Wielu osobom wydaje się, że praca niani jest niezwykle prosta. Bo co może być trudnego w czynności, którą codziennie zajmują się miliony kobiet na całym świecie, a w niektórych krajach pracę taką zleca się nawet nastolatkom? Okazuje się, że całkiem sporo! Dowiedz się, na czym polega zawód opiekunki do dzieci! Sądzisz, że to zajęcie dla Ciebie? Zobacz, czy sprawdzisz się w tej profesji!

opiekunka do dzieci

Pierwsze kroki w zawodzie – jak zostać nianią?

Podstawowym wymogiem dla osoby chcącej podjąć zatrudnienie jako niania, a więc opiekunka zajmująca się dzieckiem od 20 tygodnia do 3 r.ż. (lub 4, jeżeli maluch nie pójdzie do przedszkola), jest… ukończenie 18 lat. Reszta pozostaje kwestią wyboru rodziców malucha. Na co mogą zwrócić uwagę? Liczą się między innymi:

  • doświadczenie – niestety, podjęcie takiej pracy po raz kolejny, a dodatkowo okazanie referencji, jest dużym plusem dla większości pracodawców. Ale jeżeli w przeszłości mieliśmy okazję opiekować się młodszym rodzeństwem, młodszymi członkami dalszej rodziny czy dziećmi sąsiadów, również warto o tym wspomnieć,
  • ukończone studia i kursy – szczególnie dobrze widziane są osoby po lub w trakcie studiów pedagogicznych. Jednak znaczenie będą mieć także np. kursy i szkoły policealne opiekunek dziecięcych czy kursy pierwszej pomocy,
  • wrażenie, jakie wywrzesz – to niezwykle ważny, choć całkiem nieformalny czynnik. Bardzo często, nawet jeśli kontrkandydatki mają wieloletnie doświadczenie i ukończone szkolenia, wygrywa osoba z uboższym CV, która jednak natychmiast przypadnie rodzicom do gustu i złapie dobry kontakt z malcem.

Dobry pracodawca… czyli jaki?

Niania to nie zwyczajna praca. To zawód wymagający wkroczenia w czyjeś prywatne życie, dlatego wiele zależeć będzie od pracodawcy. W tym również zakres naszych obowiązków. Niekiedy zdarza się, że rodzice malucha będą dodatkowo wymagać od nas zajmowania się domem. Ważne jest jednak, aby nasze obowiązki ustalić na początku, tak samo, jak odpowiednią wysokość stawki. Zwykle nie warto też wyrywać się przed szereg. Jeżeli nasz pracodawca nie prosił nas o prace domowe, może lepiej nie robić tego na własną rękę, np. gdy nasz podopieczny zaśnie. Po pierwsze istnieje niebezpieczeństwo, że wejdzie to do naszych stałych obowiązków bez zwiększenia stawki godzinowej. Po drugie, nasi chlebodawcy mogą nie być zachwyceni “rządzeniem się” w mieszkaniu bez ich wiedzy.
Pamiętajmy również o odpowiednim ustaleniu szczegółów względem zajmowania się dzieckiem. Niekiedy możemy zostać poproszeni o odrabianie z maluchem lekcji, czasem o gotowanie mu obiadów, ale zdarzają się też sytuacje, gdy rodzice będą wymagać od nas ścisłego trzymania się ustalonego planu dnia. Warto dogadać się jeszcze przed rozpoczęciem współpracy, aby uniknąć zbędnych nieporozumień.
Powinniśmy ustalić również stawkę, za jaką podejmiemy współpracę. Aktualne ceny oscylują wokół 12zł/h. Rzadko która opiekunka decyduje się na mniej niż 7 zł/h, nawet w mniejszych miastach.

Zaprosili mnie na rozmowę! Co teraz?

Jeżeli rodzicom spodobało się Twoje CV, duży krok już za Tobą. Ale z pewnością podobny telefon wykonali jeszcze do kilku osób… Zastanawiasz się, jak dobrze wypaść? Postaraj się wcielić w życie kilka prostych zasad:

  • zawczasu przygotuj teczkę, w której znajdą się wszystkie referencje, poświadczenia odbytych kursów i studiów. Potencjalni pracodawcy mogą o to zapytać,
  • po wejściu do domu umyj ręce. Wielu młodych rodziców wpada w lekką obsesję na punkcie czystości, a prawdopodobnie będą chcieli zainicjować powitanie z dzieckiem. Z podobnych względów warto również zdjąć buty – w takiej sytuacji klasyczne zasady savoir-vivre’u dotyczące gości nie obowiązują,
  • przywitaj się z malcem, ale nie nazbyt wylewnie. Zachowaj lekką rezerwę i np. nie bierz smyka na ręce, chyba że rodzice sami Ci go podadzą,
  • przygotuj się na pytania o sytuacje awaryjne – co zrobisz, gdy dziecko uderzy się w głowę, zakrztusi abo wzrośnie mu temperatura? Pamiętaj, że niania to bardzo odpowiedzialna praca! Rodzice mogą zadać też inne pytania, np. jakie znasz zabawy dla najmłodszych.

Pozostałe reguły będą podobne do tych, które obowiązują na niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj jednak, by powstrzymać się od krytycznych uwag. Choć w przypadku kandydata do firmy drobne sugestie i pomysły mogą świadczyć o zaangażowaniu, na rodzicach raczej nie wywrą najlepszego wrażenia.

Choć praca niani nie zakłada spełniania szczególnych formalnych wymogów, profesją tą zajmować się powinny osoby odpowiedzialne i, oczywiście, lubiące dzieci. Sądzisz, że to zawód idealny dla Ciebie? Na szczęście jest on również pożądany na rynku pracy, szczególnie w Słupsku. Spróbuj swoich sił i znajdź ofertę dla siebie!