Ile zarabia fryzjer? Sprawdź, jakie musi mieć kwalifikacje osoba na tym stanowisku!

Zawód fryzjera wiąże się z odpowiedzialnością, wiedzą i kreatywnością. To właśnie od jego kwalifikacji będzie zależeć, czy wyjdziemy z salonu w kapturze, czy może z dumnie uniesioną głową. Ile zarabia fryzjer i jak nim zostać? Przeczytaj!

fryzjer-podczas-pracy

Praca fryzjera jest jednym z najpopularniejszych zawodów i mowa tu zarówno o kobietach jak i mężczyznach. Idąc ulicą mijamy na każdym kroku zakład fryzjerski, a z każdym rokiem fryzjerów stale przybywa. Znalezienie naprawdę dobrego eksperta może czasami graniczyć z cudem, z tego też powodu zarobki fryzjera często są uzależnione od jego umiejętności, stażu pracy czy nawet prestiżu salonu, w którym pracuje. Ile zarabia fryzjer, a ile barber? Jakie szkoły i kursy fryzjerskie trzeba ukończyć, żeby zostać jednym z nich? Zapraszamy do lektury tekstu.

Czym zajmuje się fryzjer?

Fryzjer to osoba, która zajmuje się w zasadzie wszystkim, co dotyczy włosów na głowie klienta. Do jego zadań należy strzyżenie, koloryzacja różnego rodzaju, modelowanie czy upinanie wystawnych upięć na wyjątkowe okazje. Dodatkowo wykonuje masę innych zabiegów jak prostowanie keratynowe, trwałą ondulację, przedłużanie włosów. Coraz więcej w ostatnich czasach mówi się o dbaniu o naturalny wygląd włosa oraz o wzmacnianie. W tym celu dobry fryzjer dobiera odpowiednie do rodzaju włosów preparaty, a także oferuje profesjonalne zabiegi, których celem jest odbudowa, wygładzenie i odżywienie zniszczonych przez lata włosów. Jako specjalista w tej dziedzinie może też służyć dobrą radą – doskonały fryzjer potrafi tak dobrać fryzurę dla swojej klientki, że za każdym razem będzie wychodzić z salonu zadowolona. Jednym z ważniejszych zadań jest przede wszystkim dbanie o wysoką higienę pracy.

Cechy dobrego fryzjera

Powiedzmy sobie szczerze – nie każdy nadaje się do wykonywania zawodu fryzjera. Jest to szczególny rodzaj pracy fizycznej, w której stojąc na nogach często po nawet kilkanaście godzin trzeba zachowywać otwarty umysł i wykazywać się kreatywnością oraz zadowoleniem. Co więcej, w bezpośredniej pracy z klientem trzeba się kontrolować – trzeba być miłym, rozmownym, a przy tym skupionym i ostrożnym. Skóra głowy jest delikatna, a ostre narzędzia i silne środki chemiczne w niesprawnych rękach mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Klienci w salonie fryzjerskim bywają problematyczni, niezdecydowani, uszczypliwi – fryzjer zaś musi być zawsze opanowany i uprzejmy, jeśli zależy mu na dobrej opinii, która w następstwie przyciągnie tłumy nowych klientów. Ważne jest także, by fryzjerzy posiadali umiejętność słuchania.

Fryzjer powinien przede wszystkim mieć pasję do wykonywanego przez siebie zawodu. Na rynku co i rusz pojawiają się nowe metody koloryzacji, moda na fryzury zmienia się z każdym sezonem, dlatego osoba na tym stanowisku powinna lubić i umieć stale się kształcić oraz udoskonalać zdobyte już umiejętności. Klientki przykładają teraz ogromną wagę do składu wykorzystywanych kosmetyków, dlatego poszukiwanie odpowiednich informacji również w tym zakresie powinno wchodzić w zakres kompetencji fryzjera. Wszystko po to, aby wyszedł na profesjonalistę.

Jak zostać fryzjerem?

Aby rozpocząć pracę w zawodzie fryzjera, należy zdobyć odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. Istnieje w tym przypadku kilka możliwości. Można skończyć szkołę zawodową, technikum lub studium o dedykowanym kierunku. Jest to jeden z sposobów, jeśli kandydatowi zależy, aby rozpocząć pracę bezpośrednio po ukończeniu szkoły. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zawód fryzjera posiada stopnie. I tak droga ku karierze rozpoczyna się od stopnia ucznia, gdzie zdobywa się pierwsze wiadomości. Następnie zostaje się czeladnikiem. Najwyższy, możliwy do uzyskania stopień to mistrz fryzjerstwa. Aby nim zostać trzeba mieć ukończoną szkołę gimnazjalną i ponadgimnazjalną, a także odpowiednie doświadczenie w zawodzie (3 lata jako czeladnik lub łączny staż w pracy wynoszący 6 lat – przed i po czeladniku).

Dodatkowo kandydat musi podejść do egzaminu czeladniczego, który odbywa się w Izbie Rzemieślniczej i musi zdać go pozytywnie. W ten sposób uzyska udokumentowany zawód fryzjera. W przypadku szkoły zawodowej można liczyć na sporą liczbę godzin praktyk zawodowych, które pomogą stawić pierwsze kroki w tym zawodzie. W przypadku technikum największy nacisk stawia się na teorię, która niestety w tym zawodzie nie jest aż tak niezbędna.

Jeśli jednak pomysł na karierę zawodową pojawił się w trakcie życia dorosłego, to są dwie możliwości, aby zostać fryzjerem. Pierwsza z nich to zapisanie się do policealnej szkoły zawodowej o odpowiednim kierunku. Zajęcia trwają zazwyczaj od dwóch do czterech semestrów i pomagają uzyskać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też praktyczną. Inna możliwość to skorzystanie z kwalifikacyjnego kursu fryzjerskiego. Sam kurs można znaleźć w szkołach lub salonach fryzjerskich, które specjalizują się w kształceniu nowych kursantów. Kurs, w zależności od zakresu może trwać od miesiąca do nawet roku. Po jego zakończeniu można zawsze dostać certyfikat potwierdzający kwalifikacje, a niekiedy nawet zyskać propozycję stażu lub płatnych praktyk w danym salonie fryzjerskim.

Ile zarabia fryzjer w Polsce?

Zarobki fryzjerów uzależnione są od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim liczy się staż pracy, wykształcenie, a nawet prestiż salonu, w którym fryzjer pracuje. Wiele też zależy od zdobytych umiejętności oraz po prostu od zakresu usług fryzjerstwa, które jest w stanie zaoferować swoim klientom. Całkiem logiczne wydaje się, że więcej zarobi osoba, która potrafi wykonać koloryzację, upięcie czy przedłużyć włosy, niż osoba, która specjalizuje się tylko w jednej dziedzinie. W ten sposób będzie miała mniej klientów, a przez to mniejsze zarobki. Początkujący fryzjer lub nawet praktykant nie może liczyć na godne zarobki. Jest to czas, w którym otrzymuje minimalne możliwe wynagrodzenie, a przede wszystkim uczy się od najlepszych.

Według portalu Wynagrodzenia.pl średnie zarobki fryzjera wynoszą 3400 zł brutto. 25% ankietowanych zarabia poniżej 2600 zł brutto, zaś drugie 25% powyżej 4290 zł brutto. W badaniach wzięło udział tylko 197 fryzjerów, a jak wiadomo, jest to raptem garstka. W zakładach fryzjerskich można liczyć też na dodatkowe środki w postaci napiwków od klientów.

Wysokość zarobków jest także uzależniona od samego salonu fryzjerskiego. Jeśli będzie on naprawdę prestiżowy i luksusowy, będą pracowali w nim sami najlepsi fryzjerzy, którzy będą świadczyć usługi na najwyższym, światowym poziomie, to analogicznie ceny wzrosną, a sama pensja minimalna będzie zadowalająca. W tego typu salonie można zarobić nawet 3000-4000 zł netto, nie licząc oczywiście napiwków, które czasami wynoszą nawet połowę wypłaty. W województwie mazowieckim, a dokładniej w samej stolicy, dobry fryzjer może dostać nawet 7000 zł netto za miesiąc pracy.

Ile zarabia fryzjer z własnym salonem?

Praca w cudzym salonie fryzjerskim daje poczucie bezpieczeństwa i wrażenie stałości zleceń. Co więcej, żaden z pracowników nie musi martwić się o pensje czy czynsz, ponieważ nie należy to do ich obowiązków. Jest to jednak transakcja wiązana i tacy fryzjerzy musza liczyć się z tym, że nie dostaną zadowalającego wynagrodzenia. Powiedzmy sobie szczerze – najwięcej zarabiają fryzjerzy, którzy otwierają własny salon fryzjerski i zakładają działalność gospodarczą. W takiej sytuacji zarobki często sięgają nawet 10 000 zł netto miesięcznie. Jeśli fryzjer posiada spore umiejętności i staż pracy, a także zainwestuje w rozwój własnego salonu i pracowników, to może spodziewać się znacznie wyższych zysków.

Ile zarabia barber?

Obecnie praca barbera a fryzjera to dwa różne zawody. Historycznie znany nam barber w dzisiejszej formie wywodzi się od fryzjera. Początkowo to właśnie fryzjer zajmował się różnego rodzaju stylizacjami męskiego uczesania, a także golił lub strzygł brodę. Obecnie także każdy fryzjer posiada umiejętności, aby podciąć, pofarbować lub zgolić męskie włosy i owłosienie. Jednak wizyta u barbera różni się od wizyty u tego drugiego. Salon fryzjerski jest miejscem, gdzie można popracować nad wyglądem swojej fryzury. Barber to miejsce dla prawdziwego mężczyzny – można tam wypalić cygaro, posłuchać mocniejszego brzmienia i rozkoszować się smakiem whisky. Wysokiej klasy barber jest wirtuozem w swoim fachu. Sprawnie operuje zarówno nożyczkami, jak i ostrą brzytwą. Sam zawód stał się niezwykle popularny, a jednocześnie ekskluzywny w ostatnich latach, co przyczyniło się do tego, że w zawodzie pracuje bardzo dużo młodych osób. Wiek dodaje im chęci i energii do ciągłego poszerzania swoich kompetencji oraz wiedzy.

Jak zostać barberem?

Aby zostać barberem wystarczy przejść odpowiednie szkolenie, które zazwyczaj są organizowane w pracowniach barberskich. Koszt takiego szkolenia jest dość wysoki, bo może wynosić od 3000 zł do nawet 10 000 zł. Zdarzają się też znacznie wyższe kwoty za tego rodzaju szkolenia, co tylko pokazuje, jak sporego wynagrodzenia można spodziewać się w pracy zawodowej. Cena jest zależna od długości trwania kursu, zakresu zdobytych umiejętności, prestiżu salonu oraz od umiejętności samego uczestnika. Czasami fryzjerzy chcą się przebranżowić, dlatego poduczenie ich z nowych trendów jest znacznie prostsze i szybsze niż nauka laika od podstaw.

Barber, w zależności od prestiżu i popularności salonu, w którym pracuje może miesięcznie zarabiać od 4000 zł do nawet 10 000 zł netto. Najwyższe sumy, tak samo jak w przypadku fryzjerów otrzyma ten barber, który po zyskaniu doświadczenia i wprawnej ręki otworzy swój własny salon. Dodatkową szansą na zarobek jest też prowadzenie omawianych wyżej szkoleń. Wtedy miesięczne kwoty mogą być prawdziwie zadziwiające.

Oceń artykuł
0/5 (0)