Jak myślisz, czy częste podróżowanie na wpływ na pracę? Tak, ponieważ kształtuje Twoją osobowość! Może czasem zastanawiałeś się, czy wpisywanie zainteresowań w CV może rzeczywiście pomóc w otrzymaniu pracy? Niestety trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jednak z pewnością duch podróżnika, który w Tobie drzemie, może być wskazówką dla rekrutera. Jak cechy wykazują ludzie, których pasją jest zwiedzanie świata?

Zaradność

Skoro wiesz, jak zaplanować wyprawę za granicę, a w dodatku robisz to dosyć często, bo dużo podróżujesz, to najprawdopodobniej jesteś osobą dobrze zorganizowaną. Jeśli wyjeżdżasz lub wylatujesz samodzielnie, to musisz myśleć o wielu aspektach jednocześnie, co często wymagane jest również w pracy. W podróży zdarzają się nieprzewidziane sytuacje i potrzeba wiele zaradności i odporności, żeby sobie z nimi poradzić – zwykle samemu. W pracy również nikt nie będzie prowadził Cię za rękę, liczy się Twoja inicjatywa i pomysłowość.

Upór w dążeniu do celu

Chcąc coś osiągnąć lub czegoś się nauczyć w nowej pracy, nie możesz być osobą, która poddaje się po pierwszej porażce czy zwątpieniu. A kandydat, który często zdobywa górskie szczyty lub kilka miesięcy odkłada pieniądze na podróż na Islandię, raczej do takich nie należy. Każde hobby, które pokazuje Cię jako osobę mającą jasno ustalone cele i do nich zmierzającą, sugeruje potencjalnemu pracodawcy, że jesteś uparty, motywują Cię osiągnięcia oraz potrafisz podejść zadaniowo do tego, co dla innych pozostaje tylko w strefie marzeń.

Odwaga i otwartość na ludzi

Często podróżujesz? W takim razie masz wystarczająco dużo okazji do zagadywania obcych osób, poznawania różnych kultur, punktów widzenia i co ważne nie boisz się nawiązywać nowych znajomości. Komunikatywność to bardzo ważna cecha, która przydaje się w większości zawodów. Dzięki temu, że jesteś nauczony docierać do źródła informacji, pytać, opowiadać, prosić o pomoc, przyznawać się do niewiedzy na dany temat, w miejscu zatrudnienia działasz efektywniej od osób, które przez 10 minut zastanawiają się jak zapytać. Dla Ciebie – podróżnika – to coś normalnego.

Praktyczna znajomość języków obcych

Podczas gdy dla innych kandydatów pierwszy praktyczny kontakt z językiem angielskim często zaczyna się dopiero w momencie zatrudnienia, Ty podróżując, wykorzystujesz go w zupełnie zwyczajnych sytuacjach. Niezaprzeczalnie język obcy ćwiczymy najskuteczniej wtedy, kiedy znajdujemy się w państwie, gdzie nikt nie mówi po polsku, chyba że akurat trafimy na innych turystów z naszego kraju. Im więcej podróżujesz, tym lepiej poznajesz język w codziennym użyciu. Staje się to dla Ciebie czymś koniecznym i naturalnym, dlatego w pracy nie stresuje Cię tak bardzo nagła potrzeba rozmowy z zagranicznym klientem. Polacy mimo wykształcenia często boją się używać języka, który poznawali na lekcjach nawet przez kilka lat, drżąc nad poprawnością gramatyczną wypowiedzi. By pokonać tę barierę, bez wątpienia warto podróżować, ponieważ wówczas zdajesz sobie sprawę, że najważniejsze to umieć się porozumieć! Praktyczne podejście do tematu wykorzystujesz w niemalże każdym etapie pracy.

Pewność siebie i dojrzałość

Poradziłeś sobie na drugim końcu świata, więc czym jest dla Ciebie zrealizowanie projektu w pracy? Podróże uczą spokoju, pewności siebie, dojrzałości, pokory, a także tego, że nie wszystko można przewidzieć, więc nie ma sensu żyć w ciągłym napięciu. Osoby, które niejedno w życiu widziały, mają elastyczne podejście do rzeczywistości i wiedzą, że trudna sytuacja to coś przejściowego. Umiejętnie wychodzą z opresji i wiedzą, że ryzyko jest nieodłącznym elementem sukcesu.

Zdolność do dostrzegania szczegółów i wewnętrzna radość

Trudno to wytłumaczyć, jednak podróżnicy częściej cieszą się z małych rzeczy. Skupiają uwagę na tym, co dla innych jest mało istotne. Jeżdżąc i latając po świecie, uczysz się patrzeć wnikliwiej na świat i na ludzi. Kiedy przez kilka godzin podróżujesz w deszczu, to później cieszysz się każdym promieniem słońca. Optymizm i umiejętność zwracania uwagi na szczegóły to cechy, które bardzo przydają się w pracy, ponieważ z pesymistami wyjątkowo trudno coś stworzyć.

 

Może zdarzyło Ci się spotkać z opinią, że osoby, których pasją jest podróżowanie to marzyciele żyjący z głową w chmurach, a jednak, jak widzisz, to ludzie odważni, twardo stąpający po ziemi i doskonale zorganizowani, słowem świetni pracownicy! Wyjazd w delegację z pewnością nie będzie stanowił dla nich problemu, a najpewniej ich ucieszy!

 

Należysz do osób, którym pasja do podróżowania pomogła w znalezieniu zatrudnienia? Daj znać w komentarzu!