Zastanawiacie się jak najlepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Czy zrobienie idealnego pierwszego wrażenia jest możliwe? Czasem rekrutacja bywa stresująca nie tylko dla kandydatów do pracy, ale również dla osoby, która zajmuje się HRem i przeprowadza z Wami rozmowę – pomyślcie o tym zawsze przed spotkaniem w sprawie nowej pracy!

Rozmowy kwalifikacyjne bardzo często są traktowane przez kandydatów, jako zło konieczne oraz najbardziej stresujący etap rekrutacji. Czasami mniej stresujące bywają testy, które dostają potencjalni nowi pracownicy na pierwszym spotkaniu z nową firmą, ponieważ często one decydują o przejściu i wstępnej kwalifikacji do kolejnych etapów. Faktem jest, że niezależnie od tego jakie posiadasz kwalifikacje, pracodawcy patrzą na pierwsze wrażenie, jakie u nich wywołasz i to czy zdołasz ich do siebie przekonać. Trudno się dziwić, że przed rozmowami stresują się nawet najbardziej kompetentni i doświadczeni pracownicy i specjaliści. Dlatego stworzyliśmy krótką listę wskazówek jak sprawić, by rozmowa kwalifikacyjna poszła Wam jak najlepiej!

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

1. Dowiedz się w jakim dokładnie miejscu ma się odbyć spotkanie oraz jak tam dotrzeć. Dzień wcześniej zaplanuj czas podróży – zawsze dodawaj 10-20 min zapasu na wypadek korków lub spóźnionego autobusu.

2. Pamiętaj, by zabrać ze sobą dane kontaktowe osoby, z którą masz się spotkać. Zapamiętaj jej imię, nazwisko oraz stanowisko – nie ma nic gorszego od kandydatka, który na recepcji próbuje sobie przypomnieć z jaką osobą był umówiony lub podaje dane osoby…która nie pracuje w danej firmie! Bądź profesjonalistą nawet jeśli nie masz pamięci do nazwisk.

3. Przeczytaj jeszcze raz swoje CV i zwróć szczególną uwagę na wymagania, które są zawarte w ofercie pracy. Przećwicz przed spotkaniem, które punkty w życiorysie pasują do stanowiska, na które aplikujesz, tak by pokazać pracodawcy, że je spełniasz i jesteś idealnym kandydatem.

4. Przejrzyj przygotowane wcześniej przez Ciebie informacje o firmie i branży. Pamiętaj o ostatnich istotnych wydarzeniach, przeczytaj najnowszy numer najbardziej popularnego czasopisma branżowego, wejdź na stronę firmy i zajrzyj do zakładki „aktualności”.

5. Bądź 5-10 minut przed czasem. W złym tonie jest przychodzenie dużo za wcześnie – po pierwsze nie ma sensu siedzieć bezczynnie na recepcji przez pół godziny i dodatkowo się stresować. Lepiej pójdź na krótki spacer wokół budynku, aby się zrelaksować przed rozmową. Po drugie osoba, z którą jesteś umówiony najprawdopodobniej ma zaplanowany czas przed spotkaniem z Tobą, nie zdobędziesz jej sympatii swoją nadgorliwością.

6. Jeśli zostaniesz poproszony o zajęcie miejsca, zastanów się, które wybrać. Jeśli usiądziesz daleko od rozmówcy pokażesz, że się boisz, naprzeciwko – jesteś gotowy do rywalizacji i walki, obok rozmówcy –  traktujesz go jako partnera, jesteś gotowy nawiązać współpracę. Usiądź pewnie, naturalnie, nie przesadzaj jednak ze zbyt luźną pozycją czy wyciągniętymi rękami. Jeżeli razi Cię słońce lub krzesło jest chwiejne, powiedz o tym otwarcie zamiast wiercić się i dekoncentrować podczas rozmowy. Kompetentni ludzie znajdują rozwiązania i nigdy nie plasują się na drugim miejscu!

7. Co by się nie działo, nie kłam. Jeśli zaczniesz plątać się w wyjaśnieniach na temat kwalifikacji czy poprzedniej pracy, nowej oferty na pewno nie dostaniesz. Jeżeli nie chcesz odpowiadać na jakieś pytanie zażartuj bądź zbądź inteligentną ripostą. Nie na wszystkie pytania musisz odpowiadać, zwłaszcza na te, które dotyczą życia prywatnego, a nie planów zawodowych.

Idealna rozmowa kwalifikacyjna – o czym trzeba pamiętać?

Niewiele rzeczy w życiu jest idealnych – warto o tym pamiętać udając się na rozmowę kwalifikacyjną. Wyżej wskazywane elementy stanowią jedynie podpowiedź ku temu, co możemy zrobić by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, jednak trzeba mieć na względzie, że nawet gdy nie wszystko pójdzie zgodnie z naszymi wyobrażeniami, to nie oznacza to, że nie otrzymamy pracy.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, oprócz wiedzy teoretycznej na temat branży i firmy do której aplikujemy, najważniejsza jest odpowiednia prezencja. Warto ubrać się w sposób elegancki, a także emanować pewnością siebie i profesjonalizmem, nie zapominając o szczypcie dobrego humoru.

Źródło zdjęcia:

Oceń artykuł
0/5 (0)