Wykształcenie w CV – jak je wpisać?

Wykształcenie w CV odgrywa istotną rolę w każdym dokumencie aplikacyjnym. Sprawdź, jak je poprawnie wpisać oraz co zrobić, jeśli jesteś w trakcie nauki. Dowiedz się również, czy brak wyższego wykształcenia w CV wpłynie na szansę otrzymania dobrej pracy.

wykształcenie w cv

Wykształcenie w CV – czy warto je wpisać?

Wiele osób zastanawia się, czy pisać wykształcenie w CV. Edukacja jest jednym z najważniejszych elementów każdego życiorysu zawodowego, dlatego należy dobrze ją zaprezentować. Jeśli jednak posiadasz tylko wykształcenie podstawowe lub średnie, nie łam się. W takim wypadku również masz szansę na zdobycie satysfakcjonującej pracy. Najważniejsze, abyś umieścił w swoim CV tylko prawdziwe informacje, niezależnie od tego, na jakim etapie zakończyłeś swoją edukację lub ile doświadczenia posiadasz. Jeśli postanowisz nieco podkolorować rzeczywistość, musisz być świadom konsekwencji prawnych, jeśli prawda wyjdzie na jaw.

Wykształcenie w CV – w jakim miejscu je umieścić?

Jeśli tworzysz własne CV, skup się na odpowiedniej kolejności sekcji. Wykształcenie umieść po podsumowaniu zawodowym, doświadczeniu i umiejętnościach. To bardzo ważne, ponieważ stanowią one kluczową część twojego dokumentu, na który rekruter zwraca największą uwagę.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, jesteś świeżo po studiach lub szukasz dobrego stażu czy praktyk, rozbuduj opis wykształcenia w CV na tyle, aby mógł zaciekawić i zainteresować potencjalnego rekrutera.

Sprawdź również: Jak napisać dobre CV?

Wykształcenie w CV – kolejność

Pamiętaj, nie musisz podawać średniej ze studiów bądź oceny z pracy licencjackiej. Dla pracodawcy jest to zupełnie niepotrzebne. Wyjątkiem jest CV naukowe, w którym wcześniej wymienione kwestie, jak i wszelkie publikacje lub zainteresowania naukowe są jak najbardziej pożądane.

Wiele osób zastanawia się, w jakiej kolejności pisać wykształcenie w CV. W życiorysie zawodowym należy umieścić tylko ostatni poziom edukacji. Jeśli ukończyłeś studia, nie musisz wymieniać szkoły średniej zaś jeśli masz wykształcenie średnie, pomiń wpisywanie gimnazjum lub podstawówki. W sytuacji, gdy masz za sobą kilka kierunków studiów, śmiało wpisz je do swojego CV. Będzie to świadczyć o twoich wysokich ambicjach, chęci rozwoju i zdobywania wiedzy, co jest szczególnie ważne dla pracodawców.

Nie zapominaj o chronologii! Na samej górze w CV umieść ostatnio ukończony przez ciebie etap edukacji zaś na samym dole, najdawniej zdobyte wykształcenie.

Sprawdź również: Oferty pracy

CV – wykształcenie w trakcie i po ukończeniu szkoły

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, nie rozpisuj się. Wpisz same podstawowe i najważniejsze informacje dotyczącego twojego wykształcenia w formie takiej jak na przykład:

  • 2015.10-2018.06 – Uniwersytet Warszawski, Polonistyka, licencjat

Lub w przypadku wykształcenia średniego w CV:

  • 2005.09-2008.06 – LXX Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Kamińskiego, Warszawa

Oraz w trakcie trwania szkoły lub studiów:

  • 2018 do teraz – Politechnika Warszawska, Administracja
  • 2018 do teraz – Liceum Plastyczne, Warszawa

Pamiętaj! Nie stosuj skrótów nazwy uczelni. Jeśli starasz się o zatrudnienie w konkretnej branży, obok kierunku studiów lub szkoły możesz wpisać specjalizację.

Jeśli nie posiadasz doświadczenia zawodowego i szukasz swojej pierwszej pracy, w CV ucznia i kolumnie o wykształceniu kolejno wymień swoje osiągnięcia, np. działania wewnątrzszkolne bądź wygrane olimpiady, tylko chronologicznie od linijki. Bądź jednak zwięzły i opisz same podstawowe informacje. Zajrzyj również do naszego artykułu: „Jak napisać CV bez doświadczenia?”.

Jak wpisać wykształcenie wyższe w CV bez obrony na studiach?

Nie posiadasz jeszcze tytułu zawodowego i zastanawiasz się, jak dobrze ująć swoje wykształcenie w CV? Magister lub licencjat oczywiście mogą zrobić wrażenie na przyszłym pracodawcy, ale jeśli obrona dopiero Cię czeka, nie wpisuj ich do swojego CV. Nawet, jeśli uzyskałeś absolutorium, a egzamin licencjacki lub magisterski to tylko kwestia czasu i jesteś pewien, że zdasz je pomyślnie. W przeciwnym wypadku możesz zostać oskarżony o wprowadzenie rekrutera i pracodawcy w błąd. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie podanie nazwy uczelni, jej lokalizacji i swojego kierunku obok obok daty rozpoczęcia i zakończenia studiów. Dodatkowo możesz podać przewidywaną datę obrony.

Brak wykształcenia w CV – co wtedy?

Nie możesz pochwalić się wykształceniem licencjackim w CV? Brak ukończenia studiów wyższych nie przekreśla twojej szansy uzyskania dobrego zatrudnienia. Wiele pracodawców uważa, iż wykształcenie nie stanowi wystarczających kompetencji do odpowiedniego przygotowania do pracy. Najważniejsze jest doświadczenie oraz umiejętności, a także zdobyte osiągnięcia i sukcesy.

Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora