Rekrutacja wewnętrzna w firmie – jak przygotować się na rozmowę?

Rekrutacja wewnętrzna to dobry sposób na pozyskanie zaufanego członka zespołu, który jest sprawdzony w boju i zna realia funkcjonowania firmy. Czy istnieją sytuacje, w których warto poszukać kogoś z zewnątrz?

rozmowa kwalifikacyjna w biurze

Rekrutacja wewnętrzna i zewnętrzna – różnice

Rekrutacja może przebiegać na różne sposoby. Część pracodawców skupia się głównie na poszukiwaniu osób z zewnątrz, osiągających wyniki w konkurencyjnych firmach. Natomiast inni uzupełniają zespoły w oparciu o pracowników już przez nich zatrudnionych. 

Każdy, kto kiedykolwiek zatrudniał nowych pracowników z zewnątrz, zdaje sobie sprawę z wysokich kosztów, jakie generuje rekrutacja. Zamieszczanie ogłoszeń na popularnych stronach internetowych, poświęcanie czasu pracowników HR, umawianie spotkań rekrutacyjnych i przekopywanie się przez setki ogłoszeń to spory wydatek.

Rekrutacja wewnętrzna skupia się na osobach, które już z nami współpracują. Dzięki temu można pominąć wiele elementów rekrutacji zewnętrznej, a co za tym idzie – oszczędzić czas i pieniądze. Wystarczy sobie wyobrazić, że po całym skomplikowanym procesie zatrudniamy kogoś, kto nie do końca spełnia oczekiwania i najprawdopodobniej nie zostanie w firmie na dłużej. Cały proces musi ruszyć od nowa, co potrafi przynieść duże straty przedsiębiorstwu. 

Migracja wewnętrzna to zdecydowanie mniej ryzykowne posunięcie. Przecież znamy już tego pracownika, wiemy, na co go stać i możemy określić, czy poradzi sobie z obowiązkami w nowym zespole. 

Rekrutacja wewnętrzna a motywacja

Czasami zdarza się, że pracownicy bardzo lubią firmę, w której wykonują swoje obowiązki, ale droga rozwoju na ich stanowisku dobiegła końca. W takim przypadku powstają ciężkie do rozwiązania dylematy związane z rozwojem osobistym. Z jednej strony lubią atmosferę w pracy, z drugiej od dawna mają poczucie przestoju i braku możliwości stawania się lepszym. 

W takiej sytuacji istnieją dwie możliwości. Pierwszą jest pozostanie na swoim stanowisku z narastającym poczuciem marnowania swojego potencjału, a drugą zmiana firmy w poszukiwaniu nowych wyzwań. Czy pracodawca może temu jakoś zaradzić?

Wystarczy dać pracownikowi trzecią możliwość, którą jest migracja wewnętrzna do zespołu, który pozwoli mu na rozwinięcie skrzydeł. Rekrutacja wewnętrzna to także sygnał dla innych, że jeżeli będą sumiennie wykonywać swoje obowiązki, mogą piąć się po szczeblach kariery bez zmiany pracodawcy. Rozwojowe firmy to miejsca, gdzie zawsze warto się zatrudnić i zostać na dłużej. 

Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna – 10 najczęściej popełnianych błędów

Rekrutacja wewnętrzna – wady

W nielicznych przypadkach rekrutacja wewnętrzna nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jakie są wady stawiania wyłącznie na swoich pracowników?

  • Niezdrowa konkurencja – w przypadku rekrutacji na wyższe stanowiska np. kierownicze, rekrutacja niesie niebezpieczeństwo pogorszenia atmosfery w zespole. Część osób może chcieć otrzymać awans za wszelką cenę. Bez względu na to, czy są fair w stosunku do swoich współpracowników. Warto zwracać na to uwagę i obserwować, czy pracownicy nie chcą awansować, sabotując pracę innych osób.
  • Brak świeżego spojrzenia – zamknięcie się na rekrutację zewnętrzną może sprawiać, że w firmie zabraknie świeżego podejścia do tematu. Osoba zatrudniona z zewnątrz może wnieść ciekawe pomysły i strategie, których nauczyła się w innych firmach.
  • Braki personalne – jedna osoba zatrudniona na wyższym stanowisku oznacza jednego pracownika wypełniającego obowiązki niższego szczebla mniej. Warto pamiętać, że każdy zespół to niezbędny element dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa i nie można dopuścić do braków kadrowych w żadnym z nich.
  • Unikanie największych talentów – rozwój to ciągłe poszukiwanie, nawet jeśli pracodawca jest zadowolony z pracowników, jakich posiada. Rynek pracy jest dynamiczny i zawsze warto obserwować jacy ludzie poszukują pracy. Dzięki temu firma może pozyskiwać najbardziej utalentowanych pracowników, którzy nie zasilą szeregów konkurencji.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? 

Pracownika, który postanowił wystartować w rekrutacji wewnętrznej, najprawdopodobniej czeka rozmowa kwalifikacyjna. Mimo że sytuacja jest nieco inna, powinien przygotować się do niej tak samo sumiennie, jak gdyby był kandydatem z zewnątrz. Przede wszystkim musi pamiętać, że nie jest jedyną osobą starającą się o pracę. Jakich błędów należy unikać?

  • Ukrywanie chęci startowania – o chęci zmiany stanowiska zawsze warto porozmawiać z dotychczasowymi współpracownikami. Ukrywanie swoich zamiarów może zostać źle odebrane, a przecież rozwój w pracy to nic złego. Dzięki szczerej rozmowie można uniknąć wielu nieporozumień.
  • Dążenie do celu po trupach – awanse wewnątrz firmy w sposób oczywisty wiążą się z pewną formą konkurencji. Ktoś musi okazać się lepszym kandydatem od innej osoby. Co niestety bywa źródłem działań, które nie są fair w stosunku do innych kolegów z zespołu. Warto pamiętać o tym, że awans kosztem statusu persony non grata w firmie się nie opłaca.
  • Brak szczerości w sprawie osiągnięć – podczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że osoba rekrutująca prawdopodobnie doskonale zna osiągnięcia i poczynania kandydata. Dlatego nie warto “koloryzować” swoich osiągnięć, ponieważ kłamstwo w takiej chwili może całkowicie przekreślić kandydaturę pracownika.
  • Nieprzygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – mimo że rekrutacja wewnętrzna jest nieco inna, to rozmowę kwalifikacyjną powinno się traktować tak samo poważnie, jak zawsze. Warto przygotować sobie listę osiągnięć, wymagania finansowe, a także zapoznać się z działaniami zespołu, który chce się zasilić.

 

Oceń artykuł
5/5 (2)