Ile zarabia stewardessa / steward? Zarobki na stanowisku

Zarobki stewarda / stewardessy zależą od stażu pracy i linii lotniczych, w jakich są zatrudnieni. To bardzo ciekawy, a zarazem wymagający zawód, który pozwala zwiedzić wiele miejsc na świecie i oznacza stosunkowo wysokie zarobki. Ile zarabia stewardessa / steward i co trzeba zrobić, aby nimi zostać?

 

Wiele osób poszukujących nowej ścieżki zawodowej zastanawia się, ile zarabia stewardessa. Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie zadowoli zainteresowanych, ponieważ zarobki stewardess i stewardów są naprawdę atrakcyjne. Wynagrodzenie w tym zawodzie to jednak nie wszystko. W zawodzie stewardessy liczą się też nowe doznania, poznawanie tysięcy ludzi z całego świata, a także odwiedzanie najodleglejszych zakątków globu. Wynagrodzenie stewardessy i pełnia przygód płynących z bycia częścią cabin crew sprawiają, że praca na pokładzie samolotu jest wręcz marzeniem wielu poszukujących pracy. Ile dokładnie zarabia stewardessa? Czy staż pracy wpływa na jej wynagrodzenie? W jakiej linii lotniczej zarabia się najwięcej? Sprawdź!

Ile zarabia stewardessa (steward)?

Zarobki stewardessy są uzależnione od stażu pracy, wykształcenia i linii lotniczych, w których jest zatrudniona. Według badań portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków stewardessy to około 6020 złotych brutto. To znaczy, że 50% osób na tym stanowisku otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, a 50% większe niż wyżej wymieniona kwota. Warto dodać, że osoba zatrudniona w prestiżowych liniach lotniczych z doświadczeniem może zarabiać nawet 10000 złotych netto i to w klasie ekonomicznej.

Jak wszyscy wiemy, w liniach lotniczych obowiązują tak zwane klasy miejsc w samolocie. Bilet w droższej klasie oznacza więcej miejsca, dodatkowe usługi i uprzywilejowane wyjście ze środka transportu po dotarciu na miejsce. Stewardessa / steward, którzy obsługują pasażerów w klasach premium, mogą liczyć na wyższe zarobki niż osoby pracujące w np. drugiej klasie.

Zawód stewardessy / stewarda to nie tylko zapewnienie komfortu podróżującym, ale też dbanie o ich bezpieczeństwo w awaryjnej lub niebezpiecznej sytuacji. Jeśli zastanawiasz się, jak zostać stewardessą, pamiętaj, że to bardzo odpowiedzialne zajęcie.

Ile zarabia stewardessa netto?

Mediana wynagrodzenia stewardessy to około 6020 złotych brutto. Dzięki popularnym kalkulatorom wynagrodzeń możemy z łatwością sprawdzić, ile zarabia steward / stewardessa netto w zależności od rodzaju obowiązującej umowy:

  • mediana wynagrodzenia osoby pracującej na podstawie umowy o pracę to 4346 zł netto;
  • steward / stewardessa wykonująca zawód na podstawie umowy zlecenie zarabia średnio 4549 złotych netto;
  • mediana wynagrodzenia osoby pracującej na podstawie umowy o dzieło to około 5201 złotych netto.

Z czego składają się zarobki stewardessy?

Zarobki stewardessy różnią się nieco od pensji, do których większość z nas jest przyzwyczajona. Jej wynagrodzenie składa się bowiem z kilku elementów. Jakich?

  • Podstawa wynagrodzenia: pensja, którą stewardessa otrzymuje w niezmienionej kwocie bez względu na liczbę wylatanych godzin. W podstawie wynagrodzenia zawiera się tzw. pensum, czyli liczbę wylatanych godzin, za którą nie otrzymuje się dodatkowych pieniędzy. Każda godzina ponad 40 h w miesiącu będzie wiązała się z dodatkową opłatą w wysokości kilkudziesięciu złotych/euro.
  • Prowizja od sprzedaży: każdy, kto kiedykolwiek leciał tanimi liniami lotniczymi, spotkał się ze sprzedażą na pokładzie samolotu. Stewardessa bądź steward proponują pasażerom różne produkty (np. perfumy), podbijając sobie punkty indywidualnej sprzedaży. Prowizją stewardessy jest określony procent od zarobionych w ten sposób pieniędzy.
  • Diety na pobyt: linie lotnicze obdarowują personel pokładowy pieniędzmi na pobyt w każdym porcie docelowym. Jeżeli stewardessa ma zaplanowany nocleg np. w Niemczech, otrzyma dodatkowe środki finansowe na zapewnienie sobie podstawowych wygód. Diety stewardess mogą być kwotą przekazaną w kopercie na dany wyjazd, albo zryczałtowaną wypłatą otrzymywaną raz na miesiąc. W liniach LOT np. jest to około 1000 złotych netto (źródło cabincrew.pro).
  • Dodatki: zarobki stewardessy mogą zostać podniesione o różnego rodzaju dodatki. Niektóre linie lotnicze przyznają dodatkowe pieniądze na utrzymanie munduru, inne zaś dopłacają za znajomość wielu języków obcych.

Ile zarabia stewardessa w różnych liniach lotniczych?

Czynnikiem wpływającym na zarobki stewardess w największym stopniu, jest rodzaj linii lotniczych, które je zatrudniają. Zarobki stewardessy Ryanair będą wyglądały zupełnie inaczej, niż wynagrodzenia w Polskich Liniach Lotniczych. Ile zarabia stewardessa LOT, a ile Ryanair? Jak dużo zarabiają stewardessy w Emirates?

Ile zarabia stewardessa Ryanair?

Stewardessy w Ryanair zatrudnione są w formie działalności gospodarczej i wykonują obowiązki na podstawie umowy B2B. Warto wspomnieć, że ich przychody do kwoty 200 000 złotych rocznie są zwolnione z podatku VAT, a stewardessa wystawia faktury za usługi netto. Ile zarabia stewardessa w Ryanair Sun?

Minimalne wynagrodzenie to kwota równa pensum 40 godzin w powietrzu i wynosi przeciętnie ponad 4000 złotych na rękę. Po podliczeniu dodatkowych opłat stewardessa Ryanair Sun może zarobić 6000-9000 złotych netto. Warto dodać, że od tej kwoty trzeba będzie odjąć podatek ryczałtowy w wysokości 8,5%.

Jak wyglądają zarobki stewardessy LOT?

Zarobki stewardessy LOT mogą być nieco niższe. Podobnie jak w przypadku Ryanair, LOT zatrudnia stewardów i stewardessy na podstawie B2B. W skład jej wynagrodzenia podstawowego wchodzi pensum 40 h, a od każdej dodatkowej godziny w powietrzu należy się dodatkowe wynagrodzenie. Posługując się przykładem przedstawionym na stronie internetowej cabincrew.pro: przeciętne zarobki początkującej stewardessy, która wylatała w miesiącu 75 godzin to około 6000-7000 złotych netto.

Także tutaj możemy mówić o zwolnieniu z podatku VAT do kwoty 200 000 złotych, a także konieczności odprowadzenia podatku ryczałtowego w wysokości 8,5%.

Ile zarabia stewardessa Emirates?

Jedne z najbardziej znanych linii lotniczych na świecie oferują bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Stewardessy w Emirates mogą liczyć na początkowe zarobki, na które składa się około 4200 złotych podstawy, a także ponad 60 złotych za każdą godzinę spędzoną w powietrzu. Miesięczne wynagrodzenie początkującej stewardessy to 8000-10000 złotych netto.

Warto dodać, że w Dubaju nie obowiązuje podatek dochodowy ani obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Zarobki stewardessy są zatem wynagrodzenie netto, bez dodatkowych potrąceń.

Wymagania na stanowisku stewardessy

Jeszcze parę lat temu zawód opiekuna podróżujących samolotami był kojarzony z ładną i wysoką panią. Od jakiegoś czasu trend się odwraca i w liniach lotniczych można spotkać równy podział ze względu na płeć. Również aparycja nie gra tak dużej roli, jak wcześniej. Linie lotnicze stawiają na predyspozycje zawodowe i cechy charakteru, a także jak najlepszą znajomość języków obcych.

Każda osoba marząca o zawodzie stewarda / stewardessy spotka się ze szczegółową i wieloetapową rozmową rekrutacyjną. Aby zostać stewardessą, trzeba przede wszystkim wypełnić wszelkie dokumenty, dostarczyć swoje CV, okazać zaświadczenie o niekaralności i zdjęcie do paszportu (wymaganego dokumentu w pracy załogi pokładu samolotu).

Następny krok to rozmowa rekrutacyjna nastawiona na pracę z klientami i języki obce, a także badania lekarskie.

Czym się zajmuje stewardessa (steward)?

Obowiązki załogi pokładu samolotu to nie tylko dbanie o komfort pasażerów. Każda stewardessa i steward są doskonale wyszkolonymi pracownikami, którzy wiedzą, jak zminimalizować ryzyko i zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.

Stewardessy i stewardzi przygotowują samolot przed przyjęciem pasażerów, dbają o zapoznanie ich z zasadami BHP, pomagają w razie niepokoju i sytuacji awaryjnych. Warto wiedzieć, że częstym wymogiem na tym stanowisku jest umiejętność pływania pomagająca w hipotetycznej sytuacji wodowania samolotu.

Oferty pracy dla stewardessy / stewarda – gdzie szukać?

Poszukiwanie pracy dla stewardessy najlepiej zacząć od oficjalnych stron internetowych linii lotniczych. Każda z nich posiada zakładkę kariera bądź rekrutacja, gdzie informują o obecnym naborze i wymaganiach na stanowisku.

Na tych stronach internetowych udostępniono specjalne formularze rekrutacyjne, które pozwalają na dołączenie CV stewardessy i wysłanie go bezpośrednio do przyszłego pracodawcy. Alternatywą dla poszukiwania na stronach internetowych linii jest sprawdzenie portali z ogłoszeniami o pracę lub samodzielne wysłanie maila z dokumentami rekrutacyjnymi i listem motywacyjnym.

Oceń artykuł
5/5 (2)