Jak zostać Java Developerem?

Jak zostać Java Developerem? W tych czasach jednym z najbardziej rozchwytywanych zawodów jest programista. Już początkujący programista może liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia. Istnieje kilka gałęzi programowania, a dzisiaj zajmiemy się informacjami dotyczącymi Java Developera.

Jak zostać programistą Java - programista podczas pracy przy komputerze

Praca w branży IT to z pewnością marzenie wielu osób. Dobre zarobki, łatwość znalezienia i pracy i szansa na rozwój to przeciwnicy, którym ciężko się oprzeć. Skąd takie zapotrzebowanie na programistów? Wraz z rozwojem technologicznym, coraz więcej firm stawia na komputeryzację swoich działań. A tam, gdzie są komputery i oprogramowanie, tam musi być także programista. Ostatnio bardzo rozwinął się także rynek pracy związany z tworzeniem gier, aplikacji mobilnych oraz innych technologii związanych z IT. Taki biznes generuje ogromne pieniądze, dlatego pracodawcy chętnie sięgają po specjalistów z tej dziedziny i dzielą się z nimi tą rentownością. Na czym dokładnie polega praca programisty? Czym się zajmuje ? I jak zostać programistą Java?

Programista Java: czym zajmuje się developer Java?

Programista Java odpowiedzialny jest za tworzenie back endu, czyli całego zaplecza strony internetowej lub aplikacji webowych. Specjalizuje się w języku Java. Czym jednak jest Java? To wszechstronny język programowania, który może zostać wykorzystany przy aplikacjach webowych, aplikacjach mobilnych, desktopowych lub korporacyjnych. Osoba, która opanuje sztukę władania Javą, może tworzyć aplikacje webowe na dowolnej platformie, dlatego specjaliści w tej dziedzinie są tak pożądani na rynku pracy.

Developer Java pracuje zazwyczaj nad tym, czego nie widać na stronie serwera. Odpowiedzialny jest za projektowanie i wdrożenie odpowiednich rozwiązań, które mają zagwarantować bezproblemowe działanie projektu. Następnie monitoruje ciągłość procesu i na bieżąco eliminuje ewentualne błędy. Co więcej, zajmuje się także tworzeniem odpowiedniej dokumentacji technicznej oraz raportów.

Ponadto Java Developer, jako Back End Developer ściśle współpracuje z frontowcem, czyli Front End Developerem oraz Full Stack Developerem. To właśnie ta trójka jest odpowiedzialna za wszystko, co widzimy w internecie, grach i telefonach — oczywiście z technicznego punktu widzenia.

Programista: od czego zacząć naukę programowania?

Jeśli chcesz zostać programistą, niezależnie od dziedziny, musisz postawić przede wszystkim na praktykę. Jest to zawód, który nie wymaga posiadania dyplomu uczelni wyższej, choć oczywiście jest do dodatkowy punkt podczas rekrutacji. Mimo to programistą może zostać samouk, który postanowił zgłębić cały Internet w poszukiwaniu wiedzy o programowaniu.

Nauka programowania nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Czeka Cię wiele godzin poświęconych na zgłębianie kolejnych linijek kodu i poszerzanie wiedzy z zakresu IT. Szczególnie że kariera programisty polega na ciągłym doszkalaniu i podnoszeniu umiejętności.

Od czego więc zacząć? Najpierw wyszukaj w Internecie darmowe blogi, poradniki oraz poradniki wideo, których tematyką jest stawianie pierwszych kroków w programowaniu. Dzięki temu sprawdzisz, czy ta dziedzina jest dla Ciebie. Gdy zakochasz się z wzajemnością w językach programowania, warto poszukać mentora. Może jeden z twoich znajomych jest programistą? Wykorzystaj wiedzę, którą posiada ktoś bardziej doświadczony. Możesz uczyć się również, korzystając z kursów i szkoleń dla programistów. Dobre szkolenia są płatne, jednak z pewnością jest to inwestycja, która zwróci się po krótkim czasie.

Jeśli zastanawiasz się, jaki język będzie najlepszy na początek, to wielu programistów poleca do nauki Java Script. Coraz większą popularność zdobywa także Phyton.

Java developer — kurs

Aby zdobyć konkretne umiejętności programisty Java, warto zainteresować się kursami. Takie szkolenia są dostępne online, dzięki czemu oszczędzasz czas oraz pieniądze. Co więcej, wiedza, którą tam zdobędziesz, zapewni Ci możliwość podjęcia zatrudnienia w zawodzie. Jeśli szukasz pracy jako programista Java, odbycie takiego kursu z pewnością doda Ci plusów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Szczególnie jeśli zdecydujesz się na kurs, który cieszy się dobrą opinią w środowisku IT.

Jednym z rozwiązań szkoleniowych są bootcampy programistyczne. Jest to dość drogi kurs, podczas którego przez kilka tygodni zostaniesz wręcz zawalony wiedzą i ćwiczeniami praktycznymi. Opiera się on na programie mentoringowym, ponieważ każdy kursant otrzymuje opiekuna, z którym odbywa lekcję sam. Dzięki temu powinieneś opanować przygotowany materiał w dość krótkim czasie, a mentor na bieżąco będzie Ci pomagał. To także szansa na naukę pracy zespołowej, która wbrew pozorom jest bardzo ważna na stanowisku programisty. Bootcampy odbywają się w pełni online, dzięki czemu możesz pogodzić uczestnictwo w szkoleniu z codziennymi obowiązkami. Tak naprawdę jedynym minusem tego rodzaju kursów są ceny, które wahają się od 8 do 15 tysięcy złotych. To kwoty, które dla młodego człowieka często są nieosiągalne. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany, może warto odkładać nawet przez 2 -3 lata drobne kwoty, które pozwolą Ci na zdobycie umiejętności zapewniających pewne zatrudnienie. Teraz tylko musisz znaleźć pierwszą pracę i gotowe!

Jak zostać programistą Java? Wymagania

Gdy już zdobędziesz niezbędne umiejętności oraz będziesz mógł pochwalić się ciekawym doświadczeniem, możesz przystąpić do szukania pracy. Od czego zacząć karierę? Od odwiedzenia portali zajmujących się publikowaniem ogłoszeń o pracę. To właśnie tam większość pracodawców zamieszcza informacje o wakatach. Natomiast jeśli interesuje Cię zatrudnienie w konkretnej firmie np. takiej ja Google lub Netflix, na początek jako Junior Developer, możesz składać swoją aplikację bezpośrednio na ich stronie w zakładce „kariera” lub „praca”.

Gdy Twoje zgłoszenie zostanie pozytywnie rozpatrzone, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. To właśnie rozmowa kwalifikacyjna jest tym momentem, w którym możesz zaprezentować pełnię swoich umiejętności — zarówno tych twardych jak i miękkich. Wielu rekruterów już na wejściu wie, kto się nadaje do tej pracy. Jeśli jednak jesteś nieśmiałą osobą, nie martw się — owszem kompetencje miękkie też liczą się w tym zawodzie, jednak największe znaczenie ma Twoje doświadczenie i umiejętności.

Wobec tego, jakie najczęściej wymagania stawiają pracodawcy przed kandydatami do pracy jako Java Developer? Zaliczamy do nich, między innymi:

  • znajomość języka Java Script
  • znajomość dodatkowych języków programowania
  • opanowanie przynajmniej jednego lub dwóch frameworków np. Spring i Hibernate
  • umiejętności techniczne
  • sprawne poruszanie się w GIT-cie (system kontroli wersji) i JIRA
  • znajomość Java TDD — technika polegająca na pisaniu testów do nieistniejącej funkcjonalności, a dopiero później tworzeniu kodu, który tę funkcjonalność wdraża
  • umiejętność rozwiązywania problemów
  • analityczny umysł
  • techniczny język angielski

Zazwyczaj na rozmowie kwalifikacyjnej musisz także przedstawić własne projekty, które są swoistym potwierdzeniem Twoich umiejętności. Junior Developer Java musi także umieć pracować zespołowo.

Programista Java Developer: zarobki

Zarobki programistów Java są dość wysokie, nawet w początkowym okresie. Jednak zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, wykształcenie, wielkość firmy, czy nawet województwo.

Programowanie to deficytowa umiejętność na rynku pracy więc nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Jeśli będziesz pracował wystarczająco ciężko, czeka Cię też ciekawa ścieżka kariery oferująca wysokie zarobki. Jak podaje portal Wynagrodzenia.pl mediana zarobków specjalisty Java to 9650 zł brutto. Jako Junior wartość tej mediany spada do 6250 zł brutto. Gdy wydaje Ci się, że to już są wysokie zarobki, to wtedy wkracza starszy specjalista Java, którego mediana jest równa 14510 zł brutto.

Jak widzisz, nauka programowania nie należy do najłatwiejszych, jednak jest pewnego rodzaju inwestycją, która pozwoli na zdobycie wysokich zarobków i pewnej pracy.

Oceń artykuł
0/5 (0)