Reklama

Nauczyciel – wykształcenie, zarobki, stopnie awansu

Nauczyciel to zawód znany nam od najmłodszych lat życia – edukuje, wspiera, wychowuje. Czego jeszcze oprócz wyższego wykształcenia mogą oczekiwać od kandydatów na nauczycieli pracodawcy? Czy będąc nauczycielem można awansować?

nauczyciel-w-pracy

Choć często o tym zapominamy, praca nauczyciela jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. W końcu to on kształtuje nas od najmłodszych lat życia. Wraz z rodzicami lub prawnymi opiekunami formuje naszą wrażliwość, pewność siebie i wiedzę o otaczającym świecie. Dodatkowo nauczyciele muszą stać na szkolnej straży sprawiedliwości i budzić autorytet u wszystkich uczniów. Jak wygląda ich droga edukacji i awansu? Ile zarabiają nauczyciele oraz w którym momencie życia zawodowego mogą liczyć na podwyżkę? Zapraszamy do lektury!

Jak zostać nauczycielem?

Jeśli marzy Ci się, aby zostać nauczycielem musisz przygotować się na lata ciężkiej pracy. Jest to bowiem jeden z takich zawodów, w których wykształcenie wyższe jest obowiązkowe. Przede wszystkim należy ukończyć studia wyższe o kierunku, który odpowiada przedmiotom nauczania lub takim, który byłby pochodny i mieściłby się w ich zakresie. Co za tym idzie, nie wystarczy skończenie wymarzonej uczelni, ale też dostosowanie się do wymogów szkolnych już na tym etapie.

Dodatkowo niezbędne jest przygotowanie pedagogiczne w liczbie 270 godzin, podczas którego przyszły belfer zdobędzie umiejętności i wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki oraz dydaktyki. W zależności od kierunku studiów zdarza się, że niekiedy jest stworzona dedykowana specjalizacja, która pozwala na odbycie przygotowania pedagogicznego już w trakcie studiów. Istnieje również możliwość, aby zostać nauczycielem bez przygotowania pedagogicznego i tylko po skończeniu studiów licencjackich. Wiąże się to jednak ze znacznie niższymi zarobkami oraz koniecznością nadrobienia zaległości w przyszłości, jeśli zależałoby Ci na awansie.

W poszukiwaniu pracy na stanowisko nauczyciela możemy odwiedzić strony internetowe kuratoriów oświaty lub sprawdzić ogłoszenia publikowane na popularnych serwisach o pracy nauczyciela. Z takich ogłoszeń dowiemy się również, że samo wykształcenie nie wystarczy do prowadzenia pracy dydaktyczno-wychowawczej. Oprócz wiedzy, nauczyciel powinien być opanowany, odpowiedzialny, troskliwy, a dodatkowo też odporny na stres. Jeśli spełniasz wszystkie wymagania oraz masz równie duże chęci, aby dołączyć do szkolnictwa, to śmiało możesz aplikować na wybrane stanowiska pracy nauczyciela.

Jakie cechy powinien posiadać dobry nauczyciel?

Zapewne nie raz braliście udział w dyskusjach o tym, jaki powinien być dobry belfer. Sami pamiętamy również wzorce dobrych i złych przedstawicieli tego zawodu jeszcze z czasów własnej edukacji. Jako że nauczyciele przede wszystkim powinni uczyć, to muszą posiadać wiedzę z zakresu prowadzonego przedmiotu. Powinni chętnie odpowiadać na pytania uczniów, które nie zawsze pokrywają się z tematami przewidzianymi w programie nauczania. Taki nauczyciel powinien przede wszystkim umieć ciekawie przekazać wiedzę oraz umieć opowiedzieć o danym zagadnieniu na różne sposoby, aby każdy z uczniów go zrozumiał i zapamiętał przekazaną przez niego wiedzę. Bardzo ważna jest zatem chęć do samorozwoju oraz systematyczność.

Od nauczycieli oczekuje się również opanowania oraz, że będą osobami serdecznymi – by wpajali dzieciom moralne wartości, opiekowali się nimi, po części wychowywali. Powinni być także sprawiedliwi i konsekwentni, ale jednocześnie wyrozumiali i na tyle elastyczni, by uczniowie czuli do nich respekt oraz sympatię. Jak widać, w pracy na tym stanowisku liczy się nie tylko zdobyte wykształcenie, ale też wszelkie inne umiejętności, jak np. kompetencje miękkie.

Ile zarabia nauczyciel w Polsce?

Praca nauczycieli jest marzeniem wielu osób, ponieważ łączy w sobie przekazywanie edukacji, wychowywanie oraz możliwość obcowania z najmłodszymi. Jednym z najczęściej zadawanych pytań, które jednocześnie wzbudza kontrowersje, jest pytanie o to, ile zarabiają nauczyciele w Polsce. W tym przypadku wszystko zależy od rodzaju szkoły, w której ten pracuje. Jak wiadomo, w placówkach prywatnych nauczyciele w zależności od wykształcenia oraz zaangażowania mogą zarobić nawet dwa razy więcej niż nauczyciele w szkołach państwowych. Niestety często wiąże się to z pracą po godzinach oraz roszczeniową postawą uczniów i ich rodziców. W przypadku pracy w szkole publicznej pensja jest zależna od wykształcenia oraz stopnia awansu i jest ustalana przez Ministra Edukacji Narodowej. Poniżej znajduje się wykaz minimalnych wynagrodzeń zasadniczych.

Miesięczne wynagrodzenia dla pedagoga ze stopniem licencjata i bez ukończenia przygotowania pedagogicznego, ale z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych:

 • stażysta – 2800 zł brutto,
 • nauczyciel kontraktowy – 2818 zł brutto,
 • nauczyciel mianowany – 2638 zł brutto,
 • nauczyciel dyplomowany – 3079 zł brutto.

Miesięczne wynagrodzenie dla pedagoga z tytułem magistra i bez ukończenia przygotowania pedagogicznego lub z tytułem licencjata z przygotowaniem pedagogicznym:

 • stażysta – 2818 zł brutto,
 • nauczyciel kontraktowy – 2823 zł brutto,
 • nauczyciel mianowany – 3002 zł brutto,
 • nauczyciel dyplomowany – 3523 zł brutto.

Miesięczne wynagrodzenie dla pedagoga z tytułem magistra oraz z ukończonym przygotowaniem pedagogicznym:

 • stażysta – 2949 zł brutto,
 • nauczyciel kontraktowy – 3034 zł brutto,
 • nauczyciel mianowany – 3445 zł brutto,
 • nauczyciel dyplomowany – 4046 zł brutto.

W ostatnich latach wynagrodzenia wypłacane nauczycielom wzrosły, ale nadal nie są to zbyt wysokie kwoty. Podane wyżej zarobki są minimalnymi stawkami dla wynagrodzenia zasadniczego, do których przyznawane są również dodatki finansowe. Te zapisy reguluje Karta Nauczyciela i tak dodatkowe środki można otrzymać za staż, za warunki i uciążliwość pracy, w ramach motywacji oraz za pełnienie dodatkowych funkcji jak np. wychowawstwo klasy.

Czego wymagają pracodawcy od nauczycieli?

Zarówno wymagania pracodawców względem nauczycieli jak i warunki do uzyskania jak najwyższej pensji są spójne. Nauczyciele powinni zatem posiadać wykształcenie wyższe (najlepiej tytuł magistra), a także niezbędne przygotowanie pedagogiczne. Ważne są również w tym przypadku takie kwestie jak doświadczenie, staż pracy czy dodatkowe umiejętności jak chociażby omawiane wyżej kwalifikacje miękkie. Posiadanie wszystkich powyższych czynników wpływa na samozadowolenie z pracy z uczniami, prawidłowe kontakty z przełożonym oraz satysfakcjonujące relacje z dziećmi i ich rodzicami.

Oceń artykuł
0/5 (0)