Czy i kiedy warto zmieniać pracę? Jak podjąć decyzję?

Zmiana pracy nie jest łatwą decyzją. Powodów, aby zdecydować się na taki krok jest często tak wiele, jak ludzi. Do najpopularniejszych należą: brak pasji, niechęć do wykonywanych obowiązków albo niezadowolenie z zarobków. Zmiana miejsca zatrudnienia to jednak poważna decyzja, mająca duży wpływ na dalsze życie. Jak ją podjąć?

Czy i kiedy warto zmieniać pracę? Jak podjąć decyzję?

W życiu nie można bać się zmian – czy to w sferze prywatnej, czy zawodowej (zmiana pracy). Zadowolenie z wykonywanych obowiązków to jeden z czynników wpływających na życiowe szczęście. Dlatego każdy człowiek w pracy poszukuje rozwoju, nowości, lepszych zarobków i szans na osiągnięcie satysfakcji zawodowej.

Zmiana pracy – jak podjąć decyzję?

Zmiana pracy to nie zawsze bułka z masłem. Podjęcie tej decyzji to bardzo poważne zmiany i pewne ryzyko, że nowa praca nie będzie lepsza, od poprzedniej. Część osób ma bardzo spontaniczne podejście i jest zdolna podjąć decyzję z dnia na dzień. Podczas gdy reszta podchodzi do tematu z rezerwą, analizując wszystkie za i przeciw. Złoty środek między przebojowością a odpowiedzialnością to coś bardzo trudnego do osiągnięcia. Jednak zawsze warto starać się postępować według intuicji połączonej ze zdrowym rozsądkiem i przemyśleć czy zmiana miejsca pracy podniesie jakość naszego życia.

Zmiana miejsca pracy – Kodeks pracy

Kodeks pracy to zbiór praw i obowiązków dotyczących pracowników i pracodawców. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę warto znać swoje prawa i pamiętać o powinnościach, jakie niesie za sobą zmiana pracy, stres towarzyszy wtedy każdemu, dlatego warto przestudiować wszystkie regulacje prawne dotyczące tej decyzji. O czym należy pamiętać, gdy zastanawiamy się, czy warto zmienić pracę?

 • Okres wypowiedzenia – pracownik, który otrzymał wypowiedzenie i zmienia pracę, ma prawo do ochrony w postaci okresu wypowiedzenia zależnego od stażu pracy. W ten sposób jest zabezpieczony przed zwolnieniem z dnia na dzień i ma trochę czasu na szukanie nowego zajęcia. Okres, o którym mowa to od 2 tygodni do 3 miesięcy.
 • Wypowiedzenie za porozumieniem stron – istnieje możliwość dogadania się z pracodawcą i złożenia wypowiedzenia za porozumieniem stron. W takim przypadku pracownik dobrowolnie godzi się na zmianę ustawowo przyjętego okresu wypowiedzenia. To przydatne narzędzie w sytuacji, w której ma pewność otrzymania stanowiska w nowej firmie. Dzięki temu można skrócić okres wypowiedzenia, a nawet całkowicie z niego zrezygnować.
 • Urlop a zmiana pracy – każdemu pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie, przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy niebędące częścią puli dni urlopowych do wykorzystania. Ich ilość zależy od długości okresu wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie trwa od 2 tygodni do 1 miesiąca, pracownik otrzymuje 2 dni na poszukiwanie pracy. W przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia każdy zatrudniony ma szansę otrzymać 3 dni. Warto pamiętać, że dni urlopowe nie są obligatoryjne, dlatego pracodawca udzieli go tylko na wyraźną prośbę pracownika.
 • Ekwiwalent za urlop – w większości przypadków osoba zatrudniona na umowę o pracę nie może zrzec się urlopu zmieniając pracę, który przysługuje jej według zapisów Kodeksu pracy. Jeżeli do ostatniego dnia wykonywania obowiązków nie wykorzystał dni urlopowych – za każdy z nich musi otrzymać określoną zapłatę.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę a Kodeks Pracy

Zmiana pracy: za i przeciw

Na pewno każdy zdaje sobie sprawę, że nie ma pracy idealnej. Nawet zawody, o których marzy mnóstwo osób, nie są pozbawione wad. Warto wziąć to pod uwagę, snując postanowienie, jakim jest zmiana pracy. Za i przeciw tej decyzji warto sobie wypisać na kartce. W niektórych przypadkach minusy biorą górę nad plusami, przysłaniając całą satysfakcję i powodując narastające poczucie niespełnienia. W takim przypadku może warto zastanowić się nad zmianą pracy? 

Kiedy warto zmienić pracę?

Bijesz się z myślami i wciąż nie wiesz, kiedy warto zmienić pracę? Jeżeli przynajmniej kilka z poniższych punktów zgadza się z panującą sytuację w firmie, to jeden z pierwszych znaków, że może warto zacząć się rozglądać za inną pracą.

 1. sama myśl o pójściu do pracy powoduje niechęć i spadek humoru
 2. nie widać możliwości rozwoju zawodowego
 3. zarobki nie przynoszą satysfakcji i nie zanosi się na zmianę na lepsze
 4. atmosfera w pracy jest bardzo zła, a przełożony bagatelizuje docierające sygnały
 5. firma chyli się ku upadkowi i nic nie zapowiada poprawy
 6. praca nie sprawia żadnej przyjemności i powoduje ciągłą chęć zmiany
 7. przedsiębiorstwo stawia na ludzi z zewnątrz, nie dopuszczając do awansów wewnętrznych
 8. osiągnięte doświadczenie pozwala na natychmiastową poprawę warunków i zarobków w innej firmie

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na realizowanie swoich postanowień. Zmiana pracy po 40? Żaden problem! Ważne, aby mieć determinację i postępować według własnego planu na samorealizację.

Zmiana pracy – czy warto?

Nie wiesz jak zachować się w stosunku do przełożonych? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie palić za sobą mostów. Konflikt z pracodawcą albo pozostałymi członkami z zespołu nie powinien być wywołany decyzją, jaką jest zmiana pracy. Czy warto wcześniej poinformować przełożonego i przeprowadzić z nim szczerą, ludzką rozmowę? Oczywiście, że tak!

Rynek pracy jest wielki, ale w konkretnych branżach najlepsi specjaliści trafiają na siebie zaskakująco często. Zmiana powinna być zatem przeprowadzona w taki sposób, aby jak najwięcej osób miało o Tobie dobre zdanie. Niezależnie od twojej przyszłej kariery, za którą odpowiedzialna jest zmiana pracy, wady i zalety takiej decyzji możesz analizować jeszcze długo. Przede wszystkim trzeba zachować się fair i doprowadzić do złagodzenia istniejących konfliktów, a już na pewno nie powodować nowych!

Odejście z trzaśnięciem drzwiami jest jednym z gorszych pomysłów, na jakie może wpaść osoba zmieniająca pracę. Nigdy nie wiadomo, kogo spotkamy na ścieżce przyszłej kariery zawodowej.

Oceń artykuł
5/5 (2)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora