Czy za dyżur poza godzinami pracy należy się rekompensata?

Zgodnie z przepisami prawa, pracownik jest zobowiązany pozostać w gotowości do wykonywania obowiązków służbowych po pracy, na zlecenie swojego pracodawcy. Czy jednak taki dyżur poza godzinami pracy zalicza się do czasu pracy? Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

dyżur poza godzinami pracy

Czy pracodawca może wymagać od pracownika pozostania w gotowości poza godzinami pracy? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy – jest to możliwe. Nie została jednak wyjaśniona kwestia wliczania tych godzin do czasu pracy. Dlatego na temat dyżuru poza godzinami pracy czy poza miejscem pracy, wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wydał wyrok w tej sprawie. Wszystko zależy od organizacji.

Dyżur poza godzinami pracy – kiedy liczy się jako nadgodziny?

Niestety nie ma dobrych wiadomości dla pracowników. Pracodawca ma prawo zlecić zatrudnionemu pozostanie w gotowości po godzinach i, według wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dyżur poza godzinami pracy nie będzie liczył się do czasu pracy.

Jest jednak pewien wyjątek. Nadgodziny mogą zostać wliczone do czasu pracy wtedy, gdy pracownik będzie faktycznie wykonywał swoje służbowe obowiązki. Mowa o wysyłaniu e-maili do klientów, odbieraniu telefonów od pracodawcy czy współpracowników oraz świadczeniu innych obowiązków pracowniczych.

Czy dyżur poza miejscem pracy zaliczany jest do czasu pracy?

Trybuł Sprawiedliwości Unii Europejskiej musiał również wydać orzeczenie w trybie prejudycjalnym dotyczącym dyżuru poza miejscem pracy. Sprawa dotyczyła dwóch pracowników ze Słowenii i Niemiec. Pracodawcy kazali im pozostać w gotowości po godzinach pracy, co mocno ograniczało możliwość skorzystania z ich czasu wolnego.

W dodatku pracownik ze Słowenii, który odpowiedzialny był za zapewnienie funkcjonowania telewizyjnych centrów nadawczych, musiał pozostać pod telefonem do czasu, aż nie zostanie wezwany na miejsce dyżuru. Niestety położenie centrów było na tyle kłopotliwe, że uniemożliwiało spędzanie czasu poza ich lokalizacją. Dlatego pracownik nie mógł np. wrócić do domu i odpocząć, tylko cały czas być w gotowości na wezwanie swojego pracodawcy.


Zobacz też: Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin?


Pracownicy są zdania, że takie dyżury poza godzinami pracy lub stałym miejscem wykonywania obowiązków zawodowych należy zaliczyć do czasu pracy oraz zgodnie z przepisami prawa – wypłacić odpowiednie wynagrodzenie.

Dyżur poza godzinami pracy a brak możliwości zarządzania czasem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie wliczania dyżuru poza godzinami pracy lub miejscem pracy w całości do czasu pracy jedynie wtedy, gdy pracownik nie może, z powodu nałożonych na niego obowiązków, swobodnie zarządzać swoim czasem. Chyba że takie ograniczenia nie występują.

TSUE podkreśla, że trudności organizacyjne związane na przykład z obowiązkiem pozostania w firmie w trakcie dyżuru poza godzinami pracy, nie muszą zostać zaliczone do czasu pracy.


Szukasz pracy w Częstochowie? Aplikuj na nasze oferty praca Częstochowa

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora