Reklama

Praca z zakwaterowaniem – jakie oblicza ma praca z zakwaterowaniem?

Praca z zakwaterowaniem nad morzem, w górach, za granicą? To świetny sposób na dłuższy wyjazd bez ponoszenia wysokich kosztów utrzymania i okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Na jakie oferty pracy można liczyć?

Praca z zakwaterowaniem - pracownicy pracujący z zakwaterowaniem

Wiele osób poszukuje obecnie pracy za granicą. Trudna sytuacja finansowa, inflacja i ciągle rosnące stopy procentowe popychają wiele osób do wyjazdu z kraju w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa finansowego. Atrakcyjne wynagrodzenie proponowane za granicą, to często okazja, której ciężko się oprzeć. Szczególnie że pracodawcy prześcigają się w ofertach pracy, w których wychwalają wakaty pod niebiosa oraz oferują całościową pomoc zarówno z organizacją wyjazdu, jak i przy załatwianiu wszystkich niezbędnych formalności na miejscu — łącznie z zakwaterowaniem. Jednak praca za granicą z zakwaterowaniem to nie tylko wyjazdy podyktowane potrzebą szybkiego zarobku w celu poprawienia sytuacji materialnej swojej i rodziny. To często również zatrudnienie wakacyjne, które oprócz pracy może zagwarantować nam wakacje życia. Jak znaleźć pracę tymczasową za granicą z zakwaterowaniem? Na co zwrócić uwagę, aby taki wyjazd był bezpieczny? Czy praca z zakwaterowaniem dostępna jest również w Polsce?

Praca z zakwaterowaniem – co to jest?

Oferty pracy z zakwaterowaniem pojawiają się jak grzyby po deszczu przed rozpoczęciem każdego sezonu urlopowego. Hotele w kurortach turystycznych, restauracje i schroniska górskie – pracę z zakwaterowaniem znajdziemy wszędzie tam, gdzie oferowana jest praca sezonowa związana z turystyką i rekreacją. Co ciekawe, termin ten kojarzy się większości z nas z pracą za granicą, jednak coraz częściej ten model zatrudnienia pojawia się również w Polsce. Pracownik mieszkający w innych regionach Polski, który podejmie się pracy z zakwaterowaniem nad morzem lub w górach, może liczyć na noclegi w kwaterach zapewnionych przez pracodawcę. To świetny sposób na przeżycie wakacyjnej przygody bez wydawania milionów monet na dłuższy pobyt – np. nad polskim morzem.

Oprócz ofert związanych z turystyką osoby zainteresowane mogą odkopać prawdziwe perełki i niecodzienne propozycje spędzenia urlopu. Wyobraźmy sobie opiekę nad urokliwym ośrodkiem agroturystycznym pod nieobecność gospodarzy lub wakacje marzeń w nadmorskiej willi i podlewanie kwiatków właścicieli przebywających na wczasach.

Jednak te sielskie obrazki, to tylko jedna strona medalu. Dla wielu osób praca z zakwaterowaniem, szczególnie ta za granicą, to jedyna szansa na godne życie i zarobki, dzięki którym poprawi się sytuacja materialna całej rodziny. Często wiąże się ona z ciężką pracą fizyczną jako pracownik magazynowy, szklarniowy lub budowalny. Zazwyczaj za zorganizowanie zagranicznego zatrudnienia odpowiedzialna jest agencja pracy, która pobiera prowizję od każdej przepracowanej godziny pracownika.

Praca z zakwaterowaniem za granicą – o czym warto pamiętać?

Wielu pośredników oferuje nie tylko pracę w innym kraju, lecz także zakwaterowanie i opiekę nad zatrudnionym pracownikiem. Podstawowe zalety takiej opcji to oczywiście wysoka wypłata i możliwość zwiedzenia innego państwa bez wydawania majątku na noclegi. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ w życiu niezbyt często nadarza się okazja do podróży zagranicznych i powrotu z jeszcze pełniejszym portfelem. Wypada jednak pamiętać, że praca z zakwaterowaniem za granicą jest nieco bardziej ryzykowna. Dlatego trzeba się dobrze przygotować i zaczerpnąć wszelkich informacji na temat wyjazdu.

Szykując się do wyjazdu, mamy wiele oczekiwań dotyczących zarówno samej pracy jak i miejsca zakwaterowania. Prawda może okazać się dość brutalna, ponieważ część ofert pracy za granicą wiąże się z przebywaniem w ciasnych pokojach przeznaczonych dla wielu osób. Dlatego przed zdecydowaniem się na podjęcie pracy z zakwaterowaniem za granicą, trzeba dokładnie sprawdzić pośrednika zajmującego się wyjazdem. Opinie w Internecie i jego fanpage na Facebooku będą stanowiły jedne z lepszych źródeł informacji.

Praca za granicą z zakwaterowaniem — jak nie dać się oszukać?

Agencja pracy, która organizuje pracowników dla zagranicznych klientów, stara się przekonać jak największą liczbę osób, do tego, że ich oferta jest najkorzystniejsza. W ogłoszeniach pojawiają się więc hasła, takie jak:

  • „Zapewniamy zakwaterowanie!/Zapewniamy darmowe zakwaterowanie!”
  • „Dla naszego zagranicznego klienta poszukujemy kandydatów do…”
  • „Oferujemy legalne zatrudnienie na terenie Niemiec!”
  • „Pomagamy w organizacji transportu z Polski”
  • „Niemiecka umowa o pracę”
  • „Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie/ stawkę godzinową”
  • „… stabilną pracę w międzynarodowym zespole…”

Takie sformułowania mają za zadanie nakłonić do przyjazdu jak największą liczbę osób. W końcu im więcej pracowników uda się zwerbować, tym więcej zarobi agencja.

Jak w takim razie nie dać się oszukać wyjeżdżając do pracy z zakwaterowaniem za granicą?

  1. Sprawdź agencję pracy w Social Mediach, poczytaj opinie umieszczane na różnego rodzaju forach, sprawdź, czy agencja jest wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.
  2. Wyjeżdżając za granicę zadbaj o komunikatywną znajomość języka niemieckiego, lub angielskiego. Dzięki temu uzyskasz podstawową niezależność w rozmowach z przełożonym, urzędami lub lekarzami.
  3. Zapoznaj się dokładnie z ofertą pracy. Przeczytaj opis stanowiska, sprawdź wynagrodzenie, czy jest to praca na pełny etat, czy wymagane jest doświadczenie na podobnym stanowisku, jaka jest lokalizacja firmy i zakwaterowania, jak wygląda wyżywienie.
  4. Znajdź potencjalne miejsce pracy w Internecie. Poczytaj opinie bezpośrednio dotyczące zagranicznego pracodawcy i sprawdź na jego stronie internetowej, czym dokładnie zajmuje się firma, w której masz podjąć pracę.
  5. Najlepiej jeśli masz prawo jazdy, dzięki temu jesteś niezależny od dojazdów proponowanych przez agencję pracy, które często wiążą się z połączeniem kilku punktów odbioru, przez co czas dojazdu i powrotu z pracy znacznie się wydłuża.
  6. Przestudiuj zapisy, jakie zawiera umowa o pracę. Pamiętaj, że każdy zapis możesz skonsultować z koordynatorem.

Czy praca z zakwaterowaniem to tylko wyjazdy wakacyjne?

Praca z zakwaterowaniem nad morzem i w górach to najbardziej popularne opcje sezonowe w Polsce. Jednak przedstawiciele niektórych zawodów pracują w ten sposób przez cały rok. Zakwaterowanie i praca naturalnie łączą się np. z zawodem stewarda / stewardessy. Obecność na pokładzie samolotu i odwiedzanie najbardziej odległych miejsc kuli ziemskiej wiąże się z koniecznością przenocowania i odpoczynku przed planowanym powrotem. Dlatego firmy zatrudniające stewardów / stewardessy oferują im także darmowe noclegi w hotelach i apartamentach.

Istnieje wiele zawodów, w których podróże służbowe są nieodłącznym elementem. Jednak czy możemy podłączyć je do pewnego rodzaju pracy z zakwaterowaniem? Zdarza się, że osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie audytów zewnętrznych i wewnętrznych większość swojej pracy wykonują poza miejscem zamieszkania. To samo możemy powiedzieć o pilotach, żołnierzach, czy inżynierach pracujących przy krajowych lub zagranicznych projektach. W takim przypadku osoby te również mają zapewnione zakwaterowanie. Z pewnością jednak praca z zakwaterowaniem kojarzona jest przede wszystkim z wyjazdami sezonowymi za granicę oraz z pracą fizyczną.

Praca z zakwaterowaniem i wyżywieniem

Od czasu do czasu oferty pracy z zakwaterowaniem zawierają dodatkowe bonusy w postaci wyżywienia i korzystania z miejscowych atrakcji. Dosyć często osoba opiekująca się ośrodkiem agroturystycznym lub schroniskiem w górach będzie miała zapewniony nie tylko nocleg, ale i posiłki. Co z dodatkowymi atrakcjami? Pracownicy zatrudnieni sezonowo w wielkich kurortach często mogą korzystać z np. SPA i basenów bez dodatkowych opłat.

Zdarza się, że jeśli szukasz pracy za granicą, w której „jest mile widziane doświadczenie” oraz znajomość języka niemieckiego bądź angielskiego, a Ty posiadasz te zalety, możesz liczyć na darmowe zakwaterowanie. Oznacza to, że z Twoje wynagrodzenie nie będzie obciążone opłatami za wynajem zakwaterowania. Dzięki temu możesz liczyć na stabilną prace i wyższe wynagrodzenie.

Jak znaleźć pracę z zakwaterowaniem?

Niezależnie od tego, który rodzaj pracy z zakwaterowaniem interesuje Cię najbardziej, najwięcej dedykowanych ofert pracy znajdziesz oczywiście w Internecie. Wiele portali zajmujących się tematyką rynku pracy, zamieszcza najnowsze oferty pracy codziennie, dzięki czemu możesz być na bieżąco. Dodatkowo często dostępna jest opcja „otrzymywanie powiadomień”. Oznacza to, że w momencie gdy pojawi się jakaś nowa praca np. na terenie Niemiec lub Holandii, spełniająca Twoje wymagania (umowa o pracę, zakwaterowanie, wynagrodzenie), dostaniesz powiadomienie — maila lub SMSa — dzięki któremu możesz być jedną z pierwszych osób, które wezmą udział w rekrutacji.

Oceń artykuł
4/5 (4)