazjum.

Umiejętności w CV: sprzedawca

Z racji tego, że wykształcenie w tej pracy nie jest zbyt istotne, to tę rolę przejmują umiejętności. Warto dokładnie zastanowić się nad tym elementem CV sprzedawcy/kasjera, szczególnie że jest to zawód, który wymaga pewnych uwarunkowań do pracy z klientem.

Do takich umiejętności zaliczyć możemy:

 • umiejętności interpersonalne
 • umiejętność pracy pod presją czasu i w dużym stresie
 • znajomość technik sprzedaży
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
 • umiejętności negocjacyjne
 • znajomość języków obcych
 • obsługa komputera

Kasjer/sprzedawca CV: CV sprzedawca wzór

Wzór CV Sprzedawcy PDF

Curruculum Vitae
SPRZEDAWCA

Imię i nazwisko
Data urodzenia
Zdjęcie Miejscowość
Numer telefonu
Adres e-mail


Doświadczenie zawodowe

 • Kasjer/sprzedawca Biedronka – 20.08.2018 – 21.08.2020
  obsługa kasy fiskalnej, przeprowadzanie inwentaryzacji towaru w magazynie, praca na zmianach nocnych, odbieranie towaru od dostawców, ekspozycja towaru
 • Sprzedawca w sklepie odzieżowym „Moda” – 05.05.2016 – 15.06.2018
  obsługa kasy fiskalnej, obsługa klienta, doradctwo, dbanie o wygląd witryny oraz wnętrza sklepu, organizowanie promocji, zachęcanie klientów do założenia kart stałego klienta (wzrost zainteresowania kartą o 25% w ciągu 2 miesięcy)

Wykształcenie

 • 01.09.2011 – 29.06.2014 Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II we Wrocławiu, profil humanistyczny

Umiejętności

 • odsługa komputera
 • język angielski poziom B2
 • prawo jazdy kat. B
 • umiejętność pracy zespołowej
 • umiejętność pracy pod presją
 • szybka prioretyzacja zadań

Aktualna klauzula CV o przetwarzaniu danych osobowych :

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

List motywacyjny sprzedawcy/kasjera

Mimo że list motywacyjny sprzedawcy wymagany jest dośc rzadko, to i tak warto dołączyć ten dokument do CV. Dlaczego? Ponieważ skuteczne CV pokaże Cię jako profesjonalistę w swoim fachu, natomiast jeśli chcesz pracować jako sprzedawca, musisz też pokazać się z bardziej „ludzkiej” strony i taką możliwość daje Ci list motywacyjny sprzedawcy.

Dokumenty aplikacyjne mają to do siebie, że bez nich nie odbędzie się żaden proces rekrutacyjny. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby prezentowały się one nienagannie i spełniały wszystkie wymagania formalne. CV i list motywacyjny to podstawa podstawy rekruracji. Tworząc CV i list motywacyjny musisz mieć na uwadze fakt, że potencjalny pracodawca lub rekruter widzą ciebie przez pryzmat tych dokumentów.

List motywacyjny to świetnie miejsce do tego, aby szerzej opisać punkty zawarte w CV sprzedawcy i rozwinąć temat swojego doświadczenia i umiejętności. Ponadto warto wspomnieć o motywacji oraz o planach na przyszłość.

Zwóć uwagę na to, aby treść listu nie była zbyt długa. Osoby z działu HR nie mają miliona lat na czytanie powieści o zaletach kandydatów do pracy sprzedawcy. Dopasowująć odpowiednią długość treeści listu motywaqcyjnego pokażesz, że nie tylko szanujesz ich czas, ale także znasz podstawoe zasady rekrutacyjnej etykiety.

Oceń artykuł
0/5 (0)