Reklama

Jak zacząć pracę w HR bez doświadczenia?

Dział HR to ważny jednak niedoceniany element przedsiębiorstwa. Wielu pracodawców twierdzi bowiem, że zarządzanie zasobami ludzkimi nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a już tym bardziej tworzenia osobnego działu. Jak jest naprawdę? Jak praca branży HR wpływa na funkcjonowanie firmy?

Zespół HR

Coraz więcej polskich firm decyduje się na przyjęcie zachodniego podejścia do wewnętrznej polityki firmy, również w kwestii zarządzania zasobami ludzkimi, czyli HR. Pracodawcy i managerowie dostrzegają, że filarem firmy są ludzie na każdym szczeblu pracowniczym. Globalni giganci już od wielu lat stosują przyjazną kulturę organizacyjną, której zadaniem jest maksymalizacja efektywności pracowników, poprzez kompleksowe motywowanie i budowanie tożsamości przedsiębiorstwa na warunkach pracowniczych. Zadowoleni, dobrze opłacani i doceniani pracownicy pracują znacznie wydajniej, są lojalni i oddani swoim obowiązkom zawodowym, ponieważ czują przynależność zawodową i emocjonalną do firmy. Często za te sielankowo-biznesowe obrazy odpowiadają dział HR. Jak wygląda praca w HR? Czy specjaliści HR muszą posiadać kierunkowe wykształcenie? Jak rozpocząć swoją przygodę z działem HR jeśli nie masz doświadczenia?

HR: co to?

HR, czyli skrót pochodzący od angielskiego terminu Human Resources, możemy przetłumaczyć jako zasoby ludzkie. Dział HR jest więc stworzony do zarządzania zasobami ludzkimi. Co to znaczy? Chodzi o zasoby, jakie pracownicy mogą wnieść do firmy. Mówimy tu przede wszystkim o umiejętnościach twardych i miękkich, które znacząco wpłyną na poprawne funkcjonowanie firmy. Warto jednak zauważyć, że HR nie zajmuje się strategiami biznesowymi – jest to dział, którego głównym zadaniem jest dbanie o to, aby firma otrzymywała wszystkie niezbędne „zasoby”, które zagwarantują jej stabilną pozycję na rynku.

Jakie to są zasoby? Human Resources to przede wszystkim kompetencje miękkie, takie jak:

  • innowacyjne myślenie,
  • zdolności przywódcze,
  • zapał do pracy,
  • charyzma,
  • oddanie sprawie.

W branży HR liczą się również umiejętności praktyczne pracowników, takie jak wiedza i doświadczenie, umiejętność obsługi branżowych programów, maszyn, prowadzenie budżetu, rozliczeń, kampanii reklamowych i wszystkich innych niezbędnych umiejętności, które związane są z działalnością firmy.

Możemy wyróżnić HR twardy i HR miękki. Ten pierwszy zajmuje się z reguły zadaniami administracyjnymi takimi jak tworzenie umów, wyliczanie urlopów, komunikacją formalną między pracownikami a kierownictwem. Można powiedzieć, że są to zadania zbliżone do księgowości, jednak ukierunkowane tylko na środowisko pracownicze, nie na przychody lub rozchody firmy. Natomiast HR miękki zajmuje się rekrutacją, organizowaniem szkoleń, motywowaniem, wychwytywaniem w zespołach osób, w które warto inwestować i takie, z którymi lepiej się pożegnać.

Praca w dziale HR – na czym polega?

Obowiązki w dziale HR zależne są tak naprawdę od wielkości firmy. W małych firmach stanowisko takie może w ogóle nie istnieć lub zostać wciągnięte do działu księgowości, natomiast w dużych przedsiębiorstwach możemy spotkać się z rozbudowanymi strukturami odpowiedzialnymi za zarządzanie zasobami ludzkimi. Z oczywistych względów skupimy się na firmach, w których dział HR zajmuje istotną pozycję.

Pracownik działu HR zajmuje się z reguły:

  • rekrutacją pracowników,
  • pre onboardingiem,
  • organizowaniem szkoleń pracowniczych,
  • organizowaniem spotkań integracyjnych, wyjazdów służbowych, spotkań okazjonalnych,
  • przygotowywaniem umów,
  • negocjowaniem warunków zatrudnienia i treści umów w imieniu pracodawcy i pracownika,
  • kompletowaniem dokumentacji pracowniczej,
  • prowadzeniem ocen pracowniczych pod kątem wychwytywania talentów i słabych ogniw,
  • dbaniem o motywację pracowników,
  • monitorowaniem atmosfery w firmie (konflikty, kłótnie itp.).

Konkretne zadania HR-owca zależą od kultury organizacji, jednak warto wspomnieć, że na tym stanowisku niezwykle istotna jest ścisła współpraca, jaką z działem Human Resources utrzymuje kierownictwo, pracodawcy oraz team leaderzy. W ten sposób możliwe jest optymalizowanie wpływu czynnika ludzkiego na wydajność firmy, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Z racji tego, że dział HR zajmuje się zarówno rekrutacją i sprawami pracowniczymi jest istotnym elementem Employer Brandingu, który dobrze prowadzony może pozytywnie wpłynąć na wizerunek firmy jako atrakcyjnego pracodawcy. Osoby zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi mają więc realny wpływ na oszczędności związane ze skróceniem czasu rekrutacji oraz zmniejszeniem liczby wakatów, które długo pozostają nieobsadzone. Twardy HR ma natomiast znaczenie w tworzeniu uporządkowanych procedur zatrudnienia i wprowadzania pracowników, co przekłada się na mniej błędów i niejasności, które doprowadzają do rezygnacji kandydatów.

Kto może pracować w dziale HR?

Jeśli chcesz zostać HR-owcem musisz mieć świadomość, że jest praca z ludźmi i dla ludzi. Nie każda osoba nadaje się do wyzwań, które stoją przed pracownikami HR. Jakie cechy i umiejętności powinni przejawiać kandydaci do pracy w branży HR?

Są to osoby empatyczne, które zdają sobie sprawę z wagi rozmowy i wysłuchania każdej ze stron. HR-owiec świetnie rozumie mechanizmy zachodzące w procesach negocjacyjnych i mediacyjnych oraz potrafi je z sukcesem wykorzystać, tak aby każda ze stron komunikacji była zadowolona z efektu. Warto także, aby kandydaci do pracy w dziale HR wykazywali się charyzmą, umiejętnościami przywódczymi i inicjatywą.

Jednak co z wykształceniem i doświadczeniem?

W dużych korporacjach do pracy w dziale HR pracodawcy mogą wymagać wykształcenia wyższego takiego jak psychologia, socjologia, psychologia w biznesie lub marketing i zarządzanie. W przypadku HR twardego pracodawcy interesują się kandydatami, którzy ukończyli m.in. prawo i administrację. Należy jednak nadmienić, że brak wykształcenia w jednym z tych kierunków nie dyskwalifikuje w rekrutacji na stanowiska związane z HR. Firmy doceniają także doświadczenie na podobnych stanowiskach, a także wiedzę zdobytą na kursach – również tych darmowych.

Z pewnością wykształcenie i doświadczenie zawodowe może zagwarantować wyższe zarobki na lepszym stanowisku, jednak od czegoś trzeba zacząć, dlatego firmy szukają również kandydatów bez doświadczenia, których będą mogły przyuczyć do zawodu pod kątem pracy w tym konkretnym przedsiębiorstwie.

Jak zacząć pracę w HR?

Na rynku pracy znajdziemy dużo ofert pracy skierowanych także do osób bez doświadczenia. Warto korzystać z każdej okazji, która umożliwi zahaczenie się w firmie działającej w sektorze HR. Każde doświadczenie jest kolejną cegiełką użytą do budowania CV, które już za kilka lat zagwarantuje Ci pewną pracę w renomowanych markach na kierowniczych stanowiskach. Warto mieć jednak świadomość, że początki mogą być trudne i z pewnością nie raz pojawi się myśl o zmianie branży. Jednak jeśli HR to jest to, co naprawdę chcesz robić, z pewnością wykorzystasz trudniejsze momenty do rozwoju osobistego.

Nastaw się na szkolenie swoich umiejętności przy jednoczesnym pracowaniu na etacie. Multitasking to jedna z cech, które znacznie ułatwiają prace w tym zawodzie. Na początek spróbuj znaleźć zatrudnienie w agencjach zajmujących się rekrutacją lub świadczeniem usług HR dla firm zewnętrznych. Tam zawsze poszukują kandydatów – niekoniecznie z wykształceniem i doświadczeniem. To dobre miejsce, jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Zarobki na najniższych stanowiskach w takich agencjach nie są powalające, jednak z czasem wraz z nowymi umiejętnościami możesz liczyć na coraz ciekawsze propozycje zatrudnienia.

Natomiast jeśli interesuje Cię praca w twardym HR postaw na kursy księgowo-kadrowe, które staną się świetnym paliwem dla Twojego CV. Ciągłe zdobywanie wiedzy z zakresu zmian w Kodeksie pracy i pokrewnych ustawach to również coś, co powinieneś na stałe wprowadzić do swojego rozkładu dnia.

Praca w HR bez doświadczenia zawodowego

W obecnych czasach na rynku pracy bardzo ceni się doświadczenie zawodowe. Zrozumiałe jest, że bez tego cennego doświadczenia może być trudniej znaleźć prace. Nie jest to jednak niemożliwe. Firmy cenią sobie młodych, zmotywowanych pracowników, którzy nastawieni są na naukę i pracę na 150%, dlatego coraz częściej otwierają swoje rekrutacje również dla osób, które nie doświadczyły jeszcze pracy w zawodzie.

Gdzie najlepiej szukać pracy bez doświadczenia? Oczywiście w internecie na portalach zajmujących się zrzeszaniem pracodawców i kandydatów do pracy. Wiele z takich serwisów posiada możliwość kategoryzowania i filtrowania ogłoszeń, dzięki czemu możesz wyszukiwać oferty, w których rekruter zaznaczył możliwość pracy bez doświadczenia.

Praca w HR bez doświadczenia jest możliwa. Warto jednak mieć na uwadze, że musisz inwestować w swoje umiejętności, w swoje CV. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, zwiększasz swoje szanse na rynku pracy, poprzez dopasowanie kompetencji zawodowych do aktualnych wymagań pracodawców.

Pamiętaj także, że pracodawcy w wielu przypadkach nie szukają Alfy i Omegi – poszukują pracowników lojalnych i oddanych swoim obowiązkom, którzy wpasują się w kulturę organizacyjną firmy, zrozumieją jej wartości i będą chcieli kontynuować karierę w jej szeregach przez długie lata. Jak dobrze pójdzie, to niedługo Ty się tym zajmiesz.

Oceń artykuł
0/5 (0)