Na przymusowe nadgodziny narzeka niejeden pracownik. Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin? Czy nadgodziny są obowiązkowe? Na te i inne pytania odpowiada ekspertka prawna GoWork.pl w kolejnym odcinku cyklu „Pracodawca to (nie) Twój wróg”!

Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin

Czy nadgodziny są obowiązkowe?

Kolejny projekt, terminy gonią i cały zespół już nie wyrabia się z pracą? Rodzina delikatnie sugeruje, że coraz rzadziej i później widzi Was o normalnej porze w domu? Przymusowe nadgodziny na polecenie pracodawcy to niestety smutna norma w wielu polskich firmach.

Okazjonalna konieczność pozostania w zakładzie pracy „po godzinach”, aby nadrobić służbowe obowiązki to po prostu część życia zawodowego, zdarzająca się każdemu z nas od czasu do czasu. Jeśli jednak zmuszanie do nadgodzin to nagminna praktyka w Waszym miejscu pracy, możecie i powinniście reagować!

Zwłaszcza jeśli o dodatku za nadgodziny możecie jedynie pomarzyć, a częste i długie zostawanie w biurze to dla Waszego szefa podstawowy obowiązek wykonywania pracy w jego firmie.

Czy można odmówić pracodawcy wykonywania nadgodzin

Zmuszanie do nadgodzin w polskich firmach. „Utarło się, że praca jest wartością samą w sobie”

Czy to już mobbing? Niejednokrotnie zmuszanie do nadgodzin ukrywane jest pod płaszczykiem „pracy zespołowej” i „zaangażowania w rozwój firmy”. Nie zrozumcie nas źle – tak też bywa, a czasem naprawdę warto dać z siebie w pracy trochę więcej, niż zwykle. Zwłaszcza jeśli wiąże się to z sukcesem finansowym firmy, który może przełożyć się na Wasz awans lub podwyżkę.

Jeśli jednak odnosicie nieodparte wrażenie, że coś jest nie tak, a w dodatku z powodu obowiązkowych nadgodzin odczuwacie ciągłe przemęczenie w pracy, czas poznać swoje prawa. A może nawet rozejrzeć się za innymi ofertami pracy!

Jak czytamy np. na forum GoWork.pl, wielu pracowników wciąż nie jest pewna, czy zmuszanie do nadgodzin to mobbing, czy jeszcze dopuszczalna praktyka. Wszystko zależy jednak od kontekstu i podejścia przełożonych. Jeden z rozgoryczonych pracowników jednej z polskich firm tak opisuje swoje doświadczenia ze zmuszaniem do nadgodzin w pracy. „W firmie jakoś tak utarło się już, że praca jest wartością samą w sobie. Nikt Ci nawet nie podziękuje za codzienne nadgodziny, to przecież naturalne, że musisz osiągać założone cele, za wszelką cenę. A jak po jakimś czasie masz dość, to wszyscy są zdziwieni, że się wypaliłeś i oczekują więcej i więcej” – podobnych historii w sieci nie brakuje.

Udzielenie czasu wolnego za nadgodziny

Co grozi pracodawcy za zmuszanie do nadgodzin?

Czy pracodawca może zmusić pracownika do nadgodzin? Co na to Kodeks pracy? Sprawa nie jest taka oczywista. Na te pytania odpowie nasza ekspertka prawna, Angelika Kowalczyk.

Czy pracodawca ma prawo wymagać ode mnie nadgodzin? Do ilu nadgodzin może zmusić pracodawca?

Zgodnie z art. 151. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: Kodeks pracy), praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
  • szczególnych potrzeb pracodawcy.

O ile pierwsza z powyższych przesłanek raczej nie powinna budzić wątpliwości, o tyle druga przesłanka nie została precyzyjnie zdefiniowana. Oznacza to w praktyce, że to, czy występują szczególne potrzeby po stronie pracodawcy i ma on prawo wymagać od nas obowiązkowych nadgodzin, będzie zależne każdorazowo od aktualnej sytuacji i oceniane indywidualnie przez pracodawcę.

Można posiłkować się definicją wskazaną w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 26 maja 2000 r., sygn. I PKN 667/99, zgodnie z którą „szczególne potrzeby” pracodawcy to potrzeby specjalne, niecodzienne, odróżniające się od zwykłych potrzeb związanych z prowadzoną działalnością.

Niedopuszczalna jest więc sytuacja, w której nadgodziny byłyby z góry zaplanowane lub też stanowiły „normalną”, stałą praktykę spowodowaną np. stałym wzrostem zapotrzebowania na pracę.

Czy praca w godzinach nadliczbowych jest obowiązkiem pracownika?

W powyższym przepisie, jak również w całym Kodeksie pracy, nie wskazano w sposób oczywisty, jakoby pracownik miał obowiązek pracy w godzinach nadliczbowych. Warto jednak mieć świadomość, że taki obowiązek istnieje i należy go wywodzić z definicji stosunku pracy.

Zgodnie bowiem z art. 22. Kodeksu pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się m.in. do wykonywania pracy pod kierownictwem pracodawcy. Ponadto, w świetle art. 100. Kodeksu pracy, pracownik jest obowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Oznacza to, że z samego faktu pozostawania w stosunku pracy pracownik ma obowiązek pracy w godzinach nadliczbowych, bowiem zobowiązany jest podporządkować się poleceniom pracodawcy.

Dobrze jest także posiłkować się orzecznictwem sądowym, z którego wynika, że zlecenie pracodawcy do pracy w godzinach nadliczbowych wiąże pracownika wtedy, gdy dotyczy ono czynności zgodnych z treścią umowy o pracę, ale również w przypadku, kiedy ma być to praca innego rodzaju (te czynności nie mogą jednak być niezgodne z posiadanymi przez pracownika kwalifikacjami).


SPRAWDŹ TEŻ INNE ODCINKI „PRACODAWCA TO (NIE) TWÓJ WRÓG”:


Odmowa nadgodziny przy naruszeniu zasady współżycia społecznego

Co robić w przypadku, gdy pracodawca zmusza mnie do nadgodzin?

Jeżeli pracodawca wymaga od pracownika pracy w godzinach nadliczbowych, to o ile powód tego polecenia stanowi jedną z wyżej wymienionych przesłanek wskazanych w art. 151. Kodeksu pracy i nie stoi to w sprzeczności z prawem oraz zasadami współżycia społecznego – pracownik ma obowiązek się zgodzić.

Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin? Czy pracodawca może zmusić do pracy po 12 godzin? Polecenie pracy w nadgodzinach nadliczbowych jest bezprawne, jeżeli zostaje skierowane w stosunku do osoby, która w świetle Kodeksu pracy nie ma prawa wykonywania pracy ponad ustalone normy czasu pracy. Są to kobiety w ciąży (art. 178 Kodeksu pracy), młodociani (art. 203 Kodeksu pracy) oraz pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia (art. 151 § 2) – te osoby, nawet jeśli chcą, nie mogą wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych.

Nadgodziny z polecenia pracodawcy

Odmowa pracy w godzinach nadliczbowych

Czy można odmówić pracy w godzinach nadliczbowych? Na ogół nie ma takiej możliwości. Praca w godzinach nadliczbowych zalicza się bowiem do obowiązków pracownika, w związku z czym teoretycznie nie można jej odmówić. Tutaj na korzyść pracownika działają jednak limity nadgodzin czy rekompensata w formie dni wolnych, a także wyjątkowe sytuacje, w których dopuszcza się samą odmowę.

Ograniczenia związane z przydzielaniem pracy w godzinach nadliczbowych

Do grupy pracowników, którzy mogą odmówić wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, należy rodzic, który wychowuje dzieci poniżej 4. roku życia (art. 178 Kodeksu pracy). Za naruszenie zasad współżycia społecznego można byłoby uznać wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych przez pracownika, który ma trudną sytuację rodzinną.

Należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. 132. Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (limit ten nie dotyczy jednak sytuacji, w której zachodzi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej – w takim więc przypadku odpoczynek może być krótszy), zaś zgodnie z art. 133. – prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu.

Tygodniowy czas pracy łącznie z nadgodzinami nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131). Jeżeli więc praca w nadgodzinach wiązałaby się z przekroczeniem powyższych limitów – pracownik może odmówić wykonania polecenia. A wtedy uniknie obowiązkowych nadgodzin!

Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym (art. 151 Kodeksu pracy). W przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej Kodeks pracy nie wskazuje limitu godzin. Pracownik nie powinien więc zgadzać się na pozostanie w pracy po godzinach, gdy miałoby to prowadzić do przekroczenia wskazanego powyżej limitu godzin.

Nieuzasadnione odmówienie wykonania pracy po godzinach, o ile polecenie to nie stoi w sprzeczności z wyżej wskazanymi przepisami, może stanowić podstawę do oskarżenia o naruszenie obowiązków pracowniczych, za co grożą wskazane w Kodeksie pracy kary porządkowe, a nawet może prowadzić to do wypowiedzenia stosunku pracy.

Czy nadgodziny należą do obowiązków służbowych

Obowiązkowe nadgodziny – czy należy mi się rekompensata finansowa bądź odbiór przepracowanego czasu?

Zgodnie z art. 151. [1] Kodeksu pracy, za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek za nadgodziny w wysokości:

1) 100 proc. wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

  • w nocy;

  • w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;

  • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Taki dodatek przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że to przekroczenie przypadło w wyżej wskazanych okresach.

2) 50 proc. wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Praca w godzinach nadliczbowych a dzień wolny

Na pisemny wniosek pracownika za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Może to również nastąpić bez wniosku pracownika – powinno to wówczas nastąpić do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Zarówno w przypadku udzielenia czasu wolnego od pracy na wniosek, jak i bez wniosku, pracownikowi nie przysługuje dodatek za nadgodziny (art. 151 [2] Kodeksu pracy).

Pracownikowi, który pracę w godzinach nadliczbowych wykonywał w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w uzgodnionym z nim terminie (art. 151 [3] Kodeksu pracy).

Oceń artykuł
4.8/5 (4)