Biznesowy small talk. Jak ćwiczyć? O czym rozmawiać?

Small talk to zarówno zmora, jak i przyjemność dla wielu osób, która pozwala im zdobyć nowe kontakty i pokazać się z tej lepszej strony. Jednak, jak rozpocząć rozmowę z całkiem nieznajomą ci osobą? Dla wielu jest to spory wysiłek. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie kilka przydatnych porad, które pomogą ci ćwiczyć swój small talk i zdobyć kilka nowych umiejętności.

small talk

Small talk. Co to jest?

Small talk to tak zwana krótka, niezobowiązująca rozmowa towarzyska, nazywana również zwykłą i swobodną pogawędką. Spotykamy ją zarówno w pracy, biznesie czy życiu codziennym. Może zbliżać lub oddalać od siebie ludzi, jednak odpowiednio poprowadzona, przynosi ze sobą pozytywne efekty. Dla niektórych small talk jest czymś, co nie sprawia im żadnego problemu. Wręcz sami jako pierwsi chętnie angażują się w taką rozmowę. Są również tacy, którzy czują przy tym ogromny stres, plączą się im słowa i zwyczajnie nie wiedzą, o czym mają z kimś rozmawiać.

Dlatego przychodzimy z pomocą! Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie kilka świetnych pomysłów na to, jak ćwiczyć small talk oraz o czym rozmawiać, żeby dobrze wypaść.

Jak ćwiczyć small talk? Kilka przykładów

Kiedy czujesz, że small talk jest twoją słabą stroną, a jednak w pracy czy w biznesie przyda ci się taka umiejętność, to zapoznaj się z naszymi kilkoma skutecznymi poradami dotyczącymi tego,  jak ćwiczyć small talk?

  • Zdobywaj wiedzę ogólną

Jeśli posiadasz szeroką wiedzę ogólną, a nie tylko z jednego zakresu to o wiele łatwiej będzie ci przeprowadzić taką krótką i niezobowiązującą rozmowę. Dzięki szerszym perspektywom będziesz mogła/mógł śmiało porozmawiać o wszystkim. Nawet jeśli na jeden konkretny temat znasz tylko podstawowe informacje.

  • Dowiedz się, z kim masz do czynienia

Jeśli wybierasz się na konferencje, wydarzenie firmowe lub spotkanie branżowe zbierz kilka podstawowych informacji o gościach, aby w razie czego móc swobodnie z nimi porozmawiać. Dzięki temu będziesz mogła/mógł rozpocząć bardziej konkretny small talk i pokażesz się z tej lepszej strony. Jest to o wiele lepszy sposób niż rozmowa o pogodzie lub posiłku serwowanym na stołach.

  • Uważaj z czego się śmiejesz i o czym żartujesz

Nie wszyscy mają takie samo poczucie humoru, co ty. Dlatego lepiej uważać z żartami, które na ogół mogą nie zostać dobrze zrozumiane, a niezręczne tłumaczenie się co miałaś/eś na myśli, wprowadza cię jeszcze w większe zakłopotanie i pokazuje w złym świetle.

  • Odstaw telefon

Jeśli zależy ci na zdobyciu kilku cennych kontaktów, odstaw smartfona. Dzięki temu otworzysz się na rozmowę i pokażesz swoją kulturę osobistą.

  • Podczas small talku, poświęć swojemu rozmówcy całą swoją uwagę

Bardzo łatwo da się wyczuć, że dany rozmówca nie jest zainteresowany wspólną rozmową. Jest to bardzo niemiłe i nietaktowne zachowanie. Jeśli chcesz rozwinąć waszą pogawędkę, zacznij wykorzystywać techniki aktywnego słuchania i zadawaj pytania, które bazować będą na poprzedniej wypowiedzi swojego rozmówcy. Sprawdź: Aktywne słuchanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Czy to przepis na sukces?

  • Nie poruszaj prywatnych i niewygodnych tematów

Mamy na myśli politykę, religię oraz choroby. Są to tematy tabu, które mogą wprowadzić was w niepotrzebny konflikt i zepsuć całą atmosferę. Jeśli twój rozmówca sam z siebie nie zaczyna o tym opowiadać, lepiej sama/sam nie wychodź z taką inicjatywą. Zawsze jednak lepiej unikać takich tematów, szczególnie w pracy czy biznesie.

  • Nie obgaduj innych ani nie plotkuj

Zachowaj klasę. Nie obgaduj i nie krytykuj innych za ich plecami. Szczególnie z osobami, których dobrze nie znasz. Jeśli twój rozmówca wspomni o kimś, wobec kogo nie jesteś zbyt przychylny, opinie zostaw dla siebie i staraj się pomijać jakiekolwiek ocenianie i nie używać agresywnych słów wobec tej osoby.

Sprawdź również: 

Poczucie własnej wartości. Jak je podnieść? Ćwiczenia

Oceń artykuł
5/5 (3)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora