Reklama

List motywacyjny – wzór ogólny. Jak napisać dokument?

List motywacyjny (wzór ogólny) to uniwersalny dokument, który jest potrzebny w stworzeniu własnej wersji listu. Treść ogólnego listu motywacyjnego można dowolnie przekształcać, dostosowując ja do konkretnego ogłoszenia o pracę. Jak więc napisać list motywacyjny?

List motywacyjny - wzór ogólny - długopis na kartce papieru

Kiedy staramy się o posadę, musimy okazać pracodawcy swoje największe atuty. Rekruterzy wybierają kandydatów, którzy za pomocą dokumentów aplikacyjnych zaprezentują się w najlepszym świetle. Należy podkreślić swoje kompetencje zawodowe. Możemy wyróżnić kompetencje zawodowe twarde, dotyczące takich kwalifikacji, jak edukacja, doświadczenie i szkolenia, oraz miękkie koncentrujące się wokół cech charakteru kandydata. Kompetencje twarde doskonale uwydatnia CV kandydata. Natomiast aby pokazać swoje cechy charakteru i motywację do pracy, należy sporządzić dobry list motywacyjny. Jak to zrobić? Gotowy list motywacyjny – wzór.

List motywacyjny — wzór ogólny (bez stanowiska)

Jedną z głównych zasad pisania listu motywacyjnego jest dostosowanie go do konkretnego stanowiska. Sporządzanie osobnych listów motywacyjnych na każde stanowisko może okazać się bardzo czasochłonne i problematyczne. Szczególnie jeśli kandydat nie koncentruje się wyłącznie na jednej branży, lecz wysyła swoje aplikacje seryjnie na różne stanowiska pracy. Gotowy list motywacyjny (wzór) ogólny bez stanowiska można przekazać wielu pracodawcom w niezmienionej formie.

Dzięki temu kandydat oszczędza czas i nie naraża się na pomyłki wynikające z ciągłej konieczności edycji jednego dokumentu. Jak napisać list motywacyjny? Aby ogólny wzór listu motywacyjnego spełnił swoją właściwość, powinien zostać sporządzony w taki sposób, by nie poruszać dokładnych oczekiwań pracodawcy, lecz jednocześnie zachować wartość merytoryczną i przedstawić kandydata w dobrym świetle.

W Internecie można znaleźć przykład listu motywacyjnego prawie na każde stanowisko. Dodatkowo takie wzory listów motywacyjnych pokazują jak dokument powinien wyglądać oraz jaką treść umiejscowić w poszczególnych akapitach. Iswtnieje też wiele portali, gdzie pod hasłem „list motywacyjny” znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz praktyczne porady, dzięki którym napiszesz profesjonalny życiorys zawodowy oraz skuteczny list motywacyjny.

Wzór listu motywacyjnego na każde stanowisko

W naszym poradniku znajdziesz gotowe wzory listów motywacyjnych na poszczególne stanowiska. Natomiast poniżej znajduje się przykładowy wzór ogólny listu motywacyjnego, który sprawdzi się przy większości ofert pracy. Treść zawartą w liście motywacyjnym można skopiować do edytora tekstów i uzupełnić we własne dane lub też pobrać w formacie PDF, wydrukować i wypełnić, jeśli pracodawca woli otrzymać dokumenty aplikacyjne pocztą lub bezpośrednio.

Przykład listu motywacyjnego – klasyczny list motywacyjny: wzór listu motywacyjnego

Pobierz: list motywacyjny (wzór ogólny) – PDF


LIST MOTYWACYJNY

……………………………..

(miejscowość, data)

……………………………..
(imię i nazwisko)

……………………………..
(stanowisko)

……………………………..
(adres zamieszkania)

……………………………..
(numer telefonu)

……………………………..
(adres e-mail)

……………………………..
(nazwa firmy)

……………………………..
(adres firmy)

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na Państwa ogłoszenie zamieszczone na portalu…………, z przyjemnością składam swoją kandydaturę na stanowisko………………………. Po zapoznaniu się z wymaganiami wobec kandydata i możliwościami rozwojowymi, jakie oferuje firma, uważam, że jest to dla mnie idealna ścieżka kariery.

Od ……… lat pracuję jako …………………………….. w firmie ……………………………, gdzie zajmuję się …………………………………………………..  Na dotychczasowych stanowiskach oprócz wiedzy branżowej i doświadczenia w zawodzie rozwinąłem w sobie szereg kompetencji zawodowych miękkich. Dzięki temu nie boję się pracy pod presją czasu, jestem osobą komunikatywną, dokładną, skoncentrowaną na zadaniu i wiem, co oznacza odporność na stres. O moim zaangażowaniu w powierzone zadania świadczą liczne sukcesy w firmie, takie jak np………………………………………………………………………..

Zdecydowałem się aplikować na ofertę Państwa firmy, ponieważ doskonale wpasowuje się w moje oczekiwania względem miejsca pracy. Pragnę wykorzystać dotychczasowe doświadczenie i umiejętności w strukturach Państwa firmy, by wspomóc jej funkcjonowanie i jednocześnie pogłębiać własną wiedzę i doświadczenie.

Uważam, że ze względu na powyższe jestem idealnym kandydatem na oferowane przez Państwa stanowisko. Ponadto spełniam większość wymagań ujętych w ogłoszeniu. Zatrudnienie mnie stanowi obopólną korzyść, ponieważ jestem pewien, że moja determinacja i zaangażowanie przyniosą namacalne efekty w firmie, przyczyniając się do jej dalszego rozwoju.

Mam nadzieję, że moja kandydatura spotka się z Państwa zainteresowaniem. Z przyjemniością opowiem więcej o swoim doświadczeniu zawodowym na rozmowie kwalifikacyjnej. W celach kontaktowych pozostawiam swój numer telefonu i adres e-mail. Chętnie spotlam się z Państwem osobiście.

Z poważaniem

……………………………..

(podpis)


List motywacyjny – wskazówki

Jak napisać list motywacyjny? Zacznijmy od tego, że list motywacyjny wysyłamy w przypadku konkretnej oferty pracy na oferowane przez pracodawcę wolne stanowisko. Jeśli Twoim celem jest próba zdobycia zatrudnienia w firmie, która akurat nie prowadzi rekrutacji, zamiast listu motywacyjnego piszesz podanie o pracę. Znajomość tej zasady jest ważna, jeśli kandydat chce zatytułować swój dokument. Nawet jeśli pracodawca nie zwróci na ten szczegół większej uwagi, to z pewnością doceni Twoją wiedzę. Choć nie są to żelazne zasady, warto pisać list motywacyjny z uwzględnieniem poniższych wskazówek.

  • List motywacyjny umieć na jednej stronie A4. Rekruterzy otrzymują wiele aplikacji i nie mają czasu czytać “mini książek”, czy rozległego życiorysu na temat kandydata. List powinien być zwięzły i zawierać najważniejsze informacje.  Na szerokie przedstawienie własnej osoby przyjdzie czas podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Jeśli zdecydowałeś się wysłać list motywacyjny elektronicznie, zastosuj format PDF. Dzięki temu masz pewność, że dokument nie zgubi swojej formy, gdy zostanie otworzony na innym komputerze.
  • Język i ton listu motywacyjnego dostosuj do charakteru zawodu i firmy. Jeśli aplikujesz na dane stanowisko urzędowe, ważne jest stosowanie możliwie jak najbardziej formalnego charakteru. W przypadku aplikacji na stanowisko kreatywne w agencji reklamowej dopuszczalny jest bardziej swobodny język, lecz wciąż z zachowaniem wysokiej kultury.
  • Jeśli nie znasz zasad tworzenia listów motywacyjnych i nie wiesz jak napisać list motywacyjny możesz skorzystać z kreatora listu motywacyjnego, który pomoże Ci w stworzeniu profesjonalnego dokumentu. Znajdziesz tam przykłady listów motywacyjnych oraz odpowiedzi na często zadawane pytania związane z CV i listem motywacyjnym.

Prawidłowa konstrukcja listu motywacyjnego – jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny zaraz obok CV jest wizytówką kandydata. Należy więc pamiętać o tym, by był schludny, prosty, niepognieciony (jeśli występuje w formie drukowanej). Dobry list motywacyjny nie może zawierać błędów ortograficznych i interpunkcyjnych niezależnie od stanowiska, na jakie kandydat aplikuje. Oczywiście w przypadku ofert pracy biurowej ma to szczególnie wysokie znaczenie. Warto też wziąć pod uwagę, że pisanie listu motywacyjnego ma na zachęcic rekrutera do zaproszenia nas w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej oraz ostatecznie otrzymanie pracy. Zatem jak powinien wyglądać prawidłowo sporządzony list motywacyjny? co powinien zawierać list motywacyjny, aby spełnić wymagania formalne?

  • W prawym górnym rogu powinna znaleźć się data i miejscowość jego sporządzenia. Oprócz cech formalnych ta pozycja daje rekruterom gwarancję, że nie wysyłasz tego samego listu wszystkim pracodawcom od kilku lat, a dane zawarte w liście motywacyjnym są aktualne.
  • Po lewej stronie listu motywacyjnego należy umieścić swoje dane: imię, nazwisko, adres i dane kontaktowe. Imię i nazwisko to formalność, która ma również zastosowanie praktyczne. Rekruter ma możliwość namierzenia np. Twojego zawodowego konta na Linkedinie. Adres zamieszkania daje pracodawcy komunikat,  z jak daleka musiałbyś dojeżdżać do nowej pracy. Natomiast dane kontaktowe to podstawa, jeśli liczysz na to, że pracodawca będzie się chciał z Tobą skontaktować.
  • Prawa strona, lekko poniżej Twoich danych to miejsce na dane konkretnego pracodawcy lub innej osoby, która zajmuje się w firmie rekrutacją pracowników. Profesjonalny list motywacyjny jest zaadresowany do osoby z imienia i nazwiska.
  • Główną treść listu rozpoczynamy od zwrotu grzecznościowego: Szanowni Państwo, Szanowna Pani, Szanowny Panie. W ten sposób okazujesz pracodawcy szacunek i zwracasz uwagę na swoją kulturę osobistą.
  • Treść listu motywacyjnego powinna być podzielona na 3 części. Musi się w nim znaleźć wstęp – dotyczący krótkiego przedstawienia, rozwinięcie, czyli główna część listu dotycząca Twoich kompetencji i motywacji do pracy. Zamieść informacje na temat zakresu obowiązków z poprzednich prac i wykarz, że przydadzą się one na w nowej pracy. Zakończenie, czyli wskazanie na korzyści z zatrudnienia właśnie Ciebie oraz okazanie gotowości do odbycia kolejnego etapu rekrutacji, czyli rozmowy kwalifikacyjnej i powiedzenia o sobie nieco więcej. Napomnij o wyznaczenie terminu spotkania. Profesjonalny list motywacyjny to rozwinięcie życiorysu zawodowego, które przekona pracodawcę, że to właśnie Ciebie warto zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.
  • Zakończ list słowami np. “Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku” – zwroty grzecznościowe są bardzo ważne. Musisz także złożyć własnoręczny podpis.
  • Pamiętaj o klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych w celu prowadzenia rekrutacji.

Wskazówka: Nawet jeśli list jest w formie elektronicznej, lepiej złożyć podpis elektroniczny lub wydrukować dokument, podpisać i zeskanować. Tym sposobem zwiększasz swoją wiarygodność jako kandydata i okazujesz duże zaangażowanie.

List motywacyjny: zasady pisania

  • Dobry list motywacyjny powinien odpowiadać na informacje zawarte w ogłoszeniu o pracę. Jeśli chcesz przygotować ogólny list motywacyjny na każde stanowisko pracy, to musisz wybrać cechy wspólne wielu ogłoszeń, lub wykorzystać uniwersalne kompetencje, których pracodawcy oczekują w każdym zawodzie.
  • W treści listu motywacyjnego warto wskazać na swoje osiągnięcia zawodowe. Jeśli możesz pochwalić się projektami, liczbami wyników pracy – zrób to. W ten sposób pokazujesz przyszłemu pracodawcy, że warto Cię zatrudnić.
  • Zabierz się za list motywacyjny dopiero jak skończysz pisanie CV. Potencjalny pracodawca nie chce czytać dwa razy tego samego. List motywacyjny nie powinien powielać informacji zawartych w innych dokumentach aplikacyjnych. Ma przekonać potencjalnego pracodawcę, że jesteś lepszy od innych kandydatów i że będziesz efektywnie wykonywać powierzoną pracę.
  • Nawet ogólny wzór listu motywacyjnego bez stanowiska trzeba lekko spersonalizować. Przede wszystkim musisz wymienić w nim nazwę stanowiska, o które się ubiegasz. Rekruterzy mają zwykle do czynienia z wieloma aplikacjami. Często w firmie toczy się kilka rekrutacji naraz. Aby uniknąć nieporozumień, należy dokładnie wskazać nazwę stanowiska.
  • Zaadresuj list motywacyjny do konkretnej osoby lub firmy.
  • Do listu motywacyjnego warto dodać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli list motywacyjny jest jednym z wielu dokumentów aplikacyjnych, jakie kandydat przygotował, a w jednym z nich znajduje się klauzula RODO, nie trzeba jej ponawiać w liście motywacyjnym.

Błędy: list motywacyjny

Niestety mimo wskazówek dotyczących pisania listu motywacyjnego, łatwo o błędy. Aby ich uniknąć, najpierw warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę.

  • Nie wysyłaj dokładnie tego samego listu motywacyjnego wielu pracodawcom. Musisz pamiętać przynajmniej o zmianie stanowiska i kilku zwrotów. W przeciwnym razie rekruter zauważy, że nie zaangażowałeś się w jego napisanie.
  • W liście motywacyjnym nie powielaj informacji, które zawarłeś już w CV. Rekruter chce się dowiedzieć z listu motywacyjnego czegoś nowego o Tobie. Poznać coś więcej niż “suche” fakty. List motywacyjny jest okazją do zobrazowania swojej sylwetki jako kandydata w roli człowieka.
  • Unikaj literówek. Drobne błędy, choć są niemile widziane, to czasem się zdarzają. Literówki jednak są oznaką pisania “na szybko” i bez zaangażowania. Świadczą o tym, że kandydat prawdopodobnie nie przeczytał listu motywacyjnego po jego napisaniu.
  • Nie wspominaj o swoim życiu prywatnym, jeśli nie ma związku ze stanowiskiem pracy. Domeną listów motywacyjnych jest skupienie się tylko na aspektach przydatnych na danym stanowisku.
  • Staraj się pisać list motywacyjny bez ogólników i unikać “lania wody”. List motywacyjny jest na liście wymaganych dokumentów rekrutacyjnych ze względu na to, że stanowi dla pracodawcy wartość. Brak konkretnych informacji w liście sprawia, że nie spełnia on swojego zadania.
  • Nie używaj tonu, który mógłby wskazywać na desperację. Pracodawca chce wiedzieć, że wybrałeś jego ofertę pracy, bo jesteś nią żywo zainteresowany, a nie dlatego, że nie masz innego wyjścia. Musisz się zaprezentować jako silny kandydat, który zna swoją wartość.

Z powyższymi wskazówkami skomponujesz idealny list motywacyjny. Jeśli planujesz aplikować na wiele stanowisk, możesz również pobrać wyżej umieszczony wzór listu motywacyjnego.

Oceń artykuł
3/5 (2)