Programista PHP: zakres obowiązków, przykładowe CV, zarobki

Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest i do czego służy PHP? Język programowania – takiej odpowiedzi udzieliłby niemal każdy zapytany o wyjaśnienie tego pojęcia. Jak można go wykorzystać i kim jest programista PHP? Dowiedz się, na czym polega jego praca oraz jakie są zarobki PHP developerów.

Programista PHP w pracy

PHP to język programowania, który służy głównie do tworzenia aplikacji oraz stron internetowych. Użytkownicy wskazują, że choć jego możliwości są wszechstronne i zaawansowane, sam język skryptowy PHP jest stosunkowo łatwy do opanowania. 

Programista PHP jest osobą, która potrafi posługiwać się tym językiem: tworzyć i ulepszać bazy danych, strony internetowe oraz aplikacje i zarządzać nimi. Sporo osób przekonanych jest, że zarobki programisty PHP są bardzo wysokie, a jego praca – satysfakcjonująca. Jeśli to prawda, takie stanowisko wydaje się być bardzo dobrym wyborem. Czy jest to wniosek zgodny z rzeczywistością? Sprawdźmy.

Programista PHP: czym się zajmuje?

Ofert pracy dla programistów nie brakuje: wielu pracodawców poszukuje specjalistów z branży IT, którzy zajmują się jej różnymi sektorami. PHP web developer jest jednym z najbardziej potrzebnych na rynku specjalistów. Czym się wyróżnia?

Programista PHP to informatyk, który dobrze opanował ten język programowania. Używa go, by tworzyć aplikacje oraz strony internetowe. 

Osoby szukające odpowiedzi na to, kim jest programista PHP, czym się zajmuje i jakie umiejętności musi posiadać, powinny przede wszystkim wiedzieć, że praca w sektorze IT  nie należy do najłatwiejszych. Zacznijmy jednak od podstawowych faktów.

Programista PHP: zakres obowiązków

Dokładny zakres obowiązków każdego specjalisty określa jego pracodawca lub zleceniodawca. Z reguły można do obowiązków PHP developera można zaliczyć: 

 • wykonanie analizy dotyczącej projektu i jego założeń, określenie ich i zaplanowanie działań,
 • sporządzenie notatek, które pomogą w realizacji zadania, 
 • kodowanie aplikacji/strony internetowej, 
 • przeprowadzenie testów stworzonego projektu, 
 • jeśli potrzebne – naniesienie poprawek, 
 • wdrożenie projektu. 

Programista PHP niekiedy zajmuje się również usuwaniem usterek w już istniejących projektach lub modyfikowaniem i ulepszaniem stron/aplikacji, prowadzeniem szkoleń doskonalących dla mniej doświadczonych osób w branży, przygotowywaniem instrukcji obsługi czy innej dokumentacji technicznej. Niektórzy PHP developerzy współpracują z innymi specjalistami. 

Ile zarabia programista PHP?

Wysokie zarobki programisty to jeden z głównych motywów osób, które w ostatnich latach podjęły decyzję o zmianie branży. Czy stawka godzinowa programisty PHP faktycznie jest tak wysoka, jak przyjęło się uważać? 

Specjaliści z serwisu Wynagrodzenia.pl sprawdzili, ile warta jest godzina pracy programisty PHP. Według ich ustaleń mediana wynagrodzeń na tym stanowisku to 6610 zł brutto, czyli 4749 zł netto miesięcznie.  Oznacza to, że przeciętna wartość godziny pracy programisty PHP to 41,31 zł brutto, czyli 29,68 zł netto. 

Od czego zależy, ile zarabia programista PHP? Czynników jest kilka. W tej branży ważny jest nie tylko budżet, jakim dysponuje pracodawca, ale i doświadczenie zawodowe specjalisty, jego wykształcenie i staż pracy w danym przedsiębiorstwie. Co więcej, niektórzy programiści deklarują, że na ich wynagrodzenie składają się nie tylko podstawowe pensje, ale i premie – a na te można liczyć po skończeniu projektu czy w przypadku osiągnięcia zadowalających wyników. W efekcie więc niektórzy programiści PHP zarabiają nawet kilka razy więcej niż podane przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku.

Programista PHP – środowisko pracy

Programista PHP to nie profesja dla każdego. Nie wystarczy umieć posługiwać się tym językiem programowania – aby być dobrym web developerem, trzeba mieć specyficzne umiejętności, chęć do nauki i stałego rozwoju oraz dużo cierpliwości. Należy też przygotować się na specyficzne warunki pracy. 

PHP developer w swojej pracy spędza czas w pomieszczeniach biurowych lub w domu. Obowiązki, które wykonuje, wymuszają na nim przyjmowanie określonej pozycji siedzącej, co może skutkować problemami z kręgosłupem. Wielogodzinne patrzenie w ekran komputera potrafi przyprawić o bóle głowy, ogólne zmęczenie i problemy ze wzrokiem, a monotonia w pracy bywa uciążliwa.

Spora część programistów PHP działa indywidualnie, ale niektóre firmy wymagają pracy zespołowej. Gdy pracuje się nad ważnym projektem, trzeba mieć na uwadze, że może to zająć więcej niż osiem godzin dziennie. Jednocześnie część pracodawców pozwala programistom na dużą swobodę w planowaniu pracy, nie narzucając stałych godzin – w tym zawodzie liczą się efekty. 

Jak nauczyć się programować w PHP?

Myśląc o pracy w tym zawodzie, nie można zapomnieć o niezbędnej znajomości języka programowania PHP – bez niego szanse na zatrudnienie są zerowe. Należy zadać sobie ważne pytanie: jak nauczyć się PHP?

Skoro wiesz już, do czego służy język programowania PHP, musisz dowiedzieć się, jak go używać. Na początek warto zgłębić ten temat, czytając specjalistyczne blogi lub książki oraz biorąc udział w kursach. Jak zauważysz, w sieci można natknąć się na dziesiątki szkoleń. Na początku możesz wybrać darmowe. Dzięki nim poznasz odpowiedź na pytanie, jak nauczyć się programować w PHP. Jeśli wolisz uczyć się w inny sposób – poszukaj kursów stacjonarnych w okolicy. 

Programowanie to nie tylko teoria – w końcu to praktyka czyni mistrza. Dlatego po poznaniu podstaw przyszły programista PHP powinien zacząć ćwiczyć. Nie należy się bać – z każdą napisaną aplikacją, czy stroną będzie Ci szło coraz lepiej. Swoje projekty publikuj np. na githubie, który może stać się Twoim portfolio, a w razie jakichkolwiek problemów szukaj odpowiedzi w sieci i nie bój się pytać bardziej doświadczonych specjalistów.

Dlaczego warto wybrać język programowania PHP?

Szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego to właśnie język programowania PHP jest godny uwagi? Czy wynika to z faktu, że obecnie jest „modny”, czy wpływają na to inne czynniki? Wspomniana „moda” na PHP nie bierze się z przypadku. Pracujący w branży specjaliści zauważają, że jest to język dający ogromne możliwości, wciąż rozwijany i przydatny w pisaniu aplikacji webowych oraz stron internetowych, które z kolei cieszą się niesłabnącą popularnością.

Dlaczego warto nauczyć się PHP? Język programowania, który omawiamy, daje szerokie spektrum możliwości zawodowych, a ciągłe prace nad jego rozwojem pozwalają twierdzić, że zawód programisty PHP ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Jak zostać programistą PHP?

Aby być PHP developerem, nie wystarczy znać tylko ten jeden język programowania. Pracując na tym stanowisku, jest się odpowiedzialnym za tworzenie stron oraz aplikacji internetowych. Do realizacji tego rodzaju projektów niezbędna jest co najmniej podstawowa znajomość języków HTML oraz CSS. Niemal każdy pracodawca wymaga również znajomości SQL, chociażby MySQL. Do dodatkowych wymagań może należeć umiejętność posługiwania się językiem JavaScript. To jeszcze nie wszystko – potrzebny będzie GIT.

Co dalej? Przyszły programista PHP powinien przygotować swoje CV i zamieścić w nim link do portfolio, a następnie rozpocząć poszukiwanie pracy. Oferty pracy jako programista można znaleźć m.in. w serwisie GoWork.pl oraz na branżowych grupach na Facebooku.

Programista PHP: CV

Zwróćmy uwagę na podstawowy dokument potrzebny do pracy nie tylko jako programista PHP – CV. Stworzenie odpowiedniego życiorysu zwiększa szanse na zauważenie przez potencjalnego pracodawcę. Jak powinno wyglądać CV programisty PHP, by przyciągnąć uwagę rekrutera? Można skorzystać z szablonu do wypełnienia (szablon PDF do pobrania znajduje się tutaj) lub napisać własny życiorys.

Wzór CV programisty PHP

CURRICULUM VITAE

Mariusz Woźny

Numer telefonu: 987-654-321

Adres e-mail: mariusz.wozny@mail.pl

Profil social media: pl.linkedin.com/in/mariusz-wozny-54219474

Profil github: github.com/mariusz-wozny5741

Języki:

 • angielski C1
 • niemiecki B2

Kursy, szkolenia:

 • Uczestnictwo w konferencjach informatycznych PHPers, PHPCon
 • Ukończony kurs Web Developer: PHP + JavaScript

Zainteresowania:

 • Sporty siłowe
 • Muzyka klasyczna

Doświadczenie zawodowe

Data: od 01.2019 do 04.2021 

Nazwa stanowiska: Programista PHP

Nazwa firmy: Inter-Comp

 • Tworzenie i rozwijanie stron internetowych
 • Tworzenie i rozwijanie aplikacji webowych
 • Prace wdrożeniowe
 • Przygotowywanie dokumentacji technicznej
 • Przeprowadzanie szkoleń 

Umiejętności twarde:

 • Znajomość JavaScript, CSS3, HTML5, PHP 5, MySQL
 • Znajomość GIT
 • Podstawowa znajomość Microsoft IIS

Umiejętności miękkie:

 • Zaangażowanie, sumienne realizowanie powierzonych zadań
 • Zdolność analitycznego myślenia
 • Umiejętność pracy pod presją

Edukacja:

Data: od 2017 do 2020 (ukończone)

Nazwa uczelni: Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki

Profil/kierunek nauczania: Informatyka – inżynieria baz danych

Data: od 2013 do 2017

Nazwa uczelni: Zespół Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 w Warszawie

Profil/kierunek nauczania: Technik ekonomista

List motywacyjny: programista PHP

Pisanie listu motywacyjnego, kiedyś nieodłączny element procesu rekrutacyjnego, powoli odchodzi w niepamięć, jednak według części pracodawców pokazuje on zainteresowanie kandydata zajęciem wybranego stanowiska. Jeśli zdecydujesz się na jego dołączenie do aplikacji, pamiętaj by podkreślić swoje atuty i zaznaczyć, dlaczego to właśnie Ty będziesz dobrym kandydatem. Dobrze napisany list motywacyjny programisty PHP może znacząco zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie. 

List motywacyjny programisty PHP – przykładowe zwroty

 • Posiadam wyższe wykształcenie informatyczne, od trzech lat pracuję jako programista PHP. Do moich obowiązków należy…,
 • Moje umiejętności analityczne przydadzą się w pracy na tym stanowisku…,
 • Dzięki biegłej znajomości języka angielskiego…,
 • Zależy mi na zdobyciu dodatkowych kompetencji…,
 • Dobra znajomość języka PHP, HTML5 i CSS3 pozwala mi na osiąganie kolejnych sukcesów w pracy programisty, np. [opisz przykłady].

Bycie programistą PHP to nie praca dla każdego. Jeżeli jednak interesuje cię ta branża, to nie trać czasu i już dziś rozwijaj swoje umiejętności oraz przeglądaj dostępne na GoWork.pl oferty pracy.

Oceń artykuł
3.5/5 (13)