co studiować, żeby dobrze zarabiać?

Co studiować, żeby dobrze zarabiać? Okazuje się, że to nie wybór kierunku, a konkretnej uczelni może zaważyć na tym, czy w przyszłości będziemy szastać pieniędzmi. Według kolejnej edycji zestawienia polskich uczelni, których absolwenci zgromadzili majątek przekraczający 100 milionów euro (!), na studia warto wybrać się do tych miast!

Studia, po których dużo się zarabia: zostań milionerem!

To już czwarty raz, kiedy Pracownia 2033, zajmująca się na co dzień doradztwem finansowym dla osób bardzo zamożnych, publikuje swój specjalny raport. Zestawienie polskich uczelni, które mogą pochwalić się największą liczbą absolwentów – milionerów co roku budzi spore emocje. Tegoroczne wydanie jest jeszcze bardziej wyśrubowane.

Jak podkreślają autorzy, w związku ze wzmocnieniem się waluty euro w ubiegłym roku, obecnie poprzeczka znalazła się wyżej i to o 20 milionów złotych. W rankingu liczą się bowiem wyłącznie ci, którym udało się  ukończyć studia, po których dobrze się zarabia i zgromadzić majątek przewyższający kwotę zawrotnych 100 milionów euro, które obecnie wynoszą ponad 446 milionów złotych. Ot, bagatela.

Kim są tajemniczy milionerzy, uwzględnieni w raporcie? Część z nich nie kryje się ze swoim bogactwem. O niektórych jednak, jak przyznaje zespół Pracowni 2033, informacje byli zmuszeni zdobywać kuluarowo i dyskretnie. Wielu z tych absolwentów, którym bieda raczej nigdy nie będzie doskwierać, ceni swoją prywatność i nie udostępnia publicznie żadnych informacji na temat rzeczywistej wartości swojego majątku.

Nie oznacza to jednak, że twórcy rankingu nie zdradzili nam, czym zajmują się absolwenci – milionerzy. Co studiować, żeby dobrze zarabiać? Wielu multimilionerów to osoby posiadające udziały w spółkach z sektora IT, w tym roku w szczególności tych, tworzących gry komputerowe. To właśnie oni mieli w tym roku największy wpływ na przetasowania na liście uczelni, po ukończeniu których macie największą szansę zostać milionerami.

Co studiować, żeby dobrze zarabiać? Lista uczelni

Nieważny jednak kierunek, autorzy raportu podkreślają, że choć oczywiście jedne zawody są bardziej opłacalne od drugich, to w rankingu bardziej liczyła się sama uczelnia. Wrócimy jeszcze do tego, dlaczego to, która z wymienionych szkół zostanie waszą almą mater, bywa istotniejsze od tego, co studiować, żeby dobrze zarabiać. Skupmy się jednak na samych uczelniach. Gdzie warto składać papiery po maturze lub rozpocząć studia podyplomowe? Okazuje się, że to na tych polskich uczelniach znajdziemy studia, po których dobrze się zarabia:

 1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – 11 multimilionerów
 2. Uniwersytet Warszawski – 8
 3. Politechnika Warszawska – 6
 4. Politechnika Śląska w Gliwicach – 3
 5. Uniwersytet Wrocławski – 3
 6. Politechnika Wrocławska – 3
 7. Politechnika Łódzka – 3

Do największych zwycięzców tegorocznej edycji zestawienia należą absolwenci Akademii Górniczo – Hutniczej, która tylko w ubiegłym roku dorobiła się kolejnego multi-milionera wśród swoich absolwentów oraz Uniwersytet Warszawski. W ciągu roku aż dwóch absolwentów warszawskiej uczelni stało się multimilionerami. Na jakiej podstawie firma ustala wartość majątku tych osób? Pod uwagę brane są wszelkie dostępne informacje publiczne takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna – sprzedaży, fuzje itp.). 

Jakie studia wybrać? Lista tych uczelni, które oferują studia, po których dużo się zarabia, powstała również z uwzględnieniem absolwentów o nieco skromniejszych majątkach i prezentuje się następująco:

 1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 2. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
 3. Uniwersytet Warszawski
 4. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 5. Politechnika Warszawska
 6. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 7. Uniwersytet Wrocławski
 8. Politechnika Wrocławska
 9. Politechnika Śląska w Gliwicach
 10. Politechnika Łódzka
 11. Uniwersytet Łódzki
 12. Warszawski Uniwersytet Medyczny
 13. Uniwersytet Śląski
 14. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 15. Politechnika Częstochowska

To właśnie absolwenci tych polskich uczelni zarabiają po ukończeniu studiów najwięcej! Może i nie stać ich jeszcze na prywatny odrzutowiec, ale spokojnie wystarczy na więcej niż waciki…

Chcesz dużo zarabiać? Studia to nie wszystko!

Jeśli macie duże ambicje i waszym celem jest ukończenie studiów, po których dużo się zarabia, sugerujemy wybór jednej z zaprezentowanych wyżej uczelni. Pamiętajcie jednak, że studia to nie wszystko! Kluczem do wysokich zarobków jest również aktywne korzystanie z możliwości uczelnianych Biur Karier i odbywanie przydatnych praktyk i staży w prestiżowych firmach, a także nawiązywanie cennych znajomości (tzw. networking) już podczas studiów.

Jak tego dokonać i co studiować, żeby dobrze zarabiać? Te kierunki, na które istnieje największe zapotrzebowanie na rynku! Nie wszyscy muszą w tym celu zostawać informatykami. Nikt jednak nie kryje, że to właśnie kierunki powiązane z branżą IT (uwaga, branża gier przoduje tu coraz bardziej!) zapewniają najlepsze szanse na rynku pracy.

Wiele zależy także od waszych indywidualnych zdolności i umiejętności miękkich. Dlatego chętni na zostanie milionerami nie powinni próżnować już w trakcie studiów! Warto zacząć pracować nad rozwojem zawodowym jak najwcześniej, szlifując umiejętności i rozwijając talenty, które wykorzystamy w późniejszej pracy.

Wszystkiego rodzaju kursy i szkolenia, a nawet wizyty u coucha zawodowego opłacą się w przyszłości i podkreślą wasze zaangażowanie. Nie bez przyczyny mówi się w końcu, że “bez pracy nie ma kołaczy”. Sami autorzy rankingu studiów, po których zarabia się dużo, zaznaczają, że prawie ⅓ polskich milionerów to osoby, które… nie skończyły żadnych studiów.