Reklama

Rekrutacja wewnętrzna w firmie – jak przygotować się na rozmowę?

Rekrutacja wewnętrzna to dobry sposób na pozyskanie zaufanego członka zespołu, który jest sprawdzony w boju i zna realia funkcjonowania firmy. Mimo to pracodawcy często decydują się na kosztowną rekrutację zewnętrzną. W jakich sytuacjach warto wybrać rekrutację zewnętrzną, a kiedy dobrym rozwiązaniem jest rekrutacja wewnętrzna?

Rekrutacja wewnętrzna

Rekrutacja wewnętrzna to popularna praktyka zarówno w przypadku małych jak i dużych firm. Pracownicy biorący udział w rekrutacji wewnętrznej mają nadzieję na objęcie wyższego stanowiska oraz rozwój zawodowy. Ten rodzaj zapełniania wakatów ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Ostateczny rozrachunek dotyczy tego, z jakim stanowiskiem mamy do czynienia oraz tego, czy pracownicy mają wymagane kompetencje i umiejętności, które sprawdziłby się na nowym stanowisku. Zdarza się, że rekrutacja wewnętrzna może zadziałać na zespół jak prawdziwa bomba motywacyjna, lub wręcz odwrotnie. Jeśli rekrutację wewnętrzną wygra współpracownik, który w ocenie zespołu nie nadaje się do pracy na danym stanowisku, może okazać się, że ich frustracja będzie tak duża, że wpłynie negatywnie na całą firmę. Dlatego bardzo ważne jest rozsądne podejście do rekrutacji wewnętrznej. Czym dokładnie różni się rekrutacja wewnętrzna od rekrutacji zewnętrznej? Ile jest plusów, a ile minusów rekrutacji wewnętrznej?

Rekrutacja wewnętrzna – czym różni się od zewnętrznej?

Rekrutacja może przebiegać na różne sposoby. Część pracodawców skupia się głównie na poszukiwaniu osób z zewnątrz, osiągających wyniki w konkurencyjnych firmach. Natomiast inni uzupełniają zespoły w oparciu o pracowników już przez nich zatrudnionych.

Każdy, kto kiedykolwiek zatrudniał nowych pracowników z zewnątrz, zdaje sobie sprawę z wysokich kosztów, jakie generuje rekrutacja. Zamieszczanie ogłoszeń na popularnych stronach internetowych, poświęcanie czasu pracowników HR, umawianie spotkań rekrutacyjnych i przekopywanie się przez setki ogłoszeń to spory wydatek – to tylko urywek tego, co dzieje się w przypadku rekrutacji zewnętrznej.

Rekrutacja wewnętrzna skupia się na osobach, które już z nami współpracują. Dzięki temu można pominąć wiele elementów rekrutacji zewnętrznej, a co za tym idzie – oszczędzić czas i pieniądze. Wystarczy sobie wyobrazić, że po całym skomplikowanym procesie zatrudniamy kogoś, kto nie do końca spełnia oczekiwania i najprawdopodobniej nie zostanie w firmie na dłużej. Cały proces musi ruszyć od nowa, co potrafi przynieść duże straty przedsiębiorstwu.

Migracja wewnętrzna to zdecydowanie mniej ryzykowne posunięcie. Przecież znamy już tego pracownika, wiemy, na co go stać i możemy określić, czy poradzi sobie z obowiązkami w nowym zespole. Dlatego niektórzy pracodawcy, w pierwszej kolejności, skupiają się właśnie na rekrutacji wewnętrznej.

Rekrutacja wewnętrzna a motywacja

Czasami zdarza się, że pracownicy bardzo lubią firmę, w której wykonują swoje obowiązki, ale droga rozwoju na ich stanowisku dobiegła końca. W takim przypadku powstają ciężkie do rozwiązania dylematy związane z rozwojem osobistym. Z jednej strony lubią atmosferę w pracy, z drugiej od dawna mają poczucie przestoju i braku możliwości stawania się lepszym.

W takiej sytuacji istnieją dwie możliwości. Pierwszą jest pozostanie na swoim stanowisku z narastającym poczuciem marnowania swojego potencjału, a drugą – zmiana firmy w poszukiwaniu nowych wyzwań. Czy pracodawca może temu jakoś zaradzić?

Wystarczy dać pracownikowi trzecią możliwość, którą jest migracja wewnętrzna do zespołu, który pozwoli mu na rozwinięcie skrzydeł. Rekrutacja wewnętrzna to także sygnał dla innych, że jeżeli będą sumiennie wykonywać swoje obowiązki, mogą piąć się po szczeblach kariery bez zmiany pracodawcy. Rozwojowe firmy to miejsca, gdzie zawsze warto się zatrudnić i zostać na dłużej.

Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna – 10 najczęściej popełnianych błędów

Rekrutacja wewnętrzna – zalety

Ten rodzaj rekrutacji niesie za sobą liczne korzyści, z których chętnie korzystają rekruterzy. Jak się bowiem okazuje, zatrudnieni już pracownicy mogą także świetnie radzić sobie na nowym stanowisku, a lojalność wobec firmy wpływa na to, że taka osoba zostanie z pracodawcą na dłużej w danej organizacji. Jakie jeszcze zalety ma rekrutacja wewnętrzna?

  • Skrócony proces wdrażania – dzięki temu, że pracownik ma już doświadczenie w swojej firmie, skraca się znacznie czas i zakres onboardingu. Dzięki temu nie trzeba poświęcać na szkolenia i prezentacji tygodnia, a wystarczy tylko kilka godzin dotyczących zadań na nowym stanowisku.
  • Stabilność – awans pracownika na drodze rekrutacji wewnętrznej może okazać się świetnym fundamentem scalającym pracownika z firmą. Dzięki tej relacji pracownik będzie chciał działać na rzecz przedsiębiorstwa i bez problemu będzie można przydzielać mu odpowiedzialne zadania.
  • Pewność kompetencji – korzystając z rekrutacji wewnętrznej pracodawca ma pewność, że pracownik posiada kompetencje niezbędne na nowym stanowisku. W końcu obserwuje tego kandydata codziennie i ma już jakąś wiedzę na temat jego sposobu pracy, czy umiejętności. Zwiększając takiemu pracownikowi zakres odpowiedzialności poprzez zmianę stanowiska nie ma aż takiego ryzyka, jak w przypadku nowej osoby.
  • Szybszy proces rekrutacyjny – dzięki temu, że nie ma konieczności publikacji ogłoszeń na nowe stanowisko oraz wszystkie formalności są nieco skrócone (np. rozmowa kwalifikacyjna).
  • Docenienie dobrego pracownika i zwiększenie motywacji w zespole – firmy, które oferują awanse pionowe i pozwalają spełniać się pracownikom w nowej pozycji, mogą liczyć na wzrost lojalności oraz motywacji. W końcu możliwość rozwoju i większych zarobków to dla każdego jeden z głównych celów zawodowych.

Wady rekrutacji wewnętrznej

W nielicznych przypadkach rekrutacja wewnętrzna nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jakie są wady stawiania wyłącznie na swoich pracowników?

  • Niezdrowa konkurencja – w przypadku rekrutacji na wyższe stanowiska np. stanowiska kierownicze, rekrutacja niesie niebezpieczeństwo pogorszenia atmosfery w zespole. Część osób może chcieć otrzymać awans za wszelką cenę. Bez względu na to, czy są fair w stosunku do swoich współpracowników. Warto zwracać na to uwagę i obserwować, czy pracownicy nie chcą awansować, sabotując pracę innych osób.
  • Brak świeżego spojrzenia – zamknięcie się na rekrutację zewnętrzną może sprawiać, że w firmie zabraknie świeżego podejścia do tematu. Osoba zatrudniona z zewnątrz może wnieść ciekawe pomysły i strategie, których nauczyła się w innych firmach.
  • Braki personalne – jedna osoba zatrudniona na wyższym stanowisku oznacza jednego pracownika wypełniającego obowiązki niższego szczebla mniej. Warto pamiętać, że każdy zespół to niezbędny element dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa i nie można dopuścić do braków kadrowych w żadnym z nich.
  • Unikanie największych talentów – rozwój to ciągłe poszukiwanie, nawet jeśli pracodawca jest zadowolony z pracowników, jakich posiada. Rynek pracy jest dynamiczny i zawsze warto obserwować jacy ludzie poszukują pracy. Dzięki temu firma może pozyskiwać najbardziej utalentowanych pracowników, którzy nie zasilą szeregów konkurencji.

Jak przeprowadzić rekrutację wewnętrzną? 

Choć rekrutacja wewnętrzna jest mniej kosztownym i czasochłonnym rozwiązaniem, to i tak wymaga szczególnego przygotowania. Kandydat, choć znany w organizacji może być wszystkim nawet od kilku lat i tak musi wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Profesjonalnie przeprowadzona rekrutacja wewnętrzna podobnie jak zewnętrzna wymaga sformułowania oferty pracy, tyle że może być ona opublikowana na stronie firmy, systemie pracowniczym, w komunikatorze wewnętrznym, czy też na tablicy ogłoszeniowej w firmie.

Osoby odpowiedzialne za rekrutacje muszą określić potrzeby stanowiskowe, cele firmy, kompetencje niezbędne do wykonywania zadań na stanowisku. Prawdopodobnie już na tym etapie rekruter jest w stanie wytypować pewnych pracowników, którzy sprawdziłby się na tym stanowisku. Warto więc poinformować ich o szansie ubiegania się o nowe stanowisko. Należy opracować system zgłoszeń chęci udziału w rekrutacji i etapy rekrutacji wewnętrznej. Następnie pora na rozmowy, ewentualne testy oraz ogłoszenie wyników.

Rekrutacja wewnętrzna – jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Pracownika, który postanowił wystartować w rekrutacji wewnętrznej, najprawdopodobniej czeka rozmowa kwalifikacyjna. Mimo że sytuacja jest nieco inna, powinien przygotować się do niej tak samo sumiennie, jak gdyby był kandydatem z zewnątrz. Przede wszystkim musi pamiętać, że nie jest jedyną osobą starającą się o pracę. Jakich błędów należy unikać?

  • Ukrywanie chęci startowania – o chęci zmiany stanowiska zawsze warto porozmawiać z dotychczasowymi współpracownikami. Ukrywanie swoich zamiarów może zostać źle odebrane, a przecież rozwój w pracy to nic złego. Dzięki szczerej rozmowie można uniknąć wielu nieporozumień.
  • Dążenie do celu po trupach – awanse wewnątrz firmy w sposób oczywisty wiążą się z pewną formą konkurencji. Ktoś musi okazać się lepszym kandydatem od innej osoby. Co niestety bywa źródłem działań, które nie są fair w stosunku do innych kolegów z zespołu. Warto pamiętać o tym, że awans kosztem statusu persony non grata w firmie się nie opłaca.
  • Brak szczerości w sprawie osiągnięć – podczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że osoba rekrutująca prawdopodobnie doskonale zna osiągnięcia i poczynania kandydata. Dlatego nie warto “koloryzować” swoich osiągnięć, ponieważ kłamstwo w takiej chwili może całkowicie przekreślić kandydaturę pracownika.
  • Nieprzygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – mimo że rekrutacja wewnętrzna jest nieco inna, to rozmowę kwalifikacyjną powinno się traktować tak samo poważnie, jak zawsze. Warto przygotować sobie listę osiągnięć, wymagania finansowe, a także zapoznać się z działaniami zespołu, który chce się zasilić.

Rekrutacja wewnętrzna – podsumowanie

Podsumowując, rekrutacja wewnętrzna stanowi dobre rozwiązanie. Znacząco podnosi możliwości rozwoju w firmie. Każde stanowisko pracy daje szanse do zdobycia nowych umiejętności, które mogą zrodzić w pracowniku potrzebę rozwoju w innym obszarze. Miejsce pracy, które umożliwia wybór nowej drogi, jest niezwykle wartościowe dla pracowników, gdyż mogą się rozwijać na wielu płaszczyznach bez zmiany środowiska pracy. Prowadzenie rekrutacji wewnętrznych stanowi więc świetne narzędzie employer brandingu.

Wizja takiej możliwości stanowi natomiast motywację do wzrostu zaangażowania pracowników, którzy widzą, że ich praca może zostać doceniona, a oni sami nagrodzeni za wykazywanie się nowymi umiejętnościami. Warto jednak pamiętać, że rekrutacja wewnętrzna niesie za sobą zwykle konieczność organizacji rekrutacji zewnętrznej. Przejście pracownika na nowe stanowisko rodzi konieczność obsadzenia stanowiska pracy, które zostawia. Jednak nie opuszcza on firmy na zawsze, więc może służyć radą dla osoby, która go zastąpi. W ten sposób wiedza i talenty pozostają w firmie.

Oceń artykuł
3/5 (4)