Reklama

Ile zarabia księgowa / księgowy? Zarobki na stanowisku

Zarobki księgowej / księgowego są uzależnione od firmy, w której pracuje, wielkości miasta oraz stopnia osiągniętej certyfikacji. Zespół księgowości to serce każdego przedsiębiorstwa i odpowiedzialna praca wymagająca określonych predyspozycji. Czym się zajmuje księgowa / księgowy i jak nim zostać?

ile zarabia księgowa

Zawód księgowego to popularna praca, która wielu osobom kojarzy się ze spokojnym zatrudnieniem w biurze i wypełnianiem tabelek. Z pewnością jest w tym trochę pracy, jednak praca księgowego lub księgowej współcześnie wygląda nieco inaczej niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Mimo że zakres obowiązków wygląda bardzo podobnie, to jednak do dyspozycji pracowników sektora księgowego są różnego rodzaju programy pomocnicze oraz dodatkowe możliwości związane między innymi z rozliczeniem online. Zarówno zarobki księgowych, jak i forma zatrudnienia zależą od zajmowanego stanowiska. Pod uwagę brany jest także staż pracy oraz wykształcenie. Jak dokładnie wygląda praca księgowej i księgowego? Ile zarabia księgowa/księgowy? Czy główny księgowy to już ostatni szczebel kariery w tym zawodzie?

Ile zarabia księgowa / księgowy?

Zarobki księgowej / księgowego zależą od wielkości firmy, miasta, doświadczenia zawodowego, wykształcenia i osiągniętego stopnia certyfikacji. Według portalu wynagrodzenia.pl (dane z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń) mediana zarobków w zespole księgowości to około 5800 złotych brutto. To oznacza, że 50% osób na tym stanowisku zarabia mniej, a 50% zarabia więcej niż wyżej wymieniona kwota. Warto wiedzieć, że w zależności od osiągniętego certyfikatu osoby pracujące w księgowości mogą zarabiać dużo więcej niż mediana wynagrodzenia.

W związku z ustaleniami Stowarzyszenia Księgowych w Polsce – praca księgowej wiąże się z osiągnięciem konkretnych stopni zaawansowania potwierdzonych certyfikatami. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ustaliło klasyfikację księgowości – osoby pracujące w tym zawodzie mogą osiągnąć 4 poziomy zaawansowania kwalifikacji:

  • księgowy
  • specjalista ds. księgowości lub specjalista ds. rachunkowości
  • główny księgowy
  • dyplomowany księgowy

Osiągnięcie ostatniego stopnia kwalifikacji w połączeniu z doświadczeniem zawodowym i specjalistycznymi kursami może doprowadzić pracownika do pozycji głównego księgowego. Warto wiedzieć, że na tym stanowisku zarobki są naprawdę wysokie, bo główny księgowy w dużej warszawskiej firmie może otrzymywać wynagrodzenie rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Zarobki księgowej / księgowego a doświadczenie

Tak jak w każdym zawodzie, zarobki księgowych różnią się znacznie w zależności od doświadczenia. Portal wynagrodzenia.pl udostępnia medianę zarobków ze względu na wysokość stanowiska księgowego / księgowej:

  • mediana wynagrodzeń u młodszych specjalistów (młodszy księgowy) wynosi około 4920 złotych brutto
  • specjalista średniego szczebla może liczyć na średnie wynagrodzenie 5800 złotych brutto
  • mediana wynagrodzeń starszego specjalisty ds. księgowości to już 6980 złotych brutto

W przypadku pracy księgowego i księgowej przede wszystkim brane jest pod uwagę doświadczenie zawodowe, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy ich wynagrodzenie. Co więcej, nawet młodszy księgowy może załapać się na różnego rodzaju świadczenia socjalne, prywatna opieka medyczna, dodatki i premie. Szczególnie jeśli znajdzie zatrudnienie w dużej korporacji.

Mediana wynagrodzeń – zarobki księgowej / księgowego netto

Dzięki popularnym kalkulatorom wynagrodzeń możemy w ciągu kilku sekund obliczyć wynagrodzenie netto, jakie otrzymuje przeciętnie zarabiająca księgowa / księgowy w Polsce. Mediana wynagrodzeń specjalisty średniego szczebla to około 5800 złotych brutto, czyli:

  • około 4 283 złotych netto w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę
  • praca na podstawie umowy zlecenie oznacza około 4 758 złotych netto
  • kwota netto na umowie o dzieło to około 4 758 złotych netto

Sprawdź, jak obliczyć wynagrodzenie brutto i netto dzięki kalkulatorowi wynagrodzeń.

Czym zajmuje się księgowa / księgowy?

Biuro księgowości to jeden z najważniejszych działów każdej firmy. To tam procesowane są faktury, przyjmowane płatności, opłacane należności i zobowiązania. Bez dobrze poukładanej księgowości działanie firmy będzie dużo bardziej chaotyczne i ryzykowne. Każdy właściciel przedsiębiorstwa wie, że odpowiednio wykwalifikowany księgowy / księgowa to skarb, dlatego zarobki na tym stanowisku często osiągają wysokie wartości.

Do podstawowych zadań osób pracujących w księgowości należą:

  • zbieranie i przechowywanie faktur / innych dokumentów płacowych
  • procesowanie pism, dekretacja i przekazywanie do akceptacji
  • wpisywanie ich do systemów obiegu dokumentów, wyciąganie potrzebnych danych oraz analizowanie (wprowadzanie danych)
  • pilnowanie dopełnienia obowiązków związanych z urzędem skarbowym i innymi instytucjami, a także klientami firmy
  • obliczanie podatków
  • przygotowywanie deklaracji
  • pilnowanie terminów płatności
  • prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów
  • analizowanie i kontrolowanie informacji istotnych w procesie działalności firmy

Sprawdź też: Kwartyle wynagrodzenia, czyli jak poznać najwyższe zarobki w branży?

Jak zostać księgową / księgowym?

Aby zostać księgowym / księgową należy ukończyć szkołę średnią o profilu związanym z finansami, szkołę podyplomową bądź studia wyższe związane z finansami i rachunkowością, które przekazują kompletną wiedzę z zakresu finansów.

Na stronie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce możemy dowiedzieć się, jak przebiegają poszczególne etapy certyfikacji oraz jakie są zadania stowarzyszenia:

Osiąganiu wysokich kwalifikacji i umiejętności zawodowych służy, wprowadzona w 2009 roku, certyfikacja zawodu księgowego (od księgowego, poprzez specjalistę ds. rachunkowości i głównego księgowego, do dyplomowanego księgowego). Stowarzyszenie wydaje na każdym stopniu odpowiedni certyfikat i gwarantuje, iż legitymująca się nim osoba posiada wymaganą wiedzę i umiejętności oraz doświadczenie. Certyfikat dyplomowanego księgowego to również rękojmia ustawicznego doskonalenia zawodowego.

Dodatkowo każdy z czterech możliwych do osiągnięcia stopni certyfikacji stawia konkretne wymagania przed pracownikiem biura księgowego.

Specjalista ds. księgowości to osoba, która osiągnęła przynajmniej wykształcenie średnie i ma wiedzę na temat finansów i prawa podatkowego.

Główny księgowy powinien móc pochwalić się wykształceniem wyższym, zaświadczeniem ukończenia kursu specjalisty lub tytuł zawodowy magistra bądź licencjata na kierunku dotyczącym rachunkowości.

Dyplomowany księgowy to osoba posiadająca wykształcenie wyższe, zaświadczenie kwalifikujące 3. stopnia, zaświadczenie ukończenia kursu na głównego księgowego i minimum dwa lata doświadczenia.

Sprawy certyfikacji reguluje Uchwała nr 732/111/2009 Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce z dnia 20 lipca 2009 r. w sprawie certyfikacji zawodu księgowego. Możemy znaleźć tam też zapisy dotyczące obowiązkowych praktyk zawodowych:

Za praktykę w rachunkowości uważa się wykonywanie – na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu nie mniejszym niż 1/2 etatu bądź odpłatnej umowy cywilnoprawnej lub w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, w imieniu własnym lub jako wspólnik spółki cywilnej, lub będąc wspólnikiem spółki osobowej prawa handlowego w imieniu tej spółki – jednej lub kilku łącznie, następujących czynności:

1) prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,

2) dokonanie wyceny aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,

3) sporządzanie sprawozdań finansowych.

Księgowy – gdzie szukać zatrudnienia?

Studia podyplomowe lub ukończenie studiów wyższych wpływają na wysokość wynagrodzenia oraz większe możliwości znalezienia ciekawej oferty pracy. Gdzie możesz szukać pracy jako księgowy? Księgowych szukają przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, które mają w swoich szeregach dział księgowości. Jako starszy specjalista lub główny księgowy w takiej firmie możesz osiągnąć większe wynagrodzenie, niż w mniejszych przedsiębiorstwach. Ciąży jednak na Tobie duża odpowiedzialność i praca w znacznym stresie. Etat znajdziesz także w firmach świadczących usługi na rzecz zewnętrznych klientów oraz w biurach rachunkowych. Tak naprawdę im większy klient operujący wyższymi kwotami, tym większe szanse na duże zarobki.

Osoby posiadające niższe kwalifikacje mogą podjąć zatrudnienie także w mniejszych firmach lub zdecydować się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W ten sposób możesz świadczyć usługi takie jak np. pomoc w rejestracji firmy lub prowadzić rozliczenia dla klientów indywidualnych bądź mniejszych firm.

Oferty pracy dla księgowej / księgowego

Oferty pracy w zawodzie w ciągu roku można znaleźć w wielu miastach Polski. To ile zarabia księgowy, zależy także między innymi od regionu, w którym podejmuje zatrudnienie i od panującego tam rynku pracy. Dlatego też szukając ofert, warto zastanowić się, jaka lokalizacja wchodzi w grę oraz jakie zarobki i możliwości będą Cię satysfakcjonowały. Co więcej, pod uwagę trzeba wziąć także fakt, że rynek pracy znacznie się zmienił. Mediana zarobków zwiększyła się, a starszy księgowy ma znacznie większe perspektywy niż jeszcze kilka lat temu. Jest jednak jedno „ale” – trzeba orientować się w tych zmianach i na bieżąco brać w nich udział. W innym wypadku oferty wynagrodzenia na tym stanowisku wahają się między znacznie mniejszymi stawkami.

Gdzie najlepiej szukać ofert pracy? W tym wypadku pomocne są portale z ogłoszeniami o wakatach. Korzystają z nich zarówno rzesze pracodawców, jak i znaczne ilości pracowników. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych form poszukiwania pracowników i prowadzenia rekrutacji. Oprócz tego dobrze byłoby zaglądać na branżowe profile w mediach społecznościowych. Jeśli interesuje Cię praca w konkretniej firmie najlepiej sprawdzać aktualności na stronie internetowej oraz zakładkę „kariera” lub „dołącz do nas”.

Kto może zostać księgowym i księgową?

Zawód księgowego to przede wszystkim praca, która wymaga ogromnej wiedzy. Znajomość zagadnień takich jak przepisy prawa podatkowego to tak naprawdę dopiero początek. Do pracy na tym stanowisku nadają się więc osoby, które lubią ciągłą naukę i nie sprawia im ona problemu. Przyda się także wachlarz umiejętności miękkich, takich jak logiczne myślenie, ścisły umysł i zamiłowanie do liczb oraz liczenia. To także zawód dla kandydatów, którzy potrafią długo utrzymać skupienie, ponieważ codzienne obowiązki wiążą się przede wszystkim z prowadzeniem licznych rozliczeń i pracę z tabelami oraz arkuszami kalkulacyjnymi.

Oprócz tego przydadzą się także zdolności komunikacyjne. Mimo że jest to zawód, który wielu osobom kojarzy się ze spędzaniem całego czasu pracy w samotności w biurze, to jednak księgowi muszą także brać udział w spotkaniach lub rozmawiać z klientami. Szczególnie jeśli prowadzisz własną działalność, dobrze byłoby zadbać o pozytywne nastawienie, które w wielu przypadkach może zagwarantować Ci nowe zlecenia.

Oceń artykuł
1.2/5 (67)