Praca jako niania nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Pracodawcy wymagają od kandydatek doświadczenia, zaangażowania, umiejętności reagowania w sytuacjach awaryjnych, a niekiedy również ukończonych kursów. Sprawdź, jak wygląda praca jako opiekunka do dziecka i ile za godzinę możesz się spodziewać w kraju i za granicą.

Jak zostać nianią? Kompetencje opiekunki do dziecka

Podstawowym wymogiem dla osoby chcącej podjąć zatrudnienie jako niania, a więc opiekunka dziecka od 20 tygodnia do 3-4 roku życia jest pełnoletność oraz aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne. Reszta pozostaje kwestią wyboru rodziców malucha. Jak zostać nianią i na co potencjalni pracodawcy mogą zwrócić uwagę? W pracy tej liczą się między innymi:

  • doświadczenie – podjęcie pracy w charakterze opiekunki do dziecka, a dodatkowo okazanie referencji, jest dużym plusem dla większości pracodawców. Jeżeli kandydatka w przeszłości miała okazję opiekować się młodszym rodzeństwem, młodszymi członkami dalszej rodziny czy dziećmi sąsiadów, warto, aby o tym wspomniała,
  • ukończone studia i kursy – praca jako niania nie wymaga ukończenia studiów, ale osoby po lub w trakcie pedagogiki są szczególnie dobrze widziane. Znaczenie będą mieć również kursy, np. pierwszej pomocy,
  • pierwsze wrażenie – to niezwykle ważny, choć całkiem nieformalny czynnik. Bardzo często, nawet jeśli kontrkandydatki mają wieloletnie doświadczenie i ukończone szkolenia, wygrywa osoba z uboższym CV, która jednak natychmiast przypadnie rodzicom do gustu i złapie dobry kontakt z malcem.

Praca jako niania – jak wygląda? Obowiązki 

Niania to nie jest zwyczajna praca. To zawód wymagający wkroczenia w czyjeś prywatne życie, dlatego wiele zależeć będzie od pracodawcy. W tym również zakres jej obowiązków. Niekiedy zdarza się, że rodzice malucha będą dodatkowo wymagali zajmowania się domem. Ważne jest jednak, aby przyszła niania ustaliła obowiązki na początku. Zwykle nie warto wyrywać się przed szereg. Jeżeli pracodawca nie prosi o prace domowe, lepiej nie robić tego na własną rękę, np. gdy podopieczny zaśnie. Po pierwsze istnieje niebezpieczeństwo, że wejdzie to do stałych obowiązków bez zwiększenia stawki godzinowej. Po drugie, pracodawca może nie być zachwycony rządzeniem się w mieszkaniu bez jego wiedzy.

Należy również pamiętać o ustaleniu szczegółów dotyczących zajmowania się dzieckiem. Niekiedy do obowiązki niani obejmują odrabianie z maluchem lekcji, gotowanie mu obiadów. Zdarzają się też sytuacje, gdy rodzice będą wymagali ścisłego trzymania się ustalonego harmonogramu dnia. Warto dogadać się jeszcze przed rozpoczęciem współpracy, aby uniknąć zbędnych nieporozumień.

Ile zarabia niania w Polsce?

Zarobki niani w Polsce nie należą do najwyższych. Na portalach z prywatnymi ogłoszeniami, można znaleźć oferty pracy rozpoczynające się od 5-6 złotych za godzinę. W tym momencie warto przypomnieć, że minimalna stawka godzinowa w 2021 roku wynosi 18,30 złotych brutto, a zatem 13,37 złotych na rękę. Ile zarabia opiekunka do dziecka zatrudniona za pośrednictwem agencji? Tu sytuacja wygląda lepiej, bo niania może dostać 30-40 złotych netto za godzinę pracy. Stawka zależy jednak od zakresu obowiązków, liczby godzin, pory dnia czy aktywności, jakie będzie podejmowała opiekunka.

Niania – zarobki za granicą

Nie da się ukryć, że zarobki opiekunek do dzieci w krajach Zachodniej Europy są o wiele wyższe, niż w Polsce. Z tego powodu wiele młodych osób decyduje się na wyjazd. Ile zarabia niania za granicą? Opiekunka w Niemczech może zarobić 20-40 euro za godzinę, a w Wielkiej Brytanii – 8-12 funtów. Wysokie stawki dotyczą przede wszystkim dużych miast.

Inną możliwością jest skorzystanie z programu au-pair. Umożliwia on połączenie obowiązków opiekunki z podróżowaniem i zwiedzaniem Stanów Zjednoczonych. Warto jednak pamiętać, że uczestnik programu jest pełnoprawnym członkiem amerykańskiej rodziny, która bierze go pod swój dach. W związku z tym, nie otrzymuje on normalnego wynagrodzenia, ale tygodniowe kieszonkowe w wysokości kilkudziesięciu dolarów. Wyjazdu na au-pair nie należy zatem mylić z typową pracą zawodową w charakterze niani.

Jak zostać dobrą nianią? Rozmowa z rodzicami

Pierwsza rozmowa z rodzicami to doskonała okazja do pokazania się z najlepszej strony. Szczególnie, że z pewnością podobny telefon wykonali jeszcze do kilku osób. Jak dobrze wypaść na spotkaniu? Warto pamiętać o:

  • przygotowaniu teczki, w której znajdą się wszystkie referencje, poświadczenia odbytych kursów i studiów. Potencjalni pracodawcy mogą o to zapytać,
  • umyciu rąk po wejściu do domu. Wielu młodych rodziców wpada w lekką obsesję na punkcie czystości, a prawdopodobnie będą chcieli zainicjować powitanie z dzieckiem. Z podobnych względów warto również zdjąć buty – w takiej sytuacji klasyczne zasady savoir-vivre’u dotyczące gości nie obowiązują,
  • przywitaniu się z maluchem, ale nie nazbyt wylewnie –  lepiej zachować lekką rezerwę i np. nie brać smyka na ręce, chyba że rodzice sami go podadzą,
  • odpowiednim przygotowaniu się na pytania o sytuacje awaryjne – rodzice mogą zapytać kandydatkę, co zrobi, gdy dziecko uderzy się w głowę, zakrztusi abo wzrośnie mu temperatura. Zadania niani nie zawsze są przyjemne i czasami będą wymagały zachowania zimnej krwi. Rodzice mogą zadać też inne pytania, np. o znajomość zabaw dla najmłodszych.

Pozostałe reguły będą podobne do tych, które obowiązują na niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Powodzenia!

Oceń artykuł
5/5 (1)