Reklama

CV programisty Python — wzór. Jak napisać dokument? Przykładowe CV

CV programisty Python to podstawowy dokument, jakiego potrzebuje każdy specjalista ubiegający się o pracę programisty Python. Czasem potrzebny jest również list motywacyjny programisty oraz portfolio, ale bez CV nie można ruszyć z żadną rekrutacją. Konieczne jest przygotowanie dobrego CV programisty Python. Pobierz wzór i poznaj wskazówki, które pozwolą Ci napisać poprawny dokument.

Programista Python - kod na ekranie laptopa

Python to jeden z popularniejszych języków programowania. Oferty pracy dla programisty Python stanową znaczną część wszystkich ogłoszeń z branży IT. Wiele znanych stron wykorzystuje ten język programowania, np. Google. Technologia ma zastosowanie w budowaniu stron internetowych, aplikacji czy gier. Python sprawdza się w przypadku dużych ilości danych. Programiści wykorzystujący Pythona mogą znaleźć zatrudnienie w wielu branżach, m.in. w finansowej czy technologicznej. Mimo wielu ofert pracy dla osób znających Python kandydatów na stanowisko programisty też jest coraz więcej. Sam język jest przywoływany jako jeden z lepszych do nauki dla początkujących, przez co konkurencja na rynku pracy dla specjalistów w tej dziedzinie jest duża. Aby mieć szansę na udział w rozmowie rekrutacyjnej, należy sporządzić CV, które przyciągnie uwagę pracodawcy. Jak to zrobić? Jak napisać CV programisty Python?

Jak napisać CV programisty Python?

Na każdym stanowisku programisty trzeba przede wszystkim doskonale operować poznanym językiem programowania, w tym przypadku jest to Python. Niektórych zaskoczy, że w zawodzie programisty nie obejdzie się także bez kompetencji zawodowych miękkich. Oprócz wiedzy na temat nowych technologii, matematyki i programowania konieczne są umiejętności komunikacyjne, które przydają się przede wszystkim do pracy z klientem.

Specjalista powinien, więc w swoim wzorze CV programisty nawiązać zarówno do umiejętności twardych, jak i innych kompetencji kluczowych w zawodzie. Oczywiście w każdym CV należy wyszczególnić swoje doświadczenie zawodowe i etapy, znaczącej dla pracodawcy, edukacji. Ważnym aspektem w CV programisty Python są również umiejętności, zarówno te uzyskane w toku edukacji i karierze zawodowej, jak i te wypracowane osobiście – np. kursy programowania na prywatnym rynku.

Można także napisać podsumowanie zawodowe, które w zwięzły, ale treściwy sposób uwidoczni rekruterowi historię dotychczasowej kariery kandydata. Jeśli pracodawca wymaga również listu motywacyjnego, wówczas kandydat ma szansę bliżej przedstawić się nie tylko jako potencjalny pracownik, ale także jako człowiek – okazać swoje zainteresowania, motywacje, ambicje itp. Niemniej list motywacyjny informatyka także powinien być skonstruowany z uwzględnieniem odpowiednich reguł przewidzianych dla tego rodzaju dokumentu oraz stanowiska pracy.

CV i list motywacyjny to, obok portfolio, najważniejsze dokumenty rekrutacyjne. Profesjonalne CV powinno być maksymalnie jak najkrótsze, a jednocześnie nieść jak najwięcej informacji wartościowych z punktu widzenia pracodawcy lub rekrutera. W tym dokumencie należy wyróżnić jedynie najważniejsze fakty, które interesują pracodawcę najbardziej.

CV programista Python – najważniejsze informacje

Pisanie CV programisty nie musi być trudne. Ważne, żeby pamiętać o najważniejszych zasadach dotyczących konstrukcji tego dokumentu. Nie wolno zapomnieć o danych kontaktowych. Należy podać numer telefonu czy adres e-mail. Jest to niezbędne, jeśli kandydat oczekuje odpowiedzi. W przeciwnym razie nawet najlepsze CV nie zagwarantuje otrzymania pracy.

Ponadto należy podać również inne dane podstawowe, takie jak imię i nazwisko. Nie trzeba natomiast podawać pełnego adresu zamieszkania. W zupełności wystarczy sama nazwa miejscowości. Czasem, chcąc zrobić dobre wrażenie, kandydaci podają zbyt wiele danych, przez co osiągają efekt odwrotny. W CV nie należy informować o swoich planach rodzinnych, orientacji seksualnej, religii czy światopoglądzie.

Warto mieć to zawsze na uwadze, szczególnie, jeśli wysyłamy CV do pracy za granicą. W innych krajach zbyt osobiste informacje w dokumencie aplikacyjnym, zupełnie niezwiązane ze sferą zawodową, to duży minus. Pracodawcy najbardziej lubią zwięzłe CV, z którym da się szybko zapoznać oraz które, pomimo krótkiej formy, przekazuje wszystkie najistotniejsze dane.

Ponadto, jeśli chcesz zdobyć pracę programisty Python, musisz pomyśleć o tym, jak profesjonalnie wyróżnić swój dokument spośród CV wielu innych kandydatów. Dziś niemal każdy z szablonów CV zawiera także miejsce na zdjęcie kandydata. Pamiętaj, że ono również powinno być profesjonalne. Luźna fotka z wakacji może przekreślić zdobycie wymarzonego stanowiska.

Przykład podsumowania zawodowego w CV programisty

Na początku dokumentu, poniżej zdjęcia i danych kontaktowych, dobrze jest zamieścić krótkie podsumowanie zawodowe. Są to 2-3 zdania na temat tego, kim jest kandydat, jakie ma oczekiwania względem nowej pracy i co może zaoferować. Podsumowanie zawodowe może być także nieco dłuższe, jednak zdecydowanie nie powinno być ścianą tekstu.

Te kilka zdań ma zrobić na pracodawcy tzw. dobre pierwsze wrażenie. Ciekawe podsumowanie zawodowe zachęci go do przeczytania dalszych części CV. Jak może wyglądać przykładowe podsumowanie zawodowe programisty Python?

Od 4 lat jestem programistą w banku “Polcash”. Zaczynałem na stanowisku Junior Java Developer, dziś mam za sobą X samodzielnych projektów. Moje największe osiągnięcia to… Specjalizuję się w języku Python, jednak znam również inne języki programowania: X, Y, Z. Poszukuję nowej pracy, w której będę mógł nie tylko podtrzymywać już powstałe systemy, lecz także realizować wiele nowych projektów.

Podsumowanie powinno być krótkie i mówić zwłaszcza o najważniejszych sukcesach zawodowych, ewentualnych awansach oraz najbardziej cenionych umiejętnościach, jakimi dysponuje kandydat. Na dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć przyjdzie czas w dalszej części CV programisty.

Doświadczenie w CV programisty Python

CV programisty Python, tak jak dokument dotyczący każdego innego stanowiska pracy, najlepiej rozpocząć od rubryki z doświadczeniem. W rzeczywistości jest to obszar, który interesuje pracodawcę najbardziej. Dzięki tej pozycji pracodawca wie, w jakich zawodach i branżach kandydat pracował wcześniej oraz może ocenić, czy pokrywają się one ze stanowiskiem, na jakie właśnie zaaplikował.

Część dokumentu dotycząca doświadczenia zawodowego zawsze przykuwa uwagę rekrutera lub potencjalnego pracodawcy, warto zatem poświęcić jej sporo czasu. Doświadczony pracownik może wnieść do firmy wiele cennych informacji czy rozwiązań sprawdzonych w innej firmie. W tej części CV programisty należy wypisać wszystkie dotychczasowe miejsca zatrudnienia, a nie tylko te, które mają związek z programowaniem w języku Python.

Jeśli kandydat ma wyjątkowo obszerną listę poprzednich stanowisk, z części można zrezygnować, wybierając jedynie te, które mają znaczenie dla rekruterów z branży IT i powinny zainteresować najlepszych pracodawców. Należy jednak przeprowadzić przemyślaną selekcję stanowisk. Można przykładowo pominąć informację na temat pracy dorywczej w magazynie w trakcie studiów, jednak zdecydowanie należy podać informacje o pracy np. jako pracownik helpdesk.

Każda praca związana z nowymi technologiami zostanie doceniona przez pracodawcę, a czasem znaczenie mogą mieć także inne, obejmowane niegdyś stanowiska. Doświadczenie należy wskazać w kolejności od najnowszego do najstarszego miejsca pracy. Na samym szczycie wpisuje się, więc aktualne lub ostatnie miejsce zatrudnienia. Koniecznie trzeba podać ramy czasowe pracy w danej firmie, jej nazwę i stanowiska pracy (np. młodszy programista w środowisku Java). Warto także nawiązać do pełnionych obowiązków. Poniżej przykładowy wygląd tej rubryki:

Doświadczenie:


2020 – obecnie

Programista Python

Firma: Medianow

  • Tworzenie funkcjonalności w języku Python,
  • Testowanie i walidacja funkcjonalności,
  • Projektowanie aplikacji,
  • Przetwarzanie dużych zbiorów danych,
  • Poszukiwanie błędów w aplikacji,
  • Praca nad poprawą wydajności.

2019 – 2020

Serwisant

Firma: Novagym

  • Bieżąca aktualizacja sprzętu komputerowego w przedsiębiorstwie,
  • Przyjmowanie i obsługa zgłaszanych przez pracowników usterek sprzętu,
  • Przeprowadzanie inwentaryzacji sprzętu IT,
  • Naprawa komputerów i telefonów służbowych pracowników.

CV programisty Python – wykształcenie

Etapy edukacji, tak jak i doświadczenie, podajemy od ostatniej ukończonej szkoły do najstarszej. W CV nie zawieramy jednak całego wykształcenia, a jedynie to najważniejsze w kontekście zawodowym. Nie wpisujemy, zatem wczesnych etapów edukacji, takich jak szkoła podstawowa czy gimnazjum. Zaczynamy od szkoły średniej i wyszczególniamy studia informatyczne lub inne.

Choć w przypadku programistów pracodawcy zwykle nie skupiają się aż tak na ich wykształceniu, lepiej jednak do niego nawiązać, szczególnie jeśli jest to wykształcenie informatyczne. Obok nazwy szkoły powinny znaleźć się lata edukacji oraz kierunek studiów lub profil zawodowy. Kandydat może także określić pokrótce, jaki zakres wiedzy zdobył w szkole. Przykładowa prezentacja edukacji może wyglądać tak jak poniżej:

Edukacja:


2016 – 2019

Informatyka

Szkoła: Politechnika Lubelska

  • Obsługa systemów informatycznych,
  • Poznanie technologii programowania,
  • Pozyskanie wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa,
  • Testowanie systemów informatycznych.

2012 – 2016

Technik informatyk

Szkoła: Technikum nr 1 w Lublinie

  • Pozyskanie wiedzy na temat budowy i funkcjonowania komputera,
  • Administrowanie bazami danych,
  • Montaż komponentów komputera,
  • Projektowanie sieci komputerowych.

Umiejętności w CV programisty Python

Rubryka “Umiejętności” to miejsce, w którym programista Python ma szansę wskazać ten obszar wiedzy i kompetencji, jakie pozyskał samodzielnie, a nie w pracy czy szkole. Może także rozbudować pozycje wskazane we wcześniejszych rubrykach. Należy wyszczególnić tylko te umiejętności, które rzeczywiście mogą mieć znaczenie dla pracodawcy.

W przypadku programisty Python będą to zatem m.in. wszelkie umiejętności techniczne – możliwość pracy w różnych językach programowania (np. języku Java), umiejętność sporządzania czytelnej dokumentacji technicznej czy znajomość języków obcych, która, swoją drogą, ważna jest nie tylko dla zagranicznych pracodawców. Osoby nieposiadające doświadczenia właśnie w tej części CV mogą nawiązać do swojego amatorskiego portfolio oraz umiejętności pozyskanych samodzielnie podczas webinarów czy na drodze kursów i szkoleń.

To z pewnością przyciągnie uwagę rekrutera, pokaże, że kandydat wcale nie ma „pustego” CV i pomoże dostać pracę. Jeśli szukasz pracy jako programista Python nie zapomnij również o swoich umiejętnościach miękkich. Możesz je rozpisać w tej samej rubryce lub rozdzielić to na dwie części – umiejętności twarde i miękkie. Oto przykładowe umiejętności, jakie może zawierać wzór CV programisty Python:

  • Programowanie w języku Python,
  • Umiejętność zarządzania bazami danych MS SQL,
  • Znajomość webowych frameworków, np. FastAPI,
  • Umiejętność projektowania relacyjnych baz danych,
  • Znajomość wzorców projektowych,
  • Znajomość JavaScript, C#,
  • Znajomość języka angielskiego – C1,
  • Umiejętność pracy w zespole,
  • Tworzenie wysokiej jakości kodu,
  • Komunikatywność,
  • Zdolności negocjacyjne.

Zainteresowania w CV programisty Python

O ile w każdym CV trzeba skupić się m.in. na doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach, tak zawieranie w swoim dokumencie aplikacyjnym zainteresowań nie jest obligatoryjne. Niemniej, nawet na potrzeby rekrutacji zawodowej, dobrze jest się pochwalić tym, co lubimy robić w wolnym czasie. Przedstawi to nas, jako ciekawszego kandydata – osobę z krwi i kości, która ma również jakieś pasje.

Nasze zainteresowania nie muszą wiązać się z tym, na czym polega praca programisty Python i jego codzienne obowiązki, ale pracodawca na pewno lepiej nas zapamięta, jeśli nasze CV i list motywacyjny pokażą, że praca jest dla nas jednocześnie pasją. Decydując się na zawarcie informacji o zainteresowaniach w CV programisty, napisz coś więcej, niż np. „gry komputerowe”. Dodaj na przykład., jakie gry lubisz najbardziej. Będzie to ciekawsze, niż sztampowe sformułowania i da większe szanse na to, abyś został zapamiętany.

Aktualna klauzula w CV programisty Python

W CV należy także zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Po 2018 roku zastosowanie ma klauzula zgodna z przepisami RODO. Poniżej przytoczono krótszą i dłuższą wersję – obie są poprawne.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ………………………………… w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Aktualna klauzula CV programisty Python jest o tyle ważna, że bez niej rekruter czy pracodawca czasem nie może nawet otworzyć naszego CV. Zatem, aby nasze dokumenty aplikacyjne miały w ogóle szanse zaciekawić potencjalną firmę, trzeba zadbać o umieszczenie w nich którejś z powyższych wersji zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych.

O czym pamiętać pisząc CV programisty Python? Podsumowanie

Pisząc CV i to niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujemy, warto mieć na uwadze kilka zasad. Czasem kandydaci rozbudowują swoje CV, aby sprawiało wrażenie obszerniejszego. Nie należy sztucznie wydłużać CV. Optymalna długość to dwie strony A4. Warto także dodać do CV zdjęcie. Choć nie jest to warunek konieczny, to buduje zaufanie pracodawcy.

Oczywiście nie należy wykorzystywać zdjęcia z imprezy, a takie o bardziej formalnym charakterze, na którym widać delikatnie uśmiechniętą twarz. CV to dokument oficjalny i taki ton powinno zachować. Informacje należy nazwać i pogrupować w wyżej omówionych rubrykach. Ponadto należy się wystrzegać nadmiernego używania kolorów czy wielu czcionek.

Przed wysłaniem dokumentu trzeba również zadbać o jego poprawność. Warto całą treść przeczytać i sprawdzić pod kątem błędów czy braków interpunkcji. Dokument najlepiej zapisać w formacie PDF, tak aby rekruter otworzył CV w takiej samej formie, w jakiej zostało sporządzone. Na końcu trzeba pamiętać o zamieszczeniu klauzuli ze zgodą na przetwarzanie naszych danych osobowych.

Aby dostać wymarzoną pracę, czasem oprócz dobrze skonstruowanego CV, może Ci być potrzebny także skuteczny list motywacyjny informatyka. To już jednak zupełnie inny dokument, który rządzi się nieco innymi prawami. W branży IT króluje język angielski. Jeśli chcesz znaleźć pracę w zagranicznych firmach może Ci być potrzebne również CV po angielsku.

Wzór CV programista Python – przykład

Przykładowe CV programisty Python może wyglądać tak, jak przedstawiono poniżej. Zamieszczamy darmowy wzór CV do pobrania, który można otworzyć w programie do edycji tekstów i uzupełnić o swoje dane. Później pozostaje tylko aplikować na wybraną ofertę pracy. Powodzenia!

Pobierz: wzór CV programista Python

Programista Python wzór CV

Oceń artykuł
3/5 (2)