Reklama

Kosmetolog – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Kosmetolog to osoba, która ukończyła studia i ma odpowiednie kompetencje do tego, by doradzać i przeprowadzać zabiegi w zakresie estetyki, zdrowia, higieny i profilaktyki upiększającej. Czym dokładnie zajmuje się kosmetolog i jak nim zostać?

kosmetyczka

W dzisiejszych czasach, gdy stale dzielimy się momentami z naszego życia na portalach społecznościowych, kwestia wyglądu jest bardzo istotna dla większości społeczeństwa. Dlatego też jest duże zapotrzebowanie na zawody związane z upiększaniem. Chętnie korzystamy z usług fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy medycyny estetycznej i kosmetologów. Czym zajmuje się ten ostatni specjalista? Jak zostać kosmetologiem i ile można zarobić na tym stanowisku?

Kosmetolog – kim jest?

To osoba specjalizująca się w wykonywaniu czynności, których celem jest poprawa urody, korygowanie wad wyglądu zewnętrznego.

Kosmetolog – czym się zajmuje?

W zakres obowiązków kosmetologa wchodzą zadania umożliwiające poprawę wyglądu pacjenta. Pracownik ten wykonuje działania profilaktyczne, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Dodatkowo kosmetolog przeprowadza zabiegi, pozwalające na redukcję różnego rodzaju niedoskonałości. Swoją pracę rozpoczyna od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem. Może również zalecić mu stosowanie odpowiednich kosmetyków lub zmianę nawyków. Kosmetolog wykonuje swoje obowiązki np. w gabinecie odnowy biologicznej.

To, co robi kosmetolog, uzależnione jest od jego miejsca pracy. Dba o zapobieganie powstawaniu defektów skórnych, bada poszczególne rodzaje skóry, prowadzi działania profilaktyczne opóźniające starzenie się skóry, zwalcza zmiany skórne, pomaga dbać o skórę narażoną na promieniowanie UV, bierze udział w produkcji kosmetyków, leczy cellulit, blizny, rozstępy, diagnozuje defekty skórne, leczy łojotok, włosy, paznokcie.

Jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog?

Choć kosmetolog na podstawie edukacji ma także wiedzę medyczną, to nie może wykonywać wszystkich zabiegów sam. Może wykonywać zabiegi estetyczne, lecz kwestią dyskusyjną są kompetencje w zakresie zabiegów związanych z przerwaniem ciągłości skóry. Mowa szczególności o zastrzykach, zabiegach związanych z przecinaniem skóry, czy jej przekłuwaniem. Bezpieczne natomiast są zabiegi zakresu kosmetyki zachowawczej, zabiegi pielęgnacyjne i upiększające.

Kosmetolog a kosmetyczka – różnice

Kosmetyczka i kosmetolog to często stosowane zamiennie określenia. Tymczasem są to zupełnie różne zawody. Wymagają innego wykształcenia, mają inne obowiązki i uprawnienia. Aby zostać kosmetyczką, nie trzeba przechodzić przez tak rozbudowaną edukację, jak w przypadku kosmetologa. Wystarczy kurs zawodowy lub dwuletnie studium kosmetyczne. Zawód można wykonywać z tytułem technika usług kosmetycznych. W przypadku zawodu kosmetologa natomiast konieczne są studia. Studium przekazuje wiedzę z zakresu anatomii ludzkiego ciała, chemikaliów, kosmetologii, dermatologii, dietetyki, czy fizykoterapii. Kosmetolog natomiast posiada szerszą wiedzę, również z dziedziny klinicznych nauk medycznych. Doskonale zna się na farmakologii, mikrobiologii, alergologii, a nawet na chirurgii plastycznej. Zna skład preparatów kosmetycznych i właściwości roślin leczniczych. Warto jednak zaznaczyć, że technik usług kosmetycznych podobnie jak kosmetolog może otworzyć własny salon.

Kosmetolog – wymagania na stanowisku

Zawód kosmetologa, poza wiedzą z dziedziny biologii, wymaga umiejętności manualnych. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna także charakteryzować się odpowiedzialnością i dokładnością.

Kosmetolog – zarobki

Wysokość wynagrodzenia kosmetologa zależy m.in. od miejsca zatrudnienia. Ile zarabia kosmetolog w klinice? Zgodnie z informacjami udostępnionymi na portalu Wynagrodzenia.pl, to, ile zarabia kosmetolog, jest uzależnione od stażu pracy, wykształcenia, czy wielkości firmy i województwa, w jakim się ona znajduje. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, co drugi kosmetolog zarabia od 3330 zł brutto do 5000 zł brutto, czyli od 2594 zł netto do 3660 zł netto. Mediana zarobków na stanowisku kosmetologa wynosi ponad 4000 zł brutto, czyli ponad 3000 zł “na rękę”. Najlepiej zarabiający kosmetolodzy uzyskują wynagrodzenia powyżej 5000 zł brutto, lecz zdarzają się i tacy, którzy zarabiają w okolicach najniższej krajowej. Najlepsze zarobki kosmetologa zapewnia otwarcie własnej działalności. Ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem? Wszystko zależy od renomy zakładu, liczby klientów i cennika usług.

Jak zostać kosmetologiem?

Aby zostać kosmetologiem, należy skończyć odpowiednie studia. Kierunek kosmetologia jest dostępny między innymi na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, czy Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Na kierunek składają się studia pierwszego stopnia, które trwają 3 lata. Są to studia licencjackie. Naukę można kontynuować na studiach drugiego stopnia, czyli magisterskich. W czasie zajęć student dowiaduje się, jak planować zabiegi, jak je wykonywać, w jaki sposób należy pielęgnować ciało. Pozyskuje wiedzę na temat chemii kosmetycznej, alergii, zapoznaje się z medycyną estetyczną i przede wszystkim dermatologią. Aby dostać się na studia, trzeba przede wszystkim skupić się na nauce i wynikach z matury, w szczególności z takich przedmiotów ścisłych jak biologia, fizyka, czy chemia. W trakcie edukacji można się wyspecjalizować w konkretnych obszarach kosmetologii.

Kosmetyka lekarska to szerokie pojęcie. Uczelnie oferują specjalności jak na przykład kosmetologia estetyczna, odnowa biologiczna, ekokosmetyka, wizaż i stylizacja z elementami charakteryzacji. Osoby, które w młodym wieku wiążą swoją przyszłość z kosmetologią, mogą udać się do technikum na kierunek kosmetologiczny, by już pozyskać pewne zaplecze wiedzy zawodowej. Matura natomiast umożliwia dalsze kształcenie się na studiach. Nauka cały czas idzie do przodu, technologia zmienia oblicza medycyny, jak i kosmetologii. Powstają nowe zabiegi, sposoby upiększania, oraz nowa aparatura kosmetologiczna. Dlatego ważne jest stałe poszerzanie swojej wiedzy i aktualizowanie jej, także już po zakończeniu edukacji. Warto czytać książki dla kosmetologa, artykuły naukowe i brać udział w konferencjach.

Kosmetolog – kurs

Na rynku dostępnych jest wiele kursów dla kosmetologów. Podkreślamy jednak, że w tym zawodzie podstawą są studia. Mimo to warto w ramach poszerzenia swojej wiedzy realizować kursy i szkolenia dla kosmetologów. Kursy dla kosmetologa, jakie dostępne są na rynku, to na przykład:

  • medycyna estetyczna,
  • kurs nitkowania twarzy,
  • kurs fale radiowe,
  • kosmetologia pielęgnacyjna,
  • kurs zabiegów ultradźwiękami,
  • kurs mezoterapii igłowej,
  • kurs biorewitalizacji,
  • kurs trychologiczny.

Jak widać, szkolenia obejmują głównie kwestie zabiegów, jakie mogą oferować w swoich gabinetach kosmetolodzy.

Kosmetolog a technik kosmetolog

Technik usług kosmetycznych może przeprowadzać zabiegi lecznicze i profilaktyczne nieinwazyjne. Zajmuje się wykonywaniem manicure, zwalcza rozstępy, trądzik, czy cellulit. Może wykonywać makijaż, czy nakładać hennę na brwi i przedłużać rzęsy. Zajęcia w technikum obejmują zakres tematyczny z dziedziny kosmetyki, dermatologii, bezpieczeństwa i higieny pracy w gabinecie kosmetycznym, masażu, makijażu, stylizacji, pielęgnacji dłoni i stóp.

CV kosmetolog – jak napisać?

Kosmetologia to dosyć chętnie wybierany przez kandydatów kierunek studiów. Przekłada się to także na dużą konkurencyjność na rynku pracy. Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, warto zadbać o dobre CV kosmetologa. Jak to zrobić? Osoby bez doświadczenia powinny przede wszystkim skupić się na swoje motywacji. Wskazać na umiejętność szybkiej nauki i potrzebę rozwoju. Warto zdecydować się także na napisanie listu motywacyjnego, który dobrze przedstawi kandydata. Kandydaci z doświadczeniem powinni udowodnić, że dobrze znają się na swojej pracy. Wskazać, jakie zabiegi już mieli okazję wykonywać.

W CV warto przytoczyć swoje sukcesy. Przykładowo, jeśli kandydat pomógł przeszłości wyleczyć niektórym klientom trądzik, wypadanie włosów, czy inne dolegliwości, warto o tym wspomnieć. Dobrze także przedstawić się jako interesująca osoba, pochwalić się sposobem na spędzanie wolnego czasu, jak i w swoim hobby i oczekiwaniami względem pracy. Lepiej nie tworzyć CV w formie książki, dokument powinien zawierać tyle stron, by wyczerpać możliwości kandydata, najlepiej dwie. CV koniecznie trzeba podzielić na sekcje, takie jak edukacja, doświadczenie, umiejętności. Należy wystrzegać się błędów stylistycznych, gramatycznych, ortograficznych. Po sporządzeniu dokumentu warto go jeszcze kontrolnie przeczytać i sprawdzić, czy wszystko jest zrozumiałe i nie ma błędów.

Jaka praca dla kosmetologa?

Doświadczony kosmetolog po studiach może założyć własny gabinet lub zatrudnić się w salonie odnowy biologicznej, w salonie kosmetycznym, uzdrowisku, sanatorium, SPA, laboratorium, w firmie farmaceutycznej, w ośrodku badań, w gabinecie dermatologicznym.

Oceń artykuł
5/5 (3)