Choroby zawodowe wynikają najczęściej ze specyfiki danej pracy i mogą nam zapewnić nawet prawo do odszkodowania. Stwierdzenie choroby zawodowej wymaga oczywiście interwencji odpowiedniego specjalisty. Choroby zawodowe nauczycieli są niestety coraz powszechniejsze i warto jest się rzetelnie pochylić nad tym zagadnieniem.
Jaki jest aktualny wykaz chorób zawodowych nauczycieli i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc liczyć na finansową rekompensatę utraty zdrowia? Jak powinno przebiegać rozpoznanie choroby zawodowej? Jak dużą odprawę można otrzymać w przypadku zwolnienia z powodu choroby zawodowej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Choroby zawodowe nauczycieli – jak je definiujemy?
Czym jest choroba zawodowa? Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, w przypadku której w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.
Czynniki powodujące choroby zawodowe nauczycieli określamy mianem „narażenia zawodowego”. Które z nich można uznać za wywołane właśnie wykonywaniem pracy przez nauczyciela?
Choroby nauczycieli – rozpoznanie choroby zawodowej
Jak dokonuje się rozpoznania chorób nauczycieli i innych grup zawodowych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozpoznania tego można dokonać zarówno w okresie zatrudnienia, jak i również już po zakończeniu pracy na danym stanowisku. O orzeczenie choroby zawodowej można starać się także po przejściu na emeryturę.
Warunkiem, jaki należy spełnić, jest też udokumentowanie objawów chorób zawodowych nauczycieli w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych. Choć więc istnieje możliwość rozpoznania u byłego pracownika choroby zawodowej, należy udowodnić, że jej pierwsze oznaki, jak i leczenie, nastąpiły jeszcze przed ustaniem stosunku pracy.
Aby rozpoznać chorobę zawodową, należy:
uzyskać rozpoznanie choroby zawodowej, dokonane przez lekarza posiadającego wymagane kwalifikacje do orzekania w zakresie chorób zawodowych, wynikające z przepisu § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych;
potwierdzić istnienie zagrożenia zawodowego w miejscu pracy.
Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!
Choroby zawodowe nauczyciela – wykaz
Które choroby uznajemy za choroby zawodowe nauczycieli? Aktualny wykaz chorób związanych z konkretnymi stanowiskami pracy zawiera także i te, na które mogą cierpieć nauczyciele.
Wykaz chorób zawodowych nauczycieli – jednostki chorobowe
Należą do nich „przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat”, czyli:
guzki głosowe twarde;
wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych;
niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.
Poza powyższymi chorobami nauczyciele mogą mieć także problem ze słuchem (ubytek słuchu) lub innymi schorzeniami, które po spełnieniu wymagań i potwierdzeniu przez orzecznika mogą być uwzględnione w procesie wypłaty świadczeń.
Wykaz chorób zawodowych, stanowiący załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych określa także sposób i tryb postępowania dotyczący zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmioty odpowiedzialne za rozpoznawanie tych chorób.
Choroby zawodowe nauczycieli – okres rozpoznania
Dla wszystkich trzech chorób zawodowych nauczycieli wskazano 2 lata jako okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym.
Proces zgłoszenia choroby zawodowej
Zgłoszenie choroby zawodowej reguluje § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych. W związku z podejrzeniem choroby zawodowej zaistniałą sytuację zgłasza się:
„1) właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu komendantowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej albo właściwemu wojskowemu inspektorowi sanitarnemu wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej, zwanym dalej „właściwym państwowym inspektorem sanitarnym”,
2) właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy – których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika, gdy dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego jest gromadzona w tym miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości – według miejsca, na terenie którego było ostatnie narażenie zawodowe”.
Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza, a w przypadku ostrego przebiegu lub podejrzenia, że choroba była powodem śmierci pracownika, dodatkowo w formie telefonicznej.
Postępowanie w uznaniu choroby zawodowej
Proces dokumentacji i rozpoznania choroby zawodowej nauczycieli może zająć nawet do kilkunastu miesięcy. Jest to także proces wieloetapowy, gdzie następuje etap zgłoszenia, rozpoznania oraz ostatecznego stwierdzenia choroby zawodowej.
Po zgłoszeniu państwowy inspektor sanitarny wszczyna postępowanie, przeprowadzając ocenę narażenia zawodowego, a także przygotowuje kartę oceny narażenia zawodowego. Jest ona przekazywana razem ze skierowaniem na badania do jednostki orzeczniczej I stopnia.
Odpowiedni państwowy inspektor sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzję dotyczącą braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej pracownika. Dyrektor szkoły może się odwołać od tej decyzji.
Tempo procesu zależy także od tego, na ile jasne jest rozpoznanie naszych dolegliwości. Jeśli przykładowo okaże się, że dolegają nam problemy z głosem lub gardłem niezwiązane bezpośrednio z wymienionymi w wykazie jednostkami chorobowymi, konieczne będzie zasięgnięcie dodatkowej opinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Choroby zawodowe nauczycieli – objawy
Nauczyciele stanowią jedną z najbardziej narażonych na wystąpienie chorób zawodowych grup. Jakie objawy powinny wzbudzić Wasz niepokój, jeśli swoją pracę wykonujecie już od kilku lat?
Guzki głosowe twarde
W przypadku guzków głosowych twardych, które powstają przez nadwyrężenie strun głosowych, do pierwszych sygnałów tego rodzaju zapalenia krtani należą chrypka, szybkie zmęczenie głosu i jego łamliwość. Można zaobserwować również trudności w oddychaniu.
Wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych
Do objawów kolejnej choroby zawodowej nauczycieli należą za to obniżenie głosy, a nawet okresowy bezgłos. Tu również możecie mieć problemy z chrypką i odkrztuszaniem. Jeśli zmiany przerostowe w formie polipów staną się z kolei zbyt duże, zaczniecie odczuwać ataki duszności.
Niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią
Typowymi objawami kolejnej choroby nauczycieli są za to stopniowe pogorszenie się wydolności i jakości głosu. Charakterystycznym objawem jest także ból mięśni i uczucie napięcia w okolicy krtani. Tu również możecie doświadczyć chrypki i bezdźwięczności.
Jeśli więc zauważycie u siebie którekolwiek z powyższych objawów, koniecznie skonsultujcie się jak najszybciej z lekarzem pierwszego kontaktu! Może okazać się, że będziecie potrzebować urlopu na poratowanie zdrowia.
Choroba zawodowa nauczyciela a dalsza praca
Już samo podejrzenie choroby zawodowej nauczyciela wymaga od dyrekcji placówki, w której pracuje, zdecydowanych kroków. Takich działań dotyczy art. 230 Kodeksu pracy, który brzmi:
„§ 1. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy.
§ 2. Jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy”.
Do obowiązków dyrektora należy:
przeniesienie pracownika do innej pracy;
zawiadomienie odpowiednich organów;
działania prewencyjne;
realizacja zaleceń lekarskich;
prowadzenia rejestru chorób zawodowych.
Najczęściej jednak rozpoznanie choroby zawodowej nauczycieli wiąże się z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. Dzieje się tak dlatego, że praktycznie każda z wymienionych w wykazie chorób sprawia, że nauczyciel staje się niezdolny do pracy.
Trudno też wyobrazić sobie prowadzenie jakichkolwiek zajęć dydaktycznych bez wykorzystania głosu, dlatego sytuacja stwierdzenia choroby najczęściej kończy się uzyskaniem orzeczenia o niezdolności do pracy.
Choroba zawodowa nauczycieli – odszkodowanie
Czy z tytułu rozpoznania choroby u nauczyciela przysługuje mu jakaś forma finansowej rekompensaty? Oczywiście! Pierwszą jest odprawa, której wartość według przepisów musi wynosić wartość jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy na stanowisku nauczyciela (wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy).
Z tytułu choroby zawodowej, zgodnie z art. 6. ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu chorób zawodowych, przysługują także takie same świadczenia, jak z tytułu wypadku przy pracy:
zasiłek chorobowy (dla ubezpieczonego, u którego choroba zawodowa spowodowała niezdolność do pracy);
świadczenie rehabilitacyjne (dla ubezpieczonego, który wyczerpał już zasiłek chorobowy, a jest w trakcie leczenia);
zasiłek wyrównawczy (dla ubezpieczonego, którego wynagrodzenie uległo pomniejszeniu ze względy na chorobę);
jednorazowe odszkodowanie (dla rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty);
renta z tytułu niezdolności do pracy;
renta szkoleniowa (dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego przez niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową);
renta rodzinna (dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu choroby zawodowej);
dodatek do renty rodzinnej (dla sierot);
dodatek pielęgnacyjny;
pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.
Renta z tytułu choroby zawodowej nauczyciela
Osoba niezdolna do pracy z powodu choroby zawodowej nauczycieli może uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego.
Dodatek do emerytury za chorobę zawodową nauczyciela
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury;
emeryturę powiększoną o połowę renty.
Czy odszkodowanie związane z chorobą zawodową nauczycieli jest wystarczające? Dajcie znać w komentarzach.
Wykaz chorób zawodowych nauczycieli
Pełen wykaz chorób zawodowych nauczycieli możemy znaleźć w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów, stanowiącym załącznik do ustawy o chorobach zawodowych. Nauczycieli dotyczy przede wszystkim punkt 15 rzeczonego rozporządzenia – „Przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat”.
Wymienia się w nim takie choroby jak guzki głosowe twarde, wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych, niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.
Trzeba jednak pamiętać, że istnieją różne stanowiska nauczycielskie, które mogą w sposób znaczny różnić się specyfiką pracy. Wobec tego warto dokładnie zaznajomić się z treścią rzeczonego dokumentu, a w razie wątpliwości skontaktować się ze specjalistą.
Jakie choroby zawodowe najczęściej dotykają nauczycieli?
Nauczyciele są narażeni na wiele chorób zawodowych, wynikających z długotrwałego stresu oraz specyfiki ich pracy. Do najczęstszych dolegliwości należą problemy z głosem, choroby układu oddechowego oraz schorzenia kręgosłupa. Warto zatem zwracać uwagę na wczesne objawy tych chorób i regularnie korzystać z badań profilaktycznych. Przysługuje Ci również prawo do odszkodowania, jeśli choroba zawodowa zostanie potwierdzona przez odpowiednie organy.
Choroby zawodowe nauczycieli: objawy, wykaz, odszkodowanie
Choroby zawodowe wynikają najczęściej ze specyfiki danej pracy i mogą nam zapewnić nawet prawo do odszkodowania. Stwierdzenie choroby zawodowej wymaga oczywiście interwencji odpowiedniego specjalisty. Choroby zawodowe nauczycieli są niestety coraz powszechniejsze i warto jest się rzetelnie pochylić nad tym zagadnieniem.
Jaki jest aktualny wykaz chorób zawodowych nauczycieli i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc liczyć na finansową rekompensatę utraty zdrowia? Jak powinno przebiegać rozpoznanie choroby zawodowej? Jak dużą odprawę można otrzymać w przypadku zwolnienia z powodu choroby zawodowej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Choroby zawodowe nauczycieli – jak je definiujemy?
Czym jest choroba zawodowa? Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, w przypadku której w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.
Czynniki powodujące choroby zawodowe nauczycieli określamy mianem „narażenia zawodowego”. Które z nich można uznać za wywołane właśnie wykonywaniem pracy przez nauczyciela?
Choroby nauczycieli – rozpoznanie choroby zawodowej
Jak dokonuje się rozpoznania chorób nauczycieli i innych grup zawodowych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozpoznania tego można dokonać zarówno w okresie zatrudnienia, jak i również już po zakończeniu pracy na danym stanowisku. O orzeczenie choroby zawodowej można starać się także po przejściu na emeryturę.
Warunkiem, jaki należy spełnić, jest też udokumentowanie objawów chorób zawodowych nauczycieli w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych. Choć więc istnieje możliwość rozpoznania u byłego pracownika choroby zawodowej, należy udowodnić, że jej pierwsze oznaki, jak i leczenie, nastąpiły jeszcze przed ustaniem stosunku pracy.
Aby rozpoznać chorobę zawodową, należy:
uzyskać rozpoznanie choroby zawodowej, dokonane przez lekarza posiadającego wymagane kwalifikacje do orzekania w zakresie chorób zawodowych, wynikające z przepisu § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych;
potwierdzić istnienie zagrożenia zawodowego w miejscu pracy.
Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!
Choroby zawodowe nauczyciela – wykaz
Które choroby uznajemy za choroby zawodowe nauczycieli? Aktualny wykaz chorób związanych z konkretnymi stanowiskami pracy zawiera także i te, na które mogą cierpieć nauczyciele.
Wykaz chorób zawodowych nauczycieli – jednostki chorobowe
Należą do nich „przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat”, czyli:
guzki głosowe twarde;
wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych;
niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.
Poza powyższymi chorobami nauczyciele mogą mieć także problem ze słuchem (ubytek słuchu) lub innymi schorzeniami, które po spełnieniu wymagań i potwierdzeniu przez orzecznika mogą być uwzględnione w procesie wypłaty świadczeń.
Wykaz chorób zawodowych, stanowiący załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych określa także sposób i tryb postępowania dotyczący zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmioty odpowiedzialne za rozpoznawanie tych chorób.
Choroby zawodowe nauczycieli – okres rozpoznania
Dla wszystkich trzech chorób zawodowych nauczycieli wskazano 2 lata jako okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym.
Proces zgłoszenia choroby zawodowej
Zgłoszenie choroby zawodowej reguluje § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych. W związku z podejrzeniem choroby zawodowej zaistniałą sytuację zgłasza się:
„1) właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu komendantowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej albo właściwemu wojskowemu inspektorowi sanitarnemu wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej, zwanym dalej „właściwym państwowym inspektorem sanitarnym”,
2) właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy – których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika, gdy dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego jest gromadzona w tym miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości – według miejsca, na terenie którego było ostatnie narażenie zawodowe”.
Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza, a w przypadku ostrego przebiegu lub podejrzenia, że choroba była powodem śmierci pracownika, dodatkowo w formie telefonicznej.
Postępowanie w uznaniu choroby zawodowej
Proces dokumentacji i rozpoznania choroby zawodowej nauczycieli może zająć nawet do kilkunastu miesięcy. Jest to także proces wieloetapowy, gdzie następuje etap zgłoszenia, rozpoznania oraz ostatecznego stwierdzenia choroby zawodowej.
Po zgłoszeniu państwowy inspektor sanitarny wszczyna postępowanie, przeprowadzając ocenę narażenia zawodowego, a także przygotowuje kartę oceny narażenia zawodowego. Jest ona przekazywana razem ze skierowaniem na badania do jednostki orzeczniczej I stopnia.
Odpowiedni państwowy inspektor sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzję dotyczącą braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej pracownika. Dyrektor szkoły może się odwołać od tej decyzji.
Tempo procesu zależy także od tego, na ile jasne jest rozpoznanie naszych dolegliwości. Jeśli przykładowo okaże się, że dolegają nam problemy z głosem lub gardłem niezwiązane bezpośrednio z wymienionymi w wykazie jednostkami chorobowymi, konieczne będzie zasięgnięcie dodatkowej opinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Choroby zawodowe nauczycieli – objawy
Nauczyciele stanowią jedną z najbardziej narażonych na wystąpienie chorób zawodowych grup. Jakie objawy powinny wzbudzić Wasz niepokój, jeśli swoją pracę wykonujecie już od kilku lat?
Guzki głosowe twarde
W przypadku guzków głosowych twardych, które powstają przez nadwyrężenie strun głosowych, do pierwszych sygnałów tego rodzaju zapalenia krtani należą chrypka, szybkie zmęczenie głosu i jego łamliwość. Można zaobserwować również trudności w oddychaniu.
Wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych
Do objawów kolejnej choroby zawodowej nauczycieli należą za to obniżenie głosy, a nawet okresowy bezgłos. Tu również możecie mieć problemy z chrypką i odkrztuszaniem. Jeśli zmiany przerostowe w formie polipów staną się z kolei zbyt duże, zaczniecie odczuwać ataki duszności.
Niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią
Typowymi objawami kolejnej choroby nauczycieli są za to stopniowe pogorszenie się wydolności i jakości głosu. Charakterystycznym objawem jest także ból mięśni i uczucie napięcia w okolicy krtani. Tu również możecie doświadczyć chrypki i bezdźwięczności.
Jeśli więc zauważycie u siebie którekolwiek z powyższych objawów, koniecznie skonsultujcie się jak najszybciej z lekarzem pierwszego kontaktu! Może okazać się, że będziecie potrzebować urlopu na poratowanie zdrowia.
Choroba zawodowa nauczyciela a dalsza praca
Już samo podejrzenie choroby zawodowej nauczyciela wymaga od dyrekcji placówki, w której pracuje, zdecydowanych kroków. Takich działań dotyczy art. 230 Kodeksu pracy, który brzmi:
„§ 1. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy.
§ 2. Jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy”.
Do obowiązków dyrektora należy:
przeniesienie pracownika do innej pracy;
zawiadomienie odpowiednich organów;
działania prewencyjne;
realizacja zaleceń lekarskich;
prowadzenia rejestru chorób zawodowych.
Najczęściej jednak rozpoznanie choroby zawodowej nauczycieli wiąże się z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. Dzieje się tak dlatego, że praktycznie każda z wymienionych w wykazie chorób sprawia, że nauczyciel staje się niezdolny do pracy.
Trudno też wyobrazić sobie prowadzenie jakichkolwiek zajęć dydaktycznych bez wykorzystania głosu, dlatego sytuacja stwierdzenia choroby najczęściej kończy się uzyskaniem orzeczenia o niezdolności do pracy.
Choroba zawodowa nauczycieli – odszkodowanie
Czy z tytułu rozpoznania choroby u nauczyciela przysługuje mu jakaś forma finansowej rekompensaty? Oczywiście! Pierwszą jest odprawa, której wartość według przepisów musi wynosić wartość jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy na stanowisku nauczyciela (wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy).
Z tytułu choroby zawodowej, zgodnie z art. 6. ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu chorób zawodowych, przysługują także takie same świadczenia, jak z tytułu wypadku przy pracy:
zasiłek chorobowy (dla ubezpieczonego, u którego choroba zawodowa spowodowała niezdolność do pracy);
świadczenie rehabilitacyjne (dla ubezpieczonego, który wyczerpał już zasiłek chorobowy, a jest w trakcie leczenia);
zasiłek wyrównawczy (dla ubezpieczonego, którego wynagrodzenie uległo pomniejszeniu ze względy na chorobę);
jednorazowe odszkodowanie (dla rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty);
renta z tytułu niezdolności do pracy;
renta szkoleniowa (dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego przez niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową);
renta rodzinna (dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu choroby zawodowej);
dodatek do renty rodzinnej (dla sierot);
dodatek pielęgnacyjny;
pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.
Renta z tytułu choroby zawodowej nauczyciela
Osoba niezdolna do pracy z powodu choroby zawodowej nauczycieli może uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego.
Dodatek do emerytury za chorobę zawodową nauczyciela
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury;
emeryturę powiększoną o połowę renty.
Czy odszkodowanie związane z chorobą zawodową nauczycieli jest wystarczające? Dajcie znać w komentarzach.
Wykaz chorób zawodowych nauczycieli
Pełen wykaz chorób zawodowych nauczycieli możemy znaleźć w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów, stanowiącym załącznik do ustawy o chorobach zawodowych. Nauczycieli dotyczy przede wszystkim punkt 15 rzeczonego rozporządzenia – „Przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat”.
Wymienia się w nim takie choroby jak guzki głosowe twarde, wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych, niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.
Trzeba jednak pamiętać, że istnieją różne stanowiska nauczycielskie, które mogą w sposób znaczny różnić się specyfiką pracy. Wobec tego warto dokładnie zaznajomić się z treścią rzeczonego dokumentu, a w razie wątpliwości skontaktować się ze specjalistą.
Jakie choroby zawodowe najczęściej dotykają nauczycieli?
Nauczyciele są narażeni na wiele chorób zawodowych, wynikających z długotrwałego stresu oraz specyfiki ich pracy. Do najczęstszych dolegliwości należą problemy z głosem, choroby układu oddechowego oraz schorzenia kręgosłupa. Warto zatem zwracać uwagę na wczesne objawy tych chorób i regularnie korzystać z badań profilaktycznych. Przysługuje Ci również prawo do odszkodowania, jeśli choroba zawodowa zostanie potwierdzona przez odpowiednie organy.
Choroby zawodowe nauczycieli – podsumowanie
Praca nauczyciela jest często kojarzona z wysiłkiem intelektualnym, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo obciąża ona również zdrowie fizyczne. Choroby zawodowe nauczycieli to problem, który dotyka wielu pracowników oświaty, zwłaszcza tych z wieloletnim stażem. Problemy z głosem, kręgosłupem, a także choroby układu oddechowego to jedne z najczęstszych dolegliwości, które wynikają z codziennych obowiązków zawodowych. Praca w trudnych warunkach akustycznych, przebywanie w pomieszczeniach pełnych kurzu i kredy czy długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej mają ogromny wpływ na zdrowie nauczycieli.
Dolegliwości głosowe, takie jak przewlekłe zapalenie krtani czy nadmierne przeciążenie strun głosowych, to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się nauczyciele. W wielu przypadkach może to prowadzić do utraty głosu, co jest ogromnym wyzwaniem w codziennej pracy. Nauczyciele często muszą pracować w hałasie, co dodatkowo obciąża ich aparat mowy. Trudne warunki pracy mogą także prowadzić do przewlekłych infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza w przypadku osób pracujących w starych, źle wentylowanych budynkach.
Nie tylko głos jest narażony na szwank. Nauczyciele, którzy spędzają długie godziny przy biurkach lub stojąc przed klasą, często cierpią na problemy z kręgosłupem. Bóle pleców i szyi to powszechne dolegliwości, które mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń ortopedycznych. Wykonywanie monotonicznych ruchów oraz długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji może prowadzić do zwyrodnień, a w skrajnych przypadkach – do trwałej niepełnosprawności.
Odszkodowania za choroby zawodowe to temat, który wciąż budzi wiele emocji. Nauczyciele, którzy zmagają się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, mogą ubiegać się o rekompensatę finansową, jednak proces ten bywa skomplikowany. Ważne jest, aby nauczyciele zdawali sobie sprawę z możliwości, jakie daje im prawo pracy w przypadku wystąpienia chorób zawodowych, i korzystali z dostępnych środków ochrony prawnej.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_59747464_m%C5%82oda-atrakcyjna-nauczycielka-w-interakcji-z-m%C5%82odymi-uczniami-szko%C5%82y-podstawowej-prosz%C4%85c-m%C5%82od%C4%85.html
Komentarze
Gosia
Mam pytanie a co ze słuchem. Pracuje 20 lat jako nauczycuek swietlicy, ktora również jest stołówka, Ze swietlicy kor,ystaja dzieci z klas 1-3 ok 200 osob. Chalas jest na okrągło. Badania wykazały uszczerbek słuchu 60 % I 30% w obu uszach i guzki na krtzni. Wszystkie koleżanki maja tez niedosluch w różnym %. W tym roku odchodze na emeryturę i chce starać się o dodatek.
Ekspert GoWork - Forum
Gosiu,
najczęstsze (ale nie wyłączne) choroby zawodowe nauczycieli związane są oczywiście z narządem głosu.
Jednakże mając na uwadze definicję choroby zawodowej zawartą w art. 235[1] Kodeksu pracy, taką chorobą może być również inna choroba, pod warunkiem, że (1) została wymieniona w wykazie chorób zawodowych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych oraz (2) w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.
We wspomnianym już wykazie chorób zawodowych znajduje się obustronny trwały odbiorczy ubytek słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowany hałasem, wyrażony podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczony jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1,2 i 3 kHz, przy czym okres upoważniający do rozpoznania choroby to wystąpienie objawów w ciągu 2 lat (pomimo wcześniejszego zakończenia pracy).
Gosiu, jeżeli lekarz orzecznik stwierdzi, że Twoja choroba spełnia powyższe warunki, to masz szansę ubiegać się o odpowiednie świadczenia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Majka
Jestem na emeryturze od kilkunastu lat. Przepracowałam w szkole 35 lat. Po przejściu na emeryturę pojawiły się pierwsze objawy niedosłuchu. Teraz jest już znacznie gorzej. Źle słyszę, mimo że noszę aparaty słuchowe. Dopiero dzisiaj dowiedziałam się, że mogę z tego tytułu starać się o dodatek do emerytury. Czy mam jakiekolwiek szanse by go otrzymać? A jeśli tak, to jakie powinnam podjąć kroki.
Ekspert GoWork.pl
Majko,
zgodnie z art. 26 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, ów dodatek do emerytury, o którym wspominasz, należy się wówczas, gdy jednocześnie uprawniona jesteś do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. Dodatek do emerytury z powodu ewentualnej choroby zawodowej jako taki sam w sobie nie przysługuje. Jest to dodatek przyznawany obok połowy renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. Jeśli zatem Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdzi, że jesteś uprawniona do renty z ubezpieczenia wypadkowego na podstawie przepisów ustawy o o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, to możesz ubiegać się o dodatek do emerytury.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Olek
Znam byłą nauczycielkę która kopciła i nadal kopci jak parowóz, dzięki czemu ma chrypkę i oprócz emerytury połowę renty.
anna-hyzy@wp.pl
Kilka lat temu zdiagnozowano unie zespół Sjëgrena. Mam coraz większe problemy głosowe w pracy. Czy to schorzenie można zaliczyć do choroby zawodowej nauczycieli.
Ekspert GoWork.pl
Anno,
choroby zawodowe nauczycieli, które uprawniają do uzyskania odpowiednich świadczeń, zostały wymienione enumeratywnie w wykazie chorób zawodowych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych. Niestety, nie znajduje się tam zespół Sjëgrena.
Zauważyć dodatkowo należy, że choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, zaś aby możliwe było uzyskanie świadczenia w związku z chorobą zawodową, konieczne jest, aby w wyniku oceny warunków pracy można było stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, czego niestety nie można orzec w przypadku choroby o podłożu autoimmunologicznym.
Anno, mając na uwadze powyższe, Twoja choroba niestety nie jest chorobą zawodową nauczyciela.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Hania
Mam orzeczenie i decyzję o chorobie zawodowej nauczyciela. ZUS odmówił mi renty twierdząc, że jestem zdolna do pracy zgodnej z kwalifikacjami. Automatycznie art. 26 nie zostanie zastosowany i dodatku nie dostanę
Ekspert GoWork.pl
Haniu,
wspomniany przez Ciebie art. 26 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych reguluje kwestię zbiegu uprawnień do emerytury oraz prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. Przy ustalaniu prawa do takiej renty bierze się pod uwagę przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W myśl art. 57 tej ustawy, renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
1) jest niezdolny do pracy;
2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
3) niezdolność do pracy powstała w okresach wskazanych w ustawie.
Niezdolnością do pracy w myśl art. 12 ustawy o emeryturach i rentach z FUS określa się całkowitą lub częściową utratę zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu nierokującą odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ustala lekarz orzecznik lub komisja lekarska. Osoby te ustalają również niezdolność do pracy oraz jej związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (art. 16 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych). Przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się (art. 13 ustawy o emeryturach i rentach z FUS):
1) stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji;
2) możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.
Haniu, jak wynika z powyższych przepisów, samo stwierdzenie choroby zawodowej nie przyznaje automatycznie prawa do renty. Obok tego ubezpieczony musi być również niezdolny do pracy, o czym decyduje lekarz orzecznik lub komisja lekarska. Najwyraźniej stwierdzono (co zresztą sama wskazujesz), przy uwzględnieniu wskazanych w ustawie (oraz wyżej) czynników, że mimo choroby zawodowej jesteś w stanie wykonywać pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami, a tym samym choroba nie dyskwalifikuje Cię z rynku pracy na tyle, by istniała potrzeba przyznania renty.
Pamiętaj, że zgodnie z art. 14 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia. Taki sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Anita
Nie rozumiem tej części tekstu „odprawa, której wartość według przepisów musi wynosić wartość jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy na stanowisku nauczyciela.” Ja, przechodząc na rentę z tytułu choroby zawodowej dostałam odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia
Ekspert GoWork.pl
Anito,
doprecyzowując informacja zawarte w artykule – zgodnie z art. 28 Karty Nauczyciela, co do zasady nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, przyznaje się odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy – za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, nieprzekraczającą jednak sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Powyższe oznacza, że wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy należy pomnożyć przez liczbę pełnych lat pracy na stanowisku nauczyciela. Należy pamiętać, że liczą się tylko pełne lata, a zatem jeśli nauczyciel pracował 5,5 roku, to bierzemy pod uwagę 5 lat. Odprawa obliczona w ten sposób nie może jednak przekroczyć wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Arminta
Od 2 lat jestem na świadczeniu kompensacyjnym. Cały czas mam chrypkę, niedomykajace się struny głosowe. Pracując często chorowałam na górne drogi oddechowe.
Często jednak leczyłam się prywatnie u laryngologa
Czy mogę się starać ochronę zawodową
Ekspert GoWork.pl
Arminto,
dla orzeczenia choroby zawodowej nauczyciela istotne jest wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych w okresie dwóch lat (zgodnie z załącznikiem do Rozporządzenia RM w sprawie chorób zawodowych), nawet jeśli stosunek pracy już się zakończył. W takim przypadku, jak zostało wskazane w artykule, należy udowodnić, że pierwsze oznaki choroby, jak i leczenie, nastąpiły jeszcze przed ustaniem stosunku pracy.
Zgodnie z § 5 Rozporządzenia, właściwym do orzekania w zakresie chorób zawodowych jest lekarz spełniający wymagania kwalifikacyjne określone w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy, zatrudniony w jednej z jednostek orzeczniczych, czyli:
1) poradni chorób zawodowych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy,
2) klinice i poradni chorób zawodowych uniwersytetów medycznych (akademii medycznych)
– w zakresie wszystkich chorób zawodowych;
3) poradni chorób zakaźnych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy albo przychodni i oddziale chorób zakaźnych poziomu wojewódzkiego – w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych;
4) podmiocie leczniczym, w których nastąpiła hospitalizacja – w zakresie rozpoznawania chorób zawodowych u pracowników hospitalizowanych z powodu wystąpienia ostrych objawów choroby.
W związku z powyższym, orzeczenia choroby zawodowej nie może dokonać lekarz w ramach prywatnej praktyki lekarskiej.
Arminto, nic nie stoi na przeszkodzie, byś starała się o orzeczenie choroby zawodowej, a tym samym odpowiednie świadczenie, pod warunkiem spełnienia w/w warunków.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Aga
Jestem od 33 lat nauczycielką wychowania fizycznego. Od kilku lat mam bole kolan. Rezonans wykazał duże przeciążeniowe zmiany i pęknięcia łąkotek. Mam tez kilka pojedynczych guzkow na strunach glosowych i chorą tsrczyce. Ze wzgledow finansowych pomimo dolegliwosci nie chodzilam na zwolnienia lekarskie. Czy mogę ubiegać się o rentę zawodową i od czego zacząć?
Ekspert GoWork.pl
Ago,
możesz ubiegać się o rentę, jednak niezbędne jest uzyskanie stosowanego orzeczenia lekarza (medycyny pracy), zatrudnionego w jednej z jednostek orzeczniczych, czyli:
1) poradni chorób zawodowych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy,
2) klinice i poradni chorób zawodowych uniwersytetów medycznych (akademii medycznych)
– w zakresie wszystkich chorób zawodowych;
3) poradni chorób zakaźnych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy albo przychodni i oddziale chorób zakaźnych poziomu wojewódzkiego – w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych;
4) podmiocie leczniczym, w których nastąpiła hospitalizacja – w zakresie rozpoznawania chorób zawodowych u pracowników hospitalizowanych z powodu wystąpienia ostrych objawów choroby.
Zgodnie z art. 235 Kodeksu pracy, zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej może dokonać pracownik lub były pracownik, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na chorobę zawodową, przy czym pracownik aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną (lekarz medycyny pracy).
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Mery
Jestem nauczycielem przedszkola od 5 lat. w placówce państwowej pracuje od 3 lat, od roku zmagam się z chorobą zawodową mam guzki na strunach głosowych, cały czas ma chrypę, nie mogę pracować z grupą. Czy mogę ubiegać się o jakieś odszkodowanie z tego tytułu. Jestem zmuszona zmienić pracę.
Ekspert GoWork.pl
Mery,
przede wszystkim, aby możliwe było stwierdzenie choroby zawodowej nauczyciela w postaci guzków głosowych twardych, to nadmierny wysiłek głosowy musi trwać co najmniej 15 lat. Wówczas lekarz medycyny pracy może wydać orzeczenie lekarskie stwierdzające chorobę zawodową, które z kolei obliguje pracodawcę w pierwszej kolejności do przeniesienia pracownika na inne stanowisko na czas określony w orzeczeniu lub do innej pracy, jeśli orzeczono niezdolność do pracy. Na podstawie art. 237[1] Kodeksu pracy, pracownikowi, u którego stwierdzono chorobę zawodową, przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego (w pierwszej kolejności zasiłek chorobowy). Obok powyższego, pracownikowi przysługuje również prawo jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego, które wypłaca ZUS.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
irion
Pracuję 51 rok na stanowisku nauczyciela. W placówkach publicznych przepracowałam 36 lat do emerytury. W trakcie tej pracy przebywałam na rocznym urlopie zdrowotnym: m.in. stwierdzono u mnie guzki śpiewacze. Od 15 lat pracuję w szkole niepublicznej. Przy ostatnim badaniu w Medycynie Pracy opisano dość rozległe mój problem związany zchoroba gardła, ale pracuję nadal, ze względu na bardzo niska emeryturę. Czy mam szansę na uznanie, w tej sytuacji, choroby zawodowej gardła?
Ekspert GoWork.pl
Iriono,
stwierdzenie choroby zawodowej możliwe jest jeszcze do dwóch lat po zakończeniu pracy w zawodzie nauczyciela. Należy przy tym pamiętać, że chorobę zawodową stwierdza lekarz medycyny pracy po analizie zgromadzonego materiału, tj. wyników przeprowadzonych badań lekarskich i pomocniczych, dokumentacji medycznej (byłego) pracownika, dokumentacji przebiegu zatrudnienia oraz oceny narażenia zawodowego.
W zawodzie nauczyciela stosowne Rozporządzenie wskazuje na konkretne trzy choroby: guzki głosowe twarde, wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych oraz niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią. Oznacza to, że inna choroba nie będzie chorobą zawodową nawet jeśli będzie spełniała określony Rozporządzeniem warunek w postaci przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat.
Jeżeli lekarz medycyny pracy orzeknie chorobę zawodową, to na podstawie art. 237[1] Kodeksu pracy, przysługują Ci świadczenia z ubezpieczenia społecznego. W Twoim przypadku będzie to, na podstawie art. 26 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zależnie od Twojego wyboru: renta powiększona o połowę emerytury albo emerytura powiększona o połowę renty. Należy jednak mieć na względzie, że renta przysługuje z tytułu niezdolności do pracy, a zatem jeśli lekarz medycyny pracy nie stwierdzi niezdolności do pracy pomimo choroby, to nie będzie przysługiwało prawo do takiego dodatku.
Niezależnie od powyższego, w przypadku stwierdzenia choroby zawodowej przysługuje prawo do jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego, które przyznaje ZUS.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Joanna
Czy to prawda, że żeby uzyskać dokument o chorobie zawodowej (np. guzki) należy mieć wcześniejsze zaświadczenie od foniatry stwierdzające, że choroby nie ma?Jeśli tak, to czy to zaświadczenie musi mieć jakąś konkretną formę? Czy lekarz musi mieć dodatkowe uprawnienia? Zaczęłam pracę w tym zawodzie niedawno i chcę się zabezpieczyć na przyszłość.
Ekspert GoWork.pl
Joanno,
w ustawie nie wskazano takiego (dość specyficznego) wymogu. Zgodnie z § 6 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych, chorobę zawodową stwierdza lekarz medycyny pracy na podstawie wyników przeprowadzonych badań lekarskich i pomocniczych, dokumentacji medycznej pracownika lub byłego pracownika, dokumentacji przebiegu zatrudnienia oraz oceny narażenia zawodowego.
Dodatkowo, w ustawie wskazano że jeżeli zakres informacji zawartych w dokumentacji medycznej będzie niewystarczający do wydania orzeczenia lekarskiego, to lekarz wystąpi o ich uzupełnienie m.in. do lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikiem czy lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub innego lekarza prowadzącego leczenie pracownika.
W związku z powyższym, wystarczy jedynie udanie się do lekarza medycyny pracy aby cały proces uzyskania stosownego orzeczenia został odpowiednio przeprowadzony.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
ticzer
Witam brakuje mi do emerytury 2 lat i czy moge juz starac sie o rente zawodowa nie obawiajac sie zwolnienia z pracy?
Ekspert GoWork.pl
Ticzerze,
przede wszystkim – pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym – art. 29 Kodeksu pracy).
Utrata pracy grozi Ci zatem tylko wtedy, gdy lekarz medycyny pracy orzeknie niezdolność do pracy w związku z chorobą zawodową. Wówczas rozwiązanie umowy nastąpiłoby nie wskutek jednostronnej decyzji pracodawcy, ale po prostu z przyczyn zdrowotnych. Jeśli lekarz orzecznik nie stwierdzi przeciwskazań do wykonywania pracy pomimo wystąpienia choroby zawodowej, to przysługiwać Ci będzie jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ania
Mam 58 lat i 39 lat pracy do pełnej emerytury zostało mi półtora roku od pewnego czasu mam problemy właśnie z obniżonym tonem głosu i jak mowie zbyt długo czuje bol i drapanie w gardle
,ponad to od paru lat lecze się z powodu boleriozy ( słyszałam że to tez jest choroba zawodowa mauvzycieli) . Czy zdążę jeszcze przed przejściem na emeryturę uzyskać dokumentację choroby zawodowej i o otrzymanie dodatku. Tam w artykule napisano 2 lata . Bardzo proszę,e od poradę
Ekspert GoWork.pl
Aniu,
nawet jeżeli nie zdążysz przed przejściem na emeryturę, to tak – stwierdzenie choroby zawodowej może nastąpić jeszcze do dwóch lat po zaprzestaniu pracy w zawodzie. Jeśli natomiast chodzi o roszczenie z ubezpieczenia wypadkowego w związku z chorobą zawodową, to zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego (sygn. II UK 23/07), nie ulega ono przedawnieniu, a zatem można ubiegać się o nie w każdym czasie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Elka
A co z chorobami zwyrodnieniowymi, kręgosłupem u nauczycieli wychowania fizycznego???
Biedronka
Też mnie to zagadnienie interesuje.
ewabk@onet.pl
Dzień dobry. Po wizycie u finiatry stwierdzono wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych. Zamierzam pójść na urlop zdrowotny od września 2023r, aby odciążyć i zregenerować głos. 15 lat pracy minie w lipcu 2024r. Czy jest możliwe, abym nie została dopuszczona spowrotem do pracy i zgłoszona jako osoba z podejrzeniem choroby zawodowej. Martwię się trochę, czy te 15 lat zostanie wliczone.. oczywiście piszę o ostateczności i nie dopuszczeniu mnie do pracy. Co w związku z tym może się wydarzy? Martwię się o utratę pracy. Ewa
Ela
Czy to jest zgodne z prawem ,że wypłata renty z tytułu choroby zawodowej stwierdzona w czasie przebywania na zasiłku kompensacyjnym może być wypłacana dopiero z dniem przejścia na emeryturę nie wcześniej czyli podczas przebywania na zasiłku kompensacyjnym.Na zasiłku przebywalam od 2017 do 2020 i tu nie otrzymywałam renty dopiero kiedy przeszłam na emeryturę od 2020 r
Nie rozumie też jednej rzeczy jeśli chodzi o odszkodowanie ,otrzymałam tylko jednorazowe odszkodowanie z ZUS i rozwiązując umowę o pracę trzymiesięczną odprawę.Nie rozumie tej części „odprawa, której wartość według przepisów musi wynosić wartość jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy na stanowisku nauczyciela.” Ja, przechodząc na rentę z tytułu choroby zawodowej dostałam odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Czy w związku z tym należała mi się jeszcze dodatkowa odprawa i gdzie należy się o nią ubiegać.
Marietta
Foniatra podczas badania stwierdził u mnie dysfonie i przewlekle zapalenie krtani. Jestem na emeryturze od października 2022, nadal pracuje na 1/2 etatu. Jakie kroki powinnam podjąć, by starać się o dodatek do emerytury z tytułu choroby zawodowej.
Małgosia
Jaką dokumentację i gdzie muszę złożyć dokumenty starając się o dodatek do emerytury ze wzgledu na chorobę zawodową
Tom
Czy można ubiegać się o chorobę zawodowa nauczyciela przy stwierdzonej nerwicy?
Biedronka
A co z chorobami zwyrodnieniowymi, kręgosłupa i kolan u nauczycieli pracujących w przedszkolu. Pracuję od 16 lat w przedszkolu ciągle w pozycji klęczącej, na kuckach lub w skłonie. Do tego dochodzi też siadanie na bardzo niskich krzesełkach lub na dywanie oraz podnoszenie, dźwiganie dzieci. Mam uszkodzone oba kolana – pęknięte łąkotki i uszkodzenia w obrębie kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Czy podlega to pod chorobę zawodową? Lub czy kwalifikuje się to do rocznego urlopu na poratowanie zdrowia.
Kattom
Mam to samo też interesuje mnie kwestia rocznego urlopu może ktoś podpowie ?? Praca w przedszkolu – na kolanach dźwiganie kucanie ciągła pochylona pozycja – uszkodzenia łąkotki x 2 zmiany w odcinku szyjnym i lędźwiowym kregoslupa
Małgorzata
od wrzesnia 2020 przebywam na świadczeniu kompensacyjnym, czyli w zawodzie nie pracuję od trzech lat. Czy mogę jeszcze teraz ubiegać się o chorobę zawodową ?
Mam zgromadzoną dokumentację medyczną od laryngologa, foniatry…. od wrzesień 2019 do wrzesień 2020 przebtwałam na urlopie zdrowotnym
Ewa1801
Dzien dobry,
Jestem po jeszcze czynnym nauczycielem, po dwóch operacjach krtani ( guzki głosowe twarde usunięcie, druga ponowny guzek i polip).
Pracuję 25 rok i notoryczna chrypka , itd
Ten rok będzie ostatnim moim rokiem pracy, mam do wykorzyastania ostatni urlop na poratowanie zdrowia i zamierzam skoczyć 25 letnia karierę w szkole.
Proszę o poradę… czy przysługuje mu renta? Jakie kroki podjąć?
Dziękuję
Aga S
Bardzo proszę o pomoc.Jestem po 3 operacjach odcinka lędźwiowego,implant i stabilizacja 4 śruby i płytka.Jestem nauczycielką od 30 lat,dodatkowo mam stwierdzoną chorobę zawodową od foniatry,już mogę w tej chwili dostać rentę.W tej chwili przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym 7 miesiąc.Moja pytanie ,to co mam dalej zrobić?Isc na rentę z tytułu choroby zawodowej,czy na rentę w związku z kręgosłupem?Wiadomo,ze z tytułu choroby zawodowej nie mogę pracować w szkole,a jeśli pójdę z tytułu na kręgosłup to mogę mieć godziny w szkole?Zaznaczam,że uczę j.niemieckiego .Pozdrawiam
Małgorzata
Jestem na emeryturze od września 2023. W styczniu miałam wypadek w pracy i na zwolnieniu byłam już do końca roku szkolnego 2023. Dalej mam problem z kolanami. Czy mogę ubiegać sie o dodatek do emerytury z tytułu choroby zawodowej?
Ana
Pracuję w szkole 34 lata. 18 lat pracowałam jako nauczycielka w szkole podstawowej i gimnazjum. W 2004 – 206 roku miałam operacje guzków na strunach głosowych. Jestem pod kontrola foniatry. Obecnie od 12 lat jestem dyrektorem, m.in ze względu na zniżkę. Mam rok do emerytury i końca kadencji. Rozważam kolejna kadencję ale nie wiem , czy będę się mogła ubiegać o świadczenie z racji choroby zawodowej idąc na emeryturę z funkcji dyrektora? Czy lepiej przepracować jeszcze dwa lata jako nauczyciel i wtedy idąc na emeryturę wystąpić o świadczenie. Głos przy kilku godzinach w ciągu dwóch , trzech dni np. jak mam zastępstwa natychmiast mi wysiada.
Krystyna
Mąż jest nauczycielem wychowania fizycznego. Na meczu wyjazdowym z uczniami został pobity przez kiboli , był w szpitalu z uszkodzonym barkiem i miał skopane i sine całe plecy. W wyniku tego napadu pogorszył mu się stan kręgosłupa (wcześniej miał wysunięty dysk) i musiał być operowany. Potem był rok na urlopie na podratowanie zdrowia. To było 14 lat temu. Mimo operacji mąż ma cały czas problemy z kręgosłupem. Czy ta sytuacja na meczu upoważnia go o staranie się o rentę z ubezpieczenia wypadkowego. Było to w czasie pracy ale upłynęło już sporo czasu od tamtego wypadku. Bóle ostatnio się tak nasiliły, że nie może nic robić.