Pracownik helpdesk – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Pracownik helpdesk to pewnego rodzaju superbohater, który ratuje z opresji — zarówno klientów, jak i współpracowników. Gdy coś nie działa, to zgłaszamy się właśnie do pracownika helpdesk. Na czym dokładnie polega praca w dziale helpdesk?

Pracownik helpdesk w pracy

Helpdesk to obowiązkowy dział w większości firm. Określenie to pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „biurko pomocy”. Pracownicy helpdesk to osoby, które zajmują się przede wszystkim odbieraniem zgłoszeń o problemach od klientów lub od pracowników firmy. Część problemów rozwiązywana jest na miejscu, czyli w dziale helpdesk, natomiast gdy problem jest bardziej zaawansowany, pracownik helpdesk przekierowuje go do odpowiedniego działu specjalistycznego. Jeszcze niedawno helpdesk kojarzył się przede wszystkim z rozwiązywaniem problemów IT, jednak od pewnego czasu obserwujemy na rynku pracy tendencję, do tworzenia działów helpdesk zajmujących się również innymi sprawami, szczególnie wewnętrznymi, takimi jak kadry lub płace. Na czym polega praca w helpdesk?

Pracownik helpdesk – kim jest?

Zacznijmy od tego, kim w ogóle jest pracowni działu helpdesk. To osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o problemach, najczęściej z sektora IT i systemów operacyjnych. Specjalista ds. helpdesk zna się doskonale na produktach firmy, a rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez klientów lub innych pracowników firmy nie stanowi dla niego problemu. Doskonale wie, jak poradzić sobie z prostymi błędami, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, przekierowuje problem do odpowiedniego działu.

Obsługuje system ticketowy, który służy do monitorowania poszczególnych spraw i postępów w ich rozwiązywaniu. Najczęściej zajmuje się sprawami oprogramowania lub usług abonamentowych. Miejsce pracy pracownika helpdesk to przede wszystkim firmy zajmujące się sprzedażą oprogramowania, usług IT lub usług abonamentowych. Często helpdeskiem zajmują się także call center, czyli firmy zewnętrzne.

Pracownik helpdesk – czym się zajmuje?

Głównym zadaniem pracownika helpdesk jest udzielanie niezbędnych informacji oraz pomaganie w pozbyciu się problemów. Osoba ta może m.in. być związana z dziedziną IT. Pracownik helpdesk udziela pomocy za pośrednictwem strony internetowej, komunikatora wideo lub telefonicznie. Przyjmuje zgłoszenia i stara się znaleźć sposób na rozwiązanie problemu. W zakres obowiązków pracownika helpdesk wchodzi także kontaktowanie się z zewnętrznymi przedsiębiorstwami.

Charakterystyka zawodu polega przede wszystkim na kontakcie z klientem. Specjalista ds. helpdesk to również w pewnym sensie przedstawiciel marketingu firmy. To właśnie od niego zależy wizerunek firmy w oczach klientów, u których proces zakupu lub użytkowania nie przeszedł wzorcowo.

Główne obowiązki pracowników działu helpdesk to przede wszystkim:

 • wspieranie użytkowników w przypadku awarii systemów operacyjnych
 • szybkie diagnozowanie i analizowanie problemów
 • rozwiązywanie problemów niższego szczebla
 • dbanie o najwyższe standardy obsługi klienta
 • przygotowywanie raportów o zgłaszanych przez klientów błędach
 • przyjmowanie zgłoszeń o awariach
 • monitorowanie postępów przy rozwiązywaniu błędów
 • składanie zamówień związanych z rozwiązywaniem problemów do działu servicedesk

Pracownik helpdesk – wymagania na stanowisku

Jeśli chcesz pracować w dziale helpdesk, musisz posiadać rozległą wiedzę dotyczącą systemów operacyjnych oraz zagadnień z branży IT. Zazwyczaj pracodawcy nie wymagają specjalistycznego wykształcenia, jednak przyda się doświadczenie związane z IT lub pracą z klientami. Dla początkujących pracowników przeprowadzane są szkolenia z obsługi oprogramowania służącego do kontaktu z klientami i rozwiązywania podstawowych błędów.

Pracownik helpdesk powinien wyróżniać się umiejętnością wykonywania obowiązków w stresujących warunkach, cierpliwością oraz komunikatywnością. W tym zawodzie duże znaczenie ma także sumienność, umiejętność pracy w zespole i myślenie analityczne. Dodatkowo osoba pracująca na tym stanowisku musi posiadać wiedzę z zakresu informatyki.

Umiejętności miękkie, które powinien posiadać idealny kandydat na pracownika działu helpdesk to między innymi:

 • komunikatywność
 • otwartość
 • nastawienie na wykonanie zadania
 • odpowiedzialność
 • odporność na stres
 • umiejętność łagodzenia stresujących sytuacji

Pracownik helpdesk – ile zarabia?

Wysokość pensji pracownika helpdesk uzależniona od wielu czynników. Zaliczamy do nich między innymi wielkość firmy, to czym dana firma się zajmuje, stanowisko, czy nawet województwo, w którym podjąłeś zatrudnienie. Najwyższe zarobki oferuje oczywiście województwo mazowieckie, a w szczególności Warszawa. Praca w takiej aglomeracji to szansa na dynamiczną karierę. W dużych firmach zarobki są z reguły wyższe niż w tych średnich i małych przedsiębiorstwach. Dodatkowo znaczenie ma również to, w jakiej branży działa firma — zazwyczaj najwyższe zarobki można zanotować w branży IT.

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl mediana zarobków na stanowisku specjalisty wsparcia IR, czyli helpdesk IT to 3948 zł brutto. Jednak warto wziąć pod uwagę, że wraz ze stażem pracy, rośnie również wypłata. Dodatkowo firmy często oferują atrakcyjny system premiowy. Nie bez znaczenia jest również umowa o pracę i benefity pozapłacowe.

Pracownik helpdesk – jak nim zostać?

Jeśli chcesz pracować jako specjalista ds. helpdesk warto pomyśleć o tym już na poziomie szkoły średniej. W tym wypadku przyda się technikum informatyczne. Zważywszy na to, że pracownicy z działu helpdesk w większości firm, nie muszą mieć ukończonych studiów, to wykształcenie średnie z zakresu informatyki będzie z pewnością plusem. W sytuacji, gdy zależy Ci na lepszych perspektywach zawodowych, możesz skorzystać z oferty szkół policealnych lub kursów informatycznych.

Starając się o stanowisko kierownicze, weź pod uwagę, że jednak wykształcenie wyższe może okazać się koniecznością do otrzymania awansu.

Przyda się również doświadczenie. Może być to praca w call center lub w punkcie obsługi klienta. Z pewnością rekruterom przypadnie do gustu również doświadczenie w pracy związanej z branżą IT, a w szczególności pracy skupiającej się na błędach oprogramowania lub systemu.

Helpdesk: praca

Szukając pracy w dziale helpdesk, przeszukaj Internet i portale, na których zamieszczane są najnowsze oferty pracy z branży. Miastem, w którym na pewno znajdziesz pracę w jednej z firm zajmujących się helpdeskiem, jest Warszawa. Praca w dużym mieście to nie tylko ogromne możliwości rozwoju, ale również spora konkurencja, dlatego zaopatrz się w profesjonalne CV i list motywacyjny.

Dokumenty aplikacyjne są najważniejszą częścią procesu rekrutacyjnego i związanego z nim poszukiwania pracy. Jako specjalista w dziedzinie helpdesk, w swoim CV musisz pokazać się z jak najlepszej strony. Warto podkreślić swoje doświadczenie i umiejętności IT. Nie zapomnij wspomnieć o kompetencjach miękkich takich jak nastawienie na klienta, otwartość, czy komunikatywność.

Oceń artykuł
5/5 (2)