Zasady savoir-vivre w pracy mają ogromne znaczenie. Od ich znajomości zależy nasz profesjonalny wizerunek i przyszła kariera zawodowa. Poznajcie 7 podstawowych wyznaczników dobrego zachowania, które składają się na uniwersalny biurowy savoir-vivre. 

Savoir-vivre w pracy: jak się witać?

Nie ma wątpliwości, że warto przestrzegać zasad savoir-vivre w pracy. Szczególnie ważny jest temat powitania, gdzie obowiązują ścisłe procedury, których należy bezwzględnie pilnować w sytuacjach biznesowych. Pamiętaj, że pierwsza wita się osoba:

  • będąca na niższym stanowisku,
  • idąca lub wchodząca do pomieszczenia
  • wchodząca po schodach ze schodzącą.

Często przyjmuje się też regułę savoir-vivre w pracy biurowej mówiącą, iż w przypadku równorzędnej relacji służbowej to mężczyzna wita kobietę. Najbezpieczniejszą formą powitania będzie klasyczne „Dzień dobry”. „Witam” zarezerwowane jest dla osób znajdujących się wyżej w hierarchii.


Sprawdź także:


Stołówka przy biurku? To nie zgadza się z savoir-vivre w miejscu pracy!

O potrzebie przestrzegania pory lunchowej, jeżeli taka obowiązuje w Twojej firmie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak pamiętać również o paru innych zasadach biurowego savoir-vivre’u związanych ze spożywaniem posiłków:

  • jemy w miejscu do tego przeznaczonym – stołówce, ewentualnie w pobliskim lokalu,
  • jeżeli w firmie nie ma oddzielnego pomieszczenia socjalnego i musimy jeść przy biurku, wybierzmy potrawy o niezbyt intensywnym zapachu,
  • nie jedzmy na swoim stanowisku pracy w towarzystwie klientów bądź przełożonych,
  • jeśli danego dnia wyjątkowo chcemy zjeść przy swoim biurku, np. ze względu na natłok obowiązków, zapytajmy sąsiadów, czy im to nie przeszkadza.

Savoir-vivre w pracy, czyli rozmowy kontrolowane

Rozmowy przez telefon to szczególnie drażliwy obszar biurowego savour-vivre’u, jeśli pracujemy w tzw. open space, czyli otwartej przestrzeni biurowej. Z pewnością wiele osób domyśla się, że nie powinniśmy być zbyt wylewni, jeśli chcemy porozmawiać na prywatne tematy. W takiej sytuacji po prostu odejdźmy na chwilę na bok. Jednak warto zachować pewne zasady savoir-vivre’u w pracy, również przy prowadzeniu rozmów służbowych. Jeżeli musimy prowadzić je przy biurku, warto spróbować zachować dyskrecję na tyle, na ile jesteśmy w stanie.

Przestrzegaj zasad savoir-vivre w pracy i dbaj o wspólną przestrzeń!

Nawet, jeśli Twoje biuro zatrudnia ekipę sprzątającą, nie zwalnia Cię to z obowiązku zachowania ładu wokół siebie – tego wymaga savoir vivre w pracy. Jednym z największych grzechów pracowników jest pozostawianie produktów we wspólnej lodówce, zwłaszcza na weekend. Jest niemal pewne, że pomieszczenie wymagać będzie w takiej sytuacji solidnego wietrzenia. Nie zapomnijmy też o zachowaniu porządku na biurku. Nie musimy ustawiać wszystkiego pod linijkę, ale krajobraz jak po przejściu tornado raczej nie poprawia naszego wizerunku.

Savoir-vivre biurowy: ubiór

Niby nie szata zdobi człowieka, ale jednak całkiem sporo o nim mówi. Dlatego jeżeli w Twojej pracy obowiązuje konkretny dress code, warto go przestrzegać. A jeśli nawet teoretycznie pracodawca daje nam dowolność, nie zaszkodzi ubierać się ze smakiem. Zgodnie z zasadami savoir-vivre w pracy, warto zapomnieć o sandałach czy podartych spodniach. Panie nie powinny też nadmiernie eksponować dekoltu czy przesadzać z makijażem. Najlepiej wybierać na co dzień styl smart casual.

Rozmowa zgodna z zasadami biurowego savoir-vivre

To dobrze, że chcesz się integrować ze współpracownikami, ale pamiętaj, że nie wszyscy musicie być przyjaciółmi. Zwłaszcza w przypadku, gdy nie pracujecie razem zbyt długo. Dlatego powstrzymajmy się od ciągłego zaczepiania kolegów i bycia zbyt wylewnym, a zwłaszcza od opowiadania o sprawach bardzo osobistych. To potrafi dekoncentrować i wywoływać zmieszanie, a nawet zażenowanie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kulturalny small talk

Savoir-vivre po godzinach

Nie chodzi tu wcale o imprezy firmowe, a o… kontaktowanie się z nieobecnymi w pracy. Pamiętajmy, że każdy ma prawo do odpoczynku i czasu wolnego. Pozwólmy zachować pracownikom work-life balance. W szczególności, gdy wiemy, że w danym momencie mają ważne prywatne sprawy do załatwienia. Postarajmy się rozwiązać problem sami – do osób na urlopie czy zwolnieniu dzwońmy tylko w ostateczności.

Savoir-vivre w pracy w korporacji

Większość z nas uważa, że sztuka savoir-vivre w pracy dotyczy jedynie dobrego wychowania, które prezentujemy na co dzień. Zagadnienie obejmuje jednak szerszy krąg – jest niezbędne również w biznesowych relacjach, które nie są wcale takie proste. Coraz częściej firmy wprowadzają dla pracowników ćwiczenia związane z zasadami savoir-vivre w pracy biurowej. Taka wiedza przydaje się w utrzymywaniu poprawnych relacji z klientami, partnerami oraz współpracownikami. Obowiązuje nie tylko na spotkaniach czy bankietach firmowych, ale również podczas rozmów telefonicznych czy wymiany korespondencji. Wizerunek, sposób ubioru, gestykulacja również świadczą o poziomie kultury i profesjonalizmie – nie tylko naszym, ale również całej firmy. Jeśli pracujemy w biznesie, jesteśmy managerami firmy, mamy bezpośredni kontakt z klientem.

3 podstawowe zasady savoir-vivre w korporacji

  • Przestrzegaj hierarchii – w savoir-vivre w pracy biurowej nie chodzi o relacje damsko-męskie jak np. otwieranie drzwi przed kobietą (co oczywiście należy do codziennych zasad grzecznościowych) lecz o zachowanie pierwszeństwa wobec osób zajmujących wyższe stanowiska. Zasada dotyczy witania się, przedstawiania nowych osób, rozpoczynania rozmowy, a nawet siadania. Zawsze musimy okazać szacunek osobie wyższej stanowiskiem od nas.
  • Dbaj o swój wygląd – pamiętajmy, że to my w spotkaniach biznesowych jesteśmy wizytówką firmy. Pierwsze wrażenie jest tylko jedno. Odpowiednio dobrany strój wiele może powiedzieć o naszym poziomie profesjonalizmu i zaangażowania.
  • Bądź punktualny – ta zasada biurowego savoir-vivre’u powinna zawsze towarzyszyć wszystkim spotkaniom, bez względu na to, jaką ma rangę. Pamiętaj, żeby zawsze umawiać się z wyprzedzeniem – szanuj swój czas i innych. Nie wypada przychodzić na spotkanie również z dużym wyprzedzeniem.

Dzięki zachowaniu podstawowych zasad biurowego savoir-vivre’u miejsce pracy z pewnością stanie się bardziej przyjazne. Zgadzacie się z tym? Jakie są Wasze doświadczenia? Co jeszcze dodalibyście do tej listy?

Oceń artykuł
0/5 (0)