Wyobraź sobie pracę, w której nie spędzasz czasu przy biurku. Pracę, dzięki której możesz podróżować, odwiedzać egzotyczne miejsca, poznawać inną kulturę i świetnie bawić się z ludźmi. Czy taka w ogóle istnieje? Tak! To praca rezydenta biura podróży. Zobacz, co musisz o niej wiedzieć!

Rezydent biura podróży, czyli…?

Praca rezydenta biura podróży to praca marzeń dla wszystkich osób, które kochają dalekie wyprawy i nie wyobrażają sobie ośmiogodzinnego etatu i pracy przy biurku. Rezydent biura podróży może pracować w niemal każdym kraju na świecie, także w miejscach cieszących się największą popularnością wśród turystów. Spędza tam najczęściej cały okres najwyższego sezonu, podczas którego opiekuje się odwiedzającymi to miejsce grupami. W wielu egzotycznych krajach – np. w Sri Lance czy w Meksyku sezon trwa jednak przez cały rok, więc rezydenci pracują tam nie tylko w okresie wakacji.

Jakie są obowiązki rezydenta?

Głównym obowiązkiem rezydenta jest opieka nad turystami, którzy korzystają z wycieczek organizowanych przez biuro podróży. Rezydenci zwykle odbierają ich już z lotniska, zapewniają transport do hotelu, lokują w pokojach i nierzadko organizują i prowadzą także wycieczki fakultatywne. Ich praca łączy więc w sobie obowiązki opiekuna, pilota i animatora.  Sam rezydent jest również pierwszą osobą w kontakcie pomiędzy biurem podróży, a turystami korzystającymi z usług operatora na miejscu. To właśnie od niego w dużej mierzy zależy zadowolenie klientów biura, dlatego w tej pracy ważne są umiejętności interpersonalne.

Gdzie można znaleźć pracę?

Zatrudnienie na stanowisku rezydenta oferują bezpośrednio biura podróży, dlatego warto sprawdzać ich aktualne oferty pracy. Rezydent może rozpocząć pracę w dowolnym miejscu, w zależności od tego, gdzie biuro poszukuje pracowników. Dużym zainteresowaniem cieszą się popularne kierunki – np. Grecja, Włochy czy Hiszpania.  Dynamiczny rozwój branży turystycznej w Polsce powoduje jednak, że z roku na rok coraz większa liczba turystów decyduje się na nieco dalsze wakacje, więc coraz popularniejsze stają się także egzotyczne kraje i wyspy takie jak Kuba czy Brazylia. A praca w takim miejscu może być prawdziwą przygodą.

Przed rozpoczęciem pracy, kandydaci przechodzą profesjonalne szkolenie, dzięki któremu zdobywają szeroką wiedzę o kraju, w którym mają ją podjąć. Dzięki niej są w stanie nie tylko zainteresować turystów najciekawszymi atrakcjami, ale także realnie pomagać wypoczywającym na miejscu. 

Zarobki rezydenta biura podróży

Zarobki rezydentów są bardzo zróżnicowane i zależą nie tylko od ich umiejętności, ale także od miejsca, w którym decydują się podjąć pracę. Trudno także mówić o rozliczeniu godzinowym, bowiem praca rezydenta to najczęściej praca w nienormowanych godzinach – szczególnie jeśli rezydent wyrusza z grupą na wycieczki fakultatywne. Warto jednak pamiętać, że rezydenci mają zwykle zapewnione wyżywienie i nocleg przez cały okres pracy, więc nie ponoszą kosztów utrzymania. Dlatego właśnie wielu z nich decyduje się na pracę przez wiele lat, wybierając konkretne miejsce lub co jakiś czas przenosząc się w inny zakątek świata, traktując to jednocześnie jako świetny sposób na podróżowanie i zwiedzanie egzotycznych miejsc.

Jakie umiejętności są potrzebne, by zostać rezydentem? 

Biura podróży przeprowadzają kompleksowe szkolenia dotyczące miejsca, do którego wyjeżdża rezydent, aby był w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania turystów i przystępnie zaprezentować im atrakcje regionu. Niezwykle ważna jest także znajomość języków obcych – szczególnie angielskiego, który jest najbardziej uniwersalnym i powszechnym językiem w branży turystycznej, ale oprócz tego warto znać urzędowy język kraju, w którym zamierzamy pracować. Dodatkowym atutem będzie także wiedza z zakresu jego historii, kultury i geografii. 

W pracy rezydenta przydatne są także wspomniane już umiejętności interpersonalne. Świetnie, jeśli rezydent jest osobą otwartą i łatwo nawiązującą kontakty, ale najważniejszą cechą jest dobra organizacja. Rezydent odpowiada bowiem za wszystkie sprawy na miejscu, opiekuje się grupą turystów, przyjmuje ewentualne reklamacje oraz odpowiada za bezpieczeństwo. To praca dla przebojowych osób, które lubią wyzwania, świetnie radzą sobie w nowych sytuacjach, a ich największą pasją są podróże. Co jeszcze może się przydać? Głowa pełna kreatywnych pomysłów, chęć uczenia się nowych rzeczy, a przede wszystkim pasja i dobry nastrój. 

Czy to naprawdę praca marzeń? 

Praca rezydenta to zdecydowanie praca marzeń dla tych osób, które kochają podróże. To świetny sposób na zwiedzanie świata i poznawanie nowych, nawet najbardziej egzotycznych miejsc. Praca rezydenta łączy w sobie bardzo dobre zarobki i świetną zabawę, a także pozwala nabyć unikalne doświadczenie, o które trudno podczas pracy na etacie. 

Praca jako rezydent biura podróży to idealna propozycja zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy poszukują interesującego zajęcia na okres wakacyjny, a także świetny sposób na karierę w branży turystycznej. Biura podróży chętnie zatrudniają doświadczonych rezydentów, powierzając im odpowiedzialność za dany kierunek – kolejny stopień w karierze rezydenta to planowanie programów kolejnych wyjazdów, dbanie o relacje z hotelami i koordynowanie rozwoju oferty.

Źródło: https://r.pl/sri-lanka