Reklama

CV front end developer: wzór i przykłady, jak napisać dobre CV dla front end developera

CV front end developera to podstawowy dokument aplikacyjny, który pozwala ubiegać się o pracę programisty. Jeśli chcesz pracować jako front end developer, przygotuj profesjonalne CV i list motywacyjny. W tym artykule znajdziesz darmowy wzór i przykładowe CV front end developera oraz wskazówki traktujące o tym, jak napisać taki dokument. 

Front end developer - wzór CV, ogłoszenie o pracę w gazecie dla front end developera

Branża IT rozwija się w bardzo szybkim tempie. Co to oznacza dla rynku zatrudnienia? Między innymi coraz więcej ofert pracy dla programistów. Zawód ten pobija obecnie rekordy popularności. Atrakcyjne wynagrodzenie, pewność zatrudnienia i często zadaniowy czas pracy, połączony z możliwością pracy zdalnej to kusząca mieszanka, która wzbudza zainteresowanie u wielu kandydatów, którzy decydują się na przebranżowienie w kierunku branży IT. Jednak jakie stanowisko wybrać? Jednym z najpopularniejszych ścieżek jest kariera front end developera. To specjalista odpowiedzialny za tworzenie tej „widocznej” warstwy witryn i aplikacji. Gdy zdobędziesz już wymagane umiejętności i stworzysz portfolio, pora na poszukiwanie pracy. Jak się za to zabrać? Zacznij od tego, jak napisać CV, skuteczne na stanowisku front end developera!

Czym zajmuje się front end developer?

Zanim jednak skupisz swoją uwagę na CV, najpierw zorientuj się, czym tak naprawdę zajmuje się front end developer. Dzięki temu zorientujesz się w wymaganiach pracodawców i łatwiej Ci będzie dostosować swoje umiejętności do konkretnego wzoru CV. W skrócie praca front end developera koncentruje się na tworzeniu wizualnych odpowiedników oprogramowania stworzonego przez programistów back endu. Interfejs, strony logowania lub przyciski przekierowujące to właśnie zasługa front end developerów.

Dzięki ścisłej współpracy z resztą zespołu, czyli back end developerem i full stuck developerem, programista frontu przekształca zaplecze programu w jego wizualne oblicze, dzięki któremu, my, jako użytkownicy, możemy sprawnie i szybko poruszać się po aplikacjach mobilnych i stronach internetowych. Front end developer dba także o to, aby ostateczny produkt działał bez zarzutów. W tym celu stale monitoruje gotową aplikację i kontroluje, czy działa ona tak samo na wszystkich urządzeniach. Co więcej, jest on również odpowiedzialny za stworzenie ścieżki, którą dane użytkowników będą trafiać prosto do back endu.

Jak zostać front end developerem?

Jeśli chcesz pracować jako programista na stanowisku front end developera, musisz postawić przede wszystkim na zdobywanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia zawodowego. Wynika to z faktu, że stanowisko programisty nie wymaga ukończenia specjalistycznych studiów, choć oczywiście posiadanie dyplomu to duży plus. Niemniej pracodawcy patrzą przede wszystkim na portfolio oraz szukają osób z określonymi umiejętnościami.

Przygotowując się do podjęcia pracy w zawodzie, musisz zwrócić więc uwagę na rozwinięcie swoich umiejętności twardych, takich jak znajomość przynajmniej jednego języka programowania (HTML, CSS, Java Script), znajomość frameworków czy umiejętność pracy z GIT-em. Najlepiej, abyś odnajdował się w kilku dodatkowych technologiach, takich jak API lub Ajax. Zazwyczaj wszystkich kluczowych umiejętności można nauczyć się w ramach bootcampów programistycznych, które są jedną z najpopularniejszych metod prowadzących do znalezienia pracy m.in. jako front end developer czy web developer.

Bootcampy to skoncentrowane dawki wiedzy przekazywanej przez mentorów, którzy w ciągu kilku miesięcy przygotują Cię do pracy. Niestety takie kursy są dość drogie – ich ceny zaczynają się od 8 tys. zł. Mimo to często płatność można rozłożyć na raty lub wybrać opcje z odroczoną płatnością i z gwarancją znalezienia pracy. Jednak to niejedyna ścieżka prowadząca do stanowiska front end developera. Możesz także postawić na bezpłatne kursy i szkolenia, które zarysują Ci podstawy wymaganej wiedzy, a jej resztę uzupełnisz sam.

W tym wypadku konieczne jest pewne zacięcie, motywacja i garść naturalnych predyspozycji, które pozwolą Ci sprawnie orientować się w nowych tematach. Część osób wybiera także studia programistyczne, choć istnieje opinia, że na studiach więcej jest wiedzy teoretycznej, niż ćwiczeń praktycznych, a to właśnie praktyki wymagają pracodawcy. Jednak w studiowaniu wiele zależy również od naszego nastawienia, dlatego dla jednych studia to będzie idealny wybór, który pozwoli im uzupełnić umiejętności praktyczne, wiedzą teoretyczną, a dla innych studia kojarzyć się będą z nic niewnoszącymi informacjami.

CV programisty: front end developer — co powinno zawierać CV front end developera?

CV programisty, czyli w tym wypadku CV front end developera, powinno zawierać kilka najistotniejszych sekcji. Zaliczamy do nich:

  • podsumowanie zawodowe
  • dane osobowe
  • zdjęcie
  • doświadczenie zawodowe
  • wykształcenie
  • umiejętności specjalistyczne
  • umiejętności miękkie
  • klauzula CV

Zasiadając do stworzenia CV, zastanów się nad informacjami, które chcesz umieścić w każdej z tych sekcji. Dobrze napisany życiorys zawodowy może zapewnić nam zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, dzięki której zdobędziesz wymarzoną pracę. Zatem jak zaskoczyć potencjalnego pracodawcę skutecznym CV? Zadbaj o to, aby informacje w CV front end developera były nastawione na to, czego wymaga od przyszłego pracownika pracodawca, a jednocześnie były zgodne z tym co rzeczywiście masz do zaoferowania jako kandydat. Jak zapewnić sobie uwagę rekruterów? Postaraj się, aby każda z sekcji CV programisty była dopracowana w najmniejszym szczególe.

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to krótki opis najważniejszych umiejętności i sukcesów zawodowych, który umieszczasz na samej górze swojego CV. Dodanie tego elementu pozwoli Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów i z pewnością sprawi, że twoja kandydatura zaciekawi rekrutera. Pamiętaj jednak, że podsumowanie zawodowe nie może być za długie i nie powinno skupiać się na mało istotnych informacjach. Wspomnij o najważniejszych osiągnięciach i umiejętnościach.

Przykładowe podsumowanie zawodowe front end developera:

Posiadam 3-letnie doświadczenie na stanowisku junior front end developera w firmie XYZ. Posiadam certyfikaty Hyper Text Markup Language oraz CSS Certified. Biegle posługuję się JavaScript, HTML, CSS oraz Typescript. Pracowałem w zespole zajmującym się optymalizowaniem interfejsów stron bankowych, a dzięki naszej pracy bank ABC zdobył nagrodę za najbardziej przyjazną stronę dla konsumenta w 2019 roku. Chciałbym ugruntować swoje umiejętności na stanowisku samodzielnego front end developera.

Dane osobowe

W CV front end developera, ale także w każdym innym CV, niezwykle ważne są dane osobowe. Zastanawiasz się pewnie, co może pójść nie tak w sekcji, gdzie wpisać musisz tylko swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, miejscowość i numer telefonu wraz z adresem e-mail? Otóż odpowiedź brzmi — wszystko! Wszystko może pójść nie tak, ponieważ jeden mały błąd w numerze telefonu lub w adresie e-mail może przekreślić Twoje szanse na spotkanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego niezwykle ważne jest, przynajmniej dwukrotne, sprawdzenie poprawności wpisanych danych.

Zdjęcie

W polskim CV zdjęcie jest zazwyczaj obowiązkowym elementem. Chodzi głównie o to, aby CV nie było tylko suchym dokumentem, ale aby miało także „postać”. Mimo że zawód programisty nie jest z reguły uzależniony od kontaktu z klientem, więc Twoja aparycja nie ma tu większego znaczenia, niemniej odpowiednie zdjęcie w CV sprawia, że dokument jest bardziej profesjonalny, a rekruter czy potencjalny pracodawca mogą łatwiej zapamiętać daną aplikację. Dlatego wybierz zdjęcie, najlepiej wykonane przez profesjonalnego fotografa, na którym wyglądasz na pewnego siebie specjalistę. Fotki z wakacji czy tak zwane selfie nie wchodzą w grę.

Doświadczenie zawodowe

Ścieżka kariery prowadząca do stanowiska front end developera jest w wielu przypadkach bardzo podobna. Zazwyczaj zaczyna się od junior front end developera, gdzie szlifuje się umiejętności i zdobywa wiedzę z zakresu nowych technologii. Doświadczenie jest dla pracodawców niezwykle ważne, ponieważ stanowi odbicie tego, co tak naprawdę umie każdy pracownik. Dlatego właśnie doświadczenie powinno stać się najważniejszą częścią twojego CV programisty.

Nawet jeśli posiadasz historię zawodową związaną tylko z jednym stanowiskiem bądź stażem, warto o tym wspomnieć i wypisać zakres obowiązków. Pamiętaj, że doświadczenie zawodowe w CV wpisujemy przy wykorzystaniu reguły odwróconej chronologii, oznacza to, że na samej górze listy wpisujesz najświeższe lub obecne stanowisko, a na samym dole umieszczasz swoje pierwsze doświadczenie zawodowe związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Przykładowe doświadczenie zawodowe:

20.05.2019 – do teraz Front end developer w firmie XYZ – praca w języku angielskim

  • aktualizowanie i usprawnianie kodu całej witryny
  • praca z najnowocześniejszą wersją JavaScript i HTML 5
  • tworzenie dokumentacji technicznej
  • szkolenia dla użytkowników wewnętrznych i zewnętrznych
  • budowanie nowoczesnych i przyjaznych w obsłudze dla użytkownika stron internetowych
  • współpraca z zespołem back endu, UI i UX
  • tworzenie narzędzi konfiguracyjnych

06.06.2015-03.02.2019 Junior front end developer w firmie ABC

  • praca w zespole nad wykrywaniem błędów w aplikacjach mobilnych
  • współpraca z UX desingerem
  • przygotowywanie dokumentacji technicznej
  • praca przy wykorzystaniu GIT i Node.js

Wykształcenie

Wykształcenie w przypadku stanowiska front end developera nie jest najważniejsze, jednak jeśli masz ukończone studia kierunkowe, specjalistyczne technikum czy prywatne kursy, warto o tym wspomnieć. Pamiętaj jednak, że do CV wpisujemy zawsze tylko najbardziej liczące się wykształcenie. Nie ma potrzeby, abyś wymieniał całą swoją historię edukacji już od szkoły podstawowej.

Umiejętności specjalistyczne

Umiejętności twarde (zwane też umiejętnościami technicznymi) są dla pracodawcy tak samo ważne jak informacje zawarte w sekcji z doświadczeniem zawodowym. W tym miejscu powinieneś wymienić wszystkie specjalistyczne umiejętności, które są niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków na stanowisku junior front end developera lub front end developera. Profesjonalne CV programisty powinno mieć rozbudowaną i uwypukloną sekcję z tymi ifnormacjami.

Przykładowe umiejętnosci specjalistyczne:

  • zaawansowana znajomość Java, JavaScript, HTML, CSS
  • praca z systemami Windows, Linux i MacOS
  • obsługa TypeScript
  • obsługa GIT
  • znajomość narzędzi do debudowania
  • znajomość Webpack
  • język angielski poziom C1

Umiejętności miękkie

Jeśli szukasz nowej pracy z pewnością zauważyłeś, że wielu pracodawców w swoich ogłoszeniach wymienia także zestaw kompetencji miękkich. Są to cechy osobowości, m.in. dzięki którym rekruter może ocenić, czy nadajesz się na dane stanowisko. Zazwyczaj kompetencje miękkie mają związek m.in. z Twoim charakterem i nastawieniem do pracy oraz z podejściem do rozwiązywania problemów. Odpowiedni zestaw kompetencji miękkich może zapewnić Ci sukces zawodowy, ponieważ to właśnie on odpowiada za Twoją determinajcę w dążeniu do celu oraz motywację do zdobywania nowych umiejętności i kompetencji.

Przykładowe umiejętności miękkie potrzebne na stanowisku junior front end developera i front end developera:

  • umiejętność organizacji pracy
  • priorytetyzacja zadań
  • umiejętność pracy pod presją czasu
  • pragmatyzm
  • zadaniowość
  • nastawienie na cel
  • chęć poszerzania kompetencji

Klauzula CV

Aby pracodawca mógł w ogóle spojrzeć na twoje CV programisty, musisz w nim zawrzeć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów rekrutacyjnych. Aktualna klauzula, którą możesz dołączyć do CV front end developera brzmi:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Wersja skrócona:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Curriculum Vitae: wzór CV front end developera

W Internecie dostępne są różne wzory CV, które podpowiadają, jak m.in. ułożyć treść i poszczególne sekcje w CV. Jeśli nie wiesz jak napisać CV, a co więcej, jak napisać profesjonalne CV front end devlopera, to taki wzór CV będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Co więcej, w sieci znajdziesz również takie narzędzia, jak kreator CV, który praktycznie wykona za Ciebie całą pracę.

Warto jednak jasno zaznaczyć, że zarówno kreator CV, jak i wzór CV, to jedynie szablony i inspiracje, z których możesz skorzystać, jednak wyłącznie z wykorzystaniem własnych informacji. Dodatkowo, zawsze przed wybraniem ostatecznego wzoru CV, front end developer powinien upewnić się, że wzór lub kreator CV, z którego skorzystał jest dostosowany zarówno do jego doświadczenia, jak i do oferty pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy poszukujesz pierwszej pracy na stanowisku junior front end developera.

Zatem, jak napisać CV, aby znaleźć pracę w branży IT?

Jako przyszły front end developer możesz skorzystać z naszego wzoru, który zapewni Ci przynajmniej kilka rozmów kwalifikacyjnych. Dostosuj go do swoich potrzeb i do charakteru wykonywania pracy. Jako junior front end developer zadbaj o to, aby w poniższym wzorze znalazły się również staże, praktyki i dodatkowe kursy związane z Twoją pracą.

Przykład CV – front end developer CV wzór do pobrania  ->  Junior front end developer

Front end developer - wzór CV

List motywacyjny: front end developer i junior front end developer

List motywacyjny jest bardzo istotnym elementem, który również jest brany pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. Część pracodawców nie wymaga takiego listu motywacyjnego, natomiast inni uznają go za obowiązek kandydata. Na wszelki wypadek najlepiej zawsze do CV dołączać list motywacyjny. Szczególnie gdy starasz się o swoją pierwszą posadę, taką jak junior front end developer.

Gdy szukasz pracy, każdy dodatkowy punkt w oczach rekrutera jest na wagę złota, dlatego postaraj się, aby Twój list był jak najlepszy. Opisz swoje sukcesy zawodowe i mocne strony. Nie zapomnij wspomnieć o tym, jak radzisz sobie podczas stresujących sytuacji i jak działasz w grupie. Ponadto dostosuj swój list motywacyjny do konkretnej oferty pracy. Wiąże się to z faktem, że skuteczny list motywacyjny powinien także pokazywać Twoje motywacje do podjęcia pracy akurat w tej firmie.

Jako junior front end developer w liście motywacyjnym skup się bardziej na umiejętnościach zdobytych podczas praktyk lub na kursach. Z racji tego, że prawdopodobnie Twoje doświadczenie nie jest jeszcze zbyt duże, możesz uwypuklić swoje kompetencje miękkie i motywacje do rozwoju zawodowego. Natomiast, jako doświadczony frontend wspomnij o swoich sukcesach w poprzednich miejscach pracy i o projektach, w których brałeś udział.

Oceń artykuł
3/5 (2)