Reklama

Programista: wzór CV – jak napisać skuteczne CV programisty?

Programista to z pewnością jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów na obecnym rynku pracy. Co to oznacza? Że zapotrzebowanie na programistów jest współcześnie tak duże, że większość kandydatów nie będzie miała problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie programisty. Mimo to przyda się dobre CV i list motywacyjny, ponieważ konkurencja na rynku robi się coraz większa.

Programista wzór CV - programista w pracy

Zawód programisty bezsprzecznie cieszy się ogromną popularnością. Zapotrzebowanie stale rośnie, co oznacza, że coraz więcej osób zauważa potencjał tej profesji. Wysokie zarobki i pewność zatrudnienia przyciągają kandydatów, którzy widzą w pracy programisty szansę na wygodne życie i szansę rozwoju zawodowego. Takie zainteresowanie tym stanowiskiem powoduje znaczny wzrost konkurencji, co jest równoznaczne, z tym, że aby dostać pracę programisty, trzeba postarać się bardziej niż jeszcze kilka lat temu. Nieocenione są w tym wypadku profesjonalne dokumenty aplikacyjne, takie jak CV programisty i list motywacyjny programisty. Jednak jak stworzyć skuteczne CV? Oto kilka przydatnych wskazówek jak wziąć udział w wyścigu na stanowisku programisty!

Programista: na czym polega praca programisty?

Zacznijmy od tego, na czym tak naprawdę polega praca programisty. Zrozumienie genezy i głównych zadań zawodu programisty znacznie ułatwi stworzenie idealnego CV, które zapewni Ci przewagę nad pozostałymi kandydatami, ponieważ zapewni Ci wiedzę o tym, czego szukają pracodawcy w potencjalnych pracownikach.

Warto jednak zaznaczyć, że obowiązki programisty mogą się lekko różnić w zależności tego, w jakiej firmie podjął on zatrudnienie. Mimo to, główne zadania stawiane przed osobami na tym stanowisku to przede wszystkim tworzenie kodu przy użyciu odpowiedniego języka programowania, dzięki któremu powstają strony internetowe, aplikacje webowe i aplikacje mobilne. Tak naprawdę wszystkie zdobycze nowoczesnej technologii mają związek z programistami. Lub odwrotnie — to programiści mają związek z wszystkimi technologicznymi nowinkami, które ułatwiają nam codzienne życie.

Pisanie kodu, to tak naprawdę proces tworzenia, w pewnym stopniu podobny do procesu tworzenia rzemieślniczego. Programista znający jeden z języków programowania, wie kiedy i w jakiej kolejności wpisać słowo lub znak, tak aby dały one konkretny efekt, czyli konkretny wygląd lub działanie aplikacji.

Najpopularniejsze języki programowania to przede wszystkim Java, Java Script, Phyton czy HTML. Natomiast stanowiska, jakie czekają na specjalistów w dziedzinie programowania to między innymi:

Jak zostać programistą?

Jeśli chcesz objąć stanowisko programisty, musisz zwrócić szczególną uwagę na zbieranie doświadczenia zawodowego oraz zdobywanie i poszerzanie umiejętności specjalistycznych. To właśnie te umiejętności w dużej mierze zagwarantują Ci zatrudnienie.

Zazwyczaj programiści wybierają dwie drogi doskonalenia zawodowego — studia lub kursy programowania, takie jak bootcampy. Studia informatyczne to częsty wybór osób, które miały już do czynienia z programowaniem i sprawnie władają jego podstawami. Natomiast kursy programowania, to świetna opcja dla osób, które dopiero zaczynają lub takich, które planują się przebranżowić. Największą popularnością cieszą się natomiast bootcampy, które przygotowują Cię praktycznie do zera do podjęcia pracy w zawodzie programisty.

Zdobycie wymarzonego stanowiska z pewnością nie jest łatwe jednak, jako młodszy programista, który dopiero rozpoczyna swoją drogę zawodową, maszu ogromne szanse na rozwój i coraz większe wyzwania zawodowe. Jeśli chcesz zdobyć pracę w branży IT, musisz mieć świadomość, że okres przygotowania do objęcia stanowiska programisty wiąże się z wieloma godzinami nauki oraz ćwiczeń praktycznych. Co więcej, w ciągu tej drogi musisz przygotować portfolio, które będzie pokazywało twój styl pracy, a co ważniejsze, będzie obrazowało twoje umiejętności.

Wymagania na stanowisku programisty

Programiści to osoby, które pracują nad tym, aby tworzyć programy, które pomagają usprawniać codzienne obowiązki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z wiedzy i umiejętności programistów, dzięki czemu firmy te mogą wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Wymagania, jakie stawiają pracodawcy wobec potencjalnych pracowników, w dużej mierze zależą od metodyki pracy stosowanej w konkretnej firmie. Oczywiście mówimy teraz o wymaganiach dotyczących kompetencji miękkich, ponieważ kompetencje twarde, czyli znajomość danego języka programowania zależą przede wszystkim od stanowiska, na jakie aplikujesz. Inne umiejętności i doświadczenie wymagane są od osoby starającej się o stanowisko full stacka, a inne na stanowisko Java Developera. Mimo to mianownik pozostaje ten sam – języki programowania oraz znajomość technologii programowania. Jest to kluczowe wymaganie, bez którego nie możesz liczyć na znalezienie pracy w zawodzie. Często nie wystarczy również podstawowa znajomość programowania – musisz naprawdę znać się na rzeczy, aby móc myśleć o karierze w branży IT.

Oprócz tego konieczna jest znajomość języka angielskiego na poziomie, który umożliwi Ci swobodną komunikację branżową w międzynarodowym zespole. Przyda się także zestaw kompetencji miękkich, które mają znaczący wpływ na to, czy odnajdziesz się w danej firmie.

CV programista: etapy tworzenia CV

Jeśli chcesz przebić się w branży IT musisz w pierwszej kolejności postawić na profesjonalne CV programisty lub CV informatyka oraz na skuteczny list motywacyjny programisty. W tym celu możesz skorzystać z dostępnych w internecie wzorów CV programisty. Jednak taki wzór CV programisty to tylko przykład tego, w jaki sposób możesz zaprezentować informacje, które szczególnie przypadną do gustu pracodawcom. W takim wzorze CV programisty znajdziesz także wskazówki, dzięki którym będziesz wiedział, w jaki sposób ułożyć poszczególne sekcje w CV informatyka/programisty, tak aby podkreślić najważniejsze informacje. Przykładowe CV i przykładowy list motywacyjny to przede wszystkim szkic tego jak można ułożyć treść oraz na co zwrócić największą uwagę. Jakie są etapy tworzenia CV informatyka/ CV programisty?

Podsumowanie zawodowe w CV programisty

CV programisty najlepiej zacząć od sekcji: podsumowanie zawodowe. Czym właściwie jest podsumowanie zawodowe? To przede wszystkim krótki opis twoich umiejętności, doświadczenia oraz sukcesów, który umieszczamy na samej górze CV. Ma ono przykuć uwagę rekrutera i zachęcić go zapoznania się z wszystkimi informacjami zawartymi w naszych dokumentach aplikacyjnych takich jak CV i list motywacyjny.

Tak naprawdę podsumowanie zawodowe to list motywacyjny informatyka, tylko w okrojonej, skróconej wersji. Jak napisać podsumowanie zawodowe? Przede wszystkim zastanów się jakie informacje z twojego doświadczenia są najbardziej miarodajne dla pracodawcy. Pomyśl też jakie umiejętności bądź sukcesy zawodowe są twoją dumną i najbardziej odróżniają Cię od innych kandydatów biorących udział w procesie rekrutacji.

Przykład podsumowania zawodowego:

Jestem absolwentem Uniwersysteu Wrocławskiego na kierunku informatyka – specjalizacja systemy informatyczne. W branży IT pracuję już ponad 5 lat. Zaczynałem jako młodszy programista w firmie XYZ. Posiadam doświadczenie w tworzeniu witryn sklepów internetowych, interfejsów użytkownika oraz front endu aplikacji webowych. Korzystam z języków takich jak JavaScript oraz CSS3. Obecnie poszukuję pracy, w którę będe mógł wykorzystać nowo poznane technologie takie jak C Sharp.

Dane osobowe w CV programisty

Bardzo ważnym elementem CV informatyka są dane osobowe. Mimo że w tym miejscu nie musisz jeszcze dokładnie analizować informacji, które chcesz tam zamieścić, to jednak dane osobowe muszą zostać wpisane w odpowiedni sposób, tak aby ułatwić rekruterowi kontakt.

Dane osobowe, które powinny znaleźć się w CV informatyka/CV programisty:

  • imię i nazwisko
  • data urodzenia
  • miejscowość zamieszkania
  • numer telefonu
  • adres e-mail
  • profil LinkedIn

Gdy zamieścisz już wszystkie dane, sprawdź dokładnie, czy nie zakradł się tam żaden błąd lub literówka. To niezwykle ważne, ponieważ sytuacja, w której rekruter decyduje się zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną, a twój numer telefonu nie działa, z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych.

Doświadczenie zawodowe: CV programisty

Doświadczenie zawodowe to najważniejsza część CV. Pisanie CV opiera się w większości na dokładnym przedstawieniu swoich zawodowych dokonań. Jest to część, którą pracodawcy najbardziej lubią, ponieważ pokazuje jaki kapitał możesz wnieść do firmy jako nowy pracownik. Dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć zawodowych oraz uwypuklenie obowiązków, z którymi miałeś styczność, to często oś konstrukcyjna całego CV.

W tym miejscu warto opisać, czym zajmowałeś się na poprzednich stanowiskach i w krótkich słowach wspomnieć o zakresie obowiązków. W teorii powinno się to przekładać na twoje umiejętności, które dla pracodawcy często są bezcenne. Opisując swoje doświadczenie zawodowe, możesz skorzystać z chronologii odwróconej, która polega na rozpoczęciu wymieniania stanowisk od tego najnowszego, czyli tego, które aktualnie zajmujesz, bądź tego, które było ostatnie.

W branży IT szczególnie liczy się doświadczenie zawodowe, dlatego warto, aby ta sekcja znalazła się jak najwyżej w CV. Zazwyczaj umieszczamy ją zaraz pod zdjęciem i danymi osobowymi. W ten sposób istnieje większa szansa na to, że rekruter zwróci uwagę na twoje dokumenty aplikacyjne.

Jak skutecznie opisać swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe?

Przykład:

05.05.2015-03.05.2018 Praca na stanowisku Junior Java Developer w firmie XYZ

  • tworzenie grupowych projektów Java, praca z językiem SQL, wykorzystanie protokołu HTTP i podstaw sieciowych, tworzenie stron internetowych i aplikacji mobilnych, przeprowadzanie testów sprawdzających, tworzenie planów testowych oraz raportów końcowych

06.08.2018 – do teraz Praca na stanowisku Java Developer w firmie ZGA

  • praca z systemem GIT, upraszczanie oprogramowania w frameworku Spring, ścisła współpraca z projektantami stron internetowych i aplikacji, śledzenie błędów z systemem JIRA, tworzenie niezbędnej dokumentacji technicznej, implementacja fragmentów kodu, prowadzenie szkoleń z zarządzania projektami IT, szkolenia z narzędzi IT

Umiejętności: CV programisty

Na stanowisku informatyka/programisty niezwykle ważne są także umiejętności. To one warunkują twoją przewagę nad pozostałymi kandydatami. Zazwyczaj ta sekcja CV programisty znajduje swoje rozwinięcie także w liście motywacyjnym, ponieważ umiejętności, które posiadasz jako programista, są szczególnie istotne dla twojego potencjalnego pracodawcy. W ten sposób może on zweryfikować, czy pasujesz do stawianych wymagań na danym stanowisku i czy podołasz codziennym obowiązkom. Jak wpisać umiejętności do CV programisty? Przede wszystkim bądź szczery. Każda półprawda lub naciągana informacja szybko zostanie zweryfikowana podczas rozmowy kwalifikacyjnej, lub już przy pierwszym projekcie. W branży IT naprawdę szybko można obnażyć niewiedzę i brak umiejętności, dlatego lepiej trzymaj się przy tym co naprawdę umiesz. Dzięki temu nie narazisz się na śmieszność, a dodatkowo nie stracisz czasu na nieodpowiednie rekrutacje.

Umiejętności specjalistyczne

Umiejętności możemy podzielić na specjalistyczne i miękkie. Najpierw zajmiemy się umiejętnościami specjalistycznymi, ponieważ to one są dla pracodawców najistotniejsze. Co możemy zaliczyć do umiejętności specjalistycznych? Są to kompetencje zawodowe, czyli coś, co możesz udowodnić — coś, co jest niezbędne do wykonywania danej pracy. W przypadku programisty takie umiejętności specjalistyczne mogą zawierać umiejętność programowania w różnych językach programowania, znajomość konkretnych frameworków czy znajomość GIT-u. Obowiązkowo musisz nać także język angielski. Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację w branży IT to konieczność, której nie da się ominąć.

Umiejętności miękkie

Umiejętności miękki, to takie, które wynikają z twojego charakteru i osobowości. Innymi słowy, jest to opis tego, jaki jesteś prywatnie — jakie masz nastawienie do rozwiązywania problemów, jak radzisz sobie w stresie lub jak podchodzisz do budowania relacji w zespole.

CV i list motywacyjny informatyka/programisty to miejsca, gdzie możesz zaprezentować potencjalnemu pracodawcy szereg kompetencji miękkich, które pokażą, że masz naturalne predyspozycje do pracy programisty. Do takich umiejętności możemy zaliczyć między innymi:

  • umiejętność pracy pod presją czasu
  • komunikatywność
  • pragmatyzm
  • umiejętność pracy w zespole
  • kreatywne rozwiązywanie problemów
  • umiejętność skutecznego zarządzania czasem

Warto w swoim CV zawrzeć zarówno kompetencje miękkie jak i twarde to przekona pracodawcę, że to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Każdy życiorys zawodowy powinien zawierać wykaz wszystkich umiejętności, które są konieczne i interesujące z punktu widzenia rekrutera lub pracodawcy.

CV programisty: na co zwrócić uwagę?

Przygotowując się do tworzenia dokumentów aplikacyjnych, weź pod uwagę, że powinny one zostać stworzone pod konkretną ofertę pracy. Korzystając z takich narzędzi jak kreator CV lub przykładowe CV z Internetu pamiętaj, aby dostosować je do własnych potrzeb i wykorzystać słowa kluczowe, które znalazły się w ofercie pracy. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na rynku pracy.

Jeśli nie wiesz, jak stworzyć CV, jak w ogóle napisać CV programisty, przygotuj się do tego! Poczytaj kilka poradników, przestudiuj internetowe wzory i zobacz, jak inni podeszli do tematu CV i listu motywacyjnego. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci rozpocząć pisanie CV dla Ciebie.

Zwróć także uwagę na dobre podsumowanie zawodowe. Jeśli możesz pochwalić się wieloletnim doświadczeniem u polskich lub zagranicznych pracodawców, opisz je w podsumowaniu! To z pewnością przyciągnie uwagę rekrutera i sprawi, że dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Pamiętaj o tym, aby CV i list motywacyjny wysyłać do pracodawców w formacie PDF. Jednak jeśli chcesz zostać programistą, to chyba nie musimy o tym wspominać, ponieważ doskonale wiesz, czym grozi wysłanie dokumentów w innym formacie.

Konieczna jest także aktualna klauzula CV, która na ten moment brzmi w pełnej wersji:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Krótsza wersja:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko programisty w firmie ABC oraz na potrzeby rekrutacji przyszłych.

CV programisty — wzór do pobrania

Programista wzór PDF

Wzór CV programisty

List motywacyjny programisty

List motywacyjny to niezwykle ważny dodatek do CV. To miejsce, w którym możesz pokazać się z bardziej prywatnej, ludzkiej strony i zaprezentować swoje umiejętności miękkie. List motywacyjny informatyka powinien skupiać się na rozwinięciu doświadczenia zawodowego oraz sukcesów, które udało Ci się dokonać na przestrzeni pracy zawodowej.

Warto na początek wspomnieć skąd dowiedziałeś się o tej konkretnej ofercie pracy, oraz dlaczego uważasz, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.

Pamiętaj także o podkreślaniu swoich mocnych stron, dzięki którym udało Ci się zostać programistą. List motywacyjny to także okazja, aby podzielić się z pracodawcą planami rozwoju zawodowego lub zarysem projektów, które chciałbyś tworzyć.

Życiorys zawodowy to zbiór suchych faktów, natomiast list motywacyjny daje Ci możliwość rozwinięcia informacji zawartych w CV i uzupełnienia je o nowe, które dopełnią twój obraz idealnego kandydata.

Uważaj jednak, żeby list motywacyjny nie stał się rozbudowaną kopią CV. Chodzi tutaj bardziej o rozwinięcie najważniejszych informacji oraz dodanie nowych, które mogą się okazać atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy.

W Internecie znajdziesz przydatne narzędzia, które przypominają kreator CV, dzięki którym stworzysz dopasowany do Ciebie wzór listu motywacyjnego.

Oceń artykuł
5/5 (1)