praca dla podróżników

Marzą Wam się podróże do dalekich i egzotycznych krajów? Chcecie zrobić sobie “gap year” i poświęcić go na zwiedzanie świata? To możliwe! Prezentujemy 15 prac dla podróżników, dzięki którym pasję do odkrywania nowych miejsc połączycie z pracą zarobkową. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Praca i podróże – czy można je połączyć?

Praca i podróże – to da się połączyć! Jeżeli już od dawna myślicie o rzuceniu wszystkiego i ruszeniu w świat, to musicie tylko zdecydować się, którą pracę dla podróżnika wybierzecie. Wbrew pozorom można na tym nieźle zarobić i dzięki temu odkryć jeszcze więcej ciekawych miejsc! Wystarczy zapoznać się z naszą listą 15 zawodów dla podróżników i wybrać coś dla siebie.

1. Przewodnik podróży

To dosyć oczywiste rozwiązanie dla osób, dla których podróżowanie to pasja. Jeśli lubicie kontakt z ludźmi i potraficie ciekawie opowiadać o nowych miejscach, to coś dla Was! Wystarczy, że podpytacie w lokalnych biurach podróży. Warto również zawczasu rozważyć, czy lepiej odnajdziemy się w oprowadzaniu wycieczek związanych z zabytkami, kulturą czy też historią.

2. Praca na jachcie

Idealna praca dla podróżnika. Jeśli w miejscu, do którego chcecie wyjechać, znajduje się jacht stop, nie powinniście mieć problemu z zaczepieniem się w takiej pracy. Nie zawsze należy ona do lekkich, ale poza wynagrodzeniem możecie liczyć również na darmowe miejsce do spania i wyżywienie. Dzięki takiej pracy macie możliwość zwiedzić wiele egzotycznych miejsc!

 3. Praca na statku

Olbrzymie statki wycieczkowe przypominają małe miasta – znajdziecie tu nie tylko restauracje, mini kluby czy kasyna, ale nawet sklepy. Pracy nie zabraknie dla nikogo, a do tego czeka na Was ogrom nowych miejsc do zobaczenia oraz darmowe zakwaterowanie i wyżywienie.

4. Praca na farmie

Praca dla podróżnika, który jest też miłośnikiem natury. Powrót do korzeni i praca na farmie zapewnia miejsce do spania, ekologiczne produkty na stole i wiele pięknych widoków.

Praca dla podróżników: w turystyce i nie tylko

Kto powiedział, że praca dla podróżnika znajdzie się tylko w turystyce? Choć większość zajęć rzeczywiście łączy się z tą branżą, możecie też wykorzystać swoje umiejętności w inny sposób!

5. Opiekunka do dzieci

Praca w charakterze tzw. “au pair” to popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród ludzi młodych. Planujesz swój “gap year” jako pasmo podróży? Skorzystaj z oferty programów takich jak np. Work&Travel i zwiedź nawet całe Stany Zjednoczone czy Europę.

6. Praca na kempingu

Może i nie zarobicie tu kokosów, ale z pewnością odpoczniecie za darmo na łonie natury. Praca dla podróżników, którzy lubią poznawać nowych ludzi i chcą wreszcie wyrwać się z wielkiego miasta. 

7. Uliczny artysta/muzyk

Jeśli umiecie grać na jakimkolwiek instrumencie i macie możliwość wziąć go ze sobą w podróż życia, to wypróbujcie karierę ulicznego artysty. Szczególnie w popularniejszych miejscowościach turystycznych przechodnie bywają hojni wobec utalentowanych muzycznie podróżników.

8. Copywriter/ Marketing Freelancer

Umiecie bawić się słowem a i marketing Wam nieobcy? Kariera freelancera to idealna praca dla podróżników. Wystarczy, że zdobędziecie kilka zdalnych zleceń, a śmiało możecie pakować laptopa do walizki. Tę pracę możecie wykonywać praktycznie z każdego miejsca na świecie!

Praca marzeń: podróże i wysoka pensja

Kto powiedział, że na pracy dla podróżnika nie da się dobrze zarobić? Mamy dla Was kilka intratnych propozycji na to, jak połączyć pracę z podróżami!

9. Instruktor sportów

Od lat trenujecie sporty ekstremalne? To pracę jako instruktor sportów dostaniecie bez problemu. Jeśli macie duże pokłady cierpliwości, to nauka innych jazdy na snowboardzie czy wakeboardzie będzie dla Was czystą przyjemnością.

10. Opiekun luksusowych domów

W tej pracy dla podróżnika luksusowe jest nie tyle wynagrodzenie, co dodatek do niego. Ale za to jaki! Zamożni właściciele luksusowych willi (np. w Los Angeles, Paryżu czy Lizbonie) coraz częściej decydują się na wynajęcie osoby dedykowanej do opieki nad domem podczas ich nieobecności. Marzą Ci się drinki z palemką nad prywatnym basenem z widokiem na zachodzące słońce? To coś dla Ciebie!

11. Kelner/ barman

Zanim cokolwiek powiecie, przerwiemy Wam jednym słowem – tipy. Wbrew pozorom zawód kelnera czy barmana potrafi się nieźle opłacić, zwłaszcza zagranicą. Restauracje znajdziecie w niemal każdym zakątku świata – taką pracę dla podróżnika stosunkowo łatwo też dostać.

12. Stewardessa

Praca z definicji połączona z podróżami. Coś dla tych, co nigdy nie mogą usiedzieć w miejscu i kochają loty samolotem. Macie miłą aparycję i posiadacie doświadczenie w bezpośredniej obsłudze klienta? Stewardessa to praca dla podróżników prawdziwie wytrawnych.

13. Konsultant podróży

Coraz popularniejsza praca dla podróżników i w dodatku nieźle płatna. Od lat podróżujecie i doskonale wiecie, jak zaplanować wyjazd w najdrobniejszych detalach? Z autopsji znacie ewentualne trudności na lotniskach i ciekawe, mało uczęszczane miejsca? Poznaliście dziesiątki godnych polecenia restauracji i muzeów? W takim razie śmiało szukajcie pracy jako konsultant podróży. Praca odbywa się głównie zdalnie, więc planując podróż innym, możecie cały czas kontynuować swoją własną. 

14. Praca w hostelu/hotelu

Darmowy wikt i opierunek oraz dobra pensja – czego chcieć więcej w pracy dla podróżnika? Choć to bardziej sezonowe zajęcie, zapewnia możliwość dokładnego zwiedzenia danej miejscowości i nabrania cennego doświadczenia. A i masę fajnych ludzi można poznać!

15. Bloger/ vlogger

Do tej pracy idealnie byłoby, żebyście już wcześniej zaczęli swoją przygodę z podróżniczym blogiem. Im więcej macie odbiorców, tym na lepsze kontrakty reklamowe i darmowe pobyty w hotelach, restauracjach czy wycieczki możecie liczyć. Odnowiliście ze znajomymi starego kampera i chcecie nim ruszyć w pełną przygód podróż po Europie? Koniecznie zacznijcie vlogować z trasy – niejeden influencer tak zaczynał!

Zawód podróżnik: dla kogo taka praca?

Jak widzicie, pracy dla podróżników nie brakuje, a to i tak tylko ułamek zajęć, jakich możecie się podjąć, zwiedzając świat. Większość z tych prac nie wymaga szczególnych, nabywanych latami kwalifikacji, choć oczywiście im więcej umiejętności zdobytych wcześniej uda Wam się wykorzystać podczas podróży, tym lepiej. Zawód podróżnik – to brzmi dumnie!

Dla kogo taka praca będzie idealna? “Wolne ptaki”, lubiące ciągłe życie w ruchu, odnajdą się tu doskonale. Decyzję o wielomiesięcznej podróży warto jednak najpierw skonsultować z rodziną i bliskimi. Jeśli jesteście bardzo przywiązani do przyjaciół i nie wyobrażacie sobie tygodnia bez wizyty u dziadków – to się może nie udać. Jeśli jednak rzadko doskwiera Wam samotność i nie macie problemu z poznawaniem nowych osób, nie wahajcie się długo!

Praca dla podróżnika to także test wytrzymałości. Jeśli na co dzień pracujecie w dużej korporacji, może się Wam nie spodobać nagły przymus sprzątania pola kempingowego lub konieczność cierpliwego znoszenia “humorów” klientów uroczej restauracji nad Morzem Śródziemnym. Dlatego tak nagłą zmianę kierunku kariery najpierw dobrze przemyślcie. Niestraszny Wam jednorazowy nocleg na dworcowej ławce i pragniecie radykalnie zmienić coś w swoim życiu? W takim razie warto już wyjąć mapę i zacząć szukać pracy dla miłośnika częstych podróży!