Reklama

Gap year – co to jest? Czy warto zrobić sobie roczną przerwę w nauce i pracy?

Gap year to coraz bardziej popularny sposób na chwilę wytchnienia i zastanowienie się nad swoją przyszłością. Roczną przerwę w pracy stosują zarówno osoby chcące się przebranżowić, jak i świeżo upieczeni maturzyści, którzy zastanawiają się nad wyborem studiów. Na czym polega gap year i czy warto zrobić sobie rok przerwy?

Gap year - absolwenci studiów podczas podróży gap year

Młodzi ludzie często nie wiedzą, co chcą robić w życiu. Szczególnie w obecnych czasach, gdy rynek pracy jest tak dynamiczny, że jednego dnia jest zapotrzebowanie na fachowców, a już drugiego wszyscy potrzebują programistów. Jak w takim świecie odnaleźć swoje powołanie? Każdy z nas chce dostać się na wymarzone studia, zdobywać nowe umiejętności, a następnie znaleźć zatrudnienie w pracy, która da nam satysfakcję. Jednak jak sprecyzować swoje plany? Skąd mamy wiedzieć, co tak naprawdę chcemy robić, jeśli nie mamy czasu dokładnie się zastanowić? Po to właśnie jest gap year! To czas na zastanowienie i poukładanie planów na spełnienie marzeń.

Gap year – co to jest?

Gap year jest przerwą między ważnymi życiowymi krokami. Najczęściej trwa rok i pozwala na złapanie oddechu, zastanowienie się nad tym, co robić dalej oraz zainwestowanie we własny rozwój. Jeszcze kilka lat temu taka przerwa kojarzona była głównie z poprawianiem matur lub czystym lenistwem. Na szczęście na przestrzeni lat wiele się zmieniło. Teraz gap year jest postrzegany jako świadome podejście do swojej edukacji i kariery zawodowej. Na roczną przerwę tego typu decydują się np. maturzyści, którzy chcą poprawić swoje wyniki, osoby między szkołą średnią a uniwersytetem, studenci stawiający na rozwój i zwiedzanie świata, a także osoby aktywne zawodowo, marzący o zmianie zawodu i oderwaniu się od obowiązków służbowych.

Roczną przerwę w życiorysie można przeznaczyć na odbycie różnych kursów, wymianę typu au-pair, naukę nowego języka lub poszukiwanie swojego miejsca na rynku pracy. Jeżeli nie wiesz, co chcesz robić w życiu, na jakie pójść studia i jakie umiejętności najbardziej Ci się przydadzą – pomyśl nad zrobieniem sobie gap year. W ten sposób dasz sobie czas na poznanie życia i zasad rządzących rynkiem pracy. Zorientujesz się, jakie obecnie jest zapotrzebowanie na konkretne zawody, zdecydujesz czy chcesz pracować na etat, czy może jednak założyć własną firmę. A może chcesz spróbować szczęścia za granicami kraju lub nawet za granicami kontynentu? Jeśli dobrze wykorzystasz swoją przerwę, z pewnością znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Główną ideą gap year jest spojrzenie z dystansem na życie zawodowe. Taka zazwyczaj roczna przerwa, to czas, który możemy poświęcić na poznawanie ludzi, zdobycie doświadczenia życiowego lub szukanie nowej pracy.

Czy warto zrobić sobie gap year?

Jeżeli chodzi o naszą przyszłość to byle jaki wybór jest zazwyczaj najgorszym wyborem. Brak pomysłu na kierunek studiów i nową ścieżkę zawodową nie oznacza, że warto iść gdziekolwiek (np. na przypadkowe studia). W takich sytuacjach wypada się zastanowić nad odbyciem rocznej przerwy w pracy lub edukacji. Dobrze wykorzystany gap year to nie jest strata czasu i plama w życiorysie. Istnieje wiele programów typu work & travel lub au-pair, które pozwalają rozwinąć umiejętności językowe i zawodowe dzięki podróżowaniu w dowolne miejsce na świecie.

Tak długa luka w pracy lub edukacji może wzbudzać ciekawość osób rekrutujących. Jednak dobrze uargumentowana chęć rozwoju poparta kursami lub różnymi wymianami kulturowymi może pokazać kandydata w bardzo dobrym świetle. Osoba świadoma, która nie boi się podjąć trudnej decyzji, jest jednym z najbardziej wartościowych kandydatów w wielu branżach.

Coraz częściej na gap year decydują się absolwenci studiów lub uczniowie będący jeszcze w trakcie studiów. Taka roczna przerwa to dla nich doskonały czas na doświadczenie nowych rzeczy i spełnienie planów poczynionych w szkole średniej. Pracodawcy widzą, że gap year cieszy się sporą popularnością i często są ciekawi umiejętności i wiedzy kandydatów, którzy mają gap year w swoim życiorysie.

Pomysły na gap year – co robić podczas rocznej przerwy?

Gap year to czas, który można wykorzystać na setki sposobów. Dzięki otwartym granicom i rozwojowi technologii możliwości rozwoju są nieograniczone. Najbardziej popularnymi sposobami jak spędzić gap year są:

  • wymiana kulturowa au-pair – au-pair jest popularną od lat wymianą kulturową polegającą na możliwości wyjazdu do innego kraju w zamian za opiekę nad dziećmi przyjmujących rodzin. Dzięki temu można podszkolić swoje umiejętności językowe, zwiedzić odległe zakątki świata i zyskać nowe doświadczenia,
  • work & travel – to program oferujący wylot do np. USA i znalezienie sezonowej pracy w ciekawych miejscach. Opłaty są dość wysokie, a zarobki potrafią pozostawiać wiele do życzenia. Jednak wspomnienia i zdobyte doświadczenie pozostają na całe życie,
  • specjalistyczne kursy – dobrym sposobem na spędzenie tego czasu jest wzięcie udziału w różnego rodzaju specjalistycznych kursach. Dzięki temu można dość łatwo przekonać się, czy dana dziedzina nas interesuje i zdobyć interesujący wpis do CV,
  • kursy językowe – znajomość języków obcych to umiejętność, która przydaje się w każdej pracy – bez względu na branżę i stanowisko. Dzięki kursom językowym można zwiększyć swoją wartość w oczach rekruterów i ułatwić sobie ukończenie studiów,
  • staże i wolontariaty – darmowe wolontariaty i płatne staże to jedna z najlepszych opcji na zdobycie nowego doświadczenia. To nie tylko zdobywanie wiedzy w branży, która nas interesuje, ale i duża szansa na pozostanie w firmie po zakończeniu stażu.

Jeśli jednak nie dysponujesz funduszami, które umożliwią Ci opłacany wyjazd, nic straconego! W Internecie znajdziesz pełno blogów opisujących jak za pół darmo zwiedzić świat. Taka podróż to niesamowita szkoła życie, która pozwoli Ci dogłębnie poznać inne kultury, zwyczaje i ludzi. To także możliwość podszkolenia języka i zdobycia doświadczenia w wielu dorywczych pracach, charakterystycznych dla konkretnego kraju, w którym się właśnie znajdujesz. Ponadto wiele osób wykorzystuje także gap year jako możliwość zarobienia większej sumy pieniędzy np. za granicą, za którą kupią małą kawalerkę lub pierwszy samochód. Często zarobione w ten sposób pieniądze służą jako inwestycje we własny biznes lub wkład własny na budowę domu.

Gap year – wady i zalety

Zalety gap year są całkiem oczywiste. Dzięki podjęciu decyzji o zrobieniu sobie przerwy można rozwinąć skrzydła i dowiedzieć się, co tak naprawdę chcemy robić w życiu. Niekwestionowaną zaletą jest także możliwość podróżowania oraz możliwość spojrzenia na swoje życie z szerszej perspektywy. Wiele zależy od tego jak chcemy spędzić gap year. Niestety jesteśmy tylko ludźmi, którzy nie zawsze wykorzystują szanse i bywają podatni na rozleniwienie. W niektórych przypadkach można łatwo wpaść w pułapkę gap year, a wtedy taka przerwa okaże się zwykłą stratą czasu. Gap year może przerodzić się w rok przerwy od wszystkiego i nadrobienie wszystkich serialowych zaległości z nawiązką. Taki odpoczynek jest na pewno przyjemny, jednak oznacza stracony rok życia. Co więcej, istnieje spore ryzyko, że gap year w takim wykonaniu może się niebezpiecznie przedłużyć.

Podsumowując, główną wadą gap year jest niechęć do wykorzystania jego zalet. Jeśli czas spędzony podczas gap year będzie produktywny i poświęcony na rozwój, to z pewnością nie doświadczysz wad takiej decyzji. Co więcej, taka praca nad sobą wcale nie oznacza braku dobrej zabawy. Podróżowanie, poznawanie nowych kultur, zwyczajów i języków to szansa na zdobycie niesamowitych wspomnień i złapanie ciekawych doświadczeń, które z pewnością przydadzą się także w życiu zawodowym.

Oceń artykuł
4/5 (6)