Reklama

Kompendium: jak dopasować CV do stanowiska?

CV to niezwykle istotny dokument, który jest podstawą praktycznie każdej rekrutacji. Jeśli chcesz odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy, konieczne jest stworzenie profesjonalnego, dobrego CV, które zaciekawi rekruterów. Jak to zrobić? Przede wszystkim dopasuj CV do zawodu.

Rekruter sprawdza CV kandydata

Rekruterzy przeprowadzający rekrutacje na rzecz pracodawcy lub klienta to osoby, które doskonale wiedzą, jak odpowiednio dopasować kandydata do stanowiska. Często wystarczy im kilka sekund, aby ocenić, czy dana osoba nadaje się do tej pracy. Twój pierwszy kontakt z rekruterem odbywa się przy pomocy CV. To od formy, wyglądu i treści tego dokumentu zależy, czy zostaniesz wybrany spośród innych kandydatów i zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Na co w pierwszej kolejności zwracają uwagę osoby z działu HR? Przede wszystkim na to, czy CV dopasowane jest do oferty pracy. W końcu nikt nie będzie poświęcał swojego czasu na czytanie dokumentu opisującego doświadczenie zawodowe architekta, jeśli po przebranżowieniu starasz się o posadę doradcy podatkowego. Opisywanie najwcześniejszych doświadczeń zawodowych w szkolnym sklepiku też nie jest za dobrym pomysłem, skoro właśnie aplikujesz do pracy w kancelarii notarialnej. Jak zatem stworzyć CV idealne, które będzie odpowiadało na wszystkie punkty poruszane w ogłoszeniu o pracę?

CV idealne – jak jest stworzyć?

Czy CV, które zagwarantuje Ci za każdym razem pracę, istnieje? Raczej nie, ponieważ wiele zależy od tego, co jest w nim zawarte. Kluczowe znaczenie mają Twoje umiejętności i doświadczenie. Czy jednak coś jeszcze wpływa na Twoją ocenę w oczach rekrutera? Tak, niezwykle ważna jest także sama forma i oprawa całego dokumentu. Pomiętolone CV bez zdjęcia, bez podziału na sekcje i napisane „na kolanie” raczej nie zapewni ci szansy na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeśli będziesz inżynierem NASA z 20-letnim doświadczeniem. No może bez przesady, w końcu inżynier NASA to inżynier NASA… Jednak w wielu innych przypadkach źle zorganizowane CV zadziała przeciw Tobie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i poznanie zasad, jakimi kierują się rekruterzy podczas czytania aplikacji.

Nawet jeśli nie posiadasz imponującego doświadczenia lub najlepszego możliwego wykształcenia, możesz nadrobić „braki” odpowiednim podejściem i kreatywnym CV. Przede wszystkim zachowaj wszystkie wymagania formalne, takie jak podział na sekcje oraz zdjęcie. Dodatkowo możesz zawrzeć podsumowanie zawodowe, które działa na dział HR niczym magnes. Pamiętaj także o wpisaniu poprawnych danych osobowych oraz o sprawdzeniu, czy w CV nie zapodziały się błędy językowe, gramatyczne, czy ortograficzne. Postaraj się, aby cały dokument prezentował się schludnie i był atrakcyjny wizualnie. W tym mogą pomóc darmowe kreatory CV. No i ostatnia sprawa – pisz CV w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy lub stwórz je w taki sposób, aby pasowało do obranej przez Ciebie ścieżki kariery.

Dlaczego dopasowanie CV do stanowiska jest kluczowe?

CV, które jest dopasowane do stanowiska to podstawowa sprawa. Dlaczego? Nikt nie lubi czytać rzeczy, które nie są napisane na temat. To samo dotyczy rekruterów. Skoro na dane stanowisko są zaznaczone konkretne wymagania, to osoby odpowiedzialne za rekrutację muszą skupić się na tych wymaganiach. Nie mają ani czasu, ani chęci na to, by zapoznawać się z informacjami niemającymi związku ze stanowiskiem, ani nie mają na to czasu. Wiadomo, że każdy z nas chce zaprezentować się jak najlepiej – szczególnie jeśli szukamy pracy. Łatwo wtedy wpaść w pułapkę wymieniania wszystkich możliwych miejsc zatrudnienia i umiejętności, jakie mamy. Tylko często pracodawcy szukają nie człowieka renesansu, który robi wszystko, ale konkretnego typu pracownika, który posiada pewien zakres kompetencji lub umiejętności. Dlatego warto skupić się na swoich mocnych stronach i dopasować je do wymagań stawianych w ogłoszeniu.

Przykładowe CV dla popularnych zawodów

Tak naprawdę CV dla poszczególnych zawodów lub stanowisk będzie wyglądało nieco inaczej. Oczywiście wspólne podstawy pozostaną, takie jak np. podział na sekcje lub zdjęcie. Największa różnica będzie więc w treści i w ewentualnym ułożeniu poszczególnych elementów. I tutaj pojawia się problem – w niektórych zawodach masz możliwość połączenia kilku różnych doświadczeń zawodowych lub umiejętności, ponieważ profesje te są bardziej ogólne, interdyscyplinarne. Jednak zdarzają się zawody, w których nie jest to możliwe, ponieważ wymagania są ściśle określone. Jak zatem dobrać odpowiednie elementy z poszczególnych części doświadczenia i jak usystematyzować swoje CV do różnego typu zawodów?

Zawody wymagające ukończenia studiów

Warto zaznaczyć, że na rynku pracy znaleźć możemy ogłoszenia dotyczące pracy, w której wymagane jest wykształcenie wyższe lub sama specyfikacja zawodu łączy się z takim wymogiem np. prawnik, oraz profesje takie, do których niepotrzebne są wyższe kompetencje edukacyjne lub szczególne umiejętności twarde np. kurier. Zarówno jedna, jak i druga grupa zawodów to konieczność przygotowania profesjonalnego CV, ponieważ duża konkurencja wśród kandydatów może pojawić się zarówno na stanowisku kuriera, jak i prawnika. Dlatego zawsze warto na wszelki wypadek przygotować swoje dokumenty aplikacyjne w najlepszy możliwy sposób.

W przypadku zawodów po studiach duże znaczenie ma wykształcenie oraz praktyki zawodowe. Co więcej, warto wpisać główne zagadnienia, które poruszane były na studiach oraz wspomnieć o uczestnictwie w projektach grupowych i indywidualnych. Jeśli w trakcje edukacji udało ci się zdobyć pierwsze doświadczenie w zawodzie – nawet związane z wolontariatem lub stażem – jak najbardziej dobrze o tym wspomnieć.

Jak zatem wyglądają przykładowe CV dla popularnych zawodów?

Inżynier budownictwa

Inżynier budownictwa to zawód ciężki, jednak niezwykle potrzebny. Tytuł uzyskuje się już po pierwszym toku nauki, czyli po studiach I stopnia. Ważne są umiejętności takie jak znajomość rysunku technicznego  czy rozbudowana wyobraźnia przestrzenna. Konieczna jest także znajomość zasad konstrukcji budynków, również na podstawie rzeźby i charakterystyki terenu. Oprócz tego absolwenci uczą się obsługi branżowych oprogramowań wspierających ich pracę. CV inżyniera budownictwa powinno zawierać przede wszystkim informacje o zdobytych umiejętnościach twardych oraz o zajęciach praktycznych, które odbywały się w trakcie studiów. Warto także umieścić podsumowanie zawodowe, w którym krótko wspomnisz o wizji, jaka wiąże się z Twoją praca i jakie masz plany związane z rozwojem kariery.

Księgowa

CV księgowej powinno skupiać się wokół zagadnień takich jak między innymi prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów. Warto nadmienić, że zawód ten mogą również wykonywać osoby bez wykształcenia wyższego, jednak nawet wtedy konieczne jest odbycie specjalnych kursów lub ukończenie szkoły policealnej. Praca księgowej lub księgowego wiąże się bowiem z koniecznością znajomości prawa podatkowego oraz sprawnym przemieszczaniem się w tematach podatkowych i okołopodatkowych. To od księgowych zależy, czy dana firma lub klient indywidualny będą „na zero” z urzędem skarbowym i wszystkie składki oraz podatki będą odpowiednio rozliczone.

Architekt

Aby dostać się na studia na kierunek architektura, konieczne jest zdanie egzaminu wstępnego z rysunku technicznego. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu historii, geometrii wykreślnej czy rysunku odręcznego. Praca architekta należy do odpowiedzialnych profesji, które wiążą się pośrednio lub bezpośrednio z kreowaniem otoczenia oraz bezpieczeństwem tego otoczenia. CV architekta powinno być klarowne i atrakcyjne wizualnie. Najważniejsze umiejętności zdobyte podczas studiów warto wypisać jak najwyżej i umiejscowić je zaraz obok zdjęcia lub danych osobowych. Warto skupić się tez na wykształceniu – szczególnie jeśli związane jest ono z prestiżową uczelnią lub licznymi projektami znanymi w branży architektonicznej.

Analityk IT

Analityk IT to osoba, która łączy w swojej pracy zarówno zagadnienia z sektora IT i programowania, jak i z dziedziny biznesu, finansów oraz marketingu. W wielu wypadkach pracodawcy zwracają szczególną uwagę na doświadczenie i umiejętności twarde, ponieważ to one są najbardziej przydatne w pracy analityka. Jednak jeśli zależy ci na lepszych zarobkach, warto pokusić się o wyższe wykształcenie w tej lub pokrewnej ścieżce zawodowej. CV analityka IT powinno jasno pokazywać, że kandydat zna się na rzeczy, dlatego mile widziane są oryginalne rozwiązania i ciekawe zabiegi, których zadaniem jest „złapanie” uwagi rekrutera. Warto dokładnie wymienić umiejętności praktyczne oraz wspomnieć o sukcesach lub rentownych rozwiązaniach, które udało Ci się wprowadzić w poprzedniej firmie lub podczas projektów na studiach.

Programista

Programista to bez wątpienia aktualnie hit na rynku pracy. Brakuje coraz większej liczby programistów, a w połączeniu z wysokimi zarobkami i pewnością zatrudnienia jest to zawód, którym interesuje się coraz więcej osób. Profesja ta ogromne możliwości rozwoju i wygląda na to, że jest to jeden z pewniejszych zawodów przyszłości.

W tym wypadku należy jednak zaznaczyć, że w wielu kwestiach studia nie są potrzebne, ponieważ programista to zawód, w którym liczą się przede wszystkim umiejętności. Dlaczego więc programista znalazł się w tym zestawieniu? Ponieważ jest to wiedza, która wymaga ogromu włożonej pracy. Możesz zdobyć ją na studiach informatycznych lub podczas specjalnych kursów, które trwają minimum kilka miesięcy. W dużych korporacjach najczęściej jednak pracodawcy nadal wymagają wykształcenia wyższego, szczególnie jeśli chodzi o stanowiska kierownicze. Tak naprawdę często zależy to od poglądów pracodawcy – jeśli utożsamia on studia z gruntowną wiedzą, to będzie wymagał od swojego przyszłego programisty dyplomu.

Jak powinno wyglądać profesjonalne CV programisty? Przede wszystkim skup się na umiejętnościach twardych, ponieważ to one świadczą o poziomie Twojego zaawansowania. Nie zapomnij o dołączeniu portfolio.

Oto przykładowe CV na stanowiska programistyczne:

Pielęgniarka

Pielęgniarka to zawód niezwykle ważny w ujęciu społecznym. Osoby na tym stanowisku biorą aktywny udział w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Profesja ta obarczona jest ogromną odpowiedzialnością oraz obłożeniem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Obecnie zawód pielęgniarki można wykonywać tylko po ukończeniu studiów kierunkowych na uczelniach medycznych. Wiele kandydatów decyduje się na wybór tej drogi ze względu na powołanie, co przekłada się na ich późniejszy wysoki poziom zawodowy. W profesjonalnym CV pielęgniarki powinny znaleźć się informacje takie jak zakres wykonywanych czynności medyczny oraz opis zadań, które kandydat lub kandydatka wykonywali podczas praktyk zawodowych.

Nauczyciel

Nauczyciel to jeden z tych zawodów, który kiedyś cieszył się dużym poważaniem, a obecnie coraz mniej osób pamięta jak ważną funkcję pełni. Sprawowanie pieczy i odpowiedzialność za edukację nowego pokolenia to duże wyzwanie. Niestety coraz mniej osób decyduje się na obranie tej ścieżki zawodowej. Powoduje to ogromny deficyt nauczycieli. Dlatego warto przemyśleć tę drogę kształcenia, ponieważ może wiązać się ona z pewnym zatrudnieniem w przyszłości. Studia na specjalizacji nauczycielskiej nie są łatwe, jednak jeśli jesteś osobą, która chce zostać nauczycielem z powołania i zamiłowania, warto podjąć rękawicę. Na czym powinno skupiać się CV nauczyciela? Przede wszystkim na jego wykształceniu i zakresie nauczania. Warto też podkreślić swoje podejście do zagadnień nauki i nawiązywania relacji z dziećmi oraz nastolatkami w celu budowania zaufania i autorytetu nauczyciela.

W wielu przypadkach nauczyciel to także logopeda – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę nauczycieli języka polskiego. Mimo że zakres wiedzy oraz kompetencje są nieco inne, to jednak zawód ten również opiera się na współpracy i nauczaniu. W tym wypadku warto jednak wspomnieć, że logopedzi pracują nie tylko z dziećmi, ale też z dorosłymi, którzy np. utracili zdolność mówienia w wyniku wypadku. CV logopedy najlepiej, aby było treściwe i skupiało się na stosowanych metodach oraz ewentualnych sukcesach i dodatkowych szkoleniach.

Zawody niewymagające ukończenia studiów

Znacznie więcej ofert pracy znajdziemy wśród zawodów niewymagających wyższego wykształcenia. Wiąże się to zazwyczaj z większą rotacją na tego rodzaju stanowiskach oraz dużym zapotrzebowaniem pracodawców. Zawody takie jak kasjer lub magazynier to często zawody niedoceniane w społeczeństwie, jednak to właśnie one często dźwigają ciężar gospodarki danego regionu. Dodatkowo zdarza się, że magazynier z doświadczeniem oraz posiadający kursy lub kasjer może zarobić więcej niż osoby po studiach. Jest to inny rodzaj pracy – często związany z pracą fizyczną lub zmianową. Jednak zazwyczaj można osiągnąć na tych stanowiskach zadowalający poziom zarobków, szczególnie jeśli jako pracownik jesteś odpowiedzialny, pracowity i oddany swoim obowiązkom. A także starasz się być profesjonalny w swoim sektorze. Co więcej, w tym wypadku liczą się często kompetencje miękkie, których na dobrą sprawę  trudno się nauczyć. Jak zatem stworzyć skuteczne CV, które pozwoli Ci rozpocząć pracę w branży usługowej, produkcyjnej lub magazynowej?

Kasjer

Kasjer może pracować zarówno w sklepie wielkopowierzchniowym, jak i w mniejszych, osiedlowych punktach sprzedaży. Praca nie należy do najłatwiejszych, ponieważ często kasjerzy odpowiedzialni są również za rozkładanie towaru, sprzątanie miejsca pracy czy odbieranie dostaw. Może być to także praca zmianowa, co wiąże się z wczesnymi godzinami rozpoczęcia pracy, bądź późnymi powrotami do domu. Niemniej jednak jest to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią kontakt z ludźmi i pracę z klientem – nawet tym niemiłym. Liczy się przede wszystkim pozytywne nastawienie i odpowiednie podejście do trudnych jednostek. W CV kasjera skup się przede wszystkim na wcześniejszych doświadczenia na podobnym stanowisku – nawet jeśli była to praca dodatkowa lub wakacyjna.

Kasjer zawód często mylony ze sprzedawcą. Nic dziwnego, ponieważ mają one ze sobą wiele wspólnego. Tak naprawdę jedyna różnica to fakt, że kasjer zajmuje się sama obsługa transakcji, a sprzedawca pełni jeszcze rolę doradczą i zajmuje się kompleksową obsługą klienta przed i w trakcie zakupu. Dobre CV sprzedawcy może zapewnić Ci prace w sklepie odzieżowym, z elektroniką lub księgarni.

Obsługa klienta

Obsługa klienta, czyli w korporacyjnej wersji Customer Service, to podstawa udanego biznesu. Zadowolony i zaopiekowany klient z pewnością szybko wróci na ponowne zakupy lub poleci usługi firmy swoim znajomym. Praca w obsłudze klienta nie jest dla wszystkich. Wymagane są bowiem wysokie zdolności interpersonalne, komunikatywność i chęci do pracy z klientem. Customer Service może mieć różne oblicza. Jest to zarówno call center, jak i praca w banku lub w punkcie sprzedaży. W zależności od tego, czy cenisz sobie kontakt twarzą w twarz, czy może wolisz załatwiać sprawy przez telefon lub inne środki komunikacji możesz wybrać spomiędzy wielu ofert pracy dostępnych niemal w każdym mieście. Konstruując CV do pracy w obsłudze klienta, podkreśl kompetencje miękkie, ponieważ to one są odpowiedzialne za to, czy sprawdzisz się na tym stanowisku.

Magazynier

Dobry magazynier to obecnie podstawa każdej firmy logistycznej, dystrybucyjnej lub produkcyjnej. Magazynowanie towaru to sztuka, na którą składa się np. optymalizacja przestrzeni magazynowej. Choć na początku swojej drogi raczej nie musisz martwić się o takie zagadnienia, to jednak praca na magazynie może wiązać się z dobrymi zarobkami oraz możliwościami awansu na team leadera lub kierownika magazynu. Znając język, masz także możliwość wyjazdu za granicę. W skutecznym CV magazyniera liczą się przede wszystkim zdolności logistyczne, pracowitość, pragmatyzm, zadaniowość, a czasami także przestrzenne myślenie.

Przedstawiciel handlowy

Zawód przedstawiciela handlowego jest wielobranżowy. Co to oznacza? Większość firm potrzebuje tego rodzaju pracownika w swoich szeregach. Niezależnie czy przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą warzyw, czy może właśnie wprowadza na rynek najnowsze luksusowe kosmetyki – przedstawiciel handlowy to ważny element każdego biznesu. Zajmuje się przede wszystkim kontaktem z klientami firmowymi lub indywidualnymi. Przedstawia ofertę firmy, nawiązuje relacje, zachęca do zakupu lub współpracy, tworzy materiały promocyjne, a czasami także finalizuje sprzedaż. Zawód ten nie wymaga wykształcenia wyższego, chyba że praca ma związek z produktami lub usługami wysoce specjalistycznymi. Wtedy wiedza będzie kluczową kartą przetargową podczas rekrutacji. Jako przedstawiciel handlowy musisz być komunikatywny, odporny na stres i znać podstawy negocjowania. W CV przedstawiciela handlowego warto wspomnieć o poczuciu humoru i łatwości nawiązywania kontaktów z każdym rodzajem klienta.

Kierowca

Kierowca jest obecnie jednym z zawodów deficytowych. W wielu miejscowościach znajduje się również w dużym deficycie. Jest to specyficzna praca, która nie każdemu przypadnie do gustu. W zależności od przyjętej formy pracy możesz wyjeżdżać na kilka tygodni poza miejsce zamieszkania lub działać w okręgu lokalnym, choć zazwyczaj wiąże się to z niższymi zarobkami. Długie godziny spędzone w trasie dla jednych mogą być katorgą, dla innych będą za to świetną okazją do odwiedzenia innych państw i pobycia sam na sam ze sobą. Warto jednak wspomnieć, że zarobki zawodowych kierowców aut ciężarowych mogą być naprawdę wysokie. Pracodawcy w transporcie doskonale rozumieją trud codziennej pracy za kierownicą, dlatego też starają się finansowo motywować swoich pracowników. CV kierowcy musi przede wszystkim zawierać informacje o posiadanych kategoriach prawa jazdy oraz o dotychczasowym doświadczeniu. Często liczy się także znajomość języków obcych, choć nie jest ona obowiązkowa.

 

Oceń artykuł
0/5 (0)