Work and travel: na czym polega, ile można zarobić? Gdzie najlepiej wyjechać?

Work&travel to sposób na połączenie zwiedzania z pracą wakacyjną. Program umożliwia podróż do innych krajów, gdzie studenci szlifują język, poznają kulturę kraju, a czasem zyskują znajomości na całe życie, jednocześnie zarabiając. Programy są realizowane w wielu krajach, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie najlepiej wyjechać na work and travel. Ile można zarobić podczas takiego wyjazdu?

work and travel - podróżniczka

Czy praca musi być nudna i męcząca? Absolutnie nie! Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć pracę na wakacje, powinieneś zainteresować się work and travel. To opcja dla osób aktywnych, które pragną poznać świat i jednocześnie zarabiać. Work&travel to programy wakacyjne, które umożliwią podjęcie pracy i połączenie jej z podróżą. Programy dedykowane dla studentów odbywają się w różnych krajach z ramienia wielu firm i instytucji. W Polsce można spotkać biura, które zajmują się pośrednictwem między studentami a pracodawcami z innych krajów.

Work and travel gdzie najlepiej jechać? 

Choć sama idea programu work&travel zrodziła się w USA, to obecnie termin ten funkcjonuje na całym świecie, a programy o tej charakterystyce działają na zasadzie umów z wieloma krajami. Przykład może stanowić grupa robocza ds. dwustronnych umów w sprawie świadczeń społecznych, która została powołana w ramach Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za granicą. Grupa pracowała właśnie nad programem edukacyjno-zarobkowym zwanym pod nazwą work&travel. 

Na podstawie prac osiągnięto wnioski świadczące o wielu korzyściach programu dla osób młodych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku pracy. Work and travel podobnie jak Au Pair to sposób na naukę i podróże w jednym. Gdzie najlepiej wyjechać na work and travel? Za kraje szczególnie przyjazne do work and travel uznano Kanadę, Australię czy Argentynę. Dlaczego? Ponieważ, przy wyborze tego, gdzie jechać na work and travel brane są pod uwagę takie czynniki jak możliwości zarobkowe kraju, zainteresowanie wśród młodzieży oraz przede wszystkim bezpieczeństwo kraju. 

Work&travel USA

Program work&travel narodził się właśnie w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Jego celem była promocja USA. Od tego czasu w Stanach studenci mogą liczyć na zatrudnienie w barach, restauracjach i hotelach, a nawet kasynach. Uczestnicy znajdą także pracę jako ratownicy na basenach, czy przewodnicy parków rozrywki. Szczególnie cenni dla tamtejszych pracodawców są studenci władający językiem włoskim, francuskim, hiszpańskim lub niemieckim. 

Work&travel Europa

W Europie na work and travel można wybrać się do takich krajów jak Anglia, Irlandia, Hiszpania, Grecja, czy Cypr. Nie ulega wątpliwości, że są to kraje niezwykle atrakcyjne pod względem kulturowym i przyrodniczym. Jak natomiast wygląda w nich łączenie pracy z podróżą? Jako że są to kraje ściśle turystyczne, praca w nich najczęściej dotyczy branży hotelarstwa. 

Work and travel: jaka wiza? 

 • Work and travel w USA umożliwia uzyskanie studenckiej wizy pracowniczej J-1 i pozwolenia na pracę w USA. Ten rodzaj wizy jest przeznaczony dla studentów wymiany, którzy chcą właśnie podróżować i zgłębiać wiedzę o danym kraju. Aby otrzymać wizę, najpierw trzeba przynależeć do odpowiedniego programu. 
 • W Australii natomiast podróż odbywa się na podstawie wizy Work and Holiday, która uprawnia do: pobytu na terenie kraju przez 12 miesięcy od momentu przekroczenia granicy, od razu także do podjęcia pracy na pełen etat (z ograniczeniem — nie dłużej niż 6 miesięcy u jednego pracodawcy) i do podjęcia nauki do 4 miesięcy, a nawet przekraczania granicy w czasie odbywania wizyty.

Przeczytaj także: Gap year: czy warto? 


Ile kosztuje work and travel?

Work and travel to może i sposób na zarobek, jednak wiąże się również z dosyć sporymi kosztami na start. W wielu przypadkach ostatecznie program i tak się opłaca, a poniesione początkowo i na miejscu koszty się zwracają. Oczywiście koszty work and travel wiążą się z wieloma czynnikami – w każdym kraju koszty utrzymania są różne, dodatkowo ważny jest wybór odpowiedniego biura pośredniczącego, a także własne potrzeby. 

Wiadomo, że osoba, która planuje za dnia pracować, wieczorami korzystać z uroków życia nocnego, a wolne dni spędzać na wydawaniu pieniędzy we wszystkich możliwych muzeach, poniesie wyższe koszty niż osoba, która preferuje spędzanie czasu na łonie natury, zdobywając szczyty górskie.

Biorąc pod uwagę najpopularniejszy kierunek podróżujących pracowników, czyli USA, możemy wyszczególnić następujące wydatki: 

 • opłata organizacyjna min. 700 zł do 1000 zł, 
 • samo uczestnictwo w programie ok $1000, 
 • koszt wizy $160,
 • bilety lotnicze, których cena zaczyna się od 2 tys. zł, a kończy nawet w okolicach 4 tys. zł,
 • zapas gotówki, który pozwoli wyżyć przez pierwsze tygodnie w kraju, ok. $700, 
 • w przypadku gdy organizatorzy nie oferują noclegu i wyżywienia, trzeba się liczyć również z kosztami wynajmu minimum ok. $90 zł za osobę na tydzień i nieco mniej za tygodniowe wyżywienie.

Wielu uczestników work&travel podejmuje się pracy dodatkowej, ponieważ zmiany często są kilkugodzinne i z jednej strony jest to plus, ponieważ więcej czasu pozostaje na podróże, ale z drugiej strony ciężko wtedy liczyć na porządny zarobek. Choć nie zawsze bilans jest opłacalny, to większość osób, które brały dział w programie deklarują, że warto. Pamiętajmy, że work&travel to nie jest jedynie podróż zarobkowa, lecz także turystyczna. A turystyka kosztuje. 

Jak rozliczyć podatki z work&travel? 

Każdy uczestnik work and travel zobowiązany jest do złożenia federalnej deklaracji podatkowej w USA. W trakcie pracy pracodawca odprowadza z pensji pracownika zaliczki na podatki. Następnie pracodawca do końca stycznia ma obowiązek dostarczenia pracownikowi dokument W2, który stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot z podatku. Rozliczenia z podatku można dokonać w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego. Po powrocie niezależnie od kraju należy skontrolować zasady rozliczeń zarobków zagranicznych. Najwięcej krajów stosuje zasadę wyłączenia. W takiej sytuacji, jeśli osoba uzyskała dochód z work and travel, w Polsce nie obowiązuje jej podatek, jeśli nie uzyskała żadnego dochodu w kraju. Nie ma też konieczności składania PIT. 

Work and travel – jaka praca?

Work and travel wiąże się przede wszystkim z typowo wakacyjnymi zawodami. Jak już wyżej wspomniano, dotyczą głównie branży gastronomicznej i hotelarskiej, jednak istnieje także możliwość zatrudnienia w kasynach, a nawet w wesołych miasteczkach. Jak wygląda wyjazd na work and travel? Większość opinii w Internecie na temat work and travel świadczy o tym, że praca w programie jest najczęściej niewymagająca, a momentami nawet nudna. Ważniejsza jest jednak część „travel”, która budzi w uczestnikach najwięcej pozytywnych emocji. Aby uzyskać najkorzystniejszą ofertę, warto zapisać się do programu możliwie jak najwcześniej, gdyż później ciekawsze oferty są już zajęte.

Work and travel. Kto może jechać?

Work and travel kierowane jest w szczególności do studentów. W większości programów uczestnik musi posiadać status aktywnego studenta. Do innych kryteriów należy konieczność ukończenia 18. roku życia oraz znajomość języka kraju, czy języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Osoba ubiegająca się o udział w programie musi być także samodzielna. Work and travel – ile trzeba mieć lat? Tę kwestię zazwyczaj wyszczególnia organizator, jednak przyjmuje się przedział wiekowy uczestników wynoszący 18-31 lat. Zatem work&travel jest dla dorosłych. Możliwe jest także work and travel bez statusu studenta i dla osób po studiach, czy nawet work and travel dla licealistów. Jednak tego typu programy najczęściej noszą nieco inną nazwę. Warto monitorować strony pośredników, którzy często informują o nowych programach w stylu work and travel. 


Praca w Gdańsku potrzebuje takiego pracownika jak Ty!


Ile można zarobić na work and travel?

Zarobki w work and travel USA wahają się w granicach od 6 do 11 USD za godzinę pracy. Niekiedy stawki są jeszcze niższe, ale rekompensują to bardzo wysokie napiwki. Ostateczne zarobki zależą więc od rodzaju pracy, pracodawcy, napiwków i ewentualnych premii oraz przede wszystkim ilości wypracowanych godzin. Najczęściej ilość godzin w tygodniu wynosi od 30 godzin do 40, a co za tym idzie, często wiąże się to z koniecznością podjęcia na miejscu pracy dodatkowej. Zakładając jednak najwyższe zarobki w granicach 10 USD na godzinę łatwo obliczyć, że uczestnik programu zarobi około 1600 złotych tygodniowo. 

Jak spakować się na work and travel?

Kwestia tego, jak się spakować na work and travel jest wbrew pozorom dosyć istotna, choćby ze względu na ograniczenia linii lotniczych. Zatem warto przy sobie mieć w szczególności najpotrzebniejsze rzeczy i nic ponadto. Co zabrać ze sobą na work and travel?

 • Dokumenty, takie jak paszport, polisa ubezpieczeniowa, umowa z pracodawcą,
 • dodatkową gotówkę w odpowiedniej walucie,
 • coś do notowania, 
 • ładowarki do telefonu i laptopa z odpowiednimi końcówkami,
 • środki czystości, w szczególności chusteczki i żele antybakteryjne, 
 • ubrania do spania, ubrania na co dzień oraz odzież roboczą, 
 • ręczniki, 
 • obuwie sportowe i trekkingowe,
 • lekarstwa, np. tabletki przeciwbólowe, 
 • pozytywne nastawienie!
Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora