Benefity pracownicze i ich wpływ na motywację

Obecnie benefity pracownicze nie są już wyjątkiem, a typowym dodatkiem oferowanym przez większość firm. Mają wpływać pozytywnie na employer branding przedsiębiorstwa i motywować ludzi do pracy. Czy tak jest faktycznie?

karuzela w parku rozrywki

 

Benefity to świadczenia inne niż wypłata

Rodzajów dodatków jest mnóstwo. Firmy oferujące benefity prześcigają się w nowych pomysłach na urozmaicenie życia pracowników. Kiedyś dobrze było dostać kosz słodyczy na święta, a teraz wnętrza biur wyposażone są w strefy relaksu, pokoje gier, darmową kawę i inne udogodnienia umilające czas w pracy. Jako że jest to standard, liderzy w employer brandingu rozciągają program benefitów na czas wolny pracowników.

Satysfakcja z pracy. Czy pieniądze są najważniejsze?

Jak określić, które są najlepsze?

Może po prostu warto zapytać. Najbardziej logicznym rozwiązaniem wydaje się przygotowanie ankiety przedstawiającej konkretne propozycje. Pracownicy powinni sami ustalić, które ze świadczeń będą najbardziej atrakcyjne. Ze względu na to, że każdy człowiek jest inny,  głosowanie z pewnością nie będzie jednomyślne, ale warto poznać preferencje ogółu.

Oprócz precyzyjnie skonstruowanej ankiety warto dać szansę na składanie własnych propozycji. Dzięki temu można odkryć naprawdę świetne pomysły, na które samemu się nie wpadło.

Mile widzianą praktyką dobrego pracodawcy jest znajomość zainteresowań pracowników. Dobrze jest poczuć, że pracodawca widzi w nas człowieka i dba o rozwijanie pasji.

Benefity a motywacja

Czy faktycznie tani karnet na siłownię albo kurs gotowania mogą podnieść motywację pracownika? W pracy każdy spotyka się ze stresem i pośpiechem. Czasami warto oderwać myśli od obowiązków i zająć się czymś, co sprawia największą przyjemność.

Benefity pracownicze mogą przypomnieć o tym, że można. Różne ciekawe oferty zachęcają ludzi do aktywności, o których sami często by zapominali. Dzięki temu osoby pracujące w firmie na pewno będą bardziej wypoczęte psychicznie. Jednak czy to oznacza motywację?

Człowiek wypoczęty to człowiek bardziej produktywny. Dodatkowo zapewnianie atrakcyjnych benefitów to bardzo dobra praktyka związana z employer brandingiem. Przyjazne środowisko pracy sprawi, że zatrudnieni zwiążą się emocjonalnie ze swoją firmą, co może wpływać na większe zaangażowanie w jej dobre wyniki. Dodatkowo warto się starać o utrzymanie i rozwój w pracy, w której czujemy się komfortowo.

Najbardziej popularne benefity

Najczęściej można spotkać różnego rodzaju karty sportowe i programy kafeteryjne. Niektórzy pracodawcy finansują wyjazdy wakacyjne i fundują paczki dzieciom pracowników. Popularne są też pakiety kulturalne takie jak: bilety do kina, teatru i na różne zorganizowane imprezy masowe.

Multisport – co to jest i do czego się przydaje?

Na czym polega system kafeteryjny?

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora