Reklama

Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna do Policji? Poznaj pytania

Chcesz zacząć pracę w służbach mundurowych? Sprawdź, jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna do Policji i jakie pytania można podczas niej otrzymać. Jak się do niej przygotować? Jakie etapy postępowania rekrutacyjnego trzeba przejść wcześniej? Zapraszamy do lektury!

Mężczyzna przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną do Policji

Rozmowa kwalifikacyjna do Policji jest jednym z ostatnich etapów rekrutacyjnych. Poprzedza ją test wiedzy, test sprawności fizycznej oraz test psychologiczny. Kandydat na policjanta musi także spełniać ścisłe kryteria przyjęć zgodnie z ustawą o Policji, do których zaliczają się między innymi: posiadanie polskiego obywatelstwa, co najmniej średniego lub średniego branżowego wykształcenia, wykazywanie się nieposzlakowaną opinią oraz bycie niekaranym. Poniżej wymieniliśmy kilka pytań, które może zadać ci komisja na rozmowie kwalifikacyjnej do Policji. Wyjaśniamy również, jak się do niej przygotować oraz jak przebiega rozmowa z psychologiem na teście psychologicznym.

Rozmowa kwalifikacyjna do Policji: pierwszy etap

Kandydat do służby w Policji musi najpierw złożyć wymagane dokumenty wskazane w ogłoszeniu o pracę do komórki do spraw doboru w Komendzie Wojewódzkiej (Stołecznej) Policji. Pozytywna ocena jego dokumentów dopuści go do wzięcia udziału w kolejnych etapach postępowania rekrutacyjnego takich jak: test z wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny i rozmowa kwalifikacyjna do Policji. Dokumenty składają się z podania o przyjęcie do służby w Policji, wypełnionego kwestionariusza osobowego kandydata, kserokopii dokumentów potwierdzających posiadanie wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy, książeczkę wojskową (jeśli kandydat objęty jest ewidencją wojskową) oraz inne, jeśli są wypisane w ogłoszeniu.

Jeśli jesteś ciekaw, ile zarabia policjant, sprawdź to w naszym Poradniku GoWork.pl. Dowiedz się, jakie są stawki na 2021 rok i czy praca w Policji się opłaca.

Na czym polega rozmowa rekrutacyjna do policji?

Wywiad Zorganizowany w policji, czyli współcześnie rozmowa kwalifikacyjna, odbywa się przed maksymalnie pięcioosobową komisją. Warunkiem koniecznym jest, aby w jej szeregach znajdował się co najmniej jeden policjant i co najmniej jeden psycholog. Rozmowa kwalifikacyjna do Policji polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania, które mają ocenić cechy bądź kompetencje wymagane w służbie. Taki wywiad obejmuje obszary dotyczące umiejętności skutecznego komunikowania się z innymi osobami, motywacji do podjęcia służby w Policji, społecznej postawy wobec ludzi oraz umiejętności autoprezentacji.

Każdy z członków zespołu zebranych na rozmowie kwalifikacyjnej do Policji ocenia kandydatów w systemie punktowym według ściśle opracowanych kryteriów. Aby zaliczyć ten etap postępowania kwalifikacyjnego, należy uzyskać od 36 do 60 punktów.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej do Policji

Na rozmowę kwalifikacyjną do służby kandydat proszony jest do osobnego pokoju. Następnie komisja prosi o powiedzenie kilku zdań na swój temat i ewentualnie udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące przednich etapów rekrutacji. Cała rozmowa kwalifikacyjna do Policji trwa maksymalnie 40 minut. Pytania dzielą się na cztery grupy, czyli: motywacja do podjęcia służby, współpraca i współdziałanie w grupie, autoprezentacja oraz zagadnienia ogólne. Eksperci z portalu Rekrutacja-do-policji.pl wymienili kilka pytań, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej do Policji. Brzmią one następująco:

  • Dlaczego właśnie Pani/Panu powinniśmy zaproponować tę pracę?
  • Co jest dla Pani/Pana najważniejsze w pracy?
  • Co skłoniło Panią/Pana do złożenia aplikacji do Policji?
  • Co Pani/Pana zdaniem ułatwia kontakty z ludźmi?
  • Z jakimi ludźmi najtrudniej jest się Pani/Panu porozumieć?
  • Czy mogłaby Pani/mógłby Pan wymienić trzy pozytywne cechy swojego charakteru?
  • Co uważa Pani/Pan za swoje największą porażkę?
  • Proszę wymienić pięć wartości, które kieruje się Pani/Pan w swoim życiu.
  • Co jest dla Pani/Pana w pracy najbardziej interesujące?
  • Jakie zna Pani/Pan prawa i obowiązki Policjantki/Policjanta?
  • Proszę podać rotę ślubowania Policjantki/Policjanta.

Szukasz pracy w Lublinie? Aplikuj na nasze oferty praca Lublin


Rozmowa kwalifikacyjna do Policji: jak się przygotować?

Na rozmowę z komisją rekrutacyjną ubierz się elegancko. Najlepiej w garnitur (mężczyźni) lub białą koszulę z eleganckimi spodniami czy spódnicą za kolano (kobiety). Bądź pewny siebie i odpowiadaj na pytania pełnymi zdaniami. Postaraj się zachować spokój. Pamiętaj, że jest to bardzo ważne w kontekście przyszłej pracy, gdzie sytuacji stresowych nie będzie brakować i o różnym natężeniu. Jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej do Policji komisja będzie wytrącać cię z równowagi i testować twoje nastawienie, postaraj się zachować tak zwaną „zimną krew”. Nie przyjmuj pozycji atakującej ani nie dawaj po sobie poznać żadnych emocji. Zachowaj spokój, równowagę i miej „głowę na karku”.

Rozmowa z psychologiem w Policji: jak przebiega?

Przed rozmową kwalifikacyjną w Policji, kandydat musi przejść test psychologiczny do pracy, przeprowadzany metodą MultiSelect. Składa się z badania przed komputerem, rozmowy z psychologiem w Policji oraz podsumowania. W trakcie testu sprawdzane są predyspozycje intelektualne, zachowanie społeczne, stabilność psychiczna oraz postawa w pracy. Za ten etap kandydat może uzyskać od 1 do 60 punktów. Wyniki porównywane są do profilu wymagań kandydata do służby. Test psychologiczny ważny jest przez rok od dnia jego przeprowadzenia.

Jak rozmawiać z psychologiem policyjnym?

Rozmowa z psychologiem jest ostatnim etapem testu psychologicznego. Na wynik końcowy składają się łącznie dane z testu komputerowego MultiSelect oraz wywiadu z kandydatem. Jak rozmawiać z psychologiem policyjnym? Przede wszystkim warto zachować spokój i nie stresować się całą rozmową. Udzielaj szczerych odpowiedzi, zgodnych z twoim sumieniem. Kłamanie i tak zwane „owijanie w bawełnę” może zostać szybko zweryfikowane, co wpłynie niekorzyść na twoją ocenę pod koniec testu.

Oceń artykuł
0/5 (0)