Kasjer: obowiązki, zarobki, zasady pracy, przykładowe CV

Sprawdź, czym zajmuje się kasjer i ile zarabia się, przyjmując płatności w supermarkecie lub mniejszym sklepie. Powszechna automatyzacja budzi obawy, że praca kasjera stanie się zbędna. Czy tak się stanie? Jakie są zasady pracy kasjera? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.

Kasjer podczas pracy

Osoby, które stawiają pierwsze kroki na ścieżce kariery zawodowej, bardzo często decydują się na zatrudnienie jako kasjer. Pracy na tym stanowisku jest dużo, a przystępne warunki są dodatkową zachętą dla młodych (i nie tylko). Zapotrzebowanie na kasjerów nie maleje, a zainteresowanych pracą nie brakuje. 

W poniższym tekście omówimy szczegóły dotyczące zawodu kasjera: zakres obowiązków, jak dostać tę pracę, jakie zasady w niej obowiązują i jakie są zarobki kasjera. Podpowiemy również, jak napisać dobre CV oraz list motywacyjny na to stanowisko. Po przeczytaniu tego tekstu będziesz mógł spróbować swoich sił w zawodzie.

Kto to jest kasjer?

Jak określić, kim jest kasjer? Opis stanowiska zapewne nie jest Ci obcy. Przedstawiciel tego zawodu pracuje w sklepie czy supermarkecie, uogólniając – w punkcie handlowym, gdzie ma miejsce sprzedaż towarów. By dobrze zrozumieć, co robi kasjer, określmy dokładną definicję tego terminu. 

Kasjer: definicja

Definicja słowa „kasjer” dostępna w Słowniku Języka Polskiego PWN wskazuje na zakres czynności kasjera. Podaje się bowiem dwa znaczenia tego słowa: 

 1. pracownik instytucji przyjmujący i wypłacający pieniądze, 
 2. urzędnik sprzedający bilety teatralne, kolejowe, kinowe itp.

Kasjer a sprzedawca: czy to ten sam zawód?

Przedstawicieli obu wspomnianych zawodów łączy tak naprawdę tylko branża. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, kto to jest kasjer i jakie są różnice między nim a sprzedawcą. Konsumenci często ich nie zauważają, a są one znaczne! 

Przede wszystkim: do obowiązków na stanowisku kasjera nie należy pokazywanie produktów ani doradzanie klientowi. To zadanie sprzedawcy, który z kolei nie zajmuje się płatnościami ani rozliczeniami (poza sprzedażą ratalną). 

Zdarza się, że w sklepach czy punktach handlowych wszystkie wspomniane obowiązki pełni jedna osoba – wówczas mamy do czynienia z kasjerem-sprzedawcą, jednak często, by usprawnić obsługę klienta, można spotkać się z rozgraniczeniem. 

Zakres obowiązków na stanowisku kasjer

Jakie są obowiązki kasjera? Należą do nich: 

 • przygotowanie stanowiska kasowego,
 • obsługa kasy fiskalnej, terminala kart płatniczych, 
 • wydawanie reszty, rozliczanie środków, 
 • wystawianie faktur, wydawanie paragonów.

Niekiedy kasjer odpowiada również za przyjmowanie zwrotów oraz reklamacji (głównie w mniejszych sklepach), a gdy sprzedaje np. alkohol lub papierosy – odpowiada za weryfikowanie dowodów tożsamości klientów. Czasami w zakres obowiązków na stanowisku kasjera wchodzą również: ekspozycja towarów, kontrola cen, czynności magazynowe oraz inne prace zlecone przez pracodawcę.

Starszy kasjer: obowiązki

Na stanowisku starszego kasjera obowiązki obejmują wszystkie wymienione wcześniej czynności oraz zazwyczaj m.in. otwieranie oraz zamykanie sklepu i prowadzenie zmiany w przypadku nieobecności kierownika, a jeśli jest taka potrzeba – pracę w godzinach nocnych. 

Co robi kasjer kasy głównej?

Zastanawiasz się, czym zajmuje się kasjer główny? Obowiązki osoby zatrudnionej na tym stanowisku to m.in. organizacja czasu pracy pozostałych kasjerów, bieżący nadzór i kontrola pracy kasjerów oraz rozliczanie ich, współpracowanie z bankiem, zarządzanie dokumentacją i sejfem oraz przygotowywanie dokumentów dla działu księgowego. 

Wspominając o tym, kim jest główny kasjer i czym się zajmuje, należy dodać, że niektórzy pracodawcy przypisują mu odpowiedzialność za realizowanie zwrotów i reklamacji, wystawianie faktur oraz sporządzanie umów kredytowych. 


Interesuje Cię praca kasjera? Dowiedz się, ile zarabia kasjer w Biedronce


Kasjer – jakie wykształcenie musi mieć?

Zanim przejdziemy do opisania zasad pracy kasjera, omówmy wymagania, które należy spełniać, by podjąć pracę na tym stanowisku. Sprawdź, czy i Ty możesz rozpocząć pracę w zawodzie! 

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czego oczekuje pracodawca od przyszłego kasjera. Jakie wykształcenie jest wymagane? Zazwyczaj zawodowe lub średnie (może być również wyższe). Jeśli szkołą, którą ukończyłeś, była zawodówka, kasjer może być dobrą pracą dla Ciebie. 

Zdarza się, że do pracy na tym stanowisku przyjmuje się osoby z wykształceniem podstawowym. Liczą się nie tylko szkolne świadectwa, ale i to, w jaki sposób się zaprezentujesz oraz jakie umiejętności posiadasz.

Kurs kasjera – czy ma sens?

Zastanawiasz się nad ukończeniem kursu kasjera? Wiesz zapewne, że nie jest on potrzebny, by rozpocząć pracę w sklepie. Nie znaczy to jednak, że jest pozbawiony sensu.

Wśród szkoleń zawodowych znajdziesz m.in. kurs kasjera handlowego, walutowo-złotowego, walutowego i złotowego. Podczas tego rodzaju szkoleń nauczysz się nie tylko obsługi kasy fiskalnej, ale i dobrej organizacji pracy, obsługi klienta, a także rozpoznawaniu autentyczności banknotów czy monet.

Jeśli chcesz się rozwijać w zawodzie, kurs może Ci się przydać. Może się również okazać, że Twój pracodawca doceni ambitnego kasjera – średnia pensja pracownika po kursie może być wyższa niż pozostałych. 

Kasjer: umiejętności, które przydadzą się w pracy

Pracodawcy bardzo doceniają przydatne na stanowisku kasjera umiejętności i przywiązują do nich dużą wagę. Można je podzielić na umiejętności twarde i miękkie. Im lepszym jesteś kandydatem – tym wyższe mogą być Twoje zarobki. Kasjer powinien potrafić obsługiwać kasę fiskalną oraz terminal płatniczy i komputer (brak konieczności przyuczenia do tych zadań będzie Twoim ogromnym atutem). Dobrze jest, gdy ma także doświadczenie w sprzedaży. 

Przy wykonywaniu właściwych kasjerowi obowiązków duże znaczenie mają komunikatywność oraz spostrzegawczość. W większości przypadków kasjer powinien również potrafić pracować w zespole. 

Pamiętaj: bycie dobrym sprzedawcą wcale nie oznacza bycia dobrym kasjerem i na odwrót. To, że świetnie sprawdzasz się na jednym z tych stanowisk, nie znaczy jeszcze, że jesteś idealnym kandydatem do pracy na drugim z nich. 

Zasady pracy kasjera

Jakie są najważniejsze zasady pracy kasjera? Wiele z nich regulowanych jest przez jego zakład pracy, jednak można wyszczególnić te, z którymi spotykamy się najczęściej. 

 • Większość pracodawców wymaga, by kasjerzy mieli na sobie służbowe ubranie lub co najmniej T-shirt czy bluzę. Najczęściej do ubrań przypina się identyfikator. Powyższe wytyczne mają związek z dbaniem o wizerunek pracodawcy. 
 • Kolejnym elementem zasad pracy kasjera jest określenie czasu pracy oraz zmian (o ile jest to praca zmianowa). Zazwyczaj grafik ustala się ze sporym wyprzedzeniem, np. na kolejny miesiąc. 
 • Wśród rzeczy, o których musi pamiętać kasjer pracujący w dużym sklepie, wymienia się zwykle również poddawanie się kontroli przy wejściu i wyjściu z pracy, oklejenie osobistych przedmiotów.
 • Ustalony przez pracodawcę regulamin pracy kasjera określa najważniejsze zasady jego pracy, wizerunku, jaki powinien prezentować, standardy obsługi klienta. Zazwyczaj pracodawca zapisuje tam również najważniejsze informacje dotyczące m.in. postępowania w sytuacji, w której pracownik zgłosi manko w kasie. 
 • Każda osoba zatrudniona na stanowisku kasjera ma obowiązek przestrzegania regulaminu pracy, w którym określony jest tzw. wewnętrzny porządek. 
 • Pracodawca nie tylko określa obowiązki na stanowisku kasjera, ale i przywileje pracownika. Część zasad pracy kasjera określona jest również w Kodeksie pracy. 

Kasjer a zaświadczenie o niekaralności

Czy w przypadku chęci rozpoczęcia pracy w tym zawodzie wymaga się zaświadczenia o niekaralności? Choć – jak niebawem wspomnimy – oferowane kasjerowi średnie wynagrodzenie nie należy do najwyższych, pracodawca ma prawo oczekiwać, że kandydat przedstawi aktualne zaświadczenie o niekaralności. Biorąc pod uwagę to, co robi kasjer, można uzasadnić takie podejście – wszak jest on odpowiedzialny za rozliczenia, bardzo często ma styczność z dużą gotówką. 


Koniecznie sprawdź, ile zarabia kasjer w Lidlu!


Kasjer a umowa

Na jaką umowę może liczyć kasjer? Wbrew pozorom – nie zawsze dostanie umowę o pracę. Kandydat może spotkać się z sytuacją, w której przedsiębiorca zaproponuje mu umowę zlecenie lub o dzieło. Dlaczego? Wszystko ze względu na koszty. Zarobki kasjera netto nie są co prawda bardzo wysokie, jednak pracodawcy chętnie oszczędzają, a wspomniane umowy są dla nich po prostu bardziej opłacalne. 

Portal Dlahandlu.pl informuje, że zgodnie ze słowami szefa oddziału Inspekcji Pracy w Katowicach kasjer na umowie zlecenie może siedzieć przy kasie, ale do jego obowiązków nie powinno należeć sprzątanie sklepu czy wykładanie towarów. Pracodawcy, którzy nie stosują się do tych zasad i oddelegowują pracowników kasowych do innych zadań, mogą otrzymać kary w wysokości do 5 tys. zł. 

Przyszli pracownicy powinni pamiętać, że umowa o pracę to również składki emerytalno-rentowe, ubezpieczenie, gwarancja pensji czy wreszcie możliwość skorzystania z urlopu. 

Skierowanie na badania lekarskie wstępne – kasjer

Przedsiębiorca planujący zatrudnienie pracownika w oparciu o umowę o pracę powinien przede wszystkim wystawić skierowanie na badania lekarskie (wstępne) kasjera

Zakres badań określony jest w skierowaniu i wyznacza go pracodawca. Oto podstawowe czynniki, na które narażony jest kasjer: 

 • czynniki fizyczne: np. ryzyko poślizgnięcia, upadku, porażenia prądem, skaleczenia przy kontakcie z ostrymi narzędziami, pożaru, negatywne skutki pracy przy komputerze czy też ryzyko kontuzji spowodowanych noszeniem ciężkich przedmiotów, 
 • czynniki chemiczne: np. podrażnienia po kontakcie ze środkami czystości i innymi preparatami, możliwość wystąpienia reakcji alergicznych,
 • czynniki biologiczne: grzyby, bakterie i wirusy,
 • czynniki psychofizyczne: obciążenie dynamiczne i statyczne, ryzyko spotkania agresywnych klientów, przemęczenie, duży stres. 

Jakie badania ma kasjer?

Jakie badaniom musi poddać się kasjer i jak często są one powtarzane? Za określenie zakresu badań lekarskich odpowiada pracodawca. W przypadku zawodów niebezpiecznych wykonywane są one co najmniej raz w roku, kasjer zaś musi poddać się badaniom co najmniej raz na trzy lata. 

Wśród badań, które mogą czekać kasjera, wymienia się m.in. badanie wzroku, RTG klatki piersiowej, badanie moczu, morfologię krwi. Dyskusje prowadzone na forach pracowniczych wskazują jednak, że poza badaniami u lekarza ogólnego kandydatom na kasjerów najczęściej wykonuje się dwa dodatkowe badania: RTG oraz okulistyczne. 

Należy pamiętać, że oprócz wymienionych badań w wielu sklepach obowiązkiem kasjera jest posiadanie aktualnej książeczki sanepidowskiej.

Ile zarabia kasjer?

Jeśli rozważasz podjęcie tej pracy, zapewne zastanawiasz się, jakie zarobki ma kasjer. Sprawdźmy. 

Według informacji podawanej przez serwis Wynagrodzenia.pl, w przypadku kasjera średnie zarobki są zależne od jego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, wielkości zakładu pracy oraz województwa, w którym jest zatrudniony. 

W badaniu dotyczącym zarobków kasjera wzięło udział 1047 kobiet oraz 314 mężczyzn. Mediana ich zarobków wynosiła 3030 zł brutto. 25% najmniej zarabiających kasjerów otrzymywało wypłaty w wysokości poniżej 2680 zł brutto (poniżej obecnej minimalnej pensji), 25% najlepiej wynagradzanych – powyżej 3510 zł brutto.

Przeciętne zarobki kasjera netto to – zgodnie z wynikami powyższych badań – 2223 zł. 

Kasjer: stawka godzinowa

W pracy kasjera stawka godzinowa nie może być niższa od minimalnej stawki w 2021 roku, czyli 18,30 zł brutto. Jak rzeczywiście kształtują się zarobki na godzinę? Przedsiębiorcy poszukujący aktualnie pracowników proponują kandydatom zwykle około 20 zł brutto za godzinę pracy, jednak niektórzy są w stanie zapłacić nawet 25 zł brutto i więcej. Zazwyczaj wyższe stawki proponowane są w sklepach monopolowych oraz wielkopowierzchniowych marketach. 

Ile zarabia starszy kasjer?

Skupiliśmy się na pensji kasjera, zarobki starszego kasjera mogą tymczasem różnić się od powyższych, gdyż, jak ustaliliśmy wcześniej, ma on więcej obowiązków. 

Ile zarabia starszy kasjer? Według aktualnych ofert pracy – od 2800-3000 zł do około 3500 zł brutto miesięcznie. Właściciele sklepów nie są skłonni do informowania o wysokości pensji starszych kasjerów w treści ogłoszeń, jednak część z nich proponuje nie tylko zasadniczą płacę, ale również dodatkowe premie oraz podwyżki stażowe. 

Wynagrodzenie głównego kasjera

To zdecydowanie najlepiej opłacane stanowisko kasjerskie. Ile zarabia kasjer główny? Aktualnie najniższa płaca, którą proponuje się w jednym z ogłoszeń, to 2800-3000 zł brutto miesięcznie, jednak w innych ofertach pracy podaje się stawki do 3800 zł brutto, a najlepsze obecnie oferowane zarobki to 4300 zł brutto. 

Dodatek kasowy dla kasjera

Czym jest dodatek kasowy dla kasjera, ile wynosi i czy każdy pracownik kasy go otrzymuje? Wspomniany dodatek specjalny nie jest obowiązkowy. Część firm decyduje się jednak na wprowadzenie go i tym samym zwiększenie pensji pracowników. 

Informacja na temat warunków przyznawania dodatku kasjerskiego jako składnika wypłaty znajduje się w regulaminie wynagrodzeń przygotowanym przez pracodawcę. Obsługa kasy należy do obowiązków na stanowisku kasjera i otrzymuje on za nią pensję. 

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na przyznanie pracownikowi dodatku kasjerskiego, jaka powinna być jego wysokość? Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, gdyż jest ona zależna od pracodawcy. Z informacji podawanych na forach wynika, że niektóre firmy oferują po 100-200 zł dodatku miesięcznie, w części miejsc pracy jest on zależny od wysokości pensji (i wynosi zazwyczaj ok. 5-10% wynagrodzenia), a w innych przypadkach pracodawcy wypłacają np. 10-15 zł za każdy dzień pracy.

Jak napisać CV kasjera?

Jeśli chcesz dostać pracę, będzie Ci potrzebne CV. Kasjer nie jest tutaj wyjątkiem – dobrze napisany życiorys zainteresuje Twojego przyszłego pracodawcę i zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie. 

Przeanalizuj ofertę pracy, która Cię zainteresowała. Skup się na wymienionym zakresie czynności kasjera oraz wymaganiach i podkreśl swoje cechy zgodne z oczekiwaniami pracodawcy. Pokaż, że masz doświadczenie lub odpowiednie kwalifikacje czy też predyspozycje do bycia kasjerem. Nie zaśmiecaj swojego CV – zrezygnuj z niepotrzebnych informacji. 

Jeśli nie masz pomysłu, jak napisać CV kasjera, możesz skorzystać z gotowego szablonu (szablon CV kasjera w formacie PDF). 

Umiejętności w CV

Znalazłeś pracę, która Cię zainteresowała? Świetnie! Teraz napisz dobre CV (w innym artykule opisujemy, jak napisać CV). Ogólne zasady pozostają niezmienne, ale… jakie umiejętności do CV kasjera powinno się wpisać

Idealny kandydat powinien być komunikatywny oraz miły i życzliwy dla obsługiwanych klientów. Pracodawca zwraca również uwagę na to, czy jego przyszły pracownik potrafi pracować w zespole. Dodatkowym atutem będą umiejętności twarde np. obsługa terminala płatniczego, kasy fiskalnej, umiejętność wystawiania faktur. Przyszły kasjer powinien być również dokładny i obowiązkowy. 

CV kasjera: wzór

CURRICULUM VITAE

Bogna Andruszak

Numer telefonu: 987-654-321

Adres e-mail: bogna.andruszak@mail.pl

Profil social media: pl.linkedin.com/in/bogna-andruszak-13946315

Języki:

 • Angielski B1
 • Włoski B2

Kursy, szkolenia:

 • Kurs kasjera złotowego

Zainteresowania:

 • Filmy biograficzne
 • Ogrodnictwo

Doświadczenie zawodowe

Data: od 02.2018 do 05.2021 

Nazwa stanowiska: Kasjer-sprzedawca

Nazwa firmy: Sklep XYZ

 • Profesjonalna obsługa klienta
 • Obsługa kasy fiskalnej i terminala płatniczego
 • Wystawianie faktur
 • Przyjmowanie zwrotów i reklamacji

Umiejętności twarde:

 • Umiejętność obsługi kasy fiskalnej
 • Umiejętność obsługi terminala płatniczego
 • Umiejętność wystawiania faktur

Umiejętności miękkie:

 • Komunikatywność
 • Znajomość technik sprzedażowych
 • Umiejętność pracy w zespole
 • Dokładność

Edukacja:

Data: od 2015 do 2018 (ukończone)

Nazwa uczelni: Liceum Ogólnokształcące nr 6 im. Bolesława Prusa we Wrocławiu

Profil/kierunek nauczania: Profil matematyczno-informatyczny

List motywacyjny: kasjer. Czy i jak napisać?

Czy jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, powinieneś napisać list motywacyjny? Kasjer – jak pewnie się domyślasz – zazwyczaj nie ma takiego obowiązku, jednak jeśli naprawdę zależy Ci na pracy, warto to pokazać. Przyszły pracodawca z pewnością doceni Twoje zaangażowanie.

List motywacyjny – podobnie jak CV – przygotuj w oparciu o wybraną przez Ciebie ofertę pracy. Powinieneś wspomnieć o swoich predyspozycjach i doświadczeniu oraz umiejętnościach, które przydadzą się na tym stanowisku. Co dokładnie napisać w liście motywacyjnym kasjera?

 • Wymień swoje umiejętności twarde i miękkie, których oczekuje pracodawca.
 • Dodaj, że jesteś skrupulatny oraz potrafisz szybko pracować. 
 • Wspomnij o doświadczeniu zawodowym. 
 • Dodaj informacje na temat aktualnej książeczki sanepidowskiej (jeśli ją masz).
 • Podkreśl, że kontakt z klientem jest czymś, co lubisz (jeśli tak jest).

Pamiętaj: powinieneś przedstawić się jak najlepiej, jednak nie warto kłamać. Jeśli w swojej aplikacji miniesz się z prawdą, prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw, a pracodawca nie będzie zadowolony. 

Umowa o pracę kasjera: wzór

Jak powinna wyglądać umowa o pracę kasjera? Wzór prezentujemy poniżej. 

umowa o pracę kasjera - wzór

Umowa o pracę kasjera – szablon PDF do pobrania

Praca kasjera. Czy warto?

Jeśli po przeczytaniu naszego tekstu wciąż zastanawiasz się, czy warto podjąć pracę kasjera, musisz przeanalizować wszystkie plusy i minusy zatrudnienia na tym stanowisku. W swoich rozważaniach skup się nie tylko na tym, ile zarabia kasjer, ale również na obowiązkach, umowie i warunkach pracy. 

Zanim podejmiesz pracę, porozmawiaj z przyszłym pracodawcą o obowiązujących zasadach pracy kasjera, regulaminie w miejscu pracy, zarobkach, ewentualnym dodatku kasowym dla kasjera, premiach. Nie zapomnij również zapytać o odpowiedzialność materialną – musisz wiedzieć, kto będzie odpowiadać za manko w kasie. Takie kwestie powinny zostać uregulowane na piśmie, mogą być one zawarte w regulaminie pracy kasjera albo innych wewnętrznych dokumentach sporządzonych przez firmę. 

Jeśli wciąż nie wiesz, czy warto podjąć pracę kasjera, możesz poszukać opinii innych internautów na forach pracowniczych – chętnie dzielą się oni swoimi doświadczeniami. 

Czy stanowisko kasjera jest zagrożone? 

Jeśli słyszałeś już o otworzeniu pierwszej Żabki bez pracowników i zastanawiasz się, czy rozwój technologii już niebawem nie pozbawi kasjerów pracy, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Obecnie nie wszystkie obowiązki na stanowisku kasjera mogłaby wykonywać sztuczna inteligencja, a nawet dobrze znane Ci kasy samoobsługowe muszą pozostawać pod stałą kontrolą pracowników w sklepie. Wygląda zatem na to, że nie ma się o co martwić.

Oceń artykuł
5/5 (1)