Reklama

CV programisty i list motywacyjny – jak je napisać? Wskazówki

CV programisty i list motywacyjny to dokumenty, które przedstawiają kandydata jako pierwsze – dopiero po ich analizie rekruterzy decydują się na bliższe poznanie programisty. Jeśli chcesz zdobyć pracę, będziesz musiał wyróżnić się na tle innych kandydatów wyjątkowym CV i listem motywacyjnym. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać skuteczne CV. 

cv-programisty-i-list-motywacyjny

Zawód programisty stał się bardzo popularny ze względu na rozwój nowych technologii oraz atrakcyjne zarobki. Na rynku pracy pojawiło się wielu nowych kandydatów. Mimo to rąk do pracy w zawodzie programisty wciąż brakuje. Coraz więcej rozwijających się firm tworzy w swoich strukturach zespoły programistów, którzy mają pomóc przedsiebiorstwom zaistnieć także w przestrzeni wirtualnej. Obecnie firma, która nie ma własnej strony internetowej czy aplikacji staje się mniej konkurencyjna. Tworzeniem właśnie takich technologii zajmuje się programista.

Wszystko przenosi się do Internetu. Handel, usługi, media, praca zdalna, edukacja, formalności – w każdym z tych obszarów potrzebna jest działalność dobrego programisty. I choć stanowisk jest wiele, to przybywa kandydatów, a dobrą posadę otrzymają jedynie najlepsi. Aby ocenić, który kandydat spełnia wymagania, rekruterzy proszą o dostarczenie CV i listu motywacyjnego. Na podstawie tych dokumentów zapraszają na rozmowę wybrane osoby. Jeśli chcesz być jedną z nich, dowiedz się jak napisać dobre CV i list motywacyjny programisty.

Jak napisać CV programisty?

Jeśli chodzi o samą formę dokumentu, to CV informatyka nie odbiega od życiorysu wymaganego w innych zawodach. Cechą wyróżniająca jest natomiast ściśle techniczne podejście. Praca programisty wielu osobom wydaje się niezrozumiała. Nie jest to łatwy zawód, dlatego wskazanie jak największej znajomości technologii programowania i pobocznych świadczy o stopniu zaawansowania kandydata w obszarze programowania. Niemniej, starając się o określoną ofertę pracy dla programisty, nie zawsze musisz chwalić się wieloletnim doświadczeniem w różnych językach programowania. W branży IT brakuje specjalistów – w wielu firmach, osoba bez doświadczenia również może dostać pracę, na przykład jako młodszy programista. Po prostu potrzebujesz CV, które przekona pracodawcę, że warto dać Ci szansę.

CV – Programista. Co pracodawcy najbardziej lubią?

Wbrew pozoron pisanie CV wcale nie należy do najprostszych, a już szczególnie w takich dziedzinach jak informatyka. Specjalizacja ta charakteryzuje się bowiem szerokim wachlarzem zmiennych, do których idealny kandydat musi się dopasować. Z punktu widzenia pracodawcy elastyczność i umiejętność szybkiego uczenia się oraz adaptacji do nowych warunków, będą stanowiły jedne z najistotniejszych umiejętności miękkich, o których Twój życiorys zawodowy nie może zapomnieć – to właśnie one pomagają usprawniać codzienne obowiązki, co każdy przedsiębiorca z pewnością doceni.

W branży IT, niezwykle ważny jest język angielski – wiele zespołów tworzą specjaliści z różnych stron świata, więc bez znajomości tego języka, komunikacja z nimi byłaby niemożliwa. Bez względu więc na to, czy chcesz pracować na stanowisku Junior Software Tester czy .NET Developer, czy interesuje Cię praca w środowisku JAVA, czy może bardziej programowanie PHP – bez znajomości języka obcego, możesz mieć problem z odpowiedzeniem na potrzeby rekrutacji.

Naturalnie, nie do pominięcia są języki programowania, które udało Ci się opanować, czy ogólna znajomość metodyki pracy na danym stanowisku, czy wzorce projektowe w branży IT. Dużym plusem będą ukończone studia informatyczne, czy choćby na wydziale matematyki – jeśli zaś nie posiadasz wykształcenia wyższego, to miej na uwadze kursy programowania, jakie udało Ci się przebyć. Są to już jednak elementy, które oczywiście powinny zawierać Twoje dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny), ale o nich dowiesz się więcej, kiedy przejrzysz nasz wzór CV.

Kreator CV – programista

Jak już wspomnieliśmy, na stanowisku informatyka, możesz potrzebować wielu różnych umiejętności, z których każdą powinny opisywać nadesłane przez Ciebie dokumenty aplikacyjne. Odpowiednie podsumowanie zawodowe to podstawa, by na stałe zająć się pracą programisty – niemniej, nawet jeżeli masz wykształcenie odpowiadające upragnionej ofercie pracy, to napisanie skutecznego CV może stanowić dla Ciebie problem.

Nie musisz jednak samodzielnie pisać CV – wystarczy, że skorzystasz z poniższego poradnika, a dowiesz się, jak przykuć uwagę rekrutera swoim podsumowaniem zawodowym. Sam poprawnie sporządzony dokument, powinien zawierać informacje takie, jak:

  • Profil zawodowy

To miejsce na krótkie przedstawienie siebie. Treść podsumowania można umieścić w sekcji zatytułowanej “O mnie”. Jest to wstęp do całej treści Curriculum Vitae. W przeciwieństwie do listu motywacyjnego CV zawiera głównie suche dane, dlatego profil zawodowy umożliwia przynajmniej wstępne zaprezentowanie swojego nastawienia. Co w nim napisać?

  • Krótkie przedstawienie siebie, które odpowie na pytania: “Kim jesteś?” “Czym zajmujesz się obecnie?
  • Cele poszukiwania pracy (samo „obecnie poszukuję pracy” niestety nie wystarczy – zadaj sobie następujące pytania: jakie są zadaniowe oczekiwania wobec stanowiska? Jakie informacje i preferencje np. dot. pracy zdalnej powinieneś zawrzeć?).
  • Warto zawrzeć ogólne odniesienie do swojego doświadczenia.
  • Czasami warto zmienić część tego elementu w taki sposób, by odpowiadała na konkretne ogłoszenie. Dopisz, co przykuło Twoją uwagę w konkretnej ofercie pracy.

Przykłady podsumowania:

  1. Od dwóch lat pracuję na stanowisku Web Fronted Developer w firmie XYZ. Poszukuję zatrudnienia, w którym wykorzystam dotąd poznane technologie, takie jak JavaScript, HTML5, czy CSS3. Preferuję pracę zdalną lub w trybie hybrydowym. 
  2. Jestem informatykiem od 7 lat, w tym od trzech spełniam się jako programista w językach PHP i JavaScript. Korzystam z frameworków, np. Symfony. W nowej pracy planuję wykorzystać nowo poznany język C Sharp. Chciałbym podtrzymywać istniejące projekty, jak i rozwijać nowe.
  3. Mam 2 lata doświadczenia jako programista . net. Lubię brać udział w realizacji wielkich projektów, czego przykładem jest mój produkt w postaci popularnej aplikacji XYZ. Pragnę się rozwijać w państwa firmie, która nie boi się wykorzystywać nowych technologii.

Zastanawiasz się jak napisać podsumowanie zawodowe, jeśli nie masz doświadczenia? Wówczas skup się na swoim wykształceniu i motywacjach. Napisz również, na jakie tory chcesz naprowadzić swoją karierę programisty. Przykład: Jestem absolwentem informatyki Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Samodzielnie nauczyłem się programowania w języku Java. Udoskonalam swoje umiejętności poprzez czytanie książek i realizację kursów internetowych. Poszukuję stanowiska juniorskiego, na którym wykorzystam wiedzę, zdobywając doświadczenie zawodowe.

Po sporządzeniu podsumowania zawodowego należy skupić się no informacjach formalnych. Więc dalej należy wymienić:

  • Dane osobowe – należy podać imię i nazwisko, a także odnośnik do konta na Linkedin. Tam potencjalny pracodawca ma szansę poznać kandydata z innej strony, nie tylko suche fakty na temat jego doświadczenia, lecz także zachowanie w środowisku biznesowym.
  • Dane kontaktowe – w razie zainteresowania kandydatem rekruter powinien mieć możliwość szybkiego kontaktu, w tym celu należy podać numer telefonu komórkowego i adres email. Dane powinny być aktualne. Przed podaniem adresu e-mail należy się upewnić, czy znamy do niego hasło. Podanie błędnego adresu e-mail lub nieaktywnego, zapomnianego może zostać potraktowane jako brak profesjonalizmu.
  • Zdjęcie do CV – warto zamieścić zdjęcia, przedstawiające profesjonalną pozę, ale przynajmniej z delikatnym uśmiechem. Rekruterzy wiele są w stanie wyczytać na podstawie zdjęcia kandydata. Sympatyczny wygląd w połączeniu z formalnym ubiorem kreuje postać pewną siebie i nastawioną na sukces. Zgodnie ze statystykami Linkedin pracodawcy wolę zaoferować stanowisko osobom, które mają na profilu zdjęcia. Brak zdjęcia może zostać potraktowany jako lekceważenie, niskie poczucie własnej wartości, strach przed brakiem akceptacji i w konsekwencji brak komunikatywności.
  • Doświadczenie zawodowe – to jeden z najważniejszych punktów w CV. Doświadczenie mówi pracodawcy, o tym, z jakim kandydatem ma do czynienia. Na podstawie poprzedniej pracy rekruterzy wnioskują, czy pracownik nadaje się na konkretne stanowisko. Jeśli w poprzedniej pracy uzyskał wiedzę, jaka jest istotna również na stanowisku programisty, na jakie kandyduje, to istnieje spora szansa, że otrzyma zatrudnienie.
  • Wykształcenie – niezależnie od tego, czy wykształcenie jest kierunkowe, czy nie w CV warto je zawrzeć. Nawet jeśli programista jest samoukiem, to musi przedstawić swoją ścieżkę edukacji, tak by potencjalny pracodawca wiedział, czy ma na przykład maturę i czy kierunek szkoły średniej w jakimkolwiek stopniu pokrywa się z informatyką, czy obejmował tematykę, w jakiej działa firma. Oczywiście największym atutem jest ukończenie szkoły wyższej na kierunku informatycznym, ze specjalizacją programisty.
  • Kursy – ze względu na to, że zawód programisty jest technologiczny, to zmienia się dynamicznie. Powstają nowe technologie, stare są rozwijane. Z tego względu bardzo istotne jest aktualizowanie swojej wiedzy i poszerzanie jej. A do tego właśnie służą kursy. Dlatego warto zrobić przynajmniej kilka (np. zarządzania projektami IT, szkolenia z określonych języków programowania) i zamieścić je w swoim Curriculum Vitae. Niżej szerzej omawiamy to zagadnienie.
  • Znajomość języka angielskiego i innych – w CV programisty ważne jest wyszczególnienie znajomości języków obcych. Bardzo dużo materiałów edukacyjnych, jak i same technologie występują w języku angielskim. Dlatego należy znać ten język, a przynajmniej fachową terminologię. Jeśli kandydat na język angielski, to powinien również wskazać poziom znajomości angielskiego. Mile widziany jest przynajmniej B2. Zgodnie ze skalą Rady Europy, wyróżniamy następujące poziomy:
PoziomPoziom słownieUmiejętności
A1PoczątkującyKandydat potrafi się przedstawić i zna potoczne sformułowania oraz posługuje się najprostszymi wyrażeniami języka codziennego.
A2PodstawowyKandydat potrafi się porozumieć w obcym języku w sytuacjach rutynowych, dotyczących i prostej wymiany zdań.
B1Średnio zaawansowanyKandydat potrafi opisać doświadczenia, nadzieje, zdarzenia, rozumie standardowe wypowiedzi dotyczące pracy, szkoły, czasu wolnego. Radzi sobie w większości sytuacji komunikacyjnych.
B2Ponad średnio zaawansowanyOsoba konstruuje przejrzyste wypowiedzi ze szczegółami, zarówno ustnie, jak i pisemnie.
C1ZaawansowanyPotrafi poruszać trudne tematy, formułuje szczegółowe wypowiedzi, mówi płynnie i spontanicznie.
C2BiegłyKandydat doskonale posługuje się językiem obcym, mówi płynnie i precyzyjnie. Rozumie wszystko, co się do niego mówi.
    • Zainteresowania. Mogłoby się wydawać, że jest to sekcja, którą można pominąć. Nic bardziej mylnego. Obecnie rekruterzy sprawdzają kandydatów w różnych obszarach. Istotne jest dla nich nie tylko doświadczenie, lecz także kompetencje zawodowe miękkie, czy właśnie zainteresowania. To, czy kandydat ma jakieś pasje w życiu, świadczy o tym, jakim jest człowiekiem, czy ma pasję do zawodu, a także czy będzie zwyczajnie dobrym kompanem do dyskusji ze współpracownikami i odnajdzie się w zespole.
    • Aktualna klauzula CV – jest to ostatni punkt, który musi zawierać każde profesjonalne CV. Obecnie obowiązuje klauzula wprowadzona w 2018 roku na mocy RODO i brzmi:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Jak opisać doświadczenie i osiągnięcia w CV programisty?

Doświadczenie i osiągnięcia w CV programisty stanowią podstawę do oszacowania jego wartości jako kandydata. Ze względu na wiele skomplikowanych zagadnień, rekruterzy i specjaliści, którzy również biorą udział w rekrutacji kandydata, łatwo ocenią, czy ten rzeczywiście ma wiedzę, jaką deklaruje w CV. Dlatego jako kandydat powinieneś dokładnie opisać swoje doświadczenie z wyszczególnieniem używanych technologii. Jeśli brałeś udział w tworzeniu jakichś projektów, koniecznie o tym wspomnij. W rekrutacji na stanowisko programisty mile widziane jest jego portfolio. Praca w tym obszarze pozwala udowodnić znajomość poszczególnych technologii, ponieważ ich zastosowanie zawsze owocuje produktem, lub jego częścią. Jeśli w poprzedniej pracy brałeś udział w tworzeniu, jednak pracodawca chce zachować produkt lub jego funkcjonalność w tajemnicy, to postaraj się pisać projekt możliwie najogólniej. Zaznacz, jakie technologie wykorzystałeś, jakie funkcje udało ci się stworzyć, pomijając szczegóły, czy tematykę produktów.

Co wpisać w doświadczeniu?

Pamiętaj, że doświadczenia i osiągnięcia mogą dotyczyć różnych sytuacji. Nie muszą pochodzić wyłącznie z zatrudnienia, to może być na przykład udział w kółku informatycznym na uczelni i małe projekty tworzone wspólnie z innymi studentami. Jeśli skupiasz się na pracy, opisując swoje doświadczenia, niech Twoje CV i list motywacyjny zawiera:

  • Każde stanowisko związane z informatyką, jakie do tej pory pełniłeś.
  • Krótko napisz, co należało na każdym stanowisku do Twoich obowiązków.
  • Napisz, jakie były owoce Twojej pracy poszczególnych firmach, na przykład, za jaką część rozwoju oprogramowania byłeś odpowiedzialny i czy udało się je wypuścić na produkcję.

Warto poznać kilka zasad opisywania swojego doświadczenia i osiągnięć w CV programisty:

  • Wypisując stanowiska, zacznij od najnowszego, do najstarszego.
  • Najdokładniej opisz swoje ostatnie zatrudnienie. Chyba że z jeszcze wcześniejszego jesteś wyjątkowo dumny i masz się czym pochwalić.
  • Używaj liczb do udowodnienia opisywanego doświadczenia i osiągnięć, na przykład podaj liczbę stworzonych produktów, liczbę napisanych w linijek kodu, liczbę użytkowników stworzonej aplikacji.
  • Na potwierdzenie opisanego doświadczenia i osiągnięć zadeklaruj możliwość udostępnienia fragmentu kodu, czy stworzonych produktów. Możesz je udostępnić na przykład za pomocą popularnej platformy GitHub i załączyć w CV informatyka link do portfolio.

Jak wyróżnić umiejętności w CV programisty?

Umiejętności, to coś, czego programista może się nauczyć samodzielnie bez szkoły. Dlatego też stosunkowo łatwy jest próg wejścia w ten zawód. Wielu kandydatów nawet w trakcie wieloletniej pracy w innym zawodzie, nagle postanawia się przebranżowić. Zanim podejmą się kursu, najpierw używają ogólnodostępnych źródeł internetowych i na ich podstawie uzyskują wiedzę na temat programowania. Uczą się języków i próbują je samodzielnie wykorzystać w amatorskich projektach. Dobrze dopracowane w ten sposób projekty mogą służyć jako potwierdzenie samodzielnie nabytych umiejętności. Mówiąc o umiejętnościach, można je podzielić na kompetencje twarde i miękkie. Twarde, to te podstawowe, jak znajomość oprogramowania, czy konkretnego języka, albo przeprowadzania testów. Miękkie koncentrują się na cechach charakteru. Wszystkie należy wyszczególnić w przejrzystych podpunktach.

Umiejętności programisty w CV – przykłady

Umiejętności twarde

  • Programista backend: Java, .NET (C#), Python.
  • Programista Frontend; React, Angular, Vue, Frented HTML, CSS, JavaScript, .net: enityframework, rest api.
  • Znajomość wzorców projektowych.
  • Znajomość baz danych np. Microsoft Sql Server.

Umiejętności miękkie

  • Umiejętność pracy w zespole.
  • Komunikatywność.
  • Kreatywność.
  • Umiejętność analitycznego myślenia – która jest niezbędna w przypadku pracy programisty, ponieważ ma ona charakter ściśle analityczny.
  • Samodzielność – dobry programista powinien dążyć do rozwiązywania problemów na własną rękę, a dopiero gdy nie będzie mógł sam znaleźć rozwiązania konsultować się z resztą zespołu.
  • Wytrwałość w dążeniu do celu – programista niekiedy musi spędzić nad danym zadaniem wiele czasu, dążąc do najlepszego rozwiązania. Wiąże się to często z frustracją i rezygnacją. Niestety rozwiązywanie zagwozdek to główna cecha tego zawodu, więc aby coś osiągnąć, należy być cierpliwym i się nie zniechęcać.
  • Otwartość na krytykę – programista tworzy produkt w oparciu o cudze pomysły, wykorzystując przy tym własne rozwiązania, lub te z góry narzucone. Musi zatem sugerować się oczekiwaniem klienta lub pracodawcy. Nawet jeśli jemu wydaje się coś poprawne, to może to nie odpowiadać drugiej stronie. W tej sytuacji warto przedstawić swoje zdanie, ale należy pamiętać, że ostateczna decyzja należy do zleceniodawcy. Dlatego trzeba być w tym zawodzie otwartym na krytykę, nie obrażać się tylko wykonywać polecenia.

Jak opisać wykształcenie i kursy w CV programisty?

W CV programisty należy zamieścić wszelkie informacje, jakie mają związek nie tylko z programowaniem, ale i samą informatyką. Jeśli chodzi o wykształcenie, to pomijamy wczesny etap edukacji. Opis rozpoczynamy od ostatniej ukończonej szkoły. Następnie opisujemy wszystkie etapy edukacji w odwrotności chronologicznej, kończąc na szkole średniej. Edukacja powinna być opisana w sposób przejrzysty, tak aby wiadomo było, jaka to szkoła, w jakim roku do niej uczęszczano, na jakim kierunku. Należy podać:

  1. Lata nauki w danej uczelni (np. 2016 – 2019)
  2. Nazwę uczelni
  3. Kierunek nauczania
  4. Nadany tytuł (np. magister, inżynier)

Przykładowy wygląd modułu edukacji:

Lata: 2019 – 2021

Nazwa uczelni: Politechnika Śląska

Kierunek: Informatyka

Tytuł: Inżynier


Opisując natomiast kursy i szkolenia, należy wskazać:

  1. Rok wykonania kursu/szkolenia
  2. Nazwę kursu
  3. Nazwę organizacji, jaka udzieliła kursu
  4. Krótki opis uzyskanych kompetencji

Przykładowy wygląd modułu szkoleń:

Rok ukończenia: 2020

Nazwa kursu: Kurs – testowanie oprogramowania

Podmiot: Akademia Szkoleń Xyz

Opis: Nabycie umiejętności automatyzacji testów, wykrywania przyczyn nieprawidłowości, tworzenia dokumentacji opisowej.

Zainteresowania w CV programisty

Zainteresowania w CV programisty to wbrew pozorom ważny punkt w dokumencie. Dzięki nim kandydat ma szansę przedstawić się z innej strony niż pracownik. To ważne szczególnie w nowoczesnych przedsiębiorstwach, gdzie zatrudniony jest traktowany “po ludzku” i jego satysfakcja z pracy jest bardzo istotna dla pracodawcy. Wielu programistów stanowią ludzie, którzy w momencie narastającej popularności tego zawodu postanowili się przebranżowić. Wysokie zarobki przyciągnęły do branży IT osoby, które nie czują pasji do zawodu.

Część tych, którzy decydują się na ten zawód to jednak ludzie, którzy zafascynowani rozwojem technologii komputeryzacji zdecydowali o swojej przyszłości informatyka już przy wyborze szkoły średniej, albo i wcześniej. U tej drugiej grupy osób może się przejawiać silne zainteresowanie technologią ogólnie i komputerami. Są to ludzie, dla których praca programisty często nadaje życiu sens. Osoby z pasją, które przejawiają takie zainteresowania jak: gry komputerowe, majsterkowanie, motoryzacja, nowinki techniczne, mechatronika są niezwykle cenne dla pracodawcy, ponieważ ma on pewność o tym, że praca na stanowisku programisty nie spowoduje wypalenia zawodowego.

Pasja do zawodu programisty i zainteresowania technologiczne są szczególnie istotne dla kandydatów, którzy nie mają wykształcenia ani doświadczenia w branży. Fakt wielkiego zainteresowania obszarem programowania sugeruje, że taka osoba sama będzie udoskonalać swoje umiejętności, szybko nauczy się pracy i przysłuży się w firmie. Z kolei osoby, które pracują w zawodzie programisty i traktują to czysto jako zawód i oddzielają go od życia prywatnego, także powinny wspomnieć o swoich zainteresowaniach, nawet jeśli nie mają nic wspólnego z informatyką. W ten sposób pokażą się z perspektywy ciekawej osoby, z którą warto wejść w dyskusję.

Kreator CV programisty po angielsku

W CV po angielsku warto także krótko opisać polskie firmy, w których pracowałeś, dodając informację o tym, czym się zajmują i jaka jest ich pozycja na rynku. Dzięki temu ułatwisz pracę rekruterowi i sprawisz, że Twoje profesjonalne CV będzie dla niego bardziej zrozumiałe. Programista to zawód międzynarodowy. W innych krajach jest większe zapotrzebowanie na programistów, dlatego rekruterzy szukają pracowników także z innych państw. Zwykle starania o pracę w zagranicznych firmach wymagają przygotowania CV w języku angielskim.

CV programisty po angielsku powinno zawierać te same informacje co CV po polsku, jednak różnią się pewne detale. W pierwszej kolejności w zależności od tego, do jakiego kraju planujemy aplikować, należy zapoznać się ze stylem rekrutacji obowiązującym w danym kraju. Przygotowując się do rekrutacji za granicą bez zapoznania się z tamtejszymi zasadami, warto zastosować uniwersalne wskazówki:

  • Opisz pozycję firm, w jakich pracowałeś w Polsce. Niektóre dobrze prosperujące i popularne w kraju marki, za granicą nie są znane. Dlatego warto przedstawić je samemu zagranicznemu pracodawcy. Tak by dowiedział się, że Twoje doświadczenie jest duże.
  • Nie załączaj zdjęcia do CV informatyka. W niektórych krajach wymaganie od kandydata zdjęcia może zostać potraktowane jako przejaw dyskryminacji. Firmy się przed tym bronią.
  • Z tego samego powodu co wyżej nie podawaj informacji na temat swojego stanu cywilnego, czy miejsca urodzenia, ani płci.
  • Sformułuj podsumowanie zawodowe. Za granicą to standard.
  • Używaj nazewnictwa branżowego, Dzięki temu rekruter nie będzie miał wątpliwości, że poradzisz sobie z pracą w języku angielskim.
  • Załącz referencje od poprzedniego pracodawcy. W Polsce nie jest to tak popularne, jak w innych krajach.
  • W ogłoszeniu zwróć uwagę na to, jakiej klauzuli wymaga dany pracodawca i ją zawrzyj.

Jak napisać list motywacyjny informatyka lub programisty?

To, jak pisać list motywacyjny dla informatyka lub programisty jest uzależnione od doświadczenia. Jeśli kandydat je ma, to powinien się skupić na jego opisaniu. Jeśli nie posiada doświadczenia i kandyduje na pierwsze w swoim życiu stanowisko, to powinien skupić się przede wszystkim na swoich umiejętności miękkich, amatorskich projektach, zainteresowaniach, edukacji i przede wszystkim motywacji do pracy w charakterze programisty. Pamiętaj, że list motywacyjny piszesz w odpowiedzi na istniejącą oferty pracy. Natomiast podanie, choć jest podobne, to konstruujemy, kiedy aplikujemy do wybranego miejsca pracy z własnej inicjatywy.

W liście motywacyjnym poruszamy informacje na temat tego, dlaczego zainteresowała nas akurat ta konkretna oferta pracy dla programisty. List motywacyjny służy do udowodnienia pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem i Ciebie powinien wybrać. To miejsce na dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć podanych w CV informatyka, dodanie paru nowych informacji. Ponadto w liście należy w pewien sposób pochwalić pracodawcę, pisząc o tym, że jego firma ze względu na różne zalety idealnie wpasowuje się w nasze oczekiwania.

List motywacyjny informatyka – wzór listu motywacyjnego

Pobierz list motywacyjny w formacie PDF lub skopiuj poniższa treść i zmień w edytorze tekstu.

………………………………………………….

(miejscowość, data)

…………………………………………….

(imię, nazwisko)

…………………………………………..

………………………………………….

(adres)

……………………………………………………..

……………………………………………………..

(nazwa firmy)

………………………………………………………

………………………………………………………

Szanowni Państwo,

Zachęcony opisem stanowiska pracy postanowiłem rekrutować na ofertę Państwa firmy.

Pasję do informatyki zacząłem przejawiać już w podstawówce. Wówczas rozbierałem komputer na czynniki pierwsze, by poznać jego funkcjonalność od strony technicznej. Gdy na lekcji informatyki poznałem działanie algorytmów, szybko zacząłem sam zgłębiać wiedzę na temat programowania. Pierwszą stronę postawiłem już w wieku 13 lat w oparciu o język HTML i CSS. Obecnie od 4 lat pracuję w firmie InformatPoltex, programując aplikacje serwerowe z wykorzystaniem języka Java.

Moją uwagę przyciągnęły interesujące zadania i fakt, że w pracy wykorzystują Państwo język programowania C#, którego właśnie się uczę. Ponadto pracują Państwo na komputerach firmy Apple Macbook, które moim zdaniem są niezawodne. Podoba mi się pomysł rozwijania już istniejącego oprogramowania. Mam kilka pomysłów, które mogłyby pomóc w tym zadaniu – chętnie przedstawię je na rozmowie kwalifikacyjnej.

Uważam, że jestem odpowiednim kandydatem na oferowane przez Państwa stanowisko, ponieważ spełniam wszystkie wymogi, jakie zostały zawarte w ogłoszeniu. Jestem osobą samodzielną, lecz jednocześnie komunikatywną i niestraszna jest mi praca w zespole. Zapoznawszy się z tematyką Państwa firmy, poczułem powołanie na stanowisko. W mojej głowie pojawiło się wiele pomysłów, jakimi chciałbym przyczynić się do rozwoju obecnych, jak i nowych projektów.

Do niniejszego listu załączam CV, gdzie znajdują się szczegółowe dane na temat ścieżki mojej kariery.

Liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej kandydatury.

Z wyrazami szacunku

……………………………………………………………

(podpis)

List motywacyjny programisty lub informatyka – zasady pisania

  • Używaj sformułowań związanych ściśle ze stanowiskiem, dzięki temu programy automatyzujące proces rekrutacji wytypują Twoją kandydaturę.
  • Rozbuduj informacje z CV, ale ich nie kopiuj.
  • List motywacyjny dostosuj do każdego stanowiska. Sprawdź jakie wymagania stawia konkretna oferta przed kandydatem i postaraj się im sprostać. Nie wysyłaj wszędzie tego samego listu.
  • Jeśli rozwijasz się we własnym zakresie, wspomnij o tym. To podkreśli twoje umotywowanie do zawodu programisty.
  • Napisz, jaką ukończyłeś uczelnie.
  • Napisz, dlaczego uważasz, że jesteś odpowiednim kandydatem.
  • Rozwiń, dlaczego wybrałeś konkretną firmę i jesteś zainteresowaną akurat tą ofertą pracy,
  • Wskaż, jak możesz się przysłużyć danemu pracodawcy,
  • Podaj informacje formalne: miejscowość i data u góry, imię nazwisko i miejsce zamieszkania, zwrot do konkretnej osoby (prezesa firmy, czy osoby z działu HR), używaj zwrotów grzecznościowych, poproś o pozytywne rozpatrzenie kandydatury, podpisz się imieniem i nazwiskiem.

CV IT – wzór dla programisty

Pamiętaj, aby napisać czytelne CV informatyka/programisty, przejrzyste, z nagłówkami i wypunktowaniami. Staraj się unikać wielu różnorodnych czcionek i wyróżniających się kolorów. CV powinno mieć od jednej do trzech stron A4 (podobnie jak we wzorze CV programisty). Osoby, które mają duże doświadczenie, powinny skracać informacje, jakie chcą przekazać. Robienie z CV dokumentu na wzór książki jest przez wielu postrzegane negatywnie. Poniżej znajduje się przykładowy wzór CV programisty. PDF to najlepszy format do wysłania CV informatyka, ponieważ chroni przed rozmieszczeniem modułów dokumentu i gwarantuje, że zostanie bezbłędnie odczytany.


CURRICULUM VITAE

Mariusz Kowal

Numer telefonu: 991-739-256

Adres e-mail: mariusz.kowal@mail.pl

Profil social media: pl.linkedin.com/in/mariusz-kowal-83972011

O mnie

Od roku pracuję na stanowisku Junior Java Developer w firmie InformatPoltex. Poszukuję zatrudnienia, w którym wykorzystam nowo poznany język programowania C#. Zależy mi na pracy oferującej uczestnictwo w ważnych projektach i elastyczne godziny pracy.

Języki:

  • angielski B2

Kursy/certyfikaty:

Rok ukończenia: 2019

Nazwa kursu: Kurs – podstawy C++ 

Podmiot: Akademia Szkoleń Xyz

Opis: Nabycie umiejętności programowania w języku C++

Zainteresowania:

  • Majsterkowanie
  • Motoryzacja

Doświadczenie zawodowe:

1. Data: od 01.2020 do obecnie 

Nazwa stanowiska: Junior Java Developer

Nazwa firmy: InformatPoltex

  • Analiza problemów 
  • Tworzenie oprogramowania aplikacji 
  • Udział w tworzeniu strony internetowej
  • Tworzenie dokumentacji technicznej
  • Testowanie rozwiązań.

Umiejętności:

  • Java
  • Podstawy C#
  • Znajomość wzorców projektowych
  • Microsoft SQL Server

Edukacja:

Lata: 2018 – 2020

Nazwa uczelni: Uniwersytet Warszawski

Kierunek: Informatyka

Tytuł: Inżynier


Oceń artykuł
2.3/5 (3)