czy warto studiować?

Czy warto studiować i czy to pewna droga, aby zabezpieczyć swoją przyszłość? Skończyliście studia z tytułem magistra, ale wykształcenie nie pomogło Wam dobrze zarabiać? Nie jesteście sami! Przyglądamy się punktowi widzenia byłej studentki, którą studia i praca w korporacji… rozczarowały.

Czy warto iść na studia? Emocjonalny list absolwentki porusza

Jeszcze kilkanaście lat temu taka forma kontynuacji edukacji zdawała się być oczywistym wyborem. Nawet do tego stopnia, że nie brakuje historii znajomych, którzy kiedy nie zostali przyjęci na wymarzony kierunek, szli na rok na jakikolwiek, aby tylko studiować.

Jednak warto postawić sobie pytanie, czy warto iść na studia? Czy naprawdę magister archeologii lub kolejny socjolog to coś, czego potrzebuje obecny rynek pracy? Wśród pokoleń, które wchodziły na niego kilka lat temu, pokutuje pełne goryczy przekonanie, że pracę znajdą i tak w zawodzie kompletnie niezwiązanym z ich kierunkiem studiów. 

Tak właśnie potoczyła się historia Pani Agnieszki, która w emocjonalnym liście do redakcji serwisu Papilot.pl opisuje swoją niedolę, pomimo zdobycia tytułu magistra. “Nie wiem od czego to zależy, ale mnie wykształcenie w niczym nie pomogło. Co prawda nie pracuję fizycznie, ani nie na najniższym stanowisku. Ale wcale nie zarabiam więcej od moich koleżanek, które edukację zakończyły na szkole średniej. Podejrzewam nawet, że wiele z nich radzi sobie lepiej” – pisze rozgoryczona magister. 

Czy studia się opłacają?

“Kiedyś wydawało mi się, że „mgr” przed nazwiskiem to przepustka do lepszego życia. Może nie wielkiego bogactwa, ale przynajmniej nie będę klepała biedy. To bzdura.” – zdaniem Pani Agnieszki dużo lepszego wyboru, co do ścieżki edukacji zawodowej dokonały jej koleżanki, wykonujące zawód np. fryzjerki i trenerki personalnej.

Kobieta podkreśla, że nie tylko mają one szansę dalej rozwijać swoje umiejętności i więcej na nich zarabiać, ale nawet otwierać własne firmy.

Jak smutno dodaje: “mogłabym przestać klepać w klawiaturę i nikt by tego nie zauważył”. Nie tylko Pani Agnieszka odczuwa żal związany z brakiem sukcesu, jaki miały rzekomo zagwarantować studia. Wielu absolwentów uczelni wyższych z bólem przyznaje, że zdobyty dyplom nie wpłynął specjalnie na wysokość ich zarobków. 

Czy warto studiować, jeśli nie będzie z tego pieniędzy? Ten wybór musimy już podjąć samodzielnie i świadomie. Nie jest w końcu tajemnicą, że studia najlepiej opłacą się tym, którzy ukończą kierunki związane z finansami, ekonomią, informatyką lub medyczne. Wybór opłacalnych kierunków studiów to najprostsza droga do sukcesu finansowego.

Jeśli zamiast dentystą, wolimy jednak zostać w przyszłości kulturoznawcą, musimy pogodzić się z naszą niewielką konkurencyjnością na rynku pracy. Wszystko zależy od tego, czy wybrany przez nas kierunek wynika z pasji, czy chłodnej kalkulacji. 

Czy warto iść na studia magisterskie?

Jasne, historia kultury antycznej potrafi porwać, a malarstwo na ASP to marzenie niejednego młodego artysty, jeśli jednak mamy wybierać studia pod kątem przyszłych zarobków, swoje późniejsze szanse na rynku pracy trzeba będzie ocenić realistycznie. Studia nie są jedyną drogą do stabilnej pracy i dobrej pensji! 

Czy warto iść na studia magisterskie lub podyplomowe? Tylko, kiedy mamy konkretny pomysł, jak je wykorzystać. Jeśli to nie Wasz przypadek, jakie macie alternatywy?

Choć edukacja zawodowa, o jakiej pisze Pani Agnieszka, jest znowu powracającym do łask systemem edukacji opartej na zdobyciu konkretnego, nierzadko fizycznego zawodu, nie jest dla każdego. Z pewnością sprawdzi się u osób z manualnymi talentami i chęcią do rozwoju.

Dobrym rozwiązaniem, zastępującym studia, są też szkoły policealne, oferujące szeroki wybór kierunków zawodowych, które są dobrze opłacane na rynku. Wiele z nich jest nawet bezpłatnych, a zajęcia z łatwością można pogodzić z pierwszą pracą.

Kilka lat temu furorę w sieci zrobiła też kampania edukacyjna “Zwolnieni z Teorii”, w której udział wzięła m.in. Areta Szpura, współzałożycielka marki odzieżowej Local Heroes i znana eko-aktywistka. Areta pokazała, że odpowiedź na pytanie „czy warto studiować” bywa jednoznacznie negatywna: aby móc skupić się na rozwoju swojego biznesu, przerwała ona studia. Jak podkreśla, pozornie ryzykowny wybór bardzo się opłacił. Świeże pomysły marketingowe dwóch młodych właścicielek firmy przyciągnęły uwagę… Rihanny czy Justina Biebera.

Warto studiować, czy lepiej iść do pracy?

Dlatego, zadając sobie pytanie, “czy warto iść na studia”, dobrze jest wiedzieć, że doświadczenie zdobywane już podczas pracy potrafi być tak samo albo i bardziej wartościowe niż to, zdobywane w akademickich ławach. Co zamiast studiów może Wam się przydać na rynku pracy?

Jeśli Wasza sytuacja finansowa na to pozwala, możecie też odbywać bezpłatne lub nisko płatne staże w prestiżowych firmach, nabierając cennych kompetencji i budując silną sieć kontaktów. Taka inwestycja potrafi się później nieźle zwrócić, a wiele dużych firm ma przewidziane miejsca etatowej pracy dla najlepszych uczestników swoich programów stażowych. Regularnie przeglądajcie oferty pracy i stażów!

Nie wahajcie się też realizować się, biorąc udział w ciekawych przedsięwzięciach. Wolontariat przy organizacji dużego festiwalu filmowego może skończyć się propozycją pracy przy innym projekcie, a praca jako au pair w Nowym Jorku pozwoli podszlifować język. To są umiejętności, dzięki którym dobrze zarobicie!

Świat zawojował niejeden samouk – dlatego poświęćcie trochę czasu na samodzielną edukację w interesującym Was kierunku w domu. Na stronach takich jak Udemy.com czy edX.org znajdziecie mnóstwo pożytecznych kursów, często prowadzonych przez profesorów o globalnej renomie, wykładających na szanowanych, międzynarodowych uniwersytetach. Certyfikaty ze szkoleń z pewnością spodobają się przyszłemu pracodawcy, a Wy nie będziecie musieli narzekać na stracony czas.