Reklama

Kierowca – wzór CV. Jak napisać skuteczne CV?

CV kierowcy to kluczowy dokument podczas starań o pracę w przewozie osób lub rzeczy. Choć każdy dokument aplikacyjny ma podobną formułę, to w zależności od zawodu należy koncentrować się na innych aspektach życiorysu. Sprawdź, jak przygotować skuteczne CV kierowcy. 

Kierowca CV - kierowca siedzący w pojeździe i unoszący kciuk do góry

Każda rekrutacja wiąże się z przesłaniem dokumentów aplikacyjnych. Kiedy pracodawca poszukuje nowej osoby na stanowisko, chce mieć pewność, że wybrał najlepszego spośród wszystkich kandydatów. Niestety chętnych do pracy zwykle jest zbyt wielu, by z każdym przeprowadzić szczegółową rozmowę. Przesiew kandydatów następuje więc w momencie nadesłania dokumentów aplikacyjnych. Dlatego tak istotne jest interesujące przedstawienie własnej osoby. Dokumenty, jakich wymagają pracodawcy to przede wszystkim dobre CV, czasem także list motywacyjny kierowcy i życiorys.

CV kierowcy zawodowego – jak napisać?

Najważniejsze w CV  jest podanie kwalifikacji kandydata. Oczywiście nie można zapomnieć o krótkim przedstawieniu się i wspomnieniu o swoich zainteresowaniach, lecz nie ulega wątpliwości, że rekruterzy oczekują od kandydata curriculum vitae po to, by poznać doświadczenie, zrealizowane kursy i edukację kandydata. Najważniejszą rubrykę stanowi ta z doświadczeniem zawodowym. Profesjonalne CV kierowcy kat. uprawniającej do prowadzenia różnych pojazdów powinno składać się z takich elementów, jak:

 • dane kontaktowe;
 • podsumowanie zawodowe;
 • doświadczenie;
 • wykształcenie;
 • umiejętności;
 • zainteresowania;
 • klauzula o przetwarzaniu danych osobowych.

Kierowca może znaleźć zatrudnienie w różnych rodzajach firm, między innymi w:

 • firmach budowlanych,
 • komunalnych,
 • jednostkach straży pożarnej,
 • w firmach spedycyjnych i transportowych,
 • w pomocy drogowej.

Każde miejsce pracy oczekuje od kierowcy przede wszystkim umiejętności prowadzenia pojazdu i znajomości zasad ruchu drogowego, lecz w zależności od konkretnego miejsca pracy kluczowe są również dodatkowe predyspozycje zawodowe, doświadczenia i umiejętności.

Dane kontaktowe w CV kierowcy

W CV kierowcy ważne jest podanie swoich danych osobowych. Należy sprecyzować imię, nazwisko, dane kontaktowe, takie jak numer telefonu, adres e-mail, a także strona internetowa, jeśli kandydat taką prowadzi. Należy podać także miejscowość zamieszkania, jednak bez konkretnego adresu. Na górze dokumentu warto zamieścić tzw. podsumowanie zawodowe, w którym kandydat określa zwięźle swoje kwalifikacje i oczekiwania względem nowej pracy. To szansa na przyciągnięcie uwagi i zainteresowanie rekrutera kandydaturą, jeszcze zanim przeczyta cały dokument. W podsumowaniu zawodowym warto napisać o swoim doświadczeniu, najważniejszych osiągnięciach i celach, jakie przyświecają kandydatowi w poszukiwaniu nowej pracy.

Doświadczenie zawodowe

To miejsce na wypunktowanie wszystkich miejsc pracy, w jakich kierowca kiedyś się sprawdzał. Warto wspomnieć o wszystkich stanowiskach, niezależnie od tego, czy miały one jakiś związek z prowadzeniem pojazdów. To ważne, ponieważ każda praca niesie jakąś wartość zawodową, nawet jeśli kandydat pracował kiedyś jako magazynier –  to świadczy o sprawności fizycznej i doświadczeniu, np. także w załadunku. Wypunktowanie miejsc pracy należy zacząć od najnowszego do najstarszego. Dla pracodawcy liczy się przede wszystkim Twoje najświeższe doświadczenie. Należy podać nazwy firm, tak aby pracodawca wiedział, że jesteś osobą wiarygodną i mógł także zweryfikować podane przez Ciebie informacje. Warto także pokrótce opisać, jakie obowiązki należały do kandydata w poprzedniej firmie. Być może część z nich pokrywa się z oczekiwaniami potencjalnego pracodawcy. Przykładowe CV kierowcy mogłoby zawierać taką treść rubryki:

Doświadczenie

 • 01.2018 – OBECNIE –

Kierowca autobusu miejskiego w Warszawie MZA

Obowiązki:

 • bezpieczny przewóz pasażerów;
 • prowadzenie autobusu w oparciu o zasady ruchu drogowego;
 • przestrzeganie rozkładu jazdy;
 • eksploatacja pojazdu, dbanie o czystość. 

 • 04.2014 – 12.2017 –

Kierowca taksówki w firmie Taxicity

Obowiązki:

 • przewóz pasażerów z punktu A do punktu B;
 • obsługa systemów pasażerskich;
 • drobne naprawy pojazdu.

Umiejętności kierowcy w CV

Mogłoby się wydawać, że kierowca ma jedno proste zadanie, czyli kierowanie pojazdem. Co zatem wpisać do sekcji umiejętności? W rzeczywistości kierowca ma znacznie więcej obowiązków, które mają związek z prowadzeniem pojazdów. Wszystko zależy od tego, czy kandydat zajmuje się przewozem osób, czy rzeczy. Wspomnienie o umiejętnościach jest w CV bardzo ważne. W tej sekcji kierowca może się pochwalić na przykład tym, że potrafi używać urządzenia GPS, ma doświadczenie w pracy z urządzeniami samozaładowczymi typu HDS, czy dźwigniki hakowe. Do obowiązków kierowcy może należeć między innymi:

 • naprawa pojazdu;
 • udział lub nadzór w załadunku i rozładunku;
 • sporządzanie dokumentacji przewozowej;
 • pomoc niepełnosprawnym pasażerom w podróży.

Wykonywane we wcześniejszej firmie obowiązki można zamieścić w sekcji Umiejętności w CV. Warto także wspomnieć o transporcie szczególnych materiałów, na przykład niebezpiecznych. Jest to bardzo cenne doświadczenie z punktu widzenia pracodawcy i znacząco podwyższa to wartość kandydata na rynku pracy.

Umiejętności, jakie warto wpisać do CV to np.:

 • organizacja stanowiska pracy;
 • znajomość przepisów BHP;
 • umiejętność kontroli stanu technicznego pojazdu;
 • wiedza w zakresie ergonomii pracy kierowcy;
 • doskonała znajomość przepisów ruchu drogowego;
 • umiejętność oceny stanu ogumienia w pojeździe;
 • prowadzenie dokumentacji i raportów związanych z przejazdami;
 • znajomość procedur odpraw celnych;
 • znajomość zasad pierwszej pomocy (cenna szczególnie w przypadku przewozu osób);
 • doskonała znajomość topografii miasta lub kraju,
 • znajomość technik zabezpieczania ładunków.

Edukacja

W przypadku kierowcy edukacja nie ma wyjątkowo dużego znaczenia, jednak warto o niej wspomnieć. Oczywiście wymarzony kandydat powinien być po szkole branżowej i mieć ze sobą kierunek związany z samochodami, na przykład mechanikę. Oczywiście w zawodzie kierowcy najważniejsze jest doświadczenie i kwalifikacje, zrealizowane kursy i historia prowadzenia różnego typu pojazdów. Mimo to warto wspomnieć o edukacji. Nie piszemy oczywiście o szkole podstawowej, czy gimnazjum. Liczy się przede wszystkim szkoła średnia i studia. Edukacja to również wszelkie kursy i szkolenia, lecz dla nich można skonstruować oddzielną rubrykę (jeśli zawodowy kierowca może się pochwalić wieloma szkoleniami).

Kandydat obowiązkowo musi napisać o tym, jakie certyfikaty posiada. Aplikując na stanowisko pracy kierowcy związane z prowadzeniem konkretnych pojazdów, musi mieć prawo jazdy niezbędnej kategorii. Wyróżniamy np. takie kategorie prawa jazdy, jak B (m.in. samochody osobowe), czy prawo jazdy kat. C+E, na którą decydują się w swoim CV kierowcy tira i kandydaci chcący pracować na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego, także kat. D (kierowcy autobusu).

Warto także wspomnieć o wszystkich kursach dla kierowców zawodowych, jakie kandydat ma za sobą, na przykład kurs ADR dla kierowców, którzy przewożą materiały niebezpieczne, kursy dotyczące przewozu zwierząt, czy szkolenia z dźwigu HDS.

Umiejętności miękkie

W pracy kierowcy ważne są także kompetencje zawodowe miękkie. Kierowca kontaktuje się z kontrahentami firmy, zatem powinien być osobą komunikatywną o rozwiniętych zdolnościach interpersonalnych. Umiejętność budowania relacji jest ważna zarówno przy przewozie ładunków, jak i osób. W pracy z ludźmi przydaje się także cierpliwość. Często trzeba tłumaczyć szczególnie starszym osobom kwestie zakupu biletów, dojazdu do konkretnych punktów czy procedury bezpieczeństwa. Jeśli kandydat aplikuje na stanowisko kierowcy związane z przewozem osób, warto także wspomnieć o znajomość innych języków, choćby miała to być znajomość języka angielskiego na podstawowym poziomie.

Najlepiej bezpośrednio odpowiedzieć na wymagania pracodawcy. Jeśli w ofercie pracy dla kierowcy uwzględniono na przykład odporność emocjonalną, warto wspomnieć o doświadczeniu w kryzysowych sytuacjach (na przykład, że kierowca był zmuszony użyć kiedyś gaśnicy i dzięki temu udało mu się uratować załadunek). Praca kierowcy jest bardzo wymagająca pod względem psychicznym i fizycznym, dlatego warto wspomnieć nawet o tak oczywistych kwestiach jak dobry wzrok, słuch i spostrzegawczość. Także wytrwałość psychiczna, koncentracja, podzielność uwagi i dobry refleks to cechy, które rekruter doceni w CV.

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych

Na końcu CV należy umieść zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji. Obecnie brzmi ona następująco:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).”

CV kierowcy – wzór

Poniżej znajduje się przykładowe CV kierowcy. Można pobrać dokument w formacie docx do samodzielnego wypełnienia.

Jan Kowalski - przykładowe CV kierowcy

Pobierz – CV kierowcy – wzór do pobrania

Poprzez dobrze napisane CV i list motywacyjny kierowca ma szansę na otrzymanie wymarzonej posady. To jednak nie koniec starań. Zrobienie dobrego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej może się wiązać z podpisaniem umowy na okres próbny. To kolejny etap na sprawdzanie kandydata. Dopiero po tym czasie kierowca może czuć się związany z zakładem pracy.

Oceń artykuł
0/5 (0)