Reklama

Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe za darmo?

Podniesienie kwalifikacji zawodowych to klucz do sukcesu. Zdobywając nowe kwalifikacje, otwierasz przed sobą ścieżkę do nowych zawodów, a nawet wyższego wynagrodzenia. Jednak rozwój zwykle wiąże się z kosztami. Bez obaw, są także sposoby na podniesienie kwalifikacji zawodowych za darmo. Jakie? 

Podniesienie kwalifikacji za darmo - młoda kobieta w biurze, oparta o okno, trzymająca tablet, nad czymś się zastanawia. W tle stół, przy którym siedzą inni pracownicy
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_117635225_%C5%82adna-m%C5%82oda-kobieta-o-rudych-w%C5%82osach-korzystaj%C4%85ca-z-cyfrowego-tabletu-w-nowoczesnym-biurze.html

Nawet jeśli masz już wyuczony zawód, w którym spełniasz się od lat, nie powinieneś spocząć na laurach. Każda branża ewoluuje, zmieniają się standardy pracy oraz pogłębia wiedza branżowa. Jeśli nie aktualizujesz swojej, to pozostajesz w miejscu. Jednak na rynek pracy stale wchodzą nowi kandydaci, którzy mają aktualną wiedzę. Jeśli im nie dorównasz, mogą zająć twoje miejsce. Na szczęście, jeśli tylko masz chęci, możesz podnieść swoje kwalifikacje, a co za tym idzie także swoją wartość jako kandydata do pracy. 

Dlaczego warto podnieść swoje kwalifikacje zawodowe?

Nie bez powodu rynek szkoleń tak prężnie się rozwija. Ludzie są zainteresowani ofertą kursów, ponieważ to tak naprawdę inwestycja w siebie. Każda złotówka wydana na rozwój osobisty owocuje większymi szansami na znalezienie dobrze płatnej pracy. Zatem pieniądze wydane na rozwój mamy szansę w przyszłości odzyskać po prostu w wyższym wynagrodzeniu. Osoby, które chcą więcej zarabiać, ale osiągnęły już pułap na obecnym stanowisku, mogą się przebranżowić. To wcale nie wymaga kilkuletnich studiów. Wystarczy poszerzyć swoje kwalifikacje na przykład o nowy obszar, nawet pokrewny z poprzednim stanowiskiem pracy. Ważne, aby znaleźć oferty pracy, które koncentrują się na twoich nowych, wyuczonych umiejętnościach. 

  • Podniesienie kwalifikacji to także argument do awansu. Dlatego, jeśli walczysz o awans zawodowy, powinieneś nie tylko skupić się na osiąganiu celów w pracy, lecz również na własnym rozwoju. 
  • Kolejnym argumentem przemawiającym za podniesieniem kwalifikacji jest aktualizacja wiedzy. W każdej branży pojawiają się w końcu nowe technologie i metody pracy. Jeśli chcesz być konkurencyjny, musisz za tym nadążać. 
  • Pamiętaj, że podniesienie kwalifikacji nie musi się koncentrować wyłącznie na kompetencjach twardych. Rozwijać można także swoje kompetencje miękkie, takie jak zdolności komunikacji, zarządzanie czasem, czy odporność na stres. 
  • Rozwój kompetencji miękkich wpływa na zwiększenie twojej produktywności w pracy. 
  • Oczywiście każdy krok naprzód podnosi także twoją satysfakcję i poczucie własnej wartości.

Jak podnieść swoje kwalifikacje za darmo? 

Jeśli tylko wiesz, w jakim obszarze chcesz się rozwijać, to po wpisaniu w wyszukiwarkę Google odpowiednich haseł, z pewnością trafiłeś na niejedną ofertę płatnych kursów i szkoleń. Wiele z nich stanowi dużą wartość, niektóre mogą być znane i szanowane w środowisku branżowym. Jednak ceny kursów, szczególnie tych certyfikowanych potrafią sięgać kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie chcesz lub nie możesz tyle zainwestować? To nie oznacza, że droga do rozwoju jest dla ciebie zamknięta. Wciąż do dyspozycji masz darmowe formy rozwoju, których na polskim rynku pracy wcale nie brakuje. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji. 

Darmowe kursy

Jeśli szukasz sposobów na podniesienie swoich kwalifikacji w sieci, to wystarczy, że dodasz do frazy kluczowej hasło darmowe, a otrzymasz nieco bardziej trafione wyniki. Wbrew pozorom, nie wszystkie kursy dostępne w sieci są płatne. Oczywiście twoje możliwości są uzależnione od tego, w jakim obszarze chcesz się rozwijać. Dużo kursów dotyczy marketingu, sprzedaży, czy obsługi klienta. Są to jednak w większości kursy online, w których nie masz możliwości bezpośredniej interakcji z nauczycielem. Osoby zainteresowane marketingiem, mogą skorzystać z oferty darmowych kursów e-learningowych Google Ads. Zainteresowaniem cieszą się także bezpłatne szkolenia internetowe Meta Blueprint od Facebooka. Przekazują wiedzę istotną dla osób, które chcą rozwijać się branży social media. Bezpłatnych kursów możesz także poszukać na platformie Udemy. Choć większość z nich jest płatna, zdarza się znaleźć także darmowe opcje.

Na szczególną uwagę zasługuje serwis NAVOICA. To oferta bezpłatnych kursów online, na której dostępne są kursy przygotowane przez różne uczelnie. Jest to inicjatywa wspierana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na stronie dostępne są kursy z różnych dziedzin, takich jak zarządzanie, ekonomia, pedagogika, czy informatyka. Żeby wziąć udział w kursie, należy zarejestrować się na platformie. Po wykonaniu kursu otrzymuje się zaświadczenie, które wystarczy wydrukować. Kursy mają formę filmów, materiałów tekstowych, czy quizów.

Darmowe kierunki w szkole policealnej

Szkoła policealna, czyli szkoła dla dorosłych kojarzy się z wysokim czesnym. Wiele osób nie decyduje się więc na naukę, ponieważ obawiają się, że będą musieli poświęcić na nią część pensji. Jednak rozwiązanie może stanowić darmowa szkoła dla dorosłych. Białystok jest jednym z miast, w którym znajdziemy ciekawe kierunki nauczania, za które nie zapłacimy ani złotówki. Trzeba jednak być czujnym. Często szkoły określają się mianem bezpłatnych, a w rzeczywistości słuchacze spotykają się z ukrytymi kosztami. Muszą zapłacić m.in. za indeks, czy egzaminy poprawkowe. Nie wszystkie kierunki są darmowe. W Szkole Policealnej GoWork są to np. masażysta, asystentka stomatologiczna, czy technik usług kosmetycznych.

Co więcej, nauka na tych kierunkach darmowa jest także w trybie zaocznym, a więc można ją dogodnie połączyć z pracą. W zależności od kierunku nauka w szkole policealnej trwa rok lub dwa lata. W tym czasie zdobywasz prawdziwe kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu państwowego. Aby przystąpić do rekrutacji, wystarczy przekazać świadectwo ukończenia szkoły średniej, dwa zdjęcia i zaświadczenie od lekarza potwierdzające brak przeciwwskazań do nauki na wybranym kierunku. To świetny wybór dla osób, które chcą się całkowicie przebranżowić. Podobne rozwiązanie mogą stanowić studia podyplomowe, jednak w większości przypadków wiążą się z opłatą. Natomiast studia magisterskie w wersji bezpłatnej odbywają się w trybie dziennym na państwowych uczelniach. Nie połączymy ich zatem z pracą etatową.

Pomoc urzędu pracy

Podnoszenie kwalifikacji oferuje także urząd pracy. W zakres działalności urzędu wchodzi również aktywizacja zawodowa. W urzędzie pracy na pomoc mogą liczyć w szczególności osoby bezrobotne. Jedne z form pomocy stanowią szkolenia i bony szkoleniowe, na które uczestnik otrzymuje co miesiąc stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych w przypadku szkolenia wynoszącego w miesiącu przynajmniej 150 godzin. Na taką pomoc mogą liczyć także osoby pracujące, lecz znajdujące się w okresie wypowiedzenia stosunku pracy.

W ramach projektu realizowane są szkolenia grupowe organizowane przez urząd pracy. Kandydat może także sam zgłosić wniosek o skierowanie na szkolenie wybrane z oferty rynkowej. Natomiast osoby do 30 roku życia mogą otrzymać bon szkoleniowy. Dużym zainteresowaniem cieszy się także staż z urzędu pracy skierowany do osób bezrobotnych przed ukończeniem 30 roku życia. To także szansa na rozwój zawodowy dla osób, które z jakichś przyczyn nie odnalazły się na rynku pracy.

Rozwój w strukturach firmy

Nowe umiejętności możesz nabyć także w firmie, w której pracujesz. Pracodawca z pewnością doceni twoją inicjatywę, jeśli wyrazisz chęć zaangażowania się w niestandardowy projekt. Możesz poszukać także inspiracji u kolegów z pracy. Jeśli tylko znajdą na to czas, z pewnością chętnie opowiedzą ci o tajnikach swojej pracy. Pracodawcy przywykli do pytania podwyżki. Jeśli wyjątkowo poprosisz o szkolenie, być może przychyli się do twojej prośby. Rozwój pracowników to korzyść nie tylko dla zatrudnionych, ale również dla pracodawców. Najpierw jednak przeanalizuj ofertę szkoleniową i zastanów się nad tym, jakie nowe umiejętności przydadzą się na twoim stanowisku.

Wolontariat

Świetnym sposobem na swój rozwój i naukę nowych rzeczy stanowi także wolontariat. Przede wszystkim to silny trening dla twoich kompetencji miękkich. Jednak w ramach wolontariatu możesz także pozyskać nowe kontakty, które są niezwykle istotne w zdobywaniu pracy. Udział w wolontariacie to także komunikat dla potencjalnego pracodawcy, że jesteś osobą, która nie boi się wyzwań. Wolontariatu możesz poszukać u organizacji pozarządowych, w placówkach leczniczych, czy schroniskach dla zwierząt. Jeśli szukasz wolontariatu, sprawdź oferty dostępne na stronie Korpusu Solidarności.

Ogólnodostępne źródła wiedzy branżowej

W dobie Internetu mamy dostęp do wiedzy, którego wcześniejsze pokolenia nie mogły sobie nawet wyobrazić. W konsekwencji wiele darmowych źródeł wiedzy branżowej masz na wyciągnięcie ręki. 

  • Programów specjalistycznych możesz się nauczyć z tutoriali dostępnych w sieci. Wiele z nich jest darmowych. Poszukaj na YouTube filmów instruktażowych tworzonych przez pasjonatów. 
  • Fora internetowe/grupy na Facebooku – to prawdziwe kopalnie wiedzy. Zwykle tego typu miejsca zasilają eksperci z danego obszaru. Wymieniają się wiedzą, efektami swojej pracy i poradami. Możesz się temu przyglądać, a z czasem dysponować wiedzą na równi z nimi. 
  • Książki i e-booki – wciąż wiele wiedzy ukrytej jest w książkach. Jeśli nie przekonują cię pozycje dostępne w bibliotece, możesz poszukać także e-booków. Niektóre darmowe e-booki znajdziesz w popularnych serwisach czytelniczych. Książek online możesz natomiast szukać w Google Scholar.
  • Podcasty – skorzystaj także z podcastów tworzonych przez specjalistów w branży i z webinariów. Dla firm organizacja webinarów to element marketingu, a dla ciebie kolejne darmowe źródło wiedzy. W ten sposób możesz się uczyć od najlepszych.
  • E-learning – z wykorzystaniem darmowych aplikacji możesz szkolić przede wszystkim swoje możliwości językowe, ale nie tylko. Dostępne są inne platformy, w których możesz realizować kursy w dogodnym dla siebie czasie, choćby podczas jazdy autobusem. Biorąc udział w takich kursach, zwykle nie otrzymasz certyfikatu, ale możesz zdobyć wiedzę cenną do wykonywania pracy w twoim zawodzie.
Oceń artykuł
0/5 (0)