Biotechnologia — co robić po studiach biotechnologicznych?

Biotechnologia to przyszłościowy kierunek, który ma za zadanie wpłynąć na rozwój krajowej gospodarki. Brzmi poważnie? Na czym konkretnie polegają studia biotechnologiczne? I jaka praca czeka na absolwentów biotechnologii?

Biotechnologia - co robić po studiach? Biotechnolog podczas pracy w laboratorium produkcji żywności

Jeśli chcesz studiować biotechnologię, to z pewnością jest to jeden z najlepszych wyborów, jakich mogłeś dokonać. Dlaczego? Ponieważ kierunek ten obecnie jest bardzo pożądany na rynku pracy, co oznacza, że powinieneś znaleźć zatrudnienie bez większych problemów. Oczywiście w tej kwestii ma też znaczenie twoje nastawienie, a nie tylko posiadanie dyplomu, jednak jeśli ktoś decyduje się na tak specjalistyczne studia, z pewnością zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Jak wyglądają studia biotechnologiczne? Czy naprawdę biotechnologia to kierunek przyszłościowy? Gdzie znajdziesz zatrudnienie po biotechnologii?

Biotechnologia: co to?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest biotechnologia. Otóż według definicji stworzonej dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Gospodarki biotechnologia to:

interdyscyplinarna dziedzina nauki i techniki zajmująca się zmianą materii żywej i nieożywionej poprzez wykorzystanie organizmów żywych, ich części, bądź pochodzących od nich produktów, a także modeli procesów biologicznych w celu tworzenia wiedzy, dóbr i usług.

Jak więc wynika z powyższej definicji, biotechnologia jest dyscypliną, która łączy w sobie wiedzę z wielu działów nauk przyrodniczych. Opiera się na ingerowaniu w materiał genetyczny oraz syntezę i modyfikację nowych bądź już istniejących substancji. Do zadań biotechnologii zaliczamy także wykorzystanie mikroorganizmów w procesie produkcji leków lub żywności. Praca biotechnologia jest widoczna na każdym kroku naszego życia, a jej zadaniem jest wprowadzanie udoskonaleń w przemyśle spożywczym, inżynierii genetycznej, przemyśle medycznym i farmaceutycznym.

Co ciekawe, wykorzystywane przez ludzi procesy biologiczne, są obecne w historii człowieka praktycznie od początku naszego istnienia. To właśnie wtedy nasi przodkowie wykorzystywali biotechnologię do robienia jogurtów, suszenia mięsa czy pieczenia chleba. Można więc powiedzieć, że praca biotechnologa od zawsze była przyszłościowa.

Biotechnologia: studia

Jeśli chcesz zostać biotechnologiem, to z pewnością musisz udać się w pierwszej kolejności na studia biotechnologiczne. Możesz studiować na kierunku biotechnologia zarówno na uczelniach państwowych jak i na uczelniach prywatnych. Do wyboru masz także dwa tryby studiów:

 • Stacjonarne — oferowane przez uczelnie państwowe. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od porannych do popołudniowych. Studia stacjonarne, czyli dzienne są bezpłatne.
 • Niestacjonarne — w tym wypadku należy wspomnieć, że wyróżniamy studia wieczorowe i weekendowe. Pierwszy typ, czyli studia wieczorowe, zgodnie z nazwą powinny odbywać się wieczorem, jednak w praktyce często odbywają się już od południa. Natomiast studia weekendowe, to takie, w których na zajęcia uczęszczamy w co drugi weekend miesiąca. W obu przypadkach edukacja wymaga opłacenia czesnego, najczęściej liczonego za semestr nauki.

Podczas studiów zdobędziesz wiedzę z takich przedmiotów jak np.:

 • biochemia strukturalna,
 • biologia molekularna,
 • chemia organiczna,
 • statystyka,
 • techniki biologii molekularnej,
 • inżynieria bioprocesowa,
 • immunologia,
 • enzymologia,
 • inżynieria komórek i tkanek zwierzęcych.

Oprócz kierunku biotechnologia możesz także wybrać kierunki pokrewne takie jak biofizyka molekularna, biotechnologia medyczna, genetyka lub analityka z diagnostyką molekularną.

Na studiach biotechnologicznych zdobędziesz wiedzę łączącą nauki ścisłe z naukami przyrodniczymi. Nauczysz się inicjować, podtrzymywać i wykorzystywać procesy chemiczno-biologiczne w takim celu jak produkcja w przemyśle spożywczym, ochrona środowiska, rolnictwo, medycyna, farmakologia czy inżynieria genetyczna.

Kształcenie możesz podjąć w dwóch blokach. Jednym z nich są studia I stopnia, czyli studia licencjackie, które trwają zazwyczaj 3 lub 3,5 roku. Drugim blokiem są studia II stopnia, które trwają 1,5 lub 2 lata oraz kończą się obroną pracy magisterskiej. Następnie możesz kontynuować edukację i rozpocząć studia doktoranckie, co wiąże się z podjęciem pracy naukowej.

Co po biotechnologii?

Absolwenci biotechnologii nie powinni mieć większych problemów z wejściem na rynek pracy nie tylko polski, ale też zagraniczny. Mimo to wiele osób, które kończy biotechnologię, nie wie, jak efektywnie szukać pracy, przez co pojawiają się opinie, że aby znaleźć pracę w zawodzie potrzeba cudu, oraz że w Polsce nie ma po tym kierunku pracy, dla takiej liczby osób. Szczególnie na wschodzie kraju. To jednak nie zmienia faktu, że biotechnolodzy są potrzebni i z łatwością mogą dostać pracę, nie tylko w kraju, ale też za granicą. Tak naprawdę po kierunku, jakim jest biotechnologia praca, czeka na Ciebie na całym świecie. Istotne jest jednak, aby nie zamykać się tylko na jeden rodzaj zatrudnienia, a poszukać pracy w dziedzinach pokrewnych lub w firmach, które zajmują się między innymi ochroną środowiska lub posiadają taki dział.

Oprócz tego na rynku polskim i zagranicznym znajdziesz wiele ofert pracy dla osób po studiach biotechnologicznych. Z racji tego, że biotechnologia ma ogromny potencjał badawczy, możesz znaleźć zatrudnienie w ośrodkach badawczych takich jak między innymi Polska Akademia Nauk. Gdzie jeszcze może pracować biotechnolog? Wśród ofert pracy znajdziesz także informacje o rekrutacjach prowadzonych w laboratorium medycznym lub firmie farmaceutycznej. Ukończenie studiów da Ci możliwość pracy także w przemyśle żywnościowym, kosmetycznym lub medycznym.

Biotechnologia: praca

Zamiast zastanawiać się, czy po studiach takich jak biotechnologia praca znajdzie się sama, lepiej zabrać się za jej aktywne poszukiwanie. Większość studentów biotechnologii szuka pracy w zawodzie, jednak z różnym skutkiem. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy już na studiach inwestować w swoją zawodową przyszłość i starać się łapać kontakty w branży. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem są praktyki zawodowe lub staże. To właśnie wtedy możesz zaprezentować się w większej firmie, poznać ludzi odpowiedzialnych za rekrutację lub wzbudzić ciekawość pracodawcy. Podczas praktyk warto więc uważnie słuchać, przykładać się do powierzonych zajęć, a także czasami wykazać się inicjatywą. Zdobyte w ten sposób doświadczenia, świetnie sprawdzą się jako wpis do CV. A może uda Ci się załapać na dodatkową pracę jako pomocnik w laboratorium? Warto korzystać z każdej okazji, która pozwoli nam zdobyć kolejne punkty w oczach przyszłego pracodawcy.

Jednak, jeśli nie wiedziałeś, na jakie studia iść, a że interesujesz się biologią, to ostatecznie wylądowałeś na biotechnologii, nie mamy dla Ciebie dobrych wieści. Ten zawód wymaga prawdziwych pasjonatów, którzy naprawdę się angażują, dlatego jeśli na studiach zauważyłeś, ze to jednak nie jest to, co chcesz robić, lepiej zdecydować się na przebranżowienie.

Poszukując pracy, warto zwrócić uwagę na najważniejszy element rekrutacji, czyli na dokumenty aplikacyjne. Biotechnolog to specjalista w swoim zawodzie, dlatego też jego CV i list motywacyjny powinny być profesjonalne i bez zarzutu. Jak to zrobić? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, które umożliwią Ci stworzenie skutecznego CV z dziedziny biotechnologii. Jedną z najważniejszych zasad jest, to aby dokumenty wypełniały wszystkie wymogi formalne, takie jak zdjęcie, podział na odpowiednie sekcje, rozmieszczenie na jednej stronie A4 oraz brak błędów.

Biotechnolog — zarobki

Zarobki biotechnologa są w dużej mierze uzależnione od tego, gdzie znalazł zatrudnienie. Zazwyczaj firmy działające w obszarze medycznym, żywieniowym i farmakologicznym płaca najwięcej. Ponadto istotne jest także zajmowane stanowisko. Na stanowiskach kierowniczych, takich jak np. kierownik laboratorium, zarobisz zdecydowanie więcej niż średnia krajowa. Pracodawcy biorą także pod uwagę doświadczenie, które w obecnych czasach jest niezwykle ważne, oraz wykształcenie, dlatego warto inwestować w dodatkowe kursy lub studia podyplomowe.

Jak podaje portal Wynagrodzednia.pl mediana zarobków na stanowisku biotechnologa to 4750 zł brutto. W tym wypadku jest to pensja szeregowego pracownika. Mediana natomiast oznacza wartość środkową z ciągu liczb ułożonych od najmniejszej do największej. Z tych samych danych wynika, że 25% osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia ponad tys. zł brutto.

Natomiast jeśli interesuje Cię praca za granicą, to warto wiedzieć, że zarobki biotechnologa w Niemczech, są ponad dwa lub trzy razy większe i mogą wynosić od 10 do 14 tys. zł brutto. Wielka Brytania oferuje natomiast wynagrodzenia biotechnologów sięgające nawet 16-17 tys. zł brutto.

Oceń artykuł
0/5 (0)