Wręczenie wypowiedzenia umowy pracodawcy wydaje się proste, ale niejednokrotnie już na tym etapie pojawia się problem. Bo jak właściwie należy rozumieć to szerokie pojęcie „pracodawcy”? Komu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę, aby miało moc prawną? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Komu złożyć wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Komu wręczyć wypowiedzenie – Kodeks pracy

Kodeks pracy (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy) wskazuje kilka form rozstania się z pracodawcą. Zgodnie z art. 30, umowa o pracę może zakończyć się w poniższy sposób:

§  1. Umowa o pracę rozwiązuje się:

1) na mocy porozumienia stron;

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);

3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);

4) z upływem czasu, na który była zawarta”.

Pracownik może zdecydować się na rozwiązanie umowy o pracę z pracodawcą bez wypowiedzenia (umowa o pracę rozwiązuje się z chwilą wręczenia drugiej stronie oświadczenia-rozwiązanie ze skutkiem natychmiastowym), gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ pracy na zdrowie pracownika oraz kiedy pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. Zatrudniony nie musi też wcześnie informować pracodawcy o zamiarze złożenia wypowiedzenia umowy o pracę oraz pytać go o pozwolenie w tej kwestii.


Zobacz też wzór wypowiedzenia umowy: Wypowiedzenie umowy z winy pracodawcy – omówienie i wzór dokumentu


Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę a okres wypowiedzenia umowy

W przypadku umowy o pracę, okres wypowiedzenia umowy również jest regulowany Kodeksem pracy. Jeśli jest ona zawarta na czas określony lub nieokreślony, czas ten zależy od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Warto pamiętać, że według przepisów rozwiązanie umowy o pracę na okresie próbnym wygląda nieco inaczej. Tutaj mamy do czynienia z krótszymi przedziałami wynikającymi z ograniczonego czasu zatrudnienia. W Kodeksie pracy wskazano:

„Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;

3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące”.

Ustawa ta wskazuje szczegółowe wymogi wobec stron umowy w przypadku rozwiązania umowy. Nie określono jednak wyraźnie, kogo dokładnie należy uznawać za „pracodawcę” i w związku z tym, komu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę, chcąc zrezygnować z pełnionego w firmie stanowiska. Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy pracodawca jest stroną stosunku pracy tuż obok pracownika. Jakie zatem dokładnie pełni funkcje?


Przeczytaj również: Czy pracodawca może wydłużyć okres wypowiedzenia?


Do kogo ma trafić wypowiedzenie umowy przez pracownika

Komu w firmie należy wręczyć oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron? – pytanie do Eksperta GoWork

Jeden z użytkowników naszego Forum w wątku z pytaniami do Eksperta GoWork opisał następujący problem:

Szanowny Ekspercie GoWork 🙂 Zwracam się z następującym pytaniem. Zaproponowałem mojemu bezpośredniemu przełożonemu (pracuję w korporacji) rozwiązanie umowy o prace za porozumieniem stron (w CC pani z HR). Wysłałem pismo emailem (podpisane własnoręcznie), na które otrzymałem odpowiedź, że mój manager nie ma zastrzeżeń co do terminu rozwiązania umowy o pracę. Pani z HR odpisała na owego maila, że wysłała rezygnację przez system zgodnie z mailem, przyjmując ostatni dzień zatrudnienia jako wskazany w dokumencie, który oryginalnie wysłałem do bezpośredniego przełożonego. W tej chwili pracodawca (pełnomocnik pracodawcy z działu HR) oświadczył, że nie zgadza się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i przyjmuje, że obejmuje mnie okres wypowiedzenia. Czy jego twierdzenie jest prawidłowe? Czy oświadczenie woli, które zostało złożone przez mojego bezpośredniego przełożonego przestaje być wiążące? Przecież mój przełożony też reprezentuje pracodawcę… Co mogę zrobić w tym przypadku? Oczywiście pracodawca „odrzucił” porozumienie już po tym, jak się dogadałem z nowym pracodawcą o wcześniejszym rozpoczęciu pracy, mimo że poinformowałem nowego pracodawcę, że mam zgodę (uzyskaną od bezpośredniego przełożonego) dopiero po faktycznie uzyskanej zgodzie. Proszę o pomoc, jakimi ewentualnymi przepisami mogę się kierować w tej sprawie?

Komu złożyć wypowiedzenie umowy o pracę? Pojęcie pracodawcy

W niniejszej sprawie trudności dostarcza określenie, kto właściwie jest pracodawcą w świetle przepisów i z kim pracownik może rozwiązać umowę o pracę.

Sięgając do Kodeksu pracy, widzimy, że pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (art. 3). Pojęcie to jest bardzo ogólne, bowiem w ramach jednostki organizacyjnej pracuje wiele podmiotów. Pojęcie „jednostki organizacyjnej” nie posiada definicji legalnej, ale możemy posiłkować się poglądami doktryny. Można zatem przyjąć, że jednostka organizacyjna pozostaje w ścisłym związku ze strukturą organizacyjną przedsiębiorstwa (tj. służy wypełnianiu funkcji organizacyjnych), którą cechuje zależność (występowanie relacji). Jak widać, w ramach jednej jednostki organizacyjnej działa wiele podmiotów – z kim zatem dokładnie należy podjąć próbę rozwiązania umowy za porozumieniem stron?

Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika


ZOBACZ TAKŻE:


Komu złożyć wypowiedzenie? Przepisy

Z pomocą przychodzi art. 3[1] w/w ustawy, który wskazuje, że za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Jej określenie następuje przez złożenie oświadczenia woli przez osobę lub organ kierujący jednostką organizacyjną (pracodawcę) i za zgodą wyznaczonej osoby (forma oświadczenia woli zależy od wewnętrznych regulacji firmy).

Przepis ten stosuje się odpowiednio do pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje on osobiście czynności, o których mowa w tym przepisie. Takie rozwiązanie służy odciążeniu przedsiębiorcy, zwłaszcza zatrudniającego wielu pracowników, który w przeciwnym wypadku zmuszony byłby do załatwiania wszelkich formalności osobiście.

Podmioty rozwiązujące umowy o pracę w imieniu pracodawcy

Zazwyczaj czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w danym przedsiębiorstwie dokonuje dział kadr czy sekretariat, ale może to być również bezpośredni przełożony w zależności, o których przepisach prawa pracy mowa – w każdym razie musi być to podmiot wyraźnie w tym celu wyznaczony. To zatem to, komu wręczyć wypowiedzenie, będzie formalnie zależało od uprzedniej decyzji organu zarządzającego.


Może Cię zainteresować: Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin? Nadgodziny a Kodeks pracy


Złożenie-wypowiedzenia-umowy-o-pracę-przez-pracownika

Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika?

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno być przekazane na piśmie. Jeśli jest to rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, pracownik musi wymienić powody złożenia takiego pisma. Dokument o rozwiązaniu umowy ma również posiadać podpis pracownika. Wypowiedzenie umowy za pomocą e-maila lub faksu może nie być uznane.

W przypadku, gdy pracownik chce wysłać dokument przez Internet, powinien to zrobić w postaci pisemnej elektronicznej z bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Kiedy wypowiedzenie umowy składane jest w formie papierowego listu, można go dostarczyć osobiście lub pocztą (najlepiej listem poleconym).

Oceń artykuł
3/5 (15)