Idealny dla osób kochających podróże i niezwykle przyszłościowy – taki jest właśnie zawód stewardessy lub stewarda. Praca na tym stanowisku dostarcza wielu przeżyć, jednak nie każdy może się jej podjąć. Sprawdzamy, kim dokładnie jest stewardessa i jakie są perspektywy w tym zawodzie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_109330077_stewardessa-w-pracy.html
Linie lotnicze muszą zatrudniać odpowiedni personel pokładowy, który dba o obsługę pasażerów. W tej grupie znajdziemy stewardessę, która w zamian za wykonywanie obowiązków na pokładzie samolotu otrzymuje szansę na zwiedzanie najodleglejszych zakątków świata i często również uzyskanie wysokich zarobków. Kim jest stewardessa? Jakie ma obowiązki? Kto może zostać stewardessą? Ile zarabia się na tym stanowisku w różnych liniach lotniczych?
Kim jest stewardessa?
Stewardessa lub steward jest to osoba z załogi podkładowej (cabin crew) samolotu linii lotniczych. Podczas każdego lotu jest odpowiedzialna za obsługę pasażerów i różne czynności z tym związane. Każdy, kto choć raz skorzystał z oferty linii lotniczych, zapewne kojarzy uśmiechniętą i elegancko ubraną panią lub pana, którzy udzielają informacji oraz spełniają potrzeby podróżujących.
Zawód stewardessy, choć kojarzy się z możliwością podróżowania po całym świecie, jest stanowiskiem niezwykle odpowiedzialnym. W grę wchodzi bowiem bezpieczeństwo pasażerów. Dochodzą do tego sytuacje stresowe związane z samym lotem i kontaktem również z tym wymagającym klientem.
Warto jednak podkreślić, że praca stewardessy ma dobre perspektywy zawodowe, które dotyczą stabilnego zatrudnienia i atrakcyjnych pensji szczególnie w zagranicznych liniach lotniczych.
Obowiązki stewardessy
Stewardessa jako członek personelu pokładowego linii lotniczej ma szereg obowiązków charakterystycznych dla tego stanowiska. Jest to przede wszystkim pełna obsługa pasażerów, a dokładnie:
1) przygotowanie wnętrza samolotu do lotu;
2) informowanie o zasadach bezpieczeństwa;
3) sprawdzanie prawidłowego przechowywania bagaży podręcznych;
4) kontrola pasażerów np. zapinanie pasów;
5) odpowiadanie na pytania pasażerów;
6) serwowanie posiłków i napojów;
7) sprzedaż produktów;
8) rozwiązywanie sytuacji stresowych i konfliktowych (np. przy opóźnieniach).
Zakres zadań jest dość szeroki. Stewardessa działa również z określonym z góry scenariuszem danych linii lotniczych. Ponadto większość z tych obowiązków wiąże się z obciążeniem fizycznym wynikającym z pracy na stojąco.
Jak wygląda codzienna praca stewardessy?
Praca stewardessy nie ogranicza się jedynie do obsługi lotu. Jej dzień pracy zaczyna się jeszcze przed startem maszyny.
Stewardessa godzinę przed odlotem musi stawić się w pokoju załogowym. Tam przez szefową załogi przeprowadzany jest briefing (odprawa), podczas której stewardessy są przepytywane ze znajomości procedur awaryjnych, sprzętu awaryjnego oraz z udzielania pierwszej pomocy. Sprawdzany jest też mundur i ogólna prezentacja związana z wyglądem. Załoga otrzymuje również dokładne informacje o locie.
Kolejnym krokiem jest sprawdzanie maszyny i przygotowywanie jej do lotu. Kontrola wyposażenia (odpowiedniej liczby obiadów), sprzętu czy sprzątanie. Te czynności kończą się wypełnieniem przez stewardessę dokumentów.
Po spełnieniu formalności stewardessa zaprasza pasażerów na pokład samolotu. W tym czasie pomaga w znalezieniu odpowiednich miejsc i liczy wszystkie osoby. Do obowiązków stewardessy należy też przeprowadzenie instruktażu zasad bezpieczeństwa (wskazywanie wyjść ewakuacyjnych, tłumaczenie zachowania podczas sytuacji niebezpiecznych).
Kiedy samolot wyląduje, trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty i sprawdzić wnętrze samolotu pod kątem pozostawionych tam bagaży podręcznych.
Ile godzin pracuje stewardessa lub steward?
Praca stewardessy lub stewarda znacznie różni się od typowego etatowego zatrudnienia z 8-godzinnym dniem pracy. Choć formalnie tygodniowy czas pracy wynosi 40 godzin, rzeczywistość tego zawodu jest bardziej elastyczna i zależy od wymagań konkretnej linii lotniczej. W ciągu jednego dnia steward lub stewardessa mogą pracować od 10 do nawet 12 godzin, a w wyjątkowych sytuacjach czas ten może się wydłużyć do maksymalnie 16 godzin.
Grafik pracy personelu pokładowego ustalany jest zazwyczaj z miesięcznym wyprzedzeniem, jednak ze względu na charakter tej pracy trzeba być przygotowanym na częste zmiany i dużą rotację.
Harmonogram lotów i specyfika danego przewoźnika mogą powodować, że godziny pracy są nieregularne, a dni robocze przeplatają się z okresami odpoczynku. Dzięki temu, mimo dłuższych godzin pracy w pojedynczych dniach, ogólny czas pracy w tygodniu pozostaje zgodny z przepisami.
Zobacz też: Praca związana z podróżami, czyli 15 sposobów, jak połączyć pracę z miłością do podróży
Jak zostać stewardessą?
Nie bez powodu zawód stewardessy nazywa się często prestiżowym. Nawet jeśli kochasz podróże i pracę z ludźmi, nie zawsze będzie to zajęcie dla Ciebie. Choć kwestie takie jak wykształcenie schodzą tu na dalszy plan, lista wymagań jest naprawdę spora.
Z drugiej strony w niektórych liniach lotniczych oczekiwania względem kandydatów ulegają zmianie. Przykładowo linia lotnicza LOT wskazuje, że wymagania formalne względem wzrostu nie są sprecyzowane i każdy jest mile widziany. Choć podczas rekrutacji na stanowisko cabin crew jako stewardessa na jedno miejsce przypada wiele chętnych, ze względu na braki kadrowe linie lotnicze często poszukują chętnych do pracy.
Wymagania na stanowisko stewardessy
Aby w ogóle móc myśleć o pracy stewardessy, trzeba przeanalizować cechy, którymi ma wyróżniać się idealny kandydat na to stanowisko. Często rekruterzy są bardzo wymagający, dlatego osoby młode, ale mocno zmotywowane potrafią nawet kilka razy brać udział w rekrutacjach, zanim zostaną zatrudnieni. Jakie wymagania musisz spełnić, aby dostać pracę jako stewardessa lub steward? Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.
Wiek
Osoby, które chcą pracować w zawodzie stewardessy, muszą mieć ukończone 18 lat. W niektórych liniach lotniczych ta bariera jest nieco wyższa i wynosi 21 lat. Jednocześnie nie ma górnej granicy wieku względem kandydatów. Jako stewardessa można pracować również w wieku 30 lub 40 lat, jednak trzeba pamiętać, aby utrzymywać w dobrej kondycji zarówno zdrowie, jak i wygląd.
Wzrost
Może dziwić fakt, że linie lotnicze w wymaganiach podają odpowiedni wzrost. Na ogół jest to minimum 160-170 cm wzrostu. Przykładowo kandydaci do pracy w liniach Emirates muszą mieć przynajmniej 160 cm wzrostu i możliwość dosięgnięcia palcami do 212 cm wysokości.
Wymogi te związane są z faktem, że stewardessa musi mieć dostęp do schowków bagażowych i móc swobodnie obsługiwać sprzęty w samolocie. Z drugiej strony w wielu przypadkach maksymalny wzrost to 185 cm, ponieważ wynika to z ograniczeń dotyczących ograniczonego rozmiaru pokładu samolotu.
Wygląd
Ten warunek jest niezwykle istotny. Zadbany wygląd to absolutna podstawa – w końcu każda linia lotnicza chce być kojarzona z perfekcyjną załogą. Kandydaci muszą wyróżniać się nienaganną prezencją, ponieważ stanowią niejako wizytówkę linii lotniczych zarówno podczas lotu, jak i poza nim. Stewardessa musi mieć więc zadbaną cerę, włosy i ręce.
Kandydaci mogą mieć tatuaże, choć tylko w miejscach niewidocznych podczas noszenia ubioru służbowego. Bardziej restrykcyjne w tej kwestii są katarskie linie lotnicze, które nie akceptują tatuaży, blizn, czy piercingu.
Wykształcenie
W zawodzie stewardessy wykształcenie nie ma większego znaczenia. Na ogół nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, choć niektóre linie taki warunek stawiają. Jeśli jednak pojawi się on na liście, zwykle nie dotyczy konkretnego kierunku. Niezbędne jest za to świadectwo dojrzałości, czyli zdana matura.
Warunki zdrowotne
Jeśli chodzi o zdrowie stewardessy, mamy tu całą listę wymagań. Wszystko będzie skontrolowane podczas badań medycyny pracy. Obejmują one sprawdzanie wzroku, a nawet słuchu, ponieważ problemy z usłyszeniem dźwięków na pewnej częstotliwości mogą być przeszkodą na tym stanowisku. Kandydaci będą również poddani badaniom płuc, ciśnienia tętniczego oraz czy testom związanym z rozróżnianiem kolorów.
Co ważne, problemem może być astma lub wada wzroku, jednak ostateczna decyzja zależy tu od lekarza medycyny pracy, który może potwierdzić lub nie zdolność do wykonywania obowiązków służbowych. Z kolei poważne choroby typu padaczka czy cukrzyca stanowią niestety barierę nie do przejścia.
Linie nie chcą zatrudniać takich osób z obawy przed napadem podczas lotu oraz sytuacją związaną z brakiem insuliny. Wtedy taki członek personelu pokładowego nie będzie w stanie udzielić pomocy pasażerom, ponieważ sam będzie jej wymagać. Idealny kandydat na stewardessę lub stewarda musi wyróżniać się dobrą kondycją fizyczną oraz brakiem chorób przewlekłych.
Znajomość języków obcych
Jednym z najważniejszych warunków jest znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie B2. Dodatkowo posługiwanie się innymi językami, szczególnie azjatyckimi jest dużym atutem kandydata. Trudno się dziwić – podczas lotów ma się kontakt z osobami o wielu narodowościach, dlatego, aby zapewnić płynną komunikację z pasażerami, stewardessa powinna umieć rozmawiać przynajmniej po angielsku.
Pozostałe wymagania
Od stewardess i stewardów wymaga się jeszcze wielu innych rzeczy. Jest to:
1) profesjonalizm;
2) wysoka kultura osobista;
3) komunikatywność;
4) umiejętność pracy w zespole;
5) dyspozycyjność (konieczność przystosowania się do z góry ustalonego grafiku również w niedziele i święta);
6) zdolność szybkiej adaptacji;
7) umiejętność pracy pod presją czasu;
8) umiejętność pływania (jest ono wymagane, ponieważ na kursie stewardessy kandydatów szkoli się w kwestii zachowania w razie wodowania, a także holowania ludzi, czy sposobów przetrwania w wodzie);
9) niekaralność;
10) gotowość do zmiany miejsca zamieszkania.
Te wymagania są mniej lub bardziej szczegółowe, jednak każda linia lotnicza ma swoje standardy w tym zakresie.
Może Cię zainteresować: Praca marzeń – jak ją znaleźć i zrealizować swoje cele zawodowe
Gdzie zatrudnia się stewardessy?
Praca stewardów i stewardess wiąże się z odbywaniem lotów rejsowych oraz czarterowych, dlatego pracodawcą są tutaj linie lotnicze.
Oferty pracy na stanowisko stewardessy publikowane są na różnych serwisach, jak i witrynach samych linii lotniczych. Chętni do pracy powinni też śledzić dni otwarte organizowane na całym świecie, podczas których istnieje możliwość wzięcia udziału w procesie rekrutacji.
Etapy rekrutacji
Jak wygląda rekrutacja na stanowisko stewardessy lub stewarda? Trudno jednoznacznie określić przebieg tego procesu, ponieważ każda linia może wprowadzić swoje procedury, a poza tym kandydat często dowiaduje się o szczegółach dopiero na miejscu.
Ogólnie proces rekrutacji obejmuje kilka etapów. Przykładowo w LOT po wysłaniu CV jest ono weryfikowane. W pierwszym etapie otrzymuje się e-maila z zadaniem. Po jego analizie rekruter kontaktuje się z kandydatem telefonicznie. W przypadku pozytywnego przejścia etapów kolejnym krokiem jest zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.
W trakcie takiego spotkania rekruterzy sprawdzają znajomość języków obcych oraz omawiają wraz z kandydatem dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Ze względu na międzynarodowe środowisko pracy, w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej może być ona przeprowadzana zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Często można spotkać się ze specjalnymi zadaniami, które sprawdzają refleks. Kandydaci odgrywają też różne scenki podczas sytuacji niebezpiecznych lub w razie konfliktu z pasażerem, a następnie muszą określić swoją reakcję.
Na tej podstawie rekruterzy mogą ocenić, czy osoba jest na tyle uprzejma i opanowana, że da sobie radę na takim stanowisku. Dodatkowo są też zadania grupowe, które dotyczą prowadzenia dyskusji na różne tematy.
Spotkanie rekrutacyjne na stanowisko stewardessy lub stewarda wymaga również stroju biznesowego. Należy mieć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak CV i list motywacyjny – również w wersji po angielsku. Czasami wymagane są też zdjęcia twarzy i sylwetki.
Osoby, które pozytywnie przejdą wszystkie etapy rekrutacji, będą o tym poinformowane kilka dni później. Przykładowo w liniach lotniczych LOT kandydaci, którzy nie zakwalifikowali się do dalszego etapu rekrutacji, po 3 miesiącach mogą ponownie starać się o przyjęcie do personelu pokładowego.
Szkolenie przed podjęciem pracy stewardessy
W przypadku pozytywnego wyniku rekrutacji, przed rozpoczęciem pracy kandydatów czeka specjalne szkolenie. Trwa ono około 5-6 tygodni i może być prowadzone zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. W przypadku linii lotniczej LOT, szkolenie odbywa się również na symulatorze.
Na początku przyszłe stewardessy i stewardzi otrzymują „elementarz” w formie Flight Attendant Manual, w którym zawarto wszystkie niezbędne informacje dla personelu pokładowego, począwszy od ogólnych zagadnień o lotnictwie i procedurach bezpieczeństwa, po wskazówki dotyczące serwowania posiłków. W przekazanych dokumentach są również zasady pracy w konkretnych liniach lotniczych.
Kolejnym krokiem są zajęcia. Dotyczą one nauki procedur związanych z zachowaniem bezpieczeństwa na pokładzie samolotu, sprawnej ewakuacji pasażerów w przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznych, udzielania pierwszej pomocy, obsługi serwisu, a także zajęcia, na których omawiana jest sztuka makijażu i ubioru.
Niezbędną wiedzę kandydaci uzyskują również na zajęciach praktycznych. Podczas szkolenia prowadzone są ćwiczenia na basenie, kiedy to weryfikowana jest umiejętność pływania, a także instruktaż z technik obezwładniania na wypadek spotkania z niebezpiecznym pasażerem.
Ostatnim etapem jest sprawdzenie umiejętności, dlatego szkolenie kończy się egzaminem. W przypadku jego zdania, nowych stewardów i stewardessy czeka praca w okresie próbnym.
Może Cię zainteresować: Praca z zakwaterowaniem – jakie oblicza ma praca z zakwaterowaniem?
Ile zarabia stewardessa?
Zazwyczaj wynagrodzenie na stanowisku stewardessy i stewarda obejmuje:
1) podstawę, czyli kwotę gwarantowaną niezależnie od wylatanych godzin;
2) nalot, który dotyczy godzin lotów ponad minimalną ich liczbę (wliczane w podstawę) – jest on dodatkowo płatny;
3) prowizję od sprzedanych w trakcie lotu produktów (w zależności od linii lotniczych stawki wahają się od 2,5% do 10% prowizji);
4) różne dodatki (na konserwację munduru, transport, parking firmowy) lub diety.
Ogólnie rzecz biorąc to, jaki zarobek uzyska stewardessa, zależy od różnych czynników np. liczby wylatanych godzin. A tych jest czasem niewiele, dlatego wynagrodzenie może być dość niskie. Każda linia lotnicza ma swoje określone stawki.
Przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku to około 6000-7000 zł. Do dotyczy linii lotniczych w kraju. Na wyższe zarobki w przedziale od 12000 zł i więcej mogą liczyć stewardessy i stewardzi, którzy latają w liniach Emirates. Dla tego stanowiska istnieją jednak możliwości awansu na Cabin Managera, Pursera lub Szefa Pokładu. Wtedy wynagrodzenie może sięgać od 10000 zł w krajowych liniach, do nawet 25000 zł podczas lotów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Oprócz wynagrodzenia stewardessom oferuje się zniżki na bilety lotnicze, opiekę lekarską, a czasami również darmowy nocleg, transport i wyżywienie dostępne między poszczególnymi lotami.
Przeczytaj również: Jakie perfumy do pracy? Propozycje damskich i męskich zapachów
Czy warto zostać stewardessą? Wady i zalety
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto zostać stewardessą. Podobnie jak inne zawody, ten również nie jest pozbawiony wad. Nie każdy nadaje się do takiej pracy, dlatego warto przeanalizować wszystkie mocne i słabe strony bycia stewardem lub stewardessą, zanim w ogóle pomyślimy o starcie w rekrutacji.
Zalety i wady zawodu stewardessy
To, co przyciąga podczas każdej rekrutacji rzeszę kandydatów to szereg profitów, które wynikają z pracy związanej z podniebnymi lotami. Oto najważniejsze z nich:
1) Nie ulega wątpliwości, że jest to ciekawa praca. Stewardessa ma bowiem okazję do poznawania ludzi z wielu kultur i spełniania marzeń o podróżach. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze tak jest, bowiem czasami między lotami personel pokładowy nie ma czasu na zwiedzanie i relaks w każdym kraju.
2) Stewardessa to zawód przyszłościowy, ponieważ cały czas odnotowany jest stały popyt na kandydatów. Według szacunków International Air Transport Association do 2030 roku na świecie odnotuje się deficyt ponad 1 miliona osób do pracy jako cabin crew.
3) Stanowisko stewardessy kojarzy się z zawodem prestiżowym, w którym otrzymuje się wysokie wynagrodzenie. Po części jest to prawda. Średnie stawki może nie są porywające, jednak latanie liniami zagranicznymi wiąże się z atrakcyjną pensją sięgającą 12 tys. zł i więcej.
4) Osoby ambitne i wytrwałe mają szansę na awans na wyższe stanowiska. Choć nie jest to proste, ponieważ na ogół zależy od lat pracy i lotów wykonywanych na różnych typach samolotów, będzie to wiązać się z uzyskaniem dodatkowych możliwości i wyższym wynagrodzeniem.
5) Aby starać się o przyjęcie do linii lotniczych na stanowisko stewardessy nie trzeba kończyć studiów wyższych. Oczywiście niektóre firmy będą taką cechę brać pod uwagę, jednak na ogół wystarczy wykształcenie średnie.
Wydaje się, że stewardessa to zawód bez wad, jednak w rzeczywistości mamy tu szereg czynników, które wpływają na uciążliwość takiego zajęcia. Oto największe słabości zawodu stewardessy:
1) Trudna rekrutacja – składa się z wielu etapów, a chętnych jest bardzo dużo. Pracownicy linii lotniczych muszą spełnić wysokie wymagania, co nie jest łatwe, ponieważ dobre opanowanie języków obcych i utrzymanie perfekcyjnego wyglądu na co dzień wymaga sporo czasu, czy samozaparcia.
2) Stewardessy potwierdzają również, że ich profesja jest ciężka fizycznie. Wynika to z faktu, że obsługa pasażerów to głównie praca stojąca. Ponadto trudne jest przenoszenie bagaży pasażerów, a także pchanie ciężkich, wózków z cateringiem. Do tego dochodzą problemy zdrowotne – zmęczenie wynikające ze zmiany ciśnień temperatury i stref czasowych, bóle nóg, a nawet przewlekłe zapalenie zatok, które pojawia się bardzo niewinnie, ponieważ dotyczy sytuacji, gdy podczas lotu i zmiany ciśnienia stewardessa ma katar.
3) Kolejnym słabym punktem na liście pracy związanej ze stanowiskiem stewardessy jest napięty grafik. Taka osoba musi się podporządkować. Jest on odgórnie tworzony i zależy od siatki połączeń oraz potrzeb przewoźnika.
4) Utrudnieniem jest też gotowość do zmiany zamieszkania. Wynika to z faktu, że osoby pracujące jako stewardessa lub steward są delegowane do miast, w których siedzibę ma dana linia lotnicza.
5) Duża odpowiedzialność – stewardessa mimo, że wyjątkowe sytuacje zdarzają się dość rzadko, jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo pasażerów, czyli ich zdrowie, a nawet życie. To spora presja, na którą nie każdy jest gotowy.
6) Praca z klientem nie jest prosta także w lotach podniebnych. Pasażerowie bywają kłótliwi i uciążliwi. W stronę stewardessy kierowane są czasami bardzo niemiłe słowa i komentarze, które w ogóle nie wynikają z jej winy np. w przypadku opóźnienia samolotu. Taka osoba musi być więc odporna na docinki i umieć zachować profesjonalizm nawet w sytuacjach stresowych.
7) Praca stewardessy jest bardzo wymagająca i pochłania mnóstwo czasu. Nie sprzyja to budowaniu rodziny i rozwijaniu życia domowego, dlatego takie plany trzeba odstawić na później.
Jak widać, ocena pracy stewardessy nie jest jednoznaczna. Choć to wspaniały zawód dla odważnych i lubiących podróżować, w dłuższej perspektywie nie da się uniknąć jego uciążliwości. Mimo wszystko zatrudnienie się w liniach lotniczych do obsługi samolotu jest z pewnością wspaniałą przygodą, na którą będą sobie mogli pozwolić tylko wybrani.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_92435162_dziewczyna-stewardessa-z-walizk%C4%85-na-tle-zachmurzonego-nieba.html
Komentarze
Ewa
witam dla zainteresowanych zawodem stewardess, czy stewarda i jej prawdziwym obliczem polecam nową książkę „Fly High! Jak zostać stewką? Weroniki Eichmann”, to wyjątkowa książka bo macie ponad 120 stron informacji 🙂