Reklama

Jakie studia wybrać? Najlepsze kierunki studiów, po których znajdziesz pracę

Wybór kierunku studiów to jedna z ważniejszych decyzji życiowych, która może zdefiniować przyszłe życie zawodowe. Jeśli nie wiesz, co najlepiej studiować, aby nie martwić się bezrobociem, przeczytaj poniższy artykuł: podpowiemy Ci, co warto studiować i jakie kierunki studiów są najlepsze.

jaki kierunek studiów wybrać - student w bibliotece miedzy regałami

Jesteś młody, ambitny, masz głowę pełną pomysłów i nie wiesz, na jakie studia iść? Doskonale trafiłeś! Podejmując decyzję o wyborze kierunku studiów, absolwent szkoły średniej powinien myśleć o swoich zainteresowaniach i pasjach. To bardzo ważne, gdyż wykonując w przyszłości zawód, który sprawia przyjemność, praca staje się frajdą, a nie przykrym obowiązkiem. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, jakie studia wybrać, jaki kierunek studiów ma największe szanse na wybicie się na rynku pracy oraz jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów.

Jakie wybrać studia? Sprawdź kierunki studiów

Dla jednych wakacje, dla innych czas na podjęcie jednej z ważniejszych decyzji w życiu. Ironią losu jest dokonywanie tak ważnych wyborów, podczas gdy dopiero wchodzimy w dorosłe życie. Świeżo upieczeni maturzyści stoją przed wyborem przyszłej ścieżki zawodowej, będąc zasypywanymi możliwościami i kierunkami edukacji. Do wyboru mają studia stacjonarne i poświecenie się nauce, czy studia zaoczne i połączenie ich z pracą. Jakie studia wybrać, jeśli nie do końca wiesz, co tak naprawdę chcesz robić w życiu? Jakie kierunki studiów będą dla Ciebie najlepsze? Czy warto kierować się perspektywami dobrych zarobków, czy może zainteresowaniami i renomą uczelni?

Jesli nie do końa wiesz, co tak naprawdę chcesz w życiu robić to zupełnie się nie martw. Tak naprawdę tylko niewielki odsetek ludzi jest w stanie bez mrugnięcia okiem zdecydować się na studia związane z ich wieloletnią pasją. Niektóre przyszłościowe kierunki studiów mogą zupełnie Ci nie podpasować, natomiast świetnie odnajdziesz w bardziej alternatywnych wyborach. To również nic złego. Choć może pojawić się stres związany z ogólna opinią o braku zatrudnienia po niektórych studiach, to jednak wiele zależy od samego kandydata oraz od tego, jak podejdzie on do współczesnego rynku pracy.

Czym kierować się w wyborze studiów?

Z jednej strony, najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce mogą zapewnić Ci dostatnie życie i ułatwić znalezienie pracy. Jak powszechnie wiadomo, wybranie ścieżki programisty lub innego specjalisty pracującego w obszarze IT, prawie na pewno zagwarantuje Ci znalezienie pracy. To również studia, po których dużo się zarabia. Z drugiej strony, czy warto wybierać taki kierunek studiów, który w ogóle Cię nie interesuje? W ten sposób zwiększasz prawdopodobieństwo, że w ogóle ich nie ukończysz, a zawód wykonywany w przyszłości będzie prawdziwą męką. Niestety w wielu przypadkach wybór studiów to walka serca i rozumu. Kierunek studiów z perspektywami, który jednocześnie bardzo Cię interesuje to prosta droga do sukcesu zawodowego. Jaki kierunek studiów wybrać, jeśli ciągnie Cię do takich, które nie mają opinii najbardziej rozwojowych?

Jakie wybrać studia, jeśli nie wiesz, czego chcesz?

Może nie warto w ogóle wybierać? Coraz więcej osób decyduje się na tzw. gap year, czyli roczną przerwę poświęconą na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Będąc świeżo upieczonym maturzystą albo osobą, która chce się przebranżowić, możesz po prostu zrobić sobie przerwę w życiorysie. Oczywiście nie taką bezproduktywną! Możesz próbować różnych zawodów, wziąć udział w kursach. Dzięki temu nabierzesz dystansu i przeglądając ponownie najpopularniejsze kierunki, możesz wpaść na nowy pomysł dotyczący swojej przyszłości. Może okaże się, że studia stacjonarne w ogóle nie są dla Ciebie i lepiej odnajdziesz się na studiach zaocznych połaczonych z pracą?

Pamiętaj, że kierunek studiów można wybrać w przyszłości

Wiele osób, które nie wiedzą jakie studia warto wybrać oraz jakie kierunki studiów na rynku pracy będą dla nich najlepsze, postanawiają przełożyć decyzję na przyszły rok. W tym czasie uczęszczają na różne staże, poszukują ścieżek rozwoju i starają się odnaleźć zawód, w którym będą się czuli dobrze. To pewnego rodzaju poszukiwanie kompromisu w walce serca z rozumem. Przerwa w nauce nie oznacza straconej pozycji, a może pomóc Ci dowiedzieć się, czego potrzebujesz i jakie studia są dla Ciebie najbardziej odpowiednie, aby zacząć pracę w zawodzie, który Ci się podoba. Zawsze można także pomyśleć o zmianie kierunku już w trakcie studiów I lub II stopnia: przyjęcie takiej możliwości zmniejsza stres i ułatwia podjęcie racjonalnej decyzji. Jeśli nie chcesz marnować czasu, możesz jednocześnie udać się na studia niestacjonarne i podjąć zatrudnienie, aby zdobywać doświadczenie zawodowe. Natomiast jesli ukończyłęs studia licencjackie lub zdobyłes tytuł inżyniera i nie wiesz co dalej, dobrym pomysłem mogą być studia podyplomowe, które zabierają mniej czasu i są mniej obciążające niż zwykłe studia.

Czy warto studiować? Może lepiej zająć się pracą? Sprawdź to w naszym Poradniku GoWork.pl.

Jakie studia wybrać, żeby mieć pracę? Przyszłościowe kierunki według ekspertów

Zastanawiasz się, jaki kierunek studiów wybrać, aby nie martwić się bezrobociem? Do tematu warto podejść w dwojaki sposób. Pierwszą metodą jest zapoznanie się z danymi dotyczącymi poziomu zatrudnienia ze względu na branżę. Dzięki temu dowiesz się, jakie studia zaowocują na rynku pracy, w jakiej gałęzi rynku pracy zamieszcza się najwięcej ogłoszeń i na jakie zarobki możesz liczyć. Sprawdź tez jakie są aktualnie najpopularniejsze kierunki studiów i porównaj to z danymi dotyczącymi zatrudnienia w poszczególnych branżach. Może okaże się, że jednym specjalistów jest zbyt wielu, natomiast innych brakuje? Jeśli Twoje zainteresowania wiążą się z sektorem, który zmaga się z niedoborem kadry chyba już wiesz, co należy zrobić.

Raport Hays: pracę znajdą m.in. absolwenci uczelni technicznych

Z raportu Hays 2023 roku wynika, że najczęściej poszukiwani są specjaliści IT, sprzedaży i produkcji, a także finansiści i księgowi oraz inżynierowie. Dlatego to absolwenci kierunków związanych z tymi branżami mają duże szanse na zatrudnienie. Poniżej 10 najczęściej wskazywanych specjalizacji poszukiwanych w rekrutacji w raporcie Hays Poland 2023. Jak wskazują ekperci – trendy te będa nadal obecne w kolejnych latach.

Wykres 1. Specjalizacje, których będą dotyczyć procesy rekrutacyjne prowadzone przez firmę w 2023

 

Specjalizacje w rekrutacji. Wizualizacja danych na podstawie Hays Poland

Źródło: Wizualizacja danych na podstawie: Hays Poland, Raport płacowy 2023, (www.hays.pl/raport-placowy)

Sprawdź statystyki, aby dowiedzieć się, jakich kierunków studiów lepiej unikać

Druga metoda wyboru kierunku studiów z perspektywami wymaga od Ciebie nieco więcej pracy. Przede wszystkim warto poszukać statystyk rozwoju danej branży i porównać wynagrodzenia absolwentów poszczególnych kierunków w popularnych raportach finansowych. Następnie zacznij przeglądać ogłoszenia o pracę bez podziału na kategorie i stanowiska. Wtedy jesteś w stanie ocenić, które oferty mogą Cię zainteresować i sprawdzić, których pojawia się najwięcej. Ostatecznie sprawdź, jakich umiejętności wymagają osoby rekrutujące i nad czym musisz popracować, aby dostać pracę marzeń. Dzięki temu dowiesz się, co warto studiować i z jakim kierunkiem studiów związać swoją przyszłość.

Najlepsze kierunki studiów a kompetencje

Dobrym sposobem na wybranie kierunku studiów, jest… skupienie się na czymś zupełnie innym. Warto pamiętać, że to nie nazwa kierunku studiów i renoma uczelni zapewniają nam największe szanse na pracę marzeń. Wiele osób tak twierdzi, to fakt. Jednak, czy pracodawcy nie poszukują wśród absolwentów głównie kompetencji przydatnych w ich firmie?

Rynek pracy czeka na młodych ludzi z umiejętnościami tzw. miękkimi

Według wyżej wspomnianego raportu Hays pracodawcy potrzebują głównie pracowników o kompetencjach menadżerskich/kierowniczych (54%), kompetencjach technicznych (37%), IT/cyfrowych (36%), sprzedażowych (32%), inżynieryjnych (29%), marketingowych (18%) i językowych (14%). Natomiast badania portalu LinkedIn wskazują, że aż 92% rekruterów uważa umiejętności miękkie za tak samo ważne, lub nawet ważniejsze niż umiejętności twarde. Z tego względu więcej, niż przedmioty przerabiane w trakcie nauki mogą dać Ci w przyszłości doświadczenia nabyte np. podczas wyjazdu za granicę, wolontariatu czy pracy sezonowej.

Porównując dane Raportu do tych z 2021 roku, wzrosło w szczególności zainteresowanie pracodawców kandydatami o kompetencjach menedżerskich i kierowniczych. Spadło natomiast zapotrzebowanie na absolwentów z kompetencjami technicznymi. Pracodawcy bardziej koncentrują się także na kandydatach z kompetencjami cyfrowymi, w obszarze IT i sprzedażowymi. Wzrosło także znaczenie marketingu. Jednak wspominając o przyszłościowych kierunkach studiów, trzeba pamietać, że nawet najlepsza uczelnia nie zapewni Ci zatrudnienia, jesli sam nie podejmiesz ku temu działań.

Dowiedz się więcej: Zawody związane z biologią

Co warto studiować? Nie tylko wyższa uczelnia zapewnia pracę

Warto pamiętać, że ukończenie studiów na pewno pomaga w znalezieniu dobrej i dobrze płatnej pracy. Jednak obecnie nie jest to warunek konieczny. Jeśli często łapiesz się na myśli „nie wiem, jakie studia wybrać”, postaw na rozwój na własną rękę i zbuduj profil kandydata, dzięki:

  • odbyciu stażu lub wolontariatu
  • zapisaniu się na specjalistyczne kursy i szkolenia zakończone certyfikatem
  • szlifowaniu swoich umiejętności językowych
  • samodzielnemu poszerzaniu wiedzy dostępnej w internecie
  • zapisaniu się do szkoły policealnej.

Sprawdź, jakie są Najbardziej opłacalne zawody na rynku pracy

Jak wybrać kierunek studiów, aby mieć pracę i wysokie dochody?

Dla niektórych bardzo ważnym wyznacznikiem tego, jaki kierunek studiów wybrać, są także kwestie finansowe. Co warto studiować w 2023 i 2024 roku?

System ELA opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, powstały na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki dostarcza informacji na temat sytuacji absolwentów na rynku pracy. Dane w systemie pochodzą m.in. z ZUS i POL-on. W systemie znajdziemy np. względny wskaźnik bezrobocia, czy czas poszukiwania pracy etatowej absolwentów poszczególnych kierunków studiów oraz wynagrodzenia. Według rankingu (stan na czerwiec 2023) na samym szczycie najlepiej wynagradzanych absolwentów znajdują się osoby po kierunkach z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Warszawskiej, Gdańskiej, czy Wrocławskiej. Najlepiej opłacane są w szczególności kierunki informatyczne. Mediana średnich miesięcznych zarobków (absolwentów różnych uczelni na kierunkach przygotowujących do pracy w branży IT) ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie wynosi od 10 000 zł do 16 500 zł brutto.

Inne kierunki studiów, które zwiastują wysokie wynagrodzenia (powyżej 10 tys. zł brutto) to m.in.:

  • górnictwo i geologia;
  • finanse i rachunkowość;
  • zarządzanie.

Oprócz studiowania stricte informatyki dochodowe są także inne kierunki w obszarze IT. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć absolwenci elektroniki i telekomunikacji, informatyki analitycznej, analizy danych Big Data, czy elektrotechniki i informatycznych technik zarządzania.

Co studiować, jeśli chcesz szybko znaleźć pracę?

System ELA wskazuje, jakie kierunki studiów umożliwiają znalezienie pracy zaraz po ich ukończeniu. Wielu absolwentów znajduje zatrudnienie już w pierwszym miesiącu po ukończeniu nauki. Na szczycie rankingu znajduje się pielęgniarstwo, co stanowi odzwierciedlenie w prognozach Barometru Zawodów. Pielęgniarka to zawód deficytowy, w związku z czym w całej Polsce brakuje kandydatów na to stanowisko. Szybko pracę znajdą także absolwenci kierunków w obszarze:

  • zarządzania;
  • inżynierii produkcji;
  • inżynierii środowiska;
  • logistyki;
  • budownictwa;
  • budowy maszyn;
  • elektrotechniki.

Najdłużej na znalezienie pracy czekają absolwenci nauki o rodzinie na Uniwersytecie Rzeszowskim, ponieważ poszukiwania trwają nawet powyżej 9 miesięcy. Problemy z szybkim znalezieniem pracy mogą mieć także absolwenci nauk związanych z dietetyką i żywieniem, leśnictwem czy architekturą. Wiele zależy także od uczelni. Przykładowo studia prawnicze na Uniwersytecie Zielonogórskim wiążą się z poszukiwaniem pracy nawet do 5 miesięcy, podczas gdy po Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie według rankingu jest to już niespełna miesiąc.

Aby znaleźć pracę, idź na studia magisterskie

Co studiować, aby na pewno mieć w przyszłości pracę? Studia licencjackie stanowią pierwszy krok w edukacji szkolnictwa wyższego. Swoje szanse na zatrudnienie podniesiesz, udając się na studia magisterskie (np. na uczelniach takich jak Politechnika Warszawska). Najmniejsze szanse na bycie w przyszłości bezrobotnym mają absolwenci studiów stacjonarnych II stopnia na kierunkach:

  • automatyka i robotyka
  • pielęgniarstwo
  • inżynieria biomedyczna
  • filologia
  • informatyka
  • matematyka
  • informatyka i ekonometria
  • protetyka słuchu
  • zarządzanie
  • elektronika i telekomunikacja

Jakie studia ułatwią zawodową przyszłość absolwentom klas profilowanych?

Coraz więcej licealistów uczy się w klasach z góry określonym profilem: w klasie humanistycznej, lingwistycznej lub matematyczno-przyrodniczej kładziony jest największy nacisk na kształcenie w określonym kierunku. Młodzi kończący klasę profilowaną zadają sobie często pytanie, na co zwrócić uwagę wybierając kierunek studiów, aby zapewnić sobie ciekawą perspektywę zawodową w przyszłości. Czym się kierować, myśląc o studiach i jakie uczelnie należy w pierwszej kolejności rozważyć, aby móc liczyć na satysfakcjonujące propozycje od pracodawców?

Studia po klasie biologiczno-chemicznej: jakie wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jakie kierunki studiów po klasie biologiczno-chemicznej będą najlepsze. Opłacalne kierunki, które warto wziąć pod uwagę, to m.in. lekarski i lekarsko-dentystyczny. Co w przypadku, gdy nie planujesz związać swojej przyszłości z leczeniem ludzi lub nie chcesz decydować się na tak wymagające kierunki? Studia po biol-chemie na szczęście nie kończą się na medycynie (kierunek lekarski). Perspektywy zawodowe daje również farmacja.

Farmacja jako kierunek otwierający drzwi do kariery?

Należy jednak pamiętać, że jest ona dosyć trudna, ponieważ przyszli farmaceuci uczą się m.in. chemii leków, farmakologii, anatomii, mikrobiologii, immunologii, toksykologii i wielu innych medycznych przedmiotów. Innymi propozycjami kierunków po biol-chemie są dietetyka, biotechnologia, weterynaria, kosmetologia oraz fizjoterapia. Jak widać, wybór nie jest mały. Warto jednak, aby był on podyktowany własnymi zainteresowaniami oraz predyspozycjami, a nie naciskami ze strony bliskich. Jesli jednak interesują Cię ciekawe kierunki studiów, farmacja jest jednym z nich.

Studia po klasie humanistycznej – propozycje

Nie tylko uczelnie techniczne gwarantują znalezienie zatrudnienia. Absolwenci klas o profilu humanistycznym również nie mogą narzekać na brak interesujących propozycji. Kierunki studiów humanistycznych są bardzo różnorodne. Mogą dotyczyć one kultury, mediów, polityki, dyplomacji, teologii, historii sztuki i wielu innych. Studia humanistyczne, jakie mają do wyboru przyszli studenci to m.in.:

  • kulturoznawstwo
  • pedagogika
  • dziennikarstwo i medioznawstwo
  • filologia polska
  • filologie obce
  • filozofia
  • historia
  • historia sztuki
  • archeologia
  • etnologia
  • literaturoznawstwo
  • europeistyka
  • lingwistyka stosowana
  • teologia.

To tylko niektóre kierunki studiów. Po każdym z nich znajdziesz nieco inną pracę: choć nie zawsze są to wysoko płatne profesje, wielu absolwentów zwraca uwagę na bogaty wybór możliwości zatrudnienia.

Na jaki kierunek studiów Ty się zdecydujesz?

Oceń artykuł
3.9/5 (7)