Opiekunka do dziecka – obowiązki, wymagania, zarobki

Opiekunka do dziecka pomaga powrócić rodzicom do pracy, kiedy zatrudniania jest na pełny wymiar czasu pracy. Może również pozwolić im odetchnąć, by spędzili czas tylko we dwoje, jeśli opiekowałaby się dzieckiem jedynie dorywczo. Jak zostać opiekunką oraz o jakich zarobkach mowa? Jak znaleźć idealną opiekunkę i jak ją zatrudnić zgodnie z prawem?

opiekunka-w-pracy

Dziecko jest dla swoich rodziców oczkiem w głowie, o które troszczą się już od pierwszych chwil jego życia. Nic zatem dziwnego, że poszukiwanie idealnej niani wiąże się z ogromną ilością rozmów kwalifikacyjnych, jak również z wysokimi stawkami za godzinę czasu pracy. W końcu rodzice powierzają obcej osobie wszystko, co mają – swoją pociechę. Większość opiekunek, które nie współpracują z żadną agencją, pracuje „na czarno”, bez żadnego zatrudnienia, zaś wynagrodzenie jest wypłacane pod koniec dnia pracy. Wynika to z tego, że rodzice uważają, że skoro nie prowadzą żadnej działalności, to nie mają nawet jak zatrudnić niani. Jak się jednak okazuje, nawiązanie legalnej współpracy z opiekunką jest możliwe, co jest zabezpieczeniem dla każdej ze stron. Na czym dokładniej polega praca niani?

Czym zajmuje się opiekunka do dziecka?

Opiekunka do dziecka zajmuje się (jak sama nazwa wskazuje) opieką nad dziećmi zazwyczaj w okresie od narodzin aż do wieku nastoletniego. Niania spędza czas z dzieckiem zawsze wtedy, kiedy rodzic nie może zająć się opieką, bo na przykład pracuje lub zajmuje się innym, młodszym dzieckiem i potrzebuje pomocy. Do zadań niani należy dbanie przede wszystkim o bezpieczeństwo podopiecznego, ale też karmienie, kąpanie, przewijanie, ubieranie, zabawa, nauka, spacery na świeżym powietrzu i wiele innych. Niania jest również tą osobą, dzięki której rodzice mogą czasami wyjść sami we dwoje, spotkać się ze znajomymi lub udać na huczne przyjęcie bez dzieci. Niekiedy rodzice zatrudniają również opiekunkę, aby zawoziła najmłodszych do przedszkola/szkoły, a po południu przywoziła je do domu lub zawoziła na zajęcia dodatkowe. Praca opiekunki może odbywać się w trybie pełnoetatowym lub dorywczo. Wszystko zależy od potrzeb rodziców i czasu samej opiekunki.

Jakie cechy powinna mieć opiekunka do dziecka?

Patrząc na powyższe obowiązki, praca ta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i troską o cudze życie. Osoba na tym stanowisku nie może ani na chwilę spuścić wzroku z dziecka, musi być opanowana oraz umieć szybko reagować na nieprzewidziane sytuacje. Dodatkowo powinna to być osoba niezwykle sympatyczna, komunikatywna, wrażliwa i otwarta. Dzieci nie lubią nudy, dlatego odpowiednia niania powinna potrafić wymyślać coraz to nowsze zabawy i ciekawe pomysły na spędzenie czasu z dzieckiem. Dodatkowymi atutami są umiejętność śpiewania lub grania na instrumentach, jak również zdolności plastyczne.

W przypadku starszych dzieci warto mieć dar do przekazywania wiedzy i nauczania (najlepiej na takim poziomie, jak nauczyciel), by bez większych trudności odrabiać lekcje z młodym wychowankiem oraz czytać, pisać i liczyć. Trzeba mieć na uwadze to, że dzieci dopiero poznają świat, więc mogą zadawać mnóstwo pytań, a na niepowodzenia reagować płaczem czy nawet histerią. Cierpliwość i konsekwencja są zatem jednymi z ważniejszych cech.

Jak zatrudnić opiekunkę do dziecka?

Jeśli rodzice pragną zatrudnić opiekunkę do swojego dziecka, to mogą skorzystać z agencji dla niań, która oferuje szerokie grono sprawdzonych niań, często z kwalifikacjami oraz referencjami od poprzednich rodziców. W takiej sytuacji agencja zadba o odpowiednie dokumenty i przede wszystkim o umowę, by współpraca była legalna dla każdej ze stron.

Wiele rodziców postanawia jednak rozpocząć poszukiwania doskonałej opiekunki na własną rękę i wtedy na popularnych portalach ogłoszeniowych można znaleźć oferty zaczynające się do słów: „Poszukuję opiekunki do dziecka”, „Szukamy opiekunki do 3-letniej córki” czy „Szukamy niani”. Zazwyczaj zgłaszają się osoby przyjazne dzieciom, z kwalifikacjami oraz doświadczeniem. Niemal na wszystkich ogłoszeniach o pracę stawki są kuszące, jednak zazwyczaj nie ma nawet wzmianki o formie zatrudnienia. Z tego też powodu większość niań pracuje „na czarno„, gdyż nie wiedzą, że w tym zawodzie też można pracować legalnie.

Opiekunkę do dziecka można zatrudnić na podstawie poniższych rodzajów umów:

Umowa aktywizacyjna a zatrudnienie opiekunki do dziecka

Umowa aktywizacyjna jako forma zatrudnienia została wymyślona dopiero w 2011 roku i sprawdzi się idealnie, jeśli mowa o legalnym zatrudnieniu opiekunki do dziecka. Jest wyjątkowo korzystna dla rodziców dziecka, ale tylko pod warunkiem, że spełniają oni określone wymogi. W przypadku tego rodzaju umowy pracodawca nie musi opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne ani społeczne. Są one w całości pokrywane z budżetu państwa. Dlatego też umowa aktywizacyjna jest bardzo korzystna dla każdej ze stron.

Jakie zatem warunki należy spełnić, aby mieć możliwość do podpisania tego rodzaju umowy? Dziecko, nad którym niania miałaby sprawować opiekę, musi znajdować się w przedziale między 20. tygodniem życia a 3. rokiem życia. Niekiedy górną granicę można wydłużyć jeszcze o rok (do 4. roku życia dziecka), ale tylko w sytuacji, kiedy na przykład w miejscowości, w której zamieszkują rodzice dziecka, nie ma dostępu do przedszkoli. Inne wymagania to wiek samej opiekunki do dziecka – musi być ona pełnoletnia, zaś w momencie przed podpisaniem umowy powinna posiadać status osoby bezrobotnej.

Co ważne, nie może zostać również zatrudniony na podstawie umowy aktywizacyjnej żaden z rodziców ani prawnych opiekunów dziecka. Warunek ten nie dotyczy jednak pozostałych członków rodziny, jak dziadkowie, rodzeństwo czy kuzynostwo. Jeśli spełniają oni wszystkie powyższe wymagania, mogą zostać opiekunem dziecka na podstawie omawianej umowy.

Co powinna zawierać umowa? Powinny się w niej znaleźć strony umowy, cel oraz przedmiot umowy, jak również miejsce wykonywania pracy oraz całkowity czas jej trwania. Dodatkowo, w dokumencie należy opisać szczegółowo obowiązki opiekuna, kwotę wynagrodzenia, termin zapłaty oraz czas trwania umowy. Tak przygotowany i podpisany przez każdą ze stron dokument należy złożyć do ZUS-u, który po sprawdzeniu zgodności z wymaganiami zatwierdzi umowę. Kolejnym warunkiem jest zatrudnienie rodziców bądź prawnych opiekunów. ZUS będzie opłacał składki tylko w takim przypadku, jeśli każde z rodziców jest zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej albo prowadzi własną działalność gospodarczą. Co więcej, kwota składek nie może przekroczyć minimalnej krajowej pensji. W przeciwnym razie to rodzice dziecka będą zmuszeni pokrywać składki.

Umowa o pracę a zatrudnienie opiekunki do dziecka

Jeśli po przeczytaniu powyższych wymagań, jako rodzic lub prawny opiekun dziecka wiesz, że nie masz możliwości, by podpisać z nianią umowę aktywizacyjną, rozwiązaniem może być umowa o pracę. W takiej sytuacji należy zarejestrować nianię w ZUS’ie oraz opłacać za nią składki na ubezpieczenie. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę musisz jednak pamiętać, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalna krajowa pensja. Opiekunka, która ma podpisaną z pracodawcą tego rodzaju umowę, ma pełnię praw pracowniczych. Oznacza to tyle, że może pójść na urlop wypoczynkowy czy zwolnienie lekarskie, zaś wypowiedzenie umowy wiąże się z odpowiednim okresem wypowiedzenia.

Umowa zlecenie a zatrudnienie opiekunki do dziecka

Ostatnim sposobem na legalne zatrudnienie opiekunki do dziecka jest podpisanie z nią umowy zlecenia. W tym przypadku nie trzeba odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy, jedynie odprowadzać składki na ubezpieczenie w ZUS-ie.

Jak zostać opiekunką do dziecka?

Aby zostać nianią do dzieci, nie potrzeba ani odpowiedniego wykształcenia, ani doświadczenia. Zazwyczaj wystarczają dobre chęci, szczery uśmiech, wysoka kultura osobista, nienaganne posługiwanie się polszczyzną i pozytywne nastawienie do świata. Co ważne, najchętniej w tym zawodzie odnajdują się młode kobiety, zazwyczaj studentki, które chcą sobie dorobić lekką pracą albo starsze panie, które mają już odchowane dzieci i wnuki i wyczekują odpowiedniego wieku do przejścia na emeryturę.

Jeśli jesteś zainteresowana jedynie pracą dorywczą, wystarczy odpowiedzieć na ogłoszenie z internetu i krótko przedstawić swoje kompetencje oraz chęci do pracy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rodzice dziecka ustalą, czy jesteś odpowiednią kandydatką. Zazwyczaj tyle wystarcza, jeśli nie przywiązujesz zbyt dużej wagi do tego zawodu.

Jeśli zaś na poważnie traktujesz zawód opiekunki do dziecka, to powinnaś zainteresować się odpowiednimi szkoleniami oraz kursami dedykowany dla tego zawodu. Bardziej wymagający rodzice, oczekują od opiekunek kierunkowego wykształcenia. Mogą to być szkoły policealne czy studia pedagogiczne (zwłaszcza te o specjalizacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej). Warto także ukończyć kurs pierwszej pomocy, który będzie dodatkowym atutem podczas procesu rekrutacyjnego i z pewnością będzie przydatny podczas pracy z dzieckiem. W ogłoszeniach coraz częściej można zauważyć, że rodzice oczekują również prawa jazdy kat. B lub nawet własnego auta, by mieć możliwość zawozić i przywozić dzieci na zajęcia. Mile widziana jest również znajomość języków obcych, w tym przede wszystkim języka angielskiego.

Gdzie szukać pracy jako niania?

Jeśli zdecydujesz się na ten zawód, nie musisz się martwić, że nie będziesz mogła znaleźć pracy lub będziesz miała długie przerwy między zakończeniem jednej współpracy, a rozpoczęciem drugiej. Na początek poszukiwania możesz rozpocząć na własną rękę. Wystarczy, że przygotujesz odpowiednie CV i list motywacyjny, oraz odpowiesz na interesujące Cię ogłoszenia. Aby znaleźć ofertę pracy, należy wpisać w popularne serwisy ogłoszeniowe „Szukam opiekunki”. Inną możliwością jest skorzystanie z dedykowanych portali do wyszukiwania opiekunek. Możesz utworzyć tam swój profil, dzięki czemu Twoja wiarygodność jako niani również wzrośnie. Będziesz mogła odpowiadać na ogłoszenia rodziców, jak również oni sami będą mogli zgłaszać się do Ciebie z ofertami pracy.

Ostatnią możliwością na znalezienie pracy jest po prostu zgłoszenie się do agencji niań. Opisywany zawód jest bardzo popularny, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że na przestrzeni lat zostało założonych mnóstwo tego rodzaju agencji. W tym ostatnim przypadku zazwyczaj musisz spełniać określone wymagania jak wykształcenie, doświadczenie czy kompetencje. Często zdarza się również tak, że agencja oferuje specjalne szkolenie, po którym uzyskasz dyplom profesjonalnej niani.

Ile zarabia opiekunka do dziecka?

Wysokość wynagrodzenia jak zawsze uzależniona jest od wielu czynników. Mowa tu m.in. o:

  • pracy na pełny etat/pracy dorywczej,
  • wynagrodzeniu za pełny wymiar pracy/stawce godzinowej,
  • regionie kraju i miejscowości,
  • pracy w agencji niań/u osoby prywatnej,
  • zatrudnienia z zamieszkaniem/pracy z dojazdem,
  • pracy w języku ojczystym/pracy w języku obcym,
  • i wiele innych.

Jak widać na podstawie powyższych, istnieje mnóstwo różnych czynników, przez które wysokość pensji może się różnić. Inną kwotę otrzyma opiekunka do dziecka , która dwa razy w tygodniu odrabia lekcje z 10-letnim chłopcem, a jeszcze inną opiekunka, która zajmuje się rocznymi bliźniętami po 10 godzin dziennie. Według serwisu Wynagrodzenie.pl mediana zarobków wynosi 2549 zł netto miesięcznie, co wynosi około 16 zł netto za godzinę pracy. Jednak przeglądając oferty pracy można zauważyć, że rodzice chętnie płacą wyższe stawki (sięgające niekiedy nawet do 30 zł netto za godzinę pracy). Takie zachowanie nie powinno nikogo dziwić. W końcu pozostawiają obcej osobie swoje dziecko i zależy im na fachowej opiece.

Oceń artykuł
0/5 (0)