Choroby zawodowe wynikają najczęściej ze specyfiki danej pracy i mogą nam zapewnić nawet prawo do odszkodowania. Stwierdzenie choroby zawodowej wymaga oczywiście interwencji odpowiedniego specjalisty. Choroby zawodowe nauczycieli są niestety coraz powszechniejsze i warto jest się rzetelnie pochylić nad tym zagadnieniem.

Jaki jest aktualny wykaz chorób zawodowych nauczycieli i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc liczyć na finansową rekompensatę utraty zdrowia? Jak powinno przebiegać rozpoznanie choroby zawodowej? Jak dużą odprawę można otrzymać w przypadku zwolnienia z powodu choroby zawodowej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Choroby zawodowe nauczycieli – jak je definiujemy?

Czym jest choroba zawodowa? Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, w przypadku której w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Czynniki powodujące choroby zawodowe nauczycieli określamy mianem „narażenia zawodowego”. Które z nich można uznać za wywołane właśnie wykonywaniem pracy przez nauczyciela?

Choroby nauczycieli – rozpoznanie choroby zawodowej

Jak dokonuje się rozpoznania chorób nauczycieli i innych grup zawodowych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozpoznania tego można dokonać zarówno w okresie zatrudnienia, jak i również już po zakończeniu pracy na danym stanowisku. O orzeczenie choroby zawodowej można starać się także po przejściu na emeryturę.

Warunkiem, jaki należy spełnić, jest też udokumentowanie objawów chorób zawodowych nauczycieli w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych. Choć więc istnieje możliwość rozpoznania u byłego pracownika choroby zawodowej, należy udowodnić, że jej pierwsze oznaki, jak i leczenie, nastąpiły jeszcze przed ustaniem stosunku pracy.

Aby rozpoznać chorobę zawodową, należy:

  • uzyskać rozpoznanie choroby zawodowej, dokonane przez lekarza posiadającego wymagane kwalifikacje do orzekania w zakresie chorób zawodowych, wynikające z przepisu § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych;

  • potwierdzić istnienie zagrożenia zawodowego w miejscu pracy.


Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Choroby zawodowe nauczyciela – wykaz

Które choroby uznajemy za choroby zawodowe nauczycieli? Aktualny wykaz chorób związanych z konkretnymi stanowiskami pracy zawiera także i te, na które mogą cierpieć nauczyciele.

Wykaz chorób zawodowych nauczycieli – jednostki chorobowe

Należą do nich „przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat”, czyli:

  • guzki głosowe twarde;

  • wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych;

  • niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.

Poza powyższymi chorobami nauczyciele mogą mieć także problem ze słuchem (ubytek słuchu) lub innymi schorzeniami, które po spełnieniu wymagań i potwierdzeniu przez orzecznika mogą być uwzględnione w procesie wypłaty świadczeń.

Wykaz chorób zawodowych, stanowiący załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych określa także sposób i tryb postępowania dotyczący zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmioty odpowiedzialne za rozpoznawanie tych chorób.

Choroby zawodowe nauczycieli – okres rozpoznania

Dla wszystkich trzech chorób zawodowych nauczycieli wskazano 2 lata jako okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym.

Proces zgłoszenia choroby zawodowej

Zgłoszenie choroby zawodowej reguluje § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych. W związku z podejrzeniem choroby zawodowej zaistniałą sytuację zgłasza się:

„1) właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu komendantowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej albo właściwemu wojskowemu inspektorowi sanitarnemu wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej, zwanym dalej „właściwym państwowym inspektorem sanitarnym”,

2) właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy – których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika, gdy dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego jest gromadzona w tym miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości – według miejsca, na terenie którego było ostatnie narażenie zawodowe”.

Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza, a w przypadku ostrego przebiegu lub podejrzenia, że choroba była powodem śmierci pracownika, dodatkowo w formie telefonicznej.

Postępowanie w uznaniu choroby zawodowej

Proces dokumentacji i rozpoznania choroby zawodowej nauczycieli może zająć nawet do kilkunastu miesięcy. Jest to także proces wieloetapowy, gdzie następuje etap zgłoszenia, rozpoznania oraz ostatecznego stwierdzenia choroby zawodowej.

Po zgłoszeniu państwowy inspektor sanitarny wszczyna postępowanie, przeprowadzając ocenę narażenia zawodowego, a także przygotowuje kartę oceny narażenia zawodowego. Jest ona przekazywana razem ze skierowaniem na badania do jednostki orzeczniczej I stopnia.

Odpowiedni państwowy inspektor sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzję dotyczącą braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej pracownika. Dyrektor szkoły może się odwołać od tej decyzji.

Tempo procesu zależy także od tego, na ile jasne jest rozpoznanie naszych dolegliwości. Jeśli przykładowo okaże się, że dolegają nam problemy z głosem lub gardłem niezwiązane bezpośrednio z wymienionymi w wykazie jednostkami chorobowymi, konieczne będzie zasięgnięcie dodatkowej opinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Choroby zawodowe nauczycieli – objawy

Nauczyciele stanowią jedną z najbardziej narażonych na wystąpienie chorób zawodowych grup. Jakie objawy powinny wzbudzić Wasz niepokój, jeśli swoją pracę wykonujecie już od kilku lat?

Guzki głosowe twarde

W przypadku guzków głosowych twardych, które powstają przez nadwyrężenie strun głosowych, do pierwszych sygnałów tego rodzaju zapalenia krtani należą chrypka, szybkie zmęczenie głosu i jego łamliwość. Można zaobserwować również trudności w oddychaniu.

Wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych

Do objawów kolejnej choroby zawodowej nauczycieli należą za to obniżenie głosy, a nawet okresowy bezgłos. Tu również możecie mieć problemy z chrypką i odkrztuszaniem. Jeśli zmiany przerostowe w formie polipów staną się z kolei zbyt duże, zaczniecie odczuwać ataki duszności.

Niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią

Typowymi objawami kolejnej choroby nauczycieli są za to stopniowe pogorszenie się wydolności i jakości głosu. Charakterystycznym objawem jest także ból mięśni i uczucie napięcia w okolicy krtani. Tu również możecie doświadczyć chrypki i bezdźwięczności.

Jeśli więc zauważycie u siebie którekolwiek z powyższych objawów, koniecznie skonsultujcie się jak najszybciej z lekarzem pierwszego kontaktu! Może okazać się, że będziecie potrzebować urlopu na poratowanie zdrowia.

Choroba zawodowa nauczyciela a dalsza praca

Już samo podejrzenie choroby zawodowej nauczyciela wymaga od dyrekcji placówki, w której pracuje, zdecydowanych kroków. Takich działań dotyczy art. 230 Kodeksu pracy, który brzmi:

„§  1. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy.

§  2. Jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy”.

Do obowiązków dyrektora należy:

  • przeniesienie pracownika do innej pracy;

  • zawiadomienie odpowiednich organów;

  • działania prewencyjne;

  • realizacja zaleceń lekarskich;

  • prowadzenia rejestru chorób zawodowych.

Najczęściej jednak rozpoznanie choroby zawodowej nauczycieli wiąże się z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. Dzieje się tak dlatego, że praktycznie każda z wymienionych w wykazie chorób sprawia, że nauczyciel staje się niezdolny do pracy.

Trudno też wyobrazić sobie prowadzenie jakichkolwiek zajęć dydaktycznych bez wykorzystania głosu, dlatego sytuacja stwierdzenia choroby najczęściej kończy się uzyskaniem orzeczenia o niezdolności do pracy.

Choroba zawodowa nauczycieli – odszkodowanie

Czy z tytułu rozpoznania choroby u nauczyciela przysługuje mu jakaś forma finansowej rekompensaty? Oczywiście! Pierwszą jest odprawa, której wartość według przepisów musi wynosić wartość jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy na stanowisku nauczyciela (wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy).

Z tytułu choroby zawodowej, zgodnie z art. 6. ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu chorób zawodowych, przysługują także takie same świadczenia, jak z tytułu wypadku przy pracy:

  • zasiłek chorobowy (dla ubezpieczonego, u którego choroba zawodowa spowodowała niezdolność do pracy);

  • świadczenie rehabilitacyjne (dla ubezpieczonego, który wyczerpał już zasiłek chorobowy, a jest w trakcie leczenia);

  • zasiłek wyrównawczy (dla ubezpieczonego, którego wynagrodzenie uległo pomniejszeniu ze względy na chorobę);

  • jednorazowe odszkodowanie (dla rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty);

  • renta z tytułu niezdolności do pracy;

  • renta szkoleniowa (dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego przez niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową);

  • renta rodzinna (dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu choroby zawodowej);

  • dodatek do renty rodzinnej (dla sierot);

  • dodatek pielęgnacyjny;

  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

Renta z tytułu choroby zawodowej nauczyciela

Osoba niezdolna do pracy z powodu choroby zawodowej nauczycieli może uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego.

Dodatek do emerytury za chorobę zawodową nauczyciela

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury wypłaca się, zależnie od jej wyboru:

  • przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury;

  • emeryturę powiększoną o połowę renty.

Czy odszkodowanie związane z chorobą zawodową nauczycieli jest wystarczające? Dajcie znać w komentarzach.

Wykaz chorób zawodowych nauczycieli

Pełen wykaz chorób zawodowych nauczycieli możemy znaleźć w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów, stanowiącym załącznik do ustawy o chorobach zawodowych. Nauczycieli dotyczy przede wszystkim punkt 15 rzeczonego rozporządzenia – „Przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat”.

Wymienia się w nim takie choroby jak guzki głosowe twarde, wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych, niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieją różne stanowiska nauczycielskie, które mogą w sposób znaczny różnić się specyfiką pracy. Wobec tego warto dokładnie zaznajomić się z treścią rzeczonego dokumentu, a w razie wątpliwości skontaktować się ze specjalistą.

Jakie choroby zawodowe najczęściej dotykają nauczycieli?

Nauczyciele są narażeni na wiele chorób zawodowych, wynikających z długotrwałego stresu oraz specyfiki ich pracy. Do najczęstszych dolegliwości należą problemy z głosem, choroby układu oddechowego oraz schorzenia kręgosłupa. Warto zatem zwracać uwagę na wczesne objawy tych chorób i regularnie korzystać z badań profilaktycznych. Przysługuje Ci również prawo do odszkodowania, jeśli choroba zawodowa zostanie potwierdzona przez odpowiednie organy.

Choroby zawodowe nauczycieli: objawy, wykaz, odszkodowanie

Choroby zawodowe wynikają najczęściej ze specyfiki danej pracy i mogą nam zapewnić nawet prawo do odszkodowania. Stwierdzenie choroby zawodowej wymaga oczywiście interwencji odpowiedniego specjalisty. Choroby zawodowe nauczycieli są niestety coraz powszechniejsze i warto jest się rzetelnie pochylić nad tym zagadnieniem.

choroby-zawodowe-nauczycieli

Jaki jest aktualny wykaz chorób zawodowych nauczycieli i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc liczyć na finansową rekompensatę utraty zdrowia? Jak powinno przebiegać rozpoznanie choroby zawodowej? Jak dużą odprawę można otrzymać w przypadku zwolnienia z powodu choroby zawodowej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Choroby zawodowe nauczycieli – jak je definiujemy?

Czym jest choroba zawodowa? Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, w przypadku której w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Czynniki powodujące choroby zawodowe nauczycieli określamy mianem „narażenia zawodowego”. Które z nich można uznać za wywołane właśnie wykonywaniem pracy przez nauczyciela?

Choroby nauczycieli – rozpoznanie choroby zawodowej

Jak dokonuje się rozpoznania chorób nauczycieli i innych grup zawodowych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozpoznania tego można dokonać zarówno w okresie zatrudnienia, jak i również już po zakończeniu pracy na danym stanowisku. O orzeczenie choroby zawodowej można starać się także po przejściu na emeryturę.

Warunkiem, jaki należy spełnić, jest też udokumentowanie objawów chorób zawodowych nauczycieli w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych. Choć więc istnieje możliwość rozpoznania u byłego pracownika choroby zawodowej, należy udowodnić, że jej pierwsze oznaki, jak i leczenie, nastąpiły jeszcze przed ustaniem stosunku pracy.

Aby rozpoznać chorobę zawodową, należy:

  • uzyskać rozpoznanie choroby zawodowej, dokonane przez lekarza posiadającego wymagane kwalifikacje do orzekania w zakresie chorób zawodowych, wynikające z przepisu § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych;

  • potwierdzić istnienie zagrożenia zawodowego w miejscu pracy.


Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Choroby zawodowe nauczyciela – wykaz

Które choroby uznajemy za choroby zawodowe nauczycieli? Aktualny wykaz chorób związanych z konkretnymi stanowiskami pracy zawiera także i te, na które mogą cierpieć nauczyciele.

Wykaz chorób zawodowych nauczycieli – jednostki chorobowe

Należą do nich „przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat”, czyli:

  • guzki głosowe twarde;

  • wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych;

  • niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.

Poza powyższymi chorobami nauczyciele mogą mieć także problem ze słuchem (ubytek słuchu) lub innymi schorzeniami, które po spełnieniu wymagań i potwierdzeniu przez orzecznika mogą być uwzględnione w procesie wypłaty świadczeń.

Wykaz chorób zawodowych, stanowiący załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych określa także sposób i tryb postępowania dotyczący zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmioty odpowiedzialne za rozpoznawanie tych chorób.

Choroby zawodowe nauczycieli – okres rozpoznania

Dla wszystkich trzech chorób zawodowych nauczycieli wskazano 2 lata jako okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym.

Proces zgłoszenia choroby zawodowej

Zgłoszenie choroby zawodowej reguluje § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych. W związku z podejrzeniem choroby zawodowej zaistniałą sytuację zgłasza się:

„1) właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu komendantowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej albo właściwemu wojskowemu inspektorowi sanitarnemu wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej, zwanym dalej „właściwym państwowym inspektorem sanitarnym”,

2) właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy – których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika, gdy dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego jest gromadzona w tym miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości – według miejsca, na terenie którego było ostatnie narażenie zawodowe”.

Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza, a w przypadku ostrego przebiegu lub podejrzenia, że choroba była powodem śmierci pracownika, dodatkowo w formie telefonicznej.

Postępowanie w uznaniu choroby zawodowej

Proces dokumentacji i rozpoznania choroby zawodowej nauczycieli może zająć nawet do kilkunastu miesięcy. Jest to także proces wieloetapowy, gdzie następuje etap zgłoszenia, rozpoznania oraz ostatecznego stwierdzenia choroby zawodowej.

Po zgłoszeniu państwowy inspektor sanitarny wszczyna postępowanie, przeprowadzając ocenę narażenia zawodowego, a także przygotowuje kartę oceny narażenia zawodowego. Jest ona przekazywana razem ze skierowaniem na badania do jednostki orzeczniczej I stopnia.

Odpowiedni państwowy inspektor sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzję dotyczącą braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej pracownika. Dyrektor szkoły może się odwołać od tej decyzji.

Tempo procesu zależy także od tego, na ile jasne jest rozpoznanie naszych dolegliwości. Jeśli przykładowo okaże się, że dolegają nam problemy z głosem lub gardłem niezwiązane bezpośrednio z wymienionymi w wykazie jednostkami chorobowymi, konieczne będzie zasięgnięcie dodatkowej opinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Choroby zawodowe nauczycieli – objawy

Nauczyciele stanowią jedną z najbardziej narażonych na wystąpienie chorób zawodowych grup. Jakie objawy powinny wzbudzić Wasz niepokój, jeśli swoją pracę wykonujecie już od kilku lat?

Guzki głosowe twarde

W przypadku guzków głosowych twardych, które powstają przez nadwyrężenie strun głosowych, do pierwszych sygnałów tego rodzaju zapalenia krtani należą chrypka, szybkie zmęczenie głosu i jego łamliwość. Można zaobserwować również trudności w oddychaniu.

Wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych

Do objawów kolejnej choroby zawodowej nauczycieli należą za to obniżenie głosy, a nawet okresowy bezgłos. Tu również możecie mieć problemy z chrypką i odkrztuszaniem. Jeśli zmiany przerostowe w formie polipów staną się z kolei zbyt duże, zaczniecie odczuwać ataki duszności.

Niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią

Typowymi objawami kolejnej choroby nauczycieli są za to stopniowe pogorszenie się wydolności i jakości głosu. Charakterystycznym objawem jest także ból mięśni i uczucie napięcia w okolicy krtani. Tu również możecie doświadczyć chrypki i bezdźwięczności.

Jeśli więc zauważycie u siebie którekolwiek z powyższych objawów, koniecznie skonsultujcie się jak najszybciej z lekarzem pierwszego kontaktu! Może okazać się, że będziecie potrzebować urlopu na poratowanie zdrowia.

Choroba zawodowa nauczyciela a dalsza praca

Już samo podejrzenie choroby zawodowej nauczyciela wymaga od dyrekcji placówki, w której pracuje, zdecydowanych kroków. Takich działań dotyczy art. 230 Kodeksu pracy, który brzmi:

„§  1. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy.

§  2. Jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy”.

Do obowiązków dyrektora należy:

  • przeniesienie pracownika do innej pracy;

  • zawiadomienie odpowiednich organów;

  • działania prewencyjne;

  • realizacja zaleceń lekarskich;

  • prowadzenia rejestru chorób zawodowych.

Najczęściej jednak rozpoznanie choroby zawodowej nauczycieli wiąże się z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. Dzieje się tak dlatego, że praktycznie każda z wymienionych w wykazie chorób sprawia, że nauczyciel staje się niezdolny do pracy.

Trudno też wyobrazić sobie prowadzenie jakichkolwiek zajęć dydaktycznych bez wykorzystania głosu, dlatego sytuacja stwierdzenia choroby najczęściej kończy się uzyskaniem orzeczenia o niezdolności do pracy.

Choroba zawodowa nauczycieli – odszkodowanie

Czy z tytułu rozpoznania choroby u nauczyciela przysługuje mu jakaś forma finansowej rekompensaty? Oczywiście! Pierwszą jest odprawa, której wartość według przepisów musi wynosić wartość jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy na stanowisku nauczyciela (wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy).

Z tytułu choroby zawodowej, zgodnie z art. 6. ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu chorób zawodowych, przysługują także takie same świadczenia, jak z tytułu wypadku przy pracy:

  • zasiłek chorobowy (dla ubezpieczonego, u którego choroba zawodowa spowodowała niezdolność do pracy);

  • świadczenie rehabilitacyjne (dla ubezpieczonego, który wyczerpał już zasiłek chorobowy, a jest w trakcie leczenia);

  • zasiłek wyrównawczy (dla ubezpieczonego, którego wynagrodzenie uległo pomniejszeniu ze względy na chorobę);

  • jednorazowe odszkodowanie (dla rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty);

  • renta z tytułu niezdolności do pracy;

  • renta szkoleniowa (dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego przez niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową);

  • renta rodzinna (dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu choroby zawodowej);

  • dodatek do renty rodzinnej (dla sierot);

  • dodatek pielęgnacyjny;

  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

Renta z tytułu choroby zawodowej nauczyciela

Osoba niezdolna do pracy z powodu choroby zawodowej nauczycieli może uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego.

Dodatek do emerytury za chorobę zawodową nauczyciela

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury wypłaca się, zależnie od jej wyboru:

  • przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury;

  • emeryturę powiększoną o połowę renty.

Czy odszkodowanie związane z chorobą zawodową nauczycieli jest wystarczające? Dajcie znać w komentarzach.

Wykaz chorób zawodowych nauczycieli

Pełen wykaz chorób zawodowych nauczycieli możemy znaleźć w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów, stanowiącym załącznik do ustawy o chorobach zawodowych. Nauczycieli dotyczy przede wszystkim punkt 15 rzeczonego rozporządzenia – „Przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat”.

Wymienia się w nim takie choroby jak guzki głosowe twarde, wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych, niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieją różne stanowiska nauczycielskie, które mogą w sposób znaczny różnić się specyfiką pracy. Wobec tego warto dokładnie zaznajomić się z treścią rzeczonego dokumentu, a w razie wątpliwości skontaktować się ze specjalistą.

Jakie choroby zawodowe najczęściej dotykają nauczycieli?

Nauczyciele są narażeni na wiele chorób zawodowych, wynikających z długotrwałego stresu oraz specyfiki ich pracy. Do najczęstszych dolegliwości należą problemy z głosem, choroby układu oddechowego oraz schorzenia kręgosłupa. Warto zatem zwracać uwagę na wczesne objawy tych chorób i regularnie korzystać z badań profilaktycznych. Przysługuje Ci również prawo do odszkodowania, jeśli choroba zawodowa zostanie potwierdzona przez odpowiednie organy.

Choroby zawodowe nauczycieli – podsumowanie

Praca nauczyciela jest często kojarzona z wysiłkiem intelektualnym, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo obciąża ona również zdrowie fizyczne. Choroby zawodowe nauczycieli to problem, który dotyka wielu pracowników oświaty, zwłaszcza tych z wieloletnim stażem. Problemy z głosem, kręgosłupem, a także choroby układu oddechowego to jedne z najczęstszych dolegliwości, które wynikają z codziennych obowiązków zawodowych. Praca w trudnych warunkach akustycznych, przebywanie w pomieszczeniach pełnych kurzu i kredy czy długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej mają ogromny wpływ na zdrowie nauczycieli.

Dolegliwości głosowe, takie jak przewlekłe zapalenie krtani czy nadmierne przeciążenie strun głosowych, to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się nauczyciele. W wielu przypadkach może to prowadzić do utraty głosu, co jest ogromnym wyzwaniem w codziennej pracy. Nauczyciele często muszą pracować w hałasie, co dodatkowo obciąża ich aparat mowy. Trudne warunki pracy mogą także prowadzić do przewlekłych infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza w przypadku osób pracujących w starych, źle wentylowanych budynkach.

Nie tylko głos jest narażony na szwank. Nauczyciele, którzy spędzają długie godziny przy biurkach lub stojąc przed klasą, często cierpią na problemy z kręgosłupem. Bóle pleców i szyi to powszechne dolegliwości, które mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń ortopedycznych. Wykonywanie monotonicznych ruchów oraz długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji może prowadzić do zwyrodnień, a w skrajnych przypadkach – do trwałej niepełnosprawności.

Odszkodowania za choroby zawodowe to temat, który wciąż budzi wiele emocji. Nauczyciele, którzy zmagają się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, mogą ubiegać się o rekompensatę finansową, jednak proces ten bywa skomplikowany. Ważne jest, aby nauczyciele zdawali sobie sprawę z możliwości, jakie daje im prawo pracy w przypadku wystąpienia chorób zawodowych, i korzystali z dostępnych środków ochrony prawnej.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_59747464_m%C5%82oda-atrakcyjna-nauczycielka-w-interakcji-z-m%C5%82odymi-uczniami-szko%C5%82y-podstawowej-prosz%C4%85c-m%C5%82od%C4%85.html

Oceń artykuł
3.5/5 (16)