Przedstawiciel handlowy – wzór CV do pobrania

Przedstawiciel handlowy – wzór CV dla przedstawiciela handlowego to zdecydowanie duże ułatwienie, jeśli starasz się o tego typu posadę. Dokumenty aplikacyjne są najważniejszym elementem rekrutacji. Jak stworzyć profesjonalne CV handlowca? Zobacz wzór CV!

Przedstawiciel handlowy - wzór CV - przedstawiciel handlowy w garniturze

Praca przedstawiciela handlowego może okazać się bardzo interesującym i opłacalnym zajęciem. Szczególnie dla osób, które wykazują predyspozycje do tego zawodu. Jednak jeśli chcesz dostać wymarzoną posadę, musisz najpierw przejść proces rekrutacyjny. Zaliczamy do niego wysłanie dokumentów aplikacyjnych, takich jak CV i list motywacyjny oraz następnie rozmowę kwalifikacyjną. Jednak jeśli chcesz dostać się na rozmowę, musisz najpierw zadbać o to, aby twoje CV dla przedstawiciela handlowego i list motywacyjny przedstawiciela handlowego przyciągnęły uwagę pracodawcy lub rekrutera. Jak to zrobić? Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę jako przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy: kto to?

Przedstawiciel handlowy, handlowiec to osoba odpowiedzialna za prowadzenie sprzedaży aktywnej. Najczęściej od przedstawiciela handlowego wymaga się bezpośredniego kontaktu z klientami — indywidualnymi lub biznesowymi. Przedstawiciel handlowy zajmuje się prezentowaniem produktów lub usług firmy oraz ich sprzedażą. Dodatkowo tworzy on oferty i strategie handlowe, dba o relacje ze stałymi klientami oraz nawiązuje relacje z nowymi klientami. Stanowisko przedstawiciela handlowego to przede wszystkim praca z człowiekiem, dlatego handlowiec musi wykazywać szereg kompetencji miękkich, dzięki którym odnajdzie się w zawodowych obowiązkach.

Na czym polega praca przedstawiciela handlowego?

W pracy przedstawiciela handlowego liczy się przede wszystkim nastawienia na klientów oraz na realizację założeń sprzedażowych. Przedstawiciel handlowy, to w pewnym sensie także specjalista ds. sprzedaży, dzięki któremu firma zarabia. Osoby na tym stanowisku współpracują zarówno z klientami indywidualnymi jak i z klientami biznesowymi.

Obowiązki na stanowisku przedstawiciela handlowego w dużej mierze zależą od firmy, w której jest on zatrudniony. Tak naprawdę przedstawiciela handlowego możemy znaleźć w większości firm, które zajmują się sprzedażą lub usługami między innymi w branży medycznej, spożywczej, budowlanej lub technologicznej.

Zazwyczaj przedstawiciel handlowy swój dzień pracy rozpoczyna od wizyty w biurze, dzięki czemu może przygotować sobie plan dnia. Następnie przygotowuje nowe oferty handlowe i informuje o nich klientów przy pomocy maili lub rozmów telefonicznych. Często praca przedstawiciela handlowego polega także na wizytach u klientów, dlatego stanowisko to wiąże się z częstymi wyjazdami poza siedzibę firmy. Ponadto bierzesz udział w różnego rodzaju eventach i targach, gdzie twoim zadaniem jest kreowanie dobrego wizerunku firmy i reklamowanie jej działań.

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Jeśli chcesz pracować jako przedstawiciel handlowy, twoje decyzje dotyczące rozwoju kariery powinny być podyktowane tym, w jakiej branży chcesz podjąć zatrudnienie. Wynika to z faktu, że w niektórych dziedzinach konieczne jest wykształcenie kierunkowe jak np. w przypadku branży medycznej lub farmaceutycznej. Tutaj często nie obejdzie się bez socjalistycznej wiedzy, dzięki której będziesz mógł podjąć równą dyskusję ze specjalistami, którzy często są twoimi klientami.

Jeśli jednak jako przedstawiciel handlowy planujesz podbój innej dziedziny gospodarki, to często studia kierunkowe nie są wymagane. Jednak warto mieć na uwadze, że dodatkowo wiedza, szczególnie ta na poziomie wyższego kształcenia jest znacznym ułatwieniem. Dlatego zastanów się nad studiami na kierunkach takich jak marketing, psychologia biznesu lub zarządzanie.

Dobrze widziane są także wszelkie kursy i szkolenia związane z pracą handlowca. Przedstawiciel handlowy musi ciągle się rozwijać i podnosić poziom swoich umiejętności sprzedażowych. Tylko wtedy może utrzymać się na rynku pracy.

Przedstawiciel handlowy: wymagania

Stanowisko przedstawiciela handlowego to nie tylko kompetencje zawodowe, ale także szereg kompetencji miękkich. To właśnie one często decydują o tym czy ktoś jest dobry w swoim fachu. Taki wykaz kompetencji miękkich warto zamieścić w swoim CV handlowca. Dlaczego? To właśnie CV i list motywacyjny decydują o tym, czy dostaniesz szansę na zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jakie wymagania najczęściej pojawiają się w ogłoszeniach o pracę? Pracodawcy chcą, aby ich potencjalny pracownik posiadał:

 • umiejętności negocjacyjne
 • znajomość języków obcych
 • umiejętność przygotowywania ofert handlowych
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
 • znajomość technik sprzedaży
 • łatwe pozyskiwanie klientów
 • umiejętność nawiązywania pozytywnych relacji

Częstym wymaganiem jest także prawo jazdy kat. B, język angielski oraz doświadczenie na podobnym stanowisku. Zdarza się, ze konieczna jest także obsługa kasy fiskalnej oraz posiadanie stałych klientów lub bazy kontaktów handlowych. Konieczna jest także wysoka kultura osobista oraz odporność na stres. Szczególnie że jest to praca z klientem, a jak wiadomo, z nimi bywa różnie.

Jak napisać dobre CV?

Jeśli szukasz pracy, z pewnością szukasz także odpowiedzi na pytanie ” jak napisać skuteczne CV?”. Otóż skuteczne CV w dużej mierze zależy od tego co znajduje się w jego treści, jednak znaczenie ma także kilka wymagań formalnych, dzięki którym rekruter w ogóle będzie chciał zagłębić się w twój życiorys zawodowy.

Jak więc napisać skuteczne CV ? Po pierwsze skup się na tym, aby ułożenie na stronie było odpowiednie. Jeśli twoje doświadczenie zawodowe jest tym, czym chcesz się pochwalić w pierwszej kolejności, to warto umieścić je jako pierwszy punkt pod twoimi danymi. Natomiast jeśli jeszcze nie posiadasz imponującego doświadczenia, a za to możesz pochwalić się imponującą kolekcją szkoleń i kursów, to warto tę informację umieścić jako pierwszą.

Pamiętaj, że CV i list motywacyjny mają być twoją wizytówką, dlatego postaraj się pokazać w nich z jak najlepszej strony, jednak pamiętaj, aby podane informacje zawsze miały odzwierciedlenie w rzeczywistości. Warto także zwrócić uwagę na sekcję „podsumowanie zawodowe”. Podsumowanie zawodowe to 2-3 zdania dotyczące największej twojej zalety (wykształcenie, doświadczenie lub inne), motywacji zawodowych oraz planów. Takie podsumowanie zawodowe umieszcza się zazwyczaj na początku dokumentu, ponieważ jego głównym zadaniem jest przyciągnięcie uwagi rekrutera i zachęcenie go do zapoznania się z resztą treści zawartej w CV.

Pisząc swoje CV, możesz skorzystać ze wzoru CV lub odszukać przykładowy wzór listu motywacyjnego w Internecie. Musisz jednak wiedzieć, że powinny one służyć jako inspiracja, a nie jako gotowe CV i list motywacyjny. Jeśli nie wiesz, jak napisać CV, to takie internetowe, przykładowe CV z pewnością pomoże Ci rozjaśnić wiele kwestii.

Pamiętaj także, że CV powinno również posiadać sekcję z twoim zdjęciem. Taka fotografia powinna wyglądać profesjonalnie. Nie może być to selfie, a co gorsza selfie w lustrze. Jeśli chcesz być postrzegany jako specjalista w swoim fachu, musisz zadbać o to, abyś tak też wyglądał na zdjęciu. Uśmiech, biała koszula i pewne spojrzenie to podstawa. Dzięki temu wzbudzisz zaufanie, pokażesz, że znasz swoją wartość i że umiesz się zaprezentować. A umiejętność odpowiedniej prezencji jest także ważna w wielu zawodach, w tym w zawodzie przedstawiciela handlowego.

CV dla przedstawiciela handlowego

Jak napisać CV przedstawiciela handlowego? Cóż, tak naprawdę tak samo jak każde inne. Wyjątkiem w tym wypadku będzie to, aby twoje CV handlowca skupiało się przede wszystkim na cechach, które powinna mieć osoba na tym stanowisku. Pamiętaj, że CV przedstawiciela handlowego, tak jak i każdego innego stanowiska, piszemy pod konkretną ofertę pracy. W ten sposób możesz zawrzeć swój cel zawodowy, umiejętności i doświadczenie, które będą zgodnie z wymaganiami zawartymi w ofercie pracy.

Ponadto jeśli nie dostosujesz swojego CV dla przedstawiciela zawodowego do konkretnego ogłoszenia lub co gorsze, do konkretnego zawodu i branży, możesz narazić się nie tylko na śmieszność, ale także na zamknięte drzwi w przyszłych rekrutacjach. Możesz być pewien, że rekruterzy potrafią rozpoznać masówkę i doskonale pamiętają, kto taką masówkę wysyłał. Jest to strata czasu i dla ciebie i dla nich. Dlatego warto stosować się do zasady „słów kluczowych”. W swoim CV handlowca koniecznie wpisz cechy odpowiadające tym zawartym w wymaganiach od pracodawcy. Pamiętaj, aby były one zgodne z prawdą, inaczej takie kłamstwo szybko wyjdzie już podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

CV handlowca powinno skupiać się także na doświadczeniu i umiejętnościach miękkich. Postaraj się jednak, aby w CV przedstawiciela handlowego nie wpisywać utartych cech, które wpisujesz podczas szukania innych posad. Umiejętności negocjacyjne, odpowiednie dopasowanie stylu komunikacji do klienta lub skuteczne wykorzystanie technik sprzedaży w praktyce, to z pewnością cechy, których szuka pracodawca u swojego potencjalnego pracownika. Jeśli posiadasz doświadczenie z handlem bądź obsługą klienta, opisz pod każdym stanowiskiem kilka obowiązków, które zaliczały się do twoich codziennych zadań. Dzięki temu dodatkowo podkreślisz swoje kwalifikacje.

Wzór CV handlowiec

W tworzeniu swojego CV handlowca warto kierować się odpowiednim wzorem, który umożliwi Ci odpowiednie rozplanowanie poszczególnych sekcji oraz pokarze jakie informacje zawrzeć w każdej z nich. Poniżej prezentujemy przygotowane przez nas przykładowe CV przedstawiciela handlowego.

Wzór CV przedstawiciela handlowego PDF do pobrania

Curriculum Vitae
Przedstawiciel handlowy

Od innych kandydatów odróżnia mnie determinacja do rozwoju połączona z realnym poczuciem spełnienia w zawodzie przedstawiciela handlowego. Posiadam odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie, dzięki którym idealnie wpasowuję się w wymagania stawiane przed przedstawicielami handlowymi. Wiuem jak trafić do młodego klienta, dzięki temu jestem w stanie powiększyć bazę stałych klientów o nową grupę docelową.

Twoje dane:
1. Imię i nazwisko
2. Data urodzenia
3. Miejsce zamieszkania
4. Numer telefonu
5. E-mail
6. Link do profilu na Linkedin.pl


Doświadczenie zawodowe:

 • Asystent w dziale sprzedaży w firmie XYZ – 20.05.2019 – 20.05. 2020
  Pomoc przy tworzeniu ofert handlowych, pisanie raportów miesięcznych podsumowujących wypełnienie planu sprzedażowego, kontakt mailowy z klientami stałymi oraz pozyskiwanie nowych klientów poprzez rozmowy telefoniczne, korespondencję mailową i obecność na targach promujących.
 • Młodszy specjalista ds. sprzedaży w firmie XYZ – 21.05.2020 – 19. 07.2021
  Awans na stanowisko młodszego specjalisty i asystenta przedstawiciela handlowego, kontakt z klientem biznesowym oraz indywidualnym klientem stałym, prowadzenie spotkań i szkoleń dla nowych klientów, pozyskiwanie nowych klientów, obsługa programów związanych systemem wewnątrzfirmowej ewidencji sprzedaży, dokonywanie zamówień i negocjowanie z dostawcami.

Wykształcenie:

 • Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu, kierunek zarządzanie, uzyskany tytuł – licencjat

Szkolenia:

 • Szkolenie z technik sprzedaży prowadzone przez szkołę XYZ
 • Kurs z zarządzania zespołem prowadzony przez szkołę ABC

Umiejętności:

 • język angielski na poziomie C1
 • język niemiecki na poziomie B2
 • prawo jazdy kat. B
 • wysoka kultura osobista
 • zaangażowanie w każdy projekt
 • umiejętność prowadzenia rozmowy jako podstawy do sprzedaży

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko przedstawiciela handlowego w firmie XYZ.

List motywacyjny przedstawiciela handlowego

List motywacyjny jest również bardzon ważnym dokumentem. Jego zadanie to rozwinięcie i rozbudowanie informacji zawartych w CV. W liście motywacyjnym handlowca znajdziesz nie tylko jego cel zawodowy, ale także jego motywację do podjęcia akurat tego zatrudnienia oraz opis sukcesów zawodowych, które udało mu się osiągnąć na przestrzeni dotychczasowego stażu pracy.

Koniecznie zaznacz także swoje umiejętności miękkie i krótko je opisz. Może warto wspomnieć o zbudowaniu trwałej relacji biznesowej z jednym z klientów? Lub o wieloletnim kontakcie z grupą stałych klientów? List motywacyjny to także dla pracodawcy możliwość, aby poznać Cię lepiej, z tej bardziej ludzkiej strony. Dlatego warto dołączyć taki list, nawet jeśli nie jest on wymagany w ogłoszeniu.

Oceń artykuł
0/5 (0)