Reklama

Praca w turystyce, czy hotel to dobre miejsce na wakacyjną pracę?

Praca w turystyce, czy hotel to dobre miejsce na wakacyjną pracę?

Wakacje dla jednych są czasem beztroskiego wypoczynku, dla innych okazją do podreperowania uczniowskiego lub studenckiego budżetu. Sprawdzamy, dlaczego warto szukać wakacyjnej pracy w hotelu i kto może ją podjąć.

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com

Kto może pracować w hotelu w wakacje?

Z całą pewnością takiej pracy mogą szukać studenci. W Bydgoszczy jest wiele hoteli, w których bez większego problemu znajdą zatrudnienie. Wakacje to czas wzmożonego ruchu w turystyce, a co za tym idzie – rośnie potrzeba zatrudnienia pracowników sezonowych.

Do pracy w hotelu mogą zgłosić się też osoby niepełnoletnie, będą jednak potrzebowały zgody rodziców lub opiekunów prawnych. W ich wypadku obowiązują bowiem szczególne przepisy dotyczące maksymalnego czasu pracy i zatrudniania w godzinach nocnych. Pracodawcy często decydują się na zatrudnianie młodocianych, bo ich stawki z reguły są niższe, więc warto próbować.

Jaką pracę można dostać w hotelu na wakacje?

Hotel, nieważne, czy mały, czy duży, zatrudnia wiele osób wykonujących różne zawody. To dobra wiadomość dla osób szukających pracy sezonowej – nawet jeśli nie mają dużych kwalifikacji, mają szansę na zatrudnienie. Co więcej – mogą określić, w jakim charakterze chcą pracować.

Osoby bez kwalifikacji i doświadczenia najczęściej zatrudnia się jako:

– Osoby sprzątające pokoje i części wspólne – praca nie jest skomplikowana, ale wymaga nakładów siły fizycznej. Warto się zastanowić, czy faktycznie ją mamy. Dotyczy to zwłaszcza młodych kobiet, niektóre czynności mogą zmuszać do wysiłku ponad siły. Plusem pracy w tym charakterze jest brak bezpośredniego kontaktu z gośćmi. Przy sprzątaniu mogą pracować nawet osoby nieśmiałe i introwertyczne, wszelkie obowiązki zwykle wykonuje się w pojedynkę.

– Pomocników kuchennych – ich praca polega na wypełnianiu poleceń szefa kuchni, zwykle sprowadza się do sprzątania i wykonywania prostych czynności – np. obierania, ubijania, ale niekoniecznie smażenia lub gotowania. Pomocnik kuchenny dba też o czystość stanowisk pracy, może być oddelegowany do obsługi zmywarki itp.

– Pracowników fizycznych pomocniczych – czyli swojskich „przynieś, podaj, pozamiataj”. Takie osoby wykonują proste prace na polecenie przełożonych. Mogą np. pomagać gościom w zniesieniu bagażu do taksówki, ale też faktycznie zamiatać schody przed wejściem.

Czy można zatrudnić się w hotelu na wakacje jako recepcjonista?

Tej możliwości hotele w Bydgoszczy raczej nie biorą pod uwagę. Osoba z zewnątrz, nieobeznana z pracą w hotelu, nie poradzi sobie w roli recepcjonisty. Wbrew pozorom to stanowisko nie wymaga jedynie umiejętności odbierania telefonów i podawania kluczy.

Można natomiast dostać pracę jako pomoc recepcjonisty, w niektórych hotelach jest to praktykowane. Od osoby na tym stanowisku wymaga się nienagannych manier i prezencji. Mile widziana jest znajomość języków obcych.

W roli pomocnika recepcjonisty najłatwiej dostaną pracę studenci kierunków hotelarskich, którzy mają przygotowanie teoretyczne do wykonywania zawodu. Zatrudnienie w wakacje może być połączone z praktykami studenckimi.

Praktyki studenckie można odbyć też na innych stanowiskach w hotelu, także w pionie administracyjnym. Jednak o pracę stricte wakacyjną dla osób, które z hotelarstwem nie maja nic wspólnego, w hotelowej administracji będzie ciężko.

Ile można zarobić w wakacje w hotelu?

Stawki wakacyjne dla pracowników sezonowych nigdy nie należały do wysokich, więc raczej nie należy oczekiwać kokosów. Konkretne wynagrodzenie będzie uzależnione od rodzaju zajmowanego stanowiska i zakresu obowiązków, a także liczby przepracowanych godzin. Inaczej zostanie wynagrodzona osoba pracująca zatrudniona na umowę o pracę, choćby na krótki czas, a inaczej pracująca na zlecenie.

W renomowanych hotelach w Bydgoszczy (należy do nich np. https://www.hotelmaraton.pl) goście zwyczajowo zostawiają napiwki za sprzątanie, co może być dużym zastrzykiem finansowym w skali miesiąca. Podobnie na dodatkowe wynagrodzenie mogą liczyć zatrudnieni sezonowo kelnerzy. Napiwki w gastronomii są jeszcze popularniejsze niż w hotelarstwie.

Zwykle jednak wynagrodzenie za miesiąc pracy w hotelu waha się między najniższą a średnią krajową. Co – umówmy się – jest całkiem sporą kwotą dla ucznia lub studenta. Patrząc przez pryzmat jego budżetu, na pewno warto się zatrudnić w hotelu w Bydgoszczy w sezonie letnim, tym bardziej że to miasto bardzo rozkwitło turystycznie w ostatnich latach i poza pracą na pewno znajdzie się wiele ciekawych rzeczy do zrobienia lub zobaczenia.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5/5 (1)