Kochacie zwierzaki, a zwłaszcza te egzotyczne? W takim razie zawód opiekuna zwierząt w ZOO może być czymś w sam raz dla Was! Tłumaczymy, na czym polega praca w ZOO i jak taką zdobyć. Jakich kwalifikacji oczekuje się od kandydatów?

Na czym polega praca w ZOO?

Jeśli od zawsze lubiliście pracę ze zwierzętami, a do tego niestraszna Wam praca fizyczna, praca opiekuna zwierząt w ZOO może okazać się dla Was strzałem w dziesiątkę.

Jak wygląda praca w ZOO i na czym polegają obowiązki pracujących w nich osób? To z pewnością coś dla „rannych ptaszków” – praca w ogrodach zoologicznych rozpoczyna się zazwyczaj nawet o 6:00. Karmienie zwierząt, jak i opieka nad nimi oraz codzienny trening to nie wszystko. Zadbać trzeba m.in. o czystość klatek i wybiegów, a także kwestie techniczne i administracyjne.

Praca w ZOO – wymagania

Czego oczekuje się od kandydatów na pracowników ZOO? Praca opiekuna zwierząt wymaga oczywiście umiejętności pracy z nimi, a także odporności na stres. Jednak to nie jedyne wymagania wobec osób chętnych do takiej pracy. Czego jeszcze oczekuje się od potencjalnych opiekunów?

Przydatne będą kreatywność, umiejętność pracy w zespole, sumienność i dyspozycyjność. Zwłaszcza tę ostatnią warto starannie przemyśleć przed złożeniem dokumentów aplikacyjnych. Praca opiekuna zwierząt w ZOO to często nienormowane godziny pracy, a także dyżury w weekendy czy święta. Zwierzaki potrzebują bowiem opieki przez cały rok.


Poznaj też inną propozycję dla wielbicieli zwierząt: Jak założyć hodowlę psów?


Praca w ZOO – kwalifikacje

Jakie umiejętności przydadzą się w pracy w ZOO? Przyszli opiekunowie zwierząt powinni posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, a także być niekaranymi. Poza tymi od kandydatów oczekuje się również co najmniej podstawowego wykształcenia.

Praca w ZOO: jakie studia?

Jakie wykształcenie ułatwi zdobycie pracy w ZOO? Dyplom wyższej uczelni nie jest tu specjalnym wymogiem. Jak mówią doświadczeni pracownicy ogrodów zoologicznych, zdecydowanie ważniejsze od wykształcenia teoretycznego jest tu zdobywanie wiedzy o zwierzętach i opiece nad nimi w praktyce.

Praca w ZOO może być także świetnym sposobem na dodatkowy zarobek podczas studiów dla studentów kierunków takich, jak weterynaria. W ten sposób można nabyć doświadczenia w pracy z wieloma gatunkami zwierząt, a także dowiedzieć się wiele o ich zwyczajach, diecie i potrzebach.

Opiekun zwierząt w ZOO: czy warto nim zostać?

Praca w zoo opiekun zwierząt

Dużym atutem jest tutaj możliwość podjęcia pracy bez konieczności wcześniejszego kończenia studiów kierunkowych, czy odbywania praktyk zawodowych. Doświadczenie zdobywacie po prostu w pracy.

Jeśli dodatkowo jesteście wytrzymali fizycznie i lubicie porządną dawkę ruchu, praca w ZOO powinna pasować do Waszego tempa życia. Osoby o talentach do majsterkowania, krawiectwa, rzemiosła czy ogrodnictwa będą tu mogły do woli rozwijać swoje umiejętności.


Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Praca w ZOO – zarobki

Ile zarabia pracownik ZOO? Poza podstawą pensji, osoby zatrudnione w ogrodach zoologicznych mogą liczyć na dodatki, a także benefity pozapłacowe. Warszawskie ZOO proponuje np. dostęp do autorskiego programu CrossFit, przyśpieszonych kursów radzenia sobie ze stresem czy treningów medycznych.

Średnie zarobki opiekuna zwierząt w ZOO plasują się w granicach 2500 – 3300 zł brutto miesięcznie. Oczywiście za pracę w święta lub weekendy stawka jest odpowiednio wyższa.

Oceń artykuł
4.2/5 (27)