Au pair – co to jest? Kto może zostać au pair?

Program au pair oznacza możliwość wyjazdu i opiekę nad dziećmi za granicą. Jednym z krajów goszczących są Stany Zjednoczone. Au pair to interesujący wybór dla osób, które chcą poprawić swoje umiejętności językowe, uzyskać ciekawy wpis w CV lub po prostu przeżyć przygodę. Wyjaśnijmy, kto to jest au pair i jakie ma zadania. 

Au pair - opieka nad dziećmi za granicą

W poszukiwaniu zatrudnienia na wakacje przeszukiwałeś oferty pracy sezonowej, a Twoim oczom niespodziewanie ukazała się propozycja uczestnictwa w programie au pair. Zainteresowało Cię to na tyle, że zacząłeś poszukiwać odpowiedzi na pytanie, co to znaczy au pair? Spieszymy z wyjaśnieniem. 

Au pair – co to?

Uczestnicy programu au pair przebywają w otoczeniu rodzin z innych krajów, dzięki czemu poznają język, obyczaje i prawdziwy obraz społeczeństwa. To doskonała okazja na szlifowanie umiejętności językowych i zawieranie nowych przyjaźni, a także sposób na zwiedzenie kraju. 

Rodzina, która przyjmuje pod swój dach uczestników programu au pair, jest w stanie pokazać im miejsca, których zwiedzania nie oferują popularne biura podróży.

 


Szukasz zatrudnienia w Krakowie? Sprawdź najnowsze oferty pracy w Krakowie!


Au pair – co to znaczy? Tłumaczenie

Au pair można przetłumaczyć dosłownie jako „równy do” lub „wzajemność”. Można rozumieć znaczenie tych słów jako wzajemną pomoc. Au pair pomaga rodzinie goszczącej, opiekując się dziećmi oraz wykonując część prac w domu, a w zamian rodzina pozwala uczestnikowi programu na mieszkanie pod swoim dachem i pokazuje mu swój kraj. 

Program powstał we Francji i pierwotnie opierał się na zatrudnianiu opiekunek z Anglii, jednak jego głównym założeniem było tymczasowe stanie się równoprawnym członkiem rodziny i wymiana kulturowa. 

Na czym polega program au pair?

Program zakłada wymianę kulturową w zamian za opiekę nad dziećmi tzw. hostów, czyli rodzin decydujących się na przyjęcie uczestnika pod swój dach. Nie należy jednak mylić au pair z byciem opiekunką dla dzieci. Cała inicjatywa polega na wymianie kulturowej i staniu się pełnoprawnym członkiem rodziny w zamian za wynagrodzenie pozwalające zapewnić sobie podstawowe utrzymanie. W przypadku bycia au pair zarobki nie są tak istotne.

Czas trwania takiego wyjazdu to najczęściej rok, jednak warto wiedzieć, że zawsze można go skrócić (a niekiedy również wydłużyć – maksymalnie do dwóch lat). W tym czasie istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach w zagranicznej szkole, podróżowania, wzbogacania swoich umiejętności językowych i zdobywania przyjaciół. To idealny sposób na dłuższy pobyt w wymarzonym kraju i zdobycie nowych kwalifikacji.

Kto to jest au pair?

Zapewne zastanawiasz się, kto może zostać au pair. Wymagania wiekowe dotyczące uczestnictwa w programie są zależne od kraju. W większości przypadków należy mieć co najmniej 17 i nie więcej niż 30 lat, jednak np. osoby planujące bycie au pair w Kanadzie mogą mieć do 35 lat. 

Au pair to opieka nad dziećmi za granicą oraz inne zadania, które się z nią wiążą, w zamian za możliwość życia w domu rodziny goszczącej. Jeśli poważnie myślisz o tego rodzaju pracy, sprawdź koniecznie, na czym polega work and travel.

Au pair – wymagania

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie muszą liczyć się z obowiązującymi wymaganiami. Warto wiedzieć, że każdy z krajów oferujących wymianę może mieć własne wymogi dotyczące uczestników, które trzeba brać pod uwagę podczas wybierania kierunku podróży. 

Najczęściej au pair może być osoba między 17 a 30 rokiem życia, posiadająca aktualne prawo jazdy i wykształcenie średnie. Dosyć często można spotkać wymagania związane z brakiem nałogów i potomstwa. Z oczywistych względów uczestnik programu au pair powinien posługiwać się językiem danego kraju lub angielskim w stopniu przynajmniej komunikatywnym. 

Żeby zostać uczestnikiem programu, często trzeba spełniać dodatkowe wymagania, np. wykazać odpowiednie referencje związane z opieką nad dziećmi oraz zaświadczenie o niekaralności. Pracownicy zajmujący się programem mogą również przeprowadzić wywiad środowiskowy z rodziną i znajomymi, żeby potwierdzić Twoje doświadczenie w zajmowaniu się ich potomstwem.

Rodzina goszcząca przyjmująca uczestnika programu au pair również musi spełnić szereg wymagań. Należy do nich przede wszystkim zapewnienie osobnego pokoju, przynajmniej trzech posiłków dziennie i od 2 do 4 tygodni urlopu. Dodatkowo rodzina nie może zapominać o zapewnieniu uczestnikowi au pair wypłaty i czasu wolnego od pracy.

Jak zostać au pair?

Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć pracę na wakacje, na pewno natrafiłeś na propozycje wyjazdu za granicę. O ile możesz sobie pozwolić na dłuższy pobyt w innym kraju, program au pair będzie świetnym rozwiązaniem – świat stoi przed Tobą otworem! Jak zostać au pair?

Na początek wybierz kraj, do którego chcesz jechać, pamiętając o tym, by spełniać wymagania wiekowe. Następnie sprawdź, czy będziesz potrzebować wizy. Musisz również opłacić sobie podróż – weź zatem pod uwagę jej koszt. 

Następnie znajdź program au pair, który Cię interesuje, i aplikuj. Organizatorzy pomogą Ci w przejściu przez kolejne etapy, wśród których można wymienić m.in. poznanie rodziny goszczącej, podpisanie umowy i organizację wyjazdu.

Au pair: kiedy aplikować?

Wiesz już, kto to jest au pair, i postanowiłeś dołączyć do programu, jednak wciąż nie jesteś pewien, kiedy aplikować. Au pair to nie tylko program wakacyjny, a swoją aplikację możesz przesłać w najdogodniejszym dla Ciebie momencie – gdy czujesz, że jesteś gotowy do wyjazdu. 

Obserwuj kolejne propozycje i szukaj tej, która spodoba Ci się najbardziej. Jeśli spełniasz wszystkie wymagania – nie wahaj się spróbować! O ile Ty i rodzina goszcząca zrobicie na sobie dobre wrażenie, a uzgodnione warunki będą odpowiadać obu stronom, przeżyjesz niesamowitą przygodę.

Co napisać w liście do rodziny au pair? 

Jeśli chcesz przystąpić do programu au pair, jednym z Twoich zadań będzie napisanie listu do rodziny goszczącej. Powinieneś sprawić, by zainteresował on przyszłych hostów, którzy odpowiedzą na Twoją aplikację. Nie jesteś pewien, co napisać w liście do rodziny au pair, by zachęcić ją do kontaktu?

Najlepiej napisz list w języku, którego chcesz się nauczyć. Drobne błędy nie będą mieć większego znaczenia – w końcu nauka języka to jeden z elementów programu. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, napisz list po polsku lub po angielsku.

Na początku opisz swoje zainteresowania, kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Później wyjaśnij, czemu zgłosiłeś się do programu, jak spędzasz wolny czas, co chcesz robić w przyszłości i dlaczego jesteś zainteresowany przyjazdem do wybranego kraju. Podkreśl swoje doświadczenie w opiece nad dziećmi i chęć poznania kultury kraju goszczącego. 

Au pair – jak przekonać do siebie rodzinę?

Zanim wyjedziesz za granicę, będziesz miał okazję poznać swoją rodzinę goszczącą. Pamiętaj, by zrobić dobre pierwsze wrażenie! Jak przekonać do siebie rodzinę hostów? 

Przede wszystkim bądź pewny siebie, lecz nie myl tej pewności z arogancją. Powinieneś być uprzejmy i pokazać się od najlepszej strony. 

Spotkanie bardzo często przybiera formę wideorozmowy. Podczas niej pokaż, że jesteś osobą uczciwą i godną zaufania. Podkreśl swoje największe atuty: opowiedz o doświadczeniu w opiece nad dziećmi; opisz kulturę, w jakiej zostałeś wychowany, i to, jak wygląda Twoje życie na co dzień. Wspomnij o swojej rodzinie oraz przyjaciołach, warto również poruszyć temat diety, którą preferujesz. 

Zainteresuj się życiem rodziny hostów, zadawaj pytania i – jeśli to prawda – podkreśl, że jesteś zainteresowany przyjazdem właśnie do niej.

Jakie pytania zadać rodzinie au pair?

Podczas kontaktu z rodziną goszczącą powinieneś zapytać o jedną z podstawowych kwestii dotyczących bycia au pair: jakie zadania będą do Ciebie należeć. 

Następnie powinieneś porozmawiać również o swoim zakwaterowaniu oraz ubezpieczeniu. Bardzo ważne jest poruszenie tematu kieszonkowego – nie bój się pytać o kwoty, bo choć nie jest to priorytetem, wypłata pozwoli Ci na przeżycie i zwiedzanie innego kraju.

Przed tzw. rozmową kwalifikacyjną z rodziną hostów powinieneś przygotować sobie listę pytań, które chcesz zadać. Nie zapomnij o rozmowie na temat transportu publicznego w okolicy domu, w którym miałbyś mieszkać, oraz kwestiach prawnych. 

Warto również dopytać o szczegóły dotyczące umowy – tak, by upewnić się, jakie będą jej warunki. W ten sposób upewnisz się, że prowadzenie dalszych rozmów nie będzie stratą cennego czasu zarówno Twojego, jak i hostów.

Poza oczywistymi formalnościami warto porozmawiać o życiu rodziny goszczącej, zapytać o ich przyzwyczajenia oraz dzieci – ich wiek, co lubią, jak wygląda ich rytm dnia. 

Au pair: jak zdobyć doświadczenie? 

Bardzo często warunkiem uczestnictwa w programie au pair jest posiadanie doświadczenia w opiece nad dziećmi. Jak je zdobyć? Choć sprawa wydaje się łatwa, nie zawsze jest to takie proste. Jeśli dotychczas nie opiekowałeś się np. młodszym rodzeństwem, musisz znaleźć inny sposób na nabranie doświadczenia.

Warto poszukać pracy w charakterze opiekuna lub opiekunki dla dzieci w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli sprawdzisz się w tej roli, otrzymanie referencji z pewnością nie będzie problemem. 

Trudności mogą pojawić się wówczas, gdy w Twojej okolicy niemożliwa będzie tego rodzaju praca bez doświadczenia. Masz wtedy kilka możliwości: możesz opiekować się dzieckiem któregoś z krewnych, bliskich znajomych, sąsiadów. Dzięki temu zdobędziesz doświadczenie, które w przypadku au pair jest mile widziane, a niekiedy wymagane. 

Au pair – zarobki

Ile zarabia au pair? Jak łatwo się domyśleć – zarobki uczestnika programu zależne są głównie od kraju goszczącego, który wybierze. Wypłatę au pair bardzo często określa się mianem kieszonkowego. Jej wysokość może zależeć również od liczby godzin pracy, ewentualnych dodatkowych zadań i hojności rodziny. 

Najwyższe zarobki au pair

Regulacje programu au pair określają minimalne kwoty kieszonkowego. Najwyższe w przypadku au pair zarobki minimalne oferowane są w: 

 • USA (800 dolarów miesięcznie, czyli około 3 tys. zł, przy maksymalnie 45 godzinach pracy tygodniowo), 
 • Australii (800-1000 dolarów australijskich, czyli ok. 2,3-2,9 tys. zł, przy maksymalnie 25-30 godzinach pracy tygodniowo).

Najniższe kieszonkowe au pair

Najniższe kwoty minimalne obowiązują w: 

 • Finlandii (250 euro, tj. ok. 1130 zł, przy maksymalnie 30 godzinach pracy tygodniowo),
 • Hiszpanii (200-250 euro, tj. ok. 900-1130 zł, przy maksymalnie 30 godzinach pracy tygodniowo),
 • Islandii (40 tys. koron islandzkich, czyli ok. 1230 zł, przy maksymalnie 30 godzinach pracy tygodniowo).

Au pair – jak się przygotować?

Postanowiłeś spróbować wyjazdu z au pair? Jak się przygotować do uczestnictwa w programie? 

Możesz skorzystać ze specjalnie przygotowanych programów szkoleniowych – niektóre z nich są płatne, inne nie. W sieci znajdziesz wiele przydatnych informacji oraz specjalne platformy, kursy, a także przewodniki i podręczniki, dzięki którym dowiesz się wszystkiego o au pair.

Musisz również posiadać oszczędności na podróż w obie strony (choć czasami rodziny goszczące pokrywają część kosztów), wybrać swoją firmę pośredniczącą (najlepiej na podstawie opinii) i przygotować się na to, co Cię czeka.

Bycie w au pair wiąże się z nauką języka, nawiązywaniem nowych znajomości i zwiedzaniem kraju goszczącego oraz koniecznością usamodzielnienia się. Przygotuj się na to, że w najbliższych miesiącach będziesz setki lub nawet tysiące kilometrów od najbliższych. Z pewnością będziesz tęsknić, jednak nie wyjeżdżasz na zawsze – w czasie Twojej nieobecności będziecie utrzymywać kontakt telefoniczny lub prowadzić wideorozmowy. Jeśli jesteś na to gotowy, czeka Cię przygoda życia!

Jak wpisać au pair do CV?

Zastanawiasz się pewnie, jak wyjazd wpłynie na Twoje dalsze życie oraz karierę. Nie jesteś pewien, czy i jak wpisać au pair do CV?

Jeśli nie wpiszesz bycia au pair do życiorysu, przyszły pracodawca z pewnością zwróci na to uwagę. Luka w CV może utrudnić Ci znalezienie zatrudnienia, dlatego nie warto niczego pomijać.

Napisz wprost, że w tym czasie byłeś au pair. Pracodawca prawdopodobnie spojrzy przychylnie na fakt, że podjąłeś się takiego wyzwania. Podaj swój kraj goszczący i podkreśl, że wziąłeś udział w programie au pair, by lepiej poznać nową kulturę oraz język. Dodaj, że w tym czasie pracowałeś z dziećmi. Bardzo możliwe, że taki wpis do CV stanie się Twoim ogromnym atutem – nawet jeśli nie zamierzasz w przyszłości opiekować się dziećmi. 

Jeśli podczas bycia au pair zdobyłeś certyfikat ukończenia np. kursu językowego – również wspomnij o tym w życiorysie. 

Au pair: czy warto?

Wciąż wahasz się, czy wziąć udział w programie au pair. Czy warto się tego podejmować? Chcąc poznać odpowiedź na to pytanie, weź pod uwagę wszystkie plusy i minusy takiej pracy.

Wśród zalet można wymienić m.in.:

 • możliwość poznania nowego języka obcego lub szlifowania tego, który już znasz, 
 • mieszkanie za granicą i możliwość podróżowania po innym państwie przy niskich kosztach, 
 • nawiązanie nowych międzynarodowych przyjaźni, 
 • bycie częścią lokalnej społeczności oraz rodziny goszczącej, 
 • lepsze poznanie nowej kultury, 
 • szansa na usamodzielnienie się, bycie niezależnym, 
 • opieka nad dziećmi i udział w ich edukacji,
 • istotny, otwierający nowe możliwości wpis do CV.

Wady programu au pair

Program au pair ma również wady i należy mieć ich świadomość. Należą do nich:

 • konieczność dostosowania się do swojej rodziny hostów, jej stylu życia, diety, rytmu dnia, 
 • skupienie się na rodzinie goszczącej i dzieciach, którymi się opiekujesz – to Twój priorytet, więc nie zawsze możesz wyjechać czy iść na imprezę,
 • przebywanie z dala od bliskich, zwykle przez 12 miesięcy, co wiąże się z tęsknotą (choć w razie potrzeby możesz skrócić wyjazd).

Weź również pod uwagę, że będziesz mieszkać i pracować w jednym domu, a dzieci, którymi będziesz się opiekować, będą z Tobą mieszkać. To może sprawić, że będzie Ci trudno rozgraniczyć czas wolny i pracę. 

Jeśli chcesz zostać au pair ze względu na wysokie zarobki – to zdecydowanie nie jest propozycja dla Ciebie. Przejrzyj wówczas lepiej płatne oferty pracy za granicą. W byciu au pair liczą się przeżycia, choć należy pamiętać, że nie są to roczne wakacje. 

Gdzie najlepiej wyjechać jako au pair?

Chcesz wziąć udział w programie i zaczynasz zastanawiać się nad tym, gdzie najlepiej wyjechać jako au pair, ale przeglądanie najdalszych zakamarków Internetu nie pomaga Ci w podjęciu decyzji? 

Przede wszystkim sprawdź, które państwa możesz wybrać – musisz spełniać wymagania, m.in. wiekowe. Zapoznaj się z kulturą poszczególnych krajów, miejscami, które możesz odwiedzić, panującymi tam zwyczajami oraz językiem. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane kierunki.

Au pair w Europie

Najpopularniejsze kraje goszczące w ramach programu au pair w Europie to m.in.: 

 • Austria, 
 • Dania,
 • Finlandia,
 • Francja,
 • Hiszpania,
 • Holandia,
 • Islandia,
 • Irlandia,
 • Niemcy,
 • Norwegia,
 • Szwecja,
 • Wielka Brytania, 
 • Włochy.

W większości krajów europejskich au pair pracują do 30 godzin tygodniowo, minimalny wiek to 17-18 lat, a maksymalny wiek – 30 lat. Ważne, by znać język urzędowy danego państwa lub język angielski, najczęściej należy również posiadać doświadczenie w opiece nad dziećmi. 

Jeśli zależy Ci na tym, by różnice kulturowe nie były zbyt odczuwalne, wybierz któryś z krajów europejskich. 

Au Pair w USA

Zdecydowanym liderem wśród wybieranych kierunków jest USA. Nic w tym dziwnego, ponieważ bycie au pair w Stanach pozwala na roczny pobyt za oceanem w cenie biletów lotniczych.

Osoby zainteresowane wymianą kulturową w Stanach Zjednoczonych Ameryki nie mogą mieć mniej niż 18 i więcej niż 26 lat. Nie powinny mieć dzieci ani być w związku małżeńskim. Zwykle wymogiem jest również brak nałogów (wykluczyć Cię może np. palenie papierosów). Istotną kwestią jest znajomość języka angielskiego, posiadanie aktualnego prawa jazdy, doświadczenia w opiece nad dziećmi oraz zaświadczenia o niekaralności. 

Wyjazd do Azji jako au pair

Jeśli nie przeszkadzają Ci różnice kulturowe i marzysz o bliższym przyjrzeniu się codzienności w Azji – to zdecydowanie kierunek dla Ciebie. Możesz wybrać się np. do Japonii, gdzie pracuje się do 30 godzin tygodniowo, a minimalne kieszonkowe to 40000 jenów, czyli ok. 1350 zł miesięcznie. 

Kolejnym chętnie obieranym kierunkiem jest Turcja. Kto może zostać au pair w tym państwie? Uczestniczyć w programie mogą osoby pomiędzy 18. a 30. rokiem życia. 

Au pair w Australii

Marzysz o zobaczeniu z bliska niesamowitych krajobrazów oraz przyrody, którą znasz z programów dokumentalnych? Australia może być miejscem dla Ciebie. 

Au pair w Australii mogą zostać osoby w wieku od 18 do 30 lat. Twoje kieszonkowe będzie wynosić co najmniej 800-1000 dolarów australijskich, czyli 2300-2900 zł. Będziesz pracować przez maksymalnie 25-30 godzin tygodniowo.

Musisz jednak pamiętać o tym, że szukając informacji o warunkach przystąpienia do programu au pair i jak się przygotować do wyjazdu do Australii, natkniesz się na ważny zapis: musisz mieć wizę. Wiele agencji proponuje pomoc w dopełnieniu formalności.

 

Chcąc zostać au pair, musisz znać swoje prawa. Pobyt za granicą powinien nosić cechy wymiany kulturowej, powinieneś mieć czas wolny do wykorzystania w celach poznawczych. Trzeba pamiętać, że host rodzina nie może wymagać całodobowej opieki nad dziećmi za granicą, sprzątania, przygotowywania posiłków i bycia pod telefonem przez 24 godziny na dobę. Każdemu z uczestników przysługuje określona ilość godzin całkowicie wolnych od pracy, pozwalających na cieszenie się jedną z największych przygód w życiu. 

Oceń artykuł
5/5 (3)